Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kellel on eelisõigus, kui kaks töötajat tahavad saada puhkust samal perioodil?02.08.2013

Sooviksin ja vajaksin puhkust 27.12.2012-03.01.2013. See periood meie firmas on kõige väiksema müügiga ja vaiksem periood üldse. Kuna üks töökaaslane soovis veel umbes samal ajal puhkust, siis minule ei anta seda põhjusega, et üks tüdruk läheb ka samal ajal puhkusele. Kuigi töötajaid peaks jaguma ja varemgi kaks inimest korraga puhkusel olnud. Küsimus siis selline, kas see oli piisav põhjus, miks juhataja võiks mu puhkusesoovid tagasi lükata ja millised on üldse need põhjused, mil ta ei pea mulle soovitud puhkust andma?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Nimetatud kuupäevad on juba ajalugu, kuid loodan, et tegemist on väikese "näpuveaga".
Põhipuhkuse aja määrab tööandja, arvestades töötajate soove, mis on mõistlikult ühitatavad tööandja ettevõtte huvidega (TLS § 69).
Puhkuse kasutamine toimub üldjuhul puhkuste ajakava alusel. Ajakava koostatakse, kinnitatakse ning tutvustatakse töötajatele kalendriaasta esimese kvartali jooksul. Sellisel juhul on töötajal õigus kasutada oma puhkust ajakavas märgitud ajal ning selle muutmiseks on tööandjal kohustus saavutada kokkulepe töötajaga.
Ajakavasse märkimata puhkuse kasutamisest peab töötaja tööandjale ette teatama 14 kalendripäeva kirjalikus taasesitamist võimaldavas vormis.
Õigus nõuda põhipuhkust sobival ajal on:
1) naisel vahetult enne ja pärast rasedus- ja sünnituspuhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust;
2) mehel vahetult pärast lapsehoolduspuhkust või naise rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal;
3) vanemal, kes kasvatab kuni seitsmeaastast
4) lastevanemal, kes kasvatab seitsme- kuni kümneaastast last, – lapse koolivaheajal
5) koolikohustuslikul alaealisel – koolivaheajal.

Soovides puhkuse nautimist, soovitud ajal!

Merike Michelson
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Millised võimalused mul on, kui enne dekreeti minekut ei ole tööandjal kergemat tööd pakkuda?02.08.2013

Tere!
Olen viiendat kuud rase ja mul on kaks tööandjat. Esimese tööandja juures on töö kergem ja vastab minu võimetele. Plaanisin ka mitte varem, kui 30 päeva enne dekreeti minna.
Teise tööandja juures on viimastel nädalatel suured töökorraldused ja neil ei ole enam mulle vastava sisuga tööd pakkuda, mis oli varem. Nii tööandja, kui ka mina, oleme aga huvitatud, et töösuhe jätkub. On pakutud ka teisi projekte, kuid need ei vasta hetkel enam minu võimalustele ja ka võimetele. Kui just mitte kohe, siis hiljem lapsehoolduspuhkuselt naastes, soovin aga teises firmas tööd jätkata.

Millised on minu võimalused? Kui mind näiteks teiselt töölt kergemale tööle üle viiakse, kas pean siis ka varem kui 30 päeva dekreeti minema? Kui nad mulle enam midagi pakkuda ei saa, kas pean siis koju jääma? Või üldse töösuhte katkestama? Kui olen kodus, kas selle aja eest lisanduvad puhkusepäevad? Kuidas sellises olukorras hiljem vanemahüvitist arvutatakse?

Tänades!

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Kui tööandjal ei ole kergemat tööd pakkuda, on Teil õigus ajutiselt keelduda tööülesannete täitmisest, seda muidugi arsti või ämmaemanda poolt väljastatud teatise alusel. Haigekassa hüvitab töövõimetusperioodi 2. kalendripäevast alates 70% ulatuses. Iga 30 kalendripäeva järel väljastab arst või ämmaemand uue töövõimetuslehe, kuhu on märgitud tööst vabastamise põhjuseks "terviseseisundile vastava töö andmine või üleviimine kergemale tööle". Rasedal on õigus saada antud lehte kuni rasedus- ja sünnituspuhkuse alguseni.
Töövõimetuslehel-, samuti rasedus- ja sünnituspuhkusel viibimise aeg arvestatakse põhipuhkuse õigust andva aja hulka.
Vanemahüvitise arvutamise põhimõtetega saate tutvuda sotsiaalministeeriumi kodulehel: http://www.sm.ee/sinule/perele/vanemahuevitis.html

Jätkuvat töösuhet ja muretut lapseootust!

Merike Michelson
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas pank saab liisingulepingu lõpetamist takistada, kui kliendil on krediitkaardi võlg, mis ei puutu üldse asjasse?02.08.2013

Kas pangal on õigus hoida enda käes liisingulõpetamise dokumente seni, kuni on tasutud teised võlad pangale, viidates VÕS paragrahv 110? Liisingu lõpetamisearved on tasutud, (tasus lepingu käendaja ja auto vormistatakse käendajale), kuid klient on pangale võlgu veel krediitkaardi eest. Nüüd pank ei väljasta liisingulõpetamise akti, kuigi tegemist on täiesti erinevate lepingutega.

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Saan aru, et küsite selle kohta, kas pangal on õigus hoida enda käes liisinguga seotud dokumente olukorras, kus pangale on tasumata krediitkaardi võlgnevus.
VÕS § 110 lg 1 kohaselt võib võlgnik keelduda oma kohustuse täitmisest, kuni võlausaldaja on rahuldanud võlgniku sissenõutavaks muutunud nõude võlausaldaja vastu, kui see nõue ei ole piisavalt tagatud ning selle nõude ja võlgniku kohustuse vahel on piisav seos ning seadusest, lepingust või võlasuhte olemusest ei tulene teisiti. Eelkõige on nõude ja kohustuse vahel piisav seos juhul, kui võlgniku ja võlausaldaja kohustused tulenevad samast õigussuhtest, nendevahelisest eelnevast regulaarsest suhtest või muust piisavast majanduslikust või ajalisest seosest.
Seega oleks võlgnikul õigus keelduda üksnes juhul, kui omavahelised kohustused tulenevad samast õigussuhtest. Kohtupraktikas on piisavaks seoseks peetud juhtu, mil kohustused tuleva nt samast lepingust. Teie osundatud olukord erineks sellest, kuna tegu oleks erinevate lepingutega (krediidileping ja liisinguleping), mille puhul tuleks sarnast seost eitada. Seega oleks pank eeltoodud normi järgi pigem kohustatud liisingudokumendid Teile väljastama ja ei saaks keelduda nende väljastamisest krediitkaardi võla ettekäändel. Samas tuleb aga käesoleval juhul täpsustada teievaheliste lepingute tingimusi. Välistada ei saa, et olete pangaga sellekohase kokkuleppe sõlminud ning pangal on lepinguline alus dokumentide kinnihoidmiseks.
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui mobiilioperaator muutis ühepoolselt lepingu tingimusi ja nõuab nüüd suuri summasid?02.08.2013

Tere.
Käisin eelmise suvel elisas omale kõnepaketti(mida nägin internetis reklaamina) valimas ja lepingut vormistamas. Siis anti üks leht, kus olid kirjas kõik paketid. Sai küsitud iga paketi kohta küsimusi. Lõpuks soovisin paketti millel on tasuta 1000 minutit ja soovin just seda, seda rõhutasin ka teenindajale, et mulle oleks see parim. Kõik oli korrektne. Huvi pärast paar päeva hiljem vaatasin internetist ja sama pakett oli muudetud 100 minutiliseks ja oli vist päev hiljem kui nad üldse kaotasid ära selle. Mina ei tundnud muret sellepärast, sest mul oli leping enne seda tehtud ja polnud vastavat teadet ka tulnud, et paketti muudetakse. Kuu aega oli möödas ja tuli arve, nähes arvet, siis arvasin, et näen valesti. See 1000 minutit ei olnud tasuta. Loomulikult võtsin kohe elisaga ühendust ja nõudsin neilt asjade ülevaatamist. Alguses ei vastanud nad kohe, vaid peale mitme korra nendega ühenduse võtmist. Maksin siis ära vahepeal selle summa, mille oleks pidanud maksma ja keeldusin maksmast 1000 minutit. Kui sain ühendust lõpuks nendega, siis jäi mulje, et mingisugune eksitus nende poolt, aga jutt muutus hiljem ja klienditeenindus muutus väga vaenulikuks. Hakkas siis pihta vaidlus, mis siiani kestab. Nemad väidavad, et me pole sellist paketti tellinud (tegelikult oli paketti lihtsalt muudetud ja seda oli näha alguses internetis ja hiljem polnud sellest enam jälgegi, nemad seda ei tunnistanud). Peale selle, kirjutas teenindaja mu kontaktandmed valesti lepingusse ja seda tegi ka pärast uuendamist 3 korda. Lõpuks hakkasid saatma üldse nõudeid minu perekonnanimega inimeste aadressidele. Vaidlus ei jõudnud mitte kuskile välja ja saatsid otse inkassosse, kes hakkasid nõudma hiigel summasid.
Minu küsimus, mis teha? Kas on mõtet kohtusse anda elisat ja süüdistada neid kliendi petmises ja eksitamises?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Saan aru, et olete telefonisideoperaatoriga kokku leppinud paketis (ehk teisisõnu sõlminud lepingu), mille järgi on 1000 minutit kõneaega tasuta ja nüüd on operaatorfirma ühepoolselt paketi tingimusi muutnud.
VÕS § 8 lg 2 kohaselt on leping lepingupooltele täitmiseks kohustuslik. VÕS § 13 lg 1 kohaselt lepingut võib muuta või lepingu võib lõpetada lepingupoolte kokkuleppel või lepingus või seadusega ettenähtud muul alusel.
Seega peaksite esmalt uurima operaatorfirmaga sõlmitu lepingut, kas seal on kirjas erisusi (õigusi) paketi hilisema muutmise kohta, sest lepingut ei saa üldjuhul poolte kokkuleppeta ühepoolselt muuta. Peaksite eeltoodut selgitama ka inkassofirmale.
Juhul, kui inkassofirma jätkab vaatamata antud selgitustele edasi raha nõudmist, tuleks koguda tõendeid, mis kinnitaksid, et Teie poolt soetatud paketi hulka kuulus 1000 minutit kõneaega (tõenditeks sobivad allesolevad e-kirjad jms kirjalikud materjalid, mille kaudu saaksite kokkulepitud paketi tingimusi omapoolselt tõendada).
 

Küsimus: Kas maakleril on õigus üürilepingu pikendamisel küsida tasu, kui leping on sõlmitud korteri omanikuga?02.08.2013

Kas maakleril on õigus üürilepingu pikendamisel tasu küsida, kui leping on sõlmitud korteri omanikuga?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Soovite teada, kas maaklerile tuleb maksta maakleritasu üürilepingu pikendamise eest, kui nimetatud lepingu sõlmimise eest on kord maakler juba oma tasu saanud. Põhjalikuma vastuse andmiseks tuleks tutvuda Teievahelise maaklerilepingu tingimustega, et täpsustada, mis on seal eelnimetatud olukorra osas kokku lepitud.
Võlaõigusseaduse (VÕS) § 658 lg 1 kohaselt maaklerilepinguga kohustub üks isik (maakler) vahendama teisele isikule (käsundiandja) lepingu sõlmimist kolmanda isikuga või osutama kolmanda isikuga lepingu sõlmimise võimalusele, käsundiandja aga kohustub maksma talle selle eest tasu (maakleritasu). VÕS § 664 lg 1 kohaselt on maakleril õigus maakleritasule alates tema vahendamise või osutamise tulemusena lepingu sõlmimisest. Erialakirjanduses on maakleritasu kohta märgitud, et maakleritasu nõude tekkimiseks peab maakleri tegevuse ja lepingu sõlmimise vahel olema põhjuslik seos, st et lepingu sõlmimiseni on viinud just maakleri tegevus.
Käesoleval juhul oleks maakler juba üürniku ja üürileandja omavahel lepinguliselt kokku viinud ja saanud tasu selle eest (esmane lepingu sõlmimine). See, mis toimub juba hilisemalt ja poolte omavahelise suhtluse tulemusel (nn kas sõlmitud lepingut pikendatakse, või nt otsustatakse sõlmida uus leping), on rohkem poolte omavahelise suhtlemise tulem, kui maakleri töö tagajärg.
Rõhutan aga veelkord, et kui Teievahelises maaklerlepingus on kokku lepitud teisiti (nt et maakler saab tasu igakordse lepingu pikendamise eest), siis kohaldub lepingus sätestatu.
 

Küsimus: Kas tööandjal on õigus keelduda staažipäevade andmisest põhjendusel, et kedagi ei ole "vahetusse" panna?02.08.2013

Tervist,
Kas tööandjal on õigus keelduda staažipäevade andmisest põhjendusel, et on ressursipuudus ja kedagi ei ole "vahetusse" panna. Töö on jooksva graafiku alusel (kolmekuuliselt summeeritud), kuna vajadus staažipäevade järele tekkis ootamatult, ei olnud võimalik kuu algul graafiku soovidesse seda kirja panna (tööandjat 2 kuud ette teavitada), ja graafiku saab iga kuu 25-ndaks kuupäevaks. (soov oleks tulnud kirja panna 02.07, et seda oleks arvestatud augusti graafiku koostamisel).

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Jääb küll selgusetuks, millistest staažipäevadest on jutt, sest töölepingu alusel töötavatele töötajatele ei ole staaži eest puhkust ette nähtud. Alljärgnev on info puhkuse korrektse vormistamise ja poolte (töötaja ja tööandja) õiguste kohta.

Puhkuse kasutamine toimub üldjuhul puhkuste ajakava alusel. Ajakavasse märkimata puhkuse kasutamisest peab töötaja tööandjale ette teatama 14 kalendripäeva kirjalikus taasesitamist võimaldavas vormis.
Põhipuhkuse aja määrab tööandja, arvestades töötajate soove, mis on mõistlikult ühitatavad tööandja ettevõtte huvidega (TLS § 69).
Ajakava koostamisel on tööandja kohustatud arvestama ka sellega, et töötajale tuleb võimaldada välja töötatud puhkuse kasutamine enne puhkusenõude aegumist.
Töölepingu seaduse §137 kohaselt aegusid kõik nõuded, mis tekkisid enne 1.juulit 2009, 4 aasta jooksul. Seega puhkused, mis olid väljatöötatud ja aegumata 30.06.2009 seisuga, aegusid 01.07.2013.a.
Õigus nõuda põhipuhkust sobival ajal on:
1) naisel vahetult enne ja pärast rasedus- ja sünnituspuhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust;
2) mehel vahetult pärast lapsehoolduspuhkust või naise rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal;
3) vanemal, kes kasvatab kuni seitsmeaastast
4) lastevanemal, kes kasvatab seitsme- kuni kümneaastast last, – lapse koolivaheajal
5) koolikohustuslikul alaealisel – koolivaheajal.
Ülejäänu suhtes tuleb saavutada kokkulepe.

Kuna töölepinguseadusest ei tulene keeldu poolte kokkuleppel kasutamata aegumata põhipuhkuse aegumistähtaja pikendamiseks, siis töötaja kasuks sõlmitavad kokkulepped on TLS § 2 järgi lubatud.
Kui pooled soovivad sellist kokkulepet sõlmida, oleks mõistlik see vormistada kirjalikult välistamaks hilisemaid vaidlusi.

Poolirahuldavaid kokkuleppeid soovides:

Merike Michelson
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kui taotleda tagasiulatuvalt elatisraha, siis kuidas tõendada lahkukolimise hetke?01.08.2013

Ei olnud eelnevalt lapse isaga ametlikus abielus ja kolisime lapsega ca 8 kuud tagasi välja. Soov on hakata elatisraha ka tagasiulatuvalt küsima.
Kas on vaja ja kuidas täpselt tõendada lahkukolimise hetke?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Asjaolu, et lapsest lahus elav vanem ei ole täitnud oma ülalpidamiskohustust lapse ees, millest tulenevalt on põhjendatud elatise tagasiulatuv nõudmine, võib tõendada mitmeti. Kui kolisite lapsega kodust välja ja üürisite endale uue elamispinna, võib nö lahkukolimise hetke tõendamiseks esitada kohtule näiteks üürilepingu.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas võõrandamisnõude saab esitada isiku korterile, kes on vanglas?01.08.2013

Lgp Andry Krass
me oleme esitamas võõrandamisnõuet ühe meie majas asuva korteri võõrandamiseks, üldkoosolek on vastava otsuse vastu võtnud, täidetud on pea kõik KOS par 14 toodud eeldused (korter on väga kehvas seisus, kütmata, rämpsu täis, hiiglasliku kommunaalvõlaga jne). Probleem on selles, et Kinnistusregistris on siiani omanikuna märgitud inimene, kes tegelikult suri juba 2004. a ning ka enne seda ei olnud elanud seal korteris vähemalt paarteist aastat. Korterit kasutas elupaigana tema poeg, kes on oma ema pärandi vastu võtnud 2012. a, kuid viibib nüüd vanglas. Olgu öeldud, et korteri kehv seis ja võlg oli märkimisväärne juba enne tema vanglasse sattumist, tegemist oli asotsiaalset eluviisi harrastava isikuga. Kas vanglas viibiv inimene peab korteri võõrandama või pole ta seda kohustatud tegema kuna vabadus on piiratud (ta on lisaks meie majas asuvale korterile veel mõnede korteriomandite omanik, nii et teoreetiliselt ei saa tekkida olukord, et tal pole pärast vabanemist kuhugi minna) ja kas võõrandamisnõuet saab üldse esitada inimesele, kes pole korteri omanik? Või peab ta eelnevalt end kinnistusregistrisse omanikuks olemise avalduse tegema?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kahjuks ei ole surnud isiku suhtes korteriomanikel võimalik oma korteriomandiseaduse paragrahvist 14 tulenevaid õiguseid maksma panna.
Teie kirjeldatud olukorras soovitan korteriühistul või valitsejal või ühel korteriomanikest esitada kohtule avaldus pärandi hoiumeetmete rakendamiseks. Pärandi hoiumeetmete rakendamine on sätestatud tsiviilkohtumenetluse seadustiku paragrahvides 584-590. Muuhulgas võimaldab seadus ühe pärandi hoiumeetmena ka korteriomandi võõrandamist.
Minu isiklik kogemus samalaadsete probleemide lahendamisel on olnud positiivne, kuna hoiumeetmete rakendamise kaudu on korteriomandi võla ja korrashoidmisega seotud probleemid lahenenud oluliselt kiiremini kui tavalises hagimenetluses, mille peaksite läbima siis, kui taotleksite korteri sundvõõrandamist KOS par 14 alusel.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas elatisraha maksmiseks peab igal juhul olema tõendatav kokkulepe?01.08.2013

Kas elatisraha maksmiseks peab igal juhul olema tõendatav kokkulepe (isegi miinimum summa peale)?
Kolisime lahku ca 8 kuud tagasi, mingit kokkulepet pole sõlminud. Kas võin eeldada, et elatisraha maksmise (vähemalt miinimumsumma ulatuses) kohustus on lahuseleval vanemal sellest sõltumata?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatisraha maksmise osas ei pea vanemad sõlmima suulist/kirjalikku kokkulepet. Seadus eeldabki olukorda, mil elatise maksmiseks kohustatud vanem täidab oma ülalpidamiskohustust vabatahtlikult ja nö vaikiva kokkuleppe alusel.

Kui elatise maksmiseks kohustatud vanem lõpetab põhjendamatult elatise maksmise, on last kasvataval vanemal alati õigus pöörduda elatise väljamõistmiseks kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui soovin jätta pärast lahutust omale abikaasa perekonnanime, kas ta saab seda keelata?01.08.2013

Kas saab veel abielu lahutada perekonnaseisu ametis või käib nüüd alates 01.07.2013 ainult lahutus kohtu kaudu, juhul kui on ühised lapsed? Ja kui tahan jätta omale abikaasa nime ja abikaasa on vastu, kas see on tema otsustada, mis perekonna nime omale jätan? Tahan jätta lastega sama perekonnanime.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui mõlema abikaasa elukoht on Eestis ja abikaasad on lahutuse osas jõudnud kokkuleppele, on võimalik abielu lahutada perekonnaseisuametis. Asjaolu, et abikaasadel on ühised lapsed, ei ole seejuures oluline.

Kui soovite jätta peale lahutust abikaasa perekonnanime, ei saa abikaasa Teid keelata.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand