Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas otsustakse korteriühistus küttekulu arvestite ostmine ja nende alusel kulu jagamise printsiip?08.08.2013

Tere
Kas ma saan õigesti aru, et arvestite soetamise ja nende paigaldamise rahastamise otsustamiseks piisab üldkoosoleku enamuse häältest, samas aga nende arvestite alusel kulude jagamine, ehk kulude jagamise printsiibi muudatus eeldab korteriomanike kokkulepet?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, jah, saate õigesti aru. Arvestite soetamist ja paigaldamist korteriomanike enamuse otsuse alusel võimaldab korteriomandiseaduse paragrahv 15 lg 6 p 6. Nende samade arvestite alusel kulude jagamiseks tuleb aga kokkulepe sõlmida korteriomandiseaduse paragrahv 13 lg 1 ja 3 tulenevalt. Erandiks on olukord, kui arvestite näitudest lähtuv kulude jagamise kord on sätestatud korteriühistu põhikirjas.

Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteri mittekandev sein on ikka kõigi korteriomanike kaasomand?08.08.2013

Tere!
Sooviksin ühe Teie poolt vastatud küsimusele täpsustust.
http://www.vastused.ee/loe/oigus/korteriomandioigus/6240/kas-uhe-korteri-vaheseina.html
Nimelt vaheseina osalise mahavõtmise kohta. Kui korterisisene sein on mittekandev sein, siis kas see sein on kõikide kaasomand või mitte ja kõikide korteriomanike luba vajalik? Ehitusnõuniku väitel korterid on jagatud korteriomanditeks ja seega pole kõigi kaasomandis ja seepärast pole ka teiste luba vaja mittekandva seina puhul. Olete lisanud korteriomandiseaduse §1 lg2; §2 lg1; §11 lg1p1; §16 lg1 ja EhS §12 lg2 viimane lause.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, jään oma varasema seisukoha juurde, et ka ehitise mittekandva seina näol on tegu kaasomandi esemega. Kui korteriomandiseaduse paragrahv 2 lg 2 negatiivse tõlgendamise tulemusel on kaasomandi ese muuhulgas ehitis ja selle osa, siis mis muu kui ehitise osa saab mittekandev sein olla?

Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas see on korrektne, et kütusefirma on 2013.a sõlmitud lepingu esimesele arvele lisanud mingi 2007. aasta võlgnevuse?08.08.2013

Tere!
Selle aasta juunikuus sõlmisin ühe suurima kütusemüüjaga krediitkaardi lepingu kütuse ostmiseks. Leping ettevõtte nimel. Kuu alguses sain ka esimese arve, mis mind ebameeldivalt üllatas.
Arve esitaja on lisanud arvele kunagi 2007. aastal tekkinud võlgnevuse, mille sissenõudmiseks ei ole viimane teinud mitte midagi.
Kas minul on õigus 2013.a. viidates nõude laekumisele loobuda kohustuse täitmisest?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ilma materjalidega täpsemalt tutvumata võiks arvata, et võite nõude aegumisele tuginedes selle tasumisest keelduda.
 

Küsimus: Kui esitan hagi kaasomandi lõpetamiseks, kas siis pean ka maade mõõtmise ja muud kulutused üksi kinni maksma?08.08.2013

Tere päevast!
Meil on nelja peale kaks kinnistut Lahemaal ja mina soovin kinnistuid jagada, aga teised omanikud ei ole sellest huvitatud (elame kõik Tallinnas), see on maakodu, mis on päranduseks saadud.
Probleeme on palju, aga ma soovin Teie nõuannet, et millest nüüd alustada, sest olen küllaltki võõras nendes (õigus, seadus) asjades.
Kui mina esitan hagi, kas siis pean ka mina maade mõõtmise ja muud kulutused üksi kinni maksma? Meie omanikud jaguneme kaheks - kaks ja kaks ja kokkulepet ei ole saavutanud. Kõigil on ka erinevad soovid ja nägemused. Palun andke nõu, kuidas ma pean tegutsema, et omavahelised suhted veelgi hullemaks ei läheks?
Meil on siis üks kinnistu hoonetega ja teine kinnistu maa ja mets!
Tänan vastuse eest!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui valite kohtutee, siis on üsnagi ilmne, et teie omavahelised suhted lähevad senisest halvemaks. Kui te aga ilma kokkuleppeta kaasomandit jagatud ei saa, siis ei ole peale kohtu muud valikut. Kohtusse pöördumisel peate esialgu kandma jah kõik kulud, mis on asjaolude tõendamiseks vajalikud, olenevalt tulemusest võite need kulud hiljem vastaspoolelt sisse nõuda.
 

Küsimus: Mida teha, kui laenuga sai ostetud auto, kuid autole järgi läks sõber ja vormistas selle oma nimele?08.08.2013

Tere,
Kuidas lahendada olukord, kus sai võetud laen ning selle eest ostetud auto, kuid autole järgi ja ostu vormistama läks sõber. Peale ostu kirjutas registris auto oma nimele omavoliliselt ning hilisemalt kogu aeg lubas vormistada volituse, et saaksin auto ümber vormistada, kuid mis jäi ainult lubaduseks. Kuid sõprus mingi hetk viis teed lahku, autoga seondavaid õiguseid minul ei olnud, ainult kasutusõigus, ning laen mis vaja maksta. Autost isik ammu loobunud ning teiste asutuste poolt lammutusse viidud. Autot ei olnud nõus minule andma. Kuidas olukorda lahendada? Kui suur tõenäosus on kohtu kaudu välja nõuda summa, mis kulus auto ostuks või tulebki surnud hobust maksta?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui sõber sõlmis ostjaga ise auto müügilepingu, siis andsite talle sisuliselt laenu auto ostmiseks või siis ka täiesti niisama ilma mingi aluseta. See, kui suur on perspektiiv kohtus raha tagasi saada, oleneb sellest, kuidas suudate raha andmise ära tõendada.
 

Küsimus: Mida teha, kui juriidilise isiku aadress äriregistris on ebaõige ja arveid ei saa kohale saata?07.08.2013

Tere!
Ettevõte A osutab teenuseid ettevõttele B, kuid B aadress on äriregistris ebaõige. Sellest tulenevalt ei saa A osutatud teenuste eest esitatud arveid B-le kätte toimetada (muid kontaktandmeid ei ole). Millised on A võimalused? Füüsilise isiku korral saab kinnisasja omanik esitada rahvastikuregistrile avalduse nö välja kirjutamiseks, kuid kuidas toimida sarnase juhtumi korral juriidilise isikuga?

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Äriseadustiku kohaselt kantakse äriregistrisse äriühingu asukoht ja aadress, seejuures tuleb registrisse kantud andmete muutumisel vastava ettevõtte juhatusel esitada avaldus muudatuste registrisse kandmiseks. Eelkõige omab tähtsust see, et juriidilise isikuga oleks tema registrijärgse aadressi kaudu võimalik kontakteeruda ning registrisse kantud aadressil oleks võimalik isikule dokumente kätte toimetada.

Üheks võimaluseks käesolevas asjas on pöörduda äriregistri pidaja (vastava maakohtu registriosakonna) poole ning teavitada registripidajat äriregistris olevatest ebaõigetest andmetest. Registripidaja teavitab seejärel kande ebaõigsusest ettevõtjat, kellel tulnuks andmed muuta ehk antud juhul ettevõtet B. Juhul, kui registripidajal õnnestub ettevõttega B ühendust saada, tehakse andmete muutmise kanne ning saate arve õigele aadressile saata.

Teiseks on võimalik arve ettevõttele kätte toimetada kohtutäituri vahendusel (tulenevalt tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 69 lõikest 5 ning täitemenetluse seadustiku §-st 212), seejuures kohaldatakse sel viisil kättetoimetamisele tsiviilkohtumenetluse seadustikus menetlusdokumendi kättetoimetamise kohta sätestatut (kui seadusest ei tulene teisiti) ning kohtutäitur võib kasutada dokumendi kättetoimetamiseks kõiki kohtule lubatud viise (täitemenetluse seadustik § 213). Siinkohal tuleb aga arvestada, et nimetatud toimingu eest tuleb tasuda kohtutäituri tasu ettemaksuna ning kõnealust tasu ei pruugi vastava menetluse lõppemisel tagasi saada.

Kolmandaks märgin, et kui kõnealuste teenuste osutamises ning selle eest tasu maksmises on ettevõtted eelnevalt kokku leppinud ning ettevõte B on teadlik osutatud teenuste eest tasu maksmise kohustusest, siis olenemata arve kättetoimetamise võimatusest, on teenuste eest tasu maksmise eiramise näol tegemist lepingulise kohustuse rikkumisega ettevõtte B poolt ning ettevõttel A on võimalik kõnealusel juhul rakendada võlaõigusseaduses sätestatud õiguskaitsevahendeid. Samuti on mõistlik eeldada, et kui ettevõte on lepingulises suhtes esitanud kohustuste täitmiseks kontaktandmed, siis ettevõte korraldab ka nimetatud asukohas adresseeritud posti tõrgeteta kättesaamise ehk eelkirjeldatud juhul kannab ettevõte B ka arve kättesaamise riski.

Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner
www.melk.ee
 

Küsimus: Kas mul on võimalik ise juhatuse liikme kohalt tagasi astuda kui minu sellekohast avaldust ignoreeritakse?07.08.2013

Tere!
Kuidas astuda juhatusest tagasi, kui teine osapool on vastu? Firmal on üks omanik (mitte mina) aga kaks juhatuse liiget. Maksud on makstud ja võlgu ei tohiks olla (minu teada). Olen avalduse esitanud aga seda ignoreeritakse. Kas minul on mingi võimalus ise end tagasi kutsuda juhatuse liikme kohalt ja kui kaua selle jõustumine aega võtab?

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Vastavalt hetkel kehtivale äriseadustikule § 184 lõige 7 võib juhatuse liige tagasi astuda sõltumata põhjusest, teatades sellest enda määranud organile. Kui teiega on sõlmitud ka juhatuse liikme leping, siis sellele kohaldatakse võlaõigusseaduses käsunduslepingu ülesütlemise kohta sätestatut.

Kokkuvõttes soovitan Teil esitada avaldus osanikele ja teisele juhatuse liikmele, milles teatate, et astute juhatuse liikme kohalt tagasi. Selle avalduse koopia tuleks saata ka äriregistrile ning paluda viia äriregistrikaart kooskõlla tegeliku olukorraga.

Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner
www.melk.ee
 

Küsimus: Kas isa võib maksta pool elatisraha, kui laps oli kaks nädalat tema juures, või peab olema selleks kokkulepe?07.08.2013

Lapse isa kannab iga kuu 160 eurot elatisraha, aga see kuu kandis ainult pool sellest summast, kuna laps oli 2 nädalat tema juures ning siis ta ei pea tervet summat maksma. Kas tal on selleks õigus?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps veedab mõlema vanema juures võrdse osa ajast, puudub sisuliselt elatise maksmise kohustus, sest mõlemad vanemad teevad lapse ülalpidamiseks vahetult kulutusi. Kui aga selline periood esineb vaid korra, ei ole ilmselt põhjendatud elatise vähendamine, sest last alaliselt kasvataval vanemal võivad siiski olla lapse kasvatamisega seonduvad püsikulud, mida ei mõjuta asjaolu, et laps viibib pikema perioodi teise vanema juures. Sellisteks püsikuludeks võib olla nt lasteaiatasu, treeningutasu jms.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas tõestada lapsega seotud kulusid näiteks transpordikulu, söök-jook jne?07.08.2013

Tere,
Tekkis küsimus lapse kulude tõestamise kohta.
Eelnevatest vastustest lugesin välja: "Lapse kulude alla lähevad eluasemekulud, söök-jook, riided-jalanõud, transpordikulu, harrastused jms."
Kuidas täpselt loetelus toodu tõestamine käib?
Harrastuse kohta tuleb eraldi lapse nimega arve ja tõestamine arusaadav.
Kuidas täpselt tõestada näiteks transpordikulu, kui sõidame koos hommikul/õhtul autoga tööle/koju (lasteaed ja töökoht on lähestikku)? Kas piisab kütuse arve jagamisest 2-ga?
Kuidas tõestada söögi-joogi kulusid: kas piisab vaid poearvest ja summa 2'ga jagada?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eluasemele, riietele-jalanõudele ja meelelahutusele tehtud kulutusi on tõepoolest lihtsam tõendada, sest saab lähtuda konkreetsest summast arvel, tšekil või maksekorraldusel.

Lapse osa kindlaksmääramiseks näiteks bensiinikulust tuleks välja arvutada nö lapse osa – arvestate välja, kui palju kilomeetreid sõidate igapäevaselt lapse transportimiseks ja seejärel auto kütusekulust lähtuvalt saate välja arvutada, kui suure summa eest peate keskmiselt lapse sõitude tarvis tankima. Kui tegemist on juba suurema lapsega, kes kasutab iseseisvalt ühistransporti, tõendab transpordikulusid lapse sõidukaart (eeldusel, et laps ei saa kasutada tasuta ühistransporti).

Kulutusi lapse söögile-joogile on võimalik tõendada poetšekkidega, kuid praktikas kujuneb selle kuluartikli tõendamine üsna keeruliseks, sest lapsele ostetakse toitu reeglina teiste perekonnaliikmetega ühiselt ja väga keeruline on tuvastada, milline konkreetne toode on lapsele ostetud. Pigem on kohtupraktika kujunenud selliseks, et lapse toidule tehtavaid kulutusi detailselt tõendada ei ole vaja, kui tegemist ei ole just nö keskmisest märkimisväärselt suurema tarbimisega.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lahutuse korral maja jagamisel võetakse arvesse ka seda, et see on kohandatud seal elava puudega lapse jaoks?07.08.2013

Tere. Probleem on alljärgnevas. Abikaasa kauaaegse alkoholitarbimise tõttu ei ole kooselu enam võimalik (samas ei soovi abikaasa abielu lahutada). Elame abielu kestel soetatud/ehitatud eramus (meie ühine abieluvara). Peres on sügava puudega ratastoolis täiskasvanud pereliige (meie ühine laps), kelle vajadusi arvestades on kogu elamine kohandatud. Siit küsimus - kas kohtu kaudu abielu lahutades ja samaaegselt ühisvara jagades arvestab kohus antud olukorras puudega pereliikme vajadusi (meie kodu on kohandatud lähtuvalt puudest tingitud vajadustest)? Varasematest vastustest ilmneb, et kohus võib teatud asjaoludel otsustada ka kodu säilitamise ühele osapoolele (koos hüvitamiskohustusega teisele poolele). Kas nt juhul kui kohus otsustaks, et kodu jääb meile, peaksin hüvitama vastaspoolele tema pool osa maja väärtusest või tehakse teatud osas ka mööndusi (arvestades puudega pereliikmega seotud asjaolusid/hooldamist jm)? Millist maja väärtust (kas turu või tegelikku) arvesse võetakse? Kas ka juhul, kui tegemist on alkohoolikuga, on kohustus talle tasuda pool maja väärtusest. Kas sügava puudega täiskasvanud pereliikme (lapse) osas jääb isale lahutuse korral ka tema toetamise kohustus? Kui jah, siis milles toetus seisneb?
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ühisvara on tõepoolest võimalik jagada muuhulgas selliselt, et ühisvaraks olev kinnistu määratakse ühe abikaasa ainuomandisse ja kinnistu saanud abikaasa peab teisele abikaasale tema osa hüvitama. Kui kodu on puudega lapse jaoks kohandatud ja peale lahutust on Teil lapsega kindel soov sinna elama jääda, oleks ilmselt ühisvara jagamine eelpool kirjeldatud viisil põhjendatud. Reeglina loetakse abikaasade osad ühisvaras võrdseteks ja abikaasa, kelle ainuoamandisse mõni ese ühisvaras määratakse, peab teisele abikaasale hüvitama poole eseme väärtusest – reeglina mööndusi abikaasade osade võrdsuse osas ei tehta, olenemata asjaoludest.

Vanemal on ülalpidamiskohustus ka täiskasvanud lapse ees, kui laps ei ole võimeline enda ülalpidamise eest ise hoolitsema ehk on teisisõnu abivajav perekonnaliige. Sügava puudega täiskasvanud laps on kindlasti abivajavaks perekonnaliikmeks perekonnaseaduse mõttes ja sellega seoses on lapse isal lapse ees ülalpidamisekohustus. Kui isa elab lapsest eraldi ja lapse kasvatamises märkimisväärselt ei osale, väljendub isa ülalpidamiskohustus lapse ees peamiselt igakuises elatisraha maksmises. Elatise suurus oleneb peamiselt lapse vajadustest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand