Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas endine rentnik (endine tööandja) saab rendilepingu jätkamise/ülevõtmise eest minult tasu küsida?03.10.2014

Tere
Olin eelnevalt alluvana tööl autopesulas. Siis pool aastat hiljem öeldi mulle, et firma lõpetab tegevuse. Pakkusin siis ise, et soovin selle rendilepingu endale võtta ja tegin oma OÜ, kuna asukoht ja ruumid on korralikud. Küsimus siis selline, kas endine rentnik saab minu käest raha küsida selle eest, et ta rendilepingu mulle üle annab, mitte selle firma nime all, mis ta eelnevalt oli, vaid tegin uue firma. Ta ju ei müünud mulle firmat. Loodan et ma asja nüüd väga keeruliselt ei kirjutanud.

Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Soovitan Teil võtta ühendust rendileandjaga ja uurida rendilepingu ülevõtmise (uue rendilepingu sõlmimise) võimaluste käest otse temalt. Kui aga rendileping kehtib ning lähiajal ei lõppe, siis saab rendilepingu ülevõtmine toimuda üksnes kõigi osapoolte nõusolekul. Ehk kui praegune rentnik nõuab selle eest Teilt tasu, siis põhimõtteliselt on see võimalik - praegusel rentnikul puudub kohustus leping Teile üle anda ja ta võib selle eest nõuda tasu.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas on mõtet ise sorkida, kui politseilt ei ole pika aja jooksul trahvikirja tulnud?03.10.2014

Tere,
Selline mure, et olen jäänud 3 korda liikluspatrullile vahele autojuhmisega, mul ei ole juhtimisõigust.
Esimene trahv oli 2013.a märtsis, ei ole saanud ei mingit kirja ega tasumist Politsei poolt.
Teised 2tk olid 2013.a aprill ja kolmas 2013.a mai. Nende eest määrati ük-d mida ära ei teinud ja pöörati arestipäevadeks ehk kokku 14 päeva.
Küsimus on selles, kas peaksin ootama nüüd veel aasta kui arstipäevad said istutud või saan minna kohe arki? Trahviga seoses, kui kirja ega midagi ei ole tulnud, on mõtet asjad sorkida või ei?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Karistusandmed kustutatakse karistusregistrist, kui karistuse kandmisest (trahvi tasumisest või aresti ärakandmisest) on möödunud 1 aasta. Seega tuleb Teil kahe viimase väärteo karistusandmete kustutamistähtaja arvestamisel lähtuda silmas aresti ärakandmise päevast. Esimese karistuse osas ei oska kommenteerida. Pole välistatud, et karistus on edastatud sundtäitmiseks kohtutäiturile. Sellisel juhul aegub karistuse täitmine 4 aasta möödumisel otsuse jõustumisest. Saate väljaandest Ametlikud Teadaanded kontrollida, kas mõni kohtutäitur on esitanud Teile täitekutse nimetatud väljaande vahendusel.
 

Küsimus: Kas osa võõrandamise ja osaniku vahetuse saab ise registreerida või peab notari juurde minema?03.10.2014

Tere!
Eelmisel aastal oli registreeritud OÜ kahe osanikuga. Nüüd üks osanik soovib võõrandada oma osa kolmandale isikule ja lõpetada oma volitused OÜ-s. Äriregistrisse vaja lisada muu isik, kellele võõrandatud osa vaja lisada. Kuidas seda vaja vormistada notari juures või saab seda teha digitaalselt? OÜ-s on oma põhikiri.

Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Kui OÜ osad pole registreeritud Eesti Väärtpaberite Keskregistris, peab OÜ osa võõrandamine toimuma notari juures.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas eraparklal on õigus kuidagi auto omaniku andmeid saada, näiteks liiklusregistrist?03.10.2014

Tere,
Kas ikka veel ei edasta maanteeamet eraparklatele auto omaniku andmeid ja küsiksin, et kuidas üldse on võimalik neid eraparklatel teisel viisil saada? Kas nt siis, kui kasutan mobiilset parkimist?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Jään paraku täpse vastuse võlgu nende kanalite osas, mida eraparklad andmete hankimiseks kasutavad. Andmeid on võimalik saada pangast, samuti ei ole välistatud teatud andmete saamine mobiilse parkimisteenuse kasutamise kaudu.

Põhimõtteliselt ei ole välistatud andmete saamine vastavate kokkulepete alusel ka Maanteeameti liiklusregistrist. Samas puudub mul käesoleval ajal informatsioon, kas Maanteeamet on mõne eraparklaga sõlminud lepingu liiklusregsitri andmete väljastamiseks.
 

Küsimus: Kas pean maksma maja müügilt tulumaksu, kui registreerisin ennast sinna sisse 2014 mais ja müün 2015. aastal?03.10.2014

Tere!
Olen müünud sellel aastal oma korteri, kus ma olen olnud sisse kirjutatud (registreeritud).
Mai kuust registreerisin ennast oma majja. Kui maja läheb müüki aastal 2015, kas ma pean maksma tulumaksu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kahe aasta jooksul saab maksuvabalt müüa ainult ühe eluaseme. Kui nii korter kui maja on olnud tegelikuks eluasemeks, siis saate valida, kumma eluaseme müügi puhul maksuvabastust kasutate.
 

Küsimus: Kuidas elukaaslast kinnistult välja tõsta?03.10.2014

Kuidas tõsta oma kinnistult välja endist elukaaslast, kellega on praeguseks suhted halvad? Kinnistu ostsin oma raha eest. Mees keeldub välja kolimast, kuigi minu arust ei ole tal ühegi seaduse alusel õigust kinnistut kasutada ja lahkumast keelduda. Kuidas vormistada väljatõstmisnõue? Kui ta ei lahku (mida ongi karta) ja tuleb pöörduda kohtusse, kui suur on riigilõiv jm kohtumenetlusega seotud kulud (va õigusabi, mis sõltub selle pakkujast)?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Teil ei ole jah muud võimalust, kui kohtusse pöörduda. Täpsed kulud ütleb teile esindaja olenevalt sellest milliseid nõudeid ta asjaoludest lähtuvalt peab vajallikuks esitada.
 

Küsimus: Kas kaasomanik saab müüa mõttelise osa kinnistu metsamaast nii et mõtteline osa majast jääb alles?03.10.2014

Pärimise teel on tekkinud kaasomand kinnistule, mille koosseisus on katastriüksused, kus ühel on maja ja teisel katastriüksusel on mets. Kas kaasomanik saab müüa oma mõttelise osa metsamaast nii, et alles jääb mõtteline osa majast? Kas selle tehingu saab teha ilma teiste kaasomaniketa?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Mõtteline on tähendabki seda, et see osa on mõtteline igas asjas, mis sellel kinnistul asub a seda ei saa esemeliselt määrata. Näiteks klaasis on õuna ja apelsini mahl, millest pool klaasi kuulub teile ja teine pool kellelegi teisele - nagu aru saate, ei ole teil üldjuhul võimalik näpuga näidata, milline osa mahlast on teie oma (ülemine või alumine, paremas või vasakus klaasi servas), samuti ei ole teil võimalik müüa ainult endale kuuluvat õunamahla - teil on võimalik müüa vaid pool mõlemast mahlast.
Vastus teie küsimusele on seega, et omades mõttelist osa kinnistust ei määrata osasid mitte reaalosades (mets, maja jms) vaid %-na kõigist asjadest. Kui teile kuulub 50% kinnistust, siis kuulub teile kõigist seal kinnisasjal olevatest asjadest 50% (pool majast, pool metsast, pool tiigist jne jne). kui müüte 10 % oma osast maha, siis peale seda kuulub teile kõigist kinnisasjal olevatest asjadest 40%.
 

Küsimus: Kas üürileandja saab nõuda pool aastat hiljem korraga 6 kuu arvete tasumist kuu jooksul, kuigi ei ole kirjalikku lepingutki?03.10.2014

Tere,

Küsimus äriühinguna üürilepingu sõlmimises. Väikeettevõte soovis rentida tootmispinda, millega üürileandja kohe ka nõustus. Oli suuline kokkulepe üürisumma ja kommunaalide maksmise kohta. Korduvalt paluti koostada ka leping. Üürileandja vabandas aga ajapuudusega. Leping algas sisuliselt (ehk ruumid tehti kättesaadavaks) aprill 2014 keskel. Ühtegi arvet, ega ka lepingut ei saabunud enne oktoobri algust. Kuna raamatupidamisel arveid pole olnud, siis pole olnud võimalust ka üüri tasuda ja ka suuliselt pole siiani küsitud.
Esimesel oktoobril saatis üürileandja lepingu, koos ulmeliste tingimustega ning arvetega ning palvega need järgmiseks kuuks (novembriks 2014) tasuda.
Kui õiguspärane see olukord on? Arvestades, et üürnik on korduvalt lepingut palunud, kuna küsimus ei ole kunagi ainult üürisummas vaid ka muudes tingimustes. Kuna ruume oli vaja, suuline üldkokkulepe oli olemas, siis koliti sisse heas usus, et leping saabub.

Kas üürileandja saab nõuda eelnevate arvete (mille kohta siiani arved puuduvad) sissenõudmist?
Kas üürileandja võib ähvardada väljaviskamisega, kui sisuliselt poole aasta arveid ei tasuta ühe kuuga... arvestades, et neid tingimusi enne ei teatud. Ning Arveid ei saadetud. Kas võib eeldada, et on õiguspärane nõuda maksete ajatamist, osade kaupa makset. Kas siin on piirang, mis aja jooksul, eeldusel, et lepingus seda kirjas pole?

Peamine küsimus - mida üürileandja üldse saab nõuda, kui leping puudus ning kogu suuline kokkulepe toimus ka ilma tunnistajateta?
Loomulikult sooviks väike ettevõte ideaalis jääda samadesse ruumidesse, kuid mitte väljapressimise hinnaga.

Aitäh!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Maksekohustust ei tekita mitte arve, vaid kokkulepe. Ütlete, et teil oli kokkulepe olemas ja ka summa oli teada. Samas, kui teil puudus maksetähtajas kokkulepe, siis võiks tasumata jätmine ka põhjendatud olla. Seni, kuni te ei ole lepingut allkirjastanud, puudub teil endiselt kokkulepe maksetähtajas. Sellisel juhul tuleks kohustus täita mõistliku aja jooksul. Kusagil ei ole öeldud, et praegusel juhul võiks selle mõistliku aja pikkuseks üks kuu olla, eriti veel siis, kui siiani ei ole ühe kuu jooksul tasumist nõutud. Oluline on see, et teil ei ole sõlmitud lepingust tingimustel, mis teile saadetud projekis kirjas. Lepingu oluline tingimus on ühelt poolt ruumi kasutamine ja teiselt poolt raha tasumine - siin näib teil kokkulepe olevat pool aastat tagasi sõlmitud. Kui muid tingimusi ei ole võimalik tuvastada, siis tuleb lähtuda seadusest. Kui nüüd soovitakse sõlmida lepingut muudel tingimustel, siis tuleks eelnevalt praegune leping lõpetada.
 

Küsimus: Kas kaasomanik saab oma mõttelisele osale seada hüpoteeki ilma teiste nõusolekuta?03.10.2014

Tere!
Oleks soovinud vastust kahele küsimusele.
1.Mulle kuulub kaasomandist 2/4 ja teistele kahele kaasomanikule vastavalt 1/4 omandist, kas otsuste tegemisel on meie hääled võrdsed, või on minul 2 häält ja teiste kahel kummalgi 1 hääl?
2.Avastasin kinnisturegistrist, et üks kaasomanikest on juba 2007 a. seadnud hüpoteegi summas 987000 krooni oma mõttelisele osale, vaatamata sellele, et meil pole kasutuskorra notariaalset lepingut sõlmitud ja teised kaasomanikud polnud sellest teadlikud. Küsimus on, et
kuidas selline tegevus võib kahjustada minu omandit ja kas mul on võimalik selle vastu midagi ette võtta?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Teil on kaks häält ja teisel kahel kaasomanikul on kummalgi üks hääl. Hüpoteek on seatud teise kaasomaniku osale, mitte teie osale. Lisaks, hüpoteek on seatud mõttelisele osale, mitte reaalosale. Kasutuskorra kokkulepe ei muuda mitte kuidagi mõttelisi osi. Mõttelist osa ei olegi võimalik reaalselt tajuda, sellest annab aimu ka tema nimetus. Hüpoteek puudutab üksnes seda kinnistu osa, millele see on seatud ehk siis antud juhul naabri mõttelist osa ha teie õigusi see ei kahjusta. Seetõttu saabki mõttelisele osale seada hüpoteegi ilma naabrite nõusolekuta.
 

Küsimus: Kas tähtajalist rendilepingut saab ka ühepoolselt lõpetada ja milliseid põhjuseid selleks on vaja?03.10.2014

Kas tähtajalist rendilepingut saab ka ühepoolselt lõpetada? Millised on mõjuvad põhjused erakorraliseks rendilepingu lõpetamiseks? Kas suur auk aknaklaasis, (mida rendileandja ära ei paranda ja mis ei ole minu tekitatud) on mõjuv põhjus?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Mõjuvatest põhustest ei ole seaduses ammendavat loetelu kirjutatud. See oleneb igal konkreetsel juhul asjaoludest. Küsimusest ei selgu, mis rendilepinguga on tegemist, kui oluline see katkine aken on (näiteks 10 erinevat ruumi koos kasutamata keldriga, millel on aknas auk), kas see takistab kogu lepinguojketi kasutamist ning mis takistab rentnikul seda auku ise ära parandamast, kui rendileandja ei ole seda mõistliku aja jooksul teinud.