Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui elan nüüd taas Eestis, kas saan siis Soome juhiload probleemideta ümber vahetada?03.06.2013

Sain Eestis endale esmased juhiload 2010a. jaanuaris. Mul olid veel esmased juhiload, kui sain karistada 2011 augustis vahtraleheta sõidu eest. Käisin küsimas ARK-ist, et kas ma pean nüüd tegema uuesti teooria eksami (lubade vahetuseni oli mõni kuu jäänud). ARK-is vastati, et "Jah, pead küll". Kuna ma ei olnud sellega nõus, siis vahetasin kiiresti 2011 detsembris oma juhiload Soome lubade vastu ümber. Soomes sain kohe õiged load (mitte mingid esmased), mille kehtivus oli 2052 aastani. Ainuke vahejuhtum Soome juhilubadega Eestis oli 2012. aasta augustis, kui sain kiiruse ületamise eest trahvi (selle maksin kohe ära ja ma ei tea kas sellest Eesti politsei andmebaasi märge jäi). Nüüd aga kolisin Eestisse tagasi ja sooviksin vahetada taas Eesti lubade vastu (alaline elukoht on Eesti).
Küsimus: "Kas mul tuleb või võib tulla probleeme ARK-is lubade vahetusega, et too aeg oleks pidanud teooria uuesti tegema, või seda ei näe enam keegi ja kas see 2012 augustis saadud trahv mõjutab lubade vahetust?
Veel olen mitmelt inimeselt kuulnud, et 01.04.2013 võeti vastu seadus, mis ei lase juhilube enne ringi vahetada, kui kõik vanad trahvid on tasutud (tean et esmastega on vist nii, aga kas see kehtib ka välismaa lubade vahetuse kohta)? Nimelt, mul aastatest 2007-2009 veel mitu rahatrahvi juhtimisõiguseta sõitude eest, mida jupphaaval siiani maksan. Aga seaduses on kirjas järgnev "Täitmisele pööratud rahatrahvi sissenõue aegub, kui rahatrahvi ei ole sisse nõutud nelja aasta jooksul väärteoasjas tehtud otsuse jõustumisest."
Kas need väärteo otsuse täitmised juba aegunud ei ole 2007-2009?
Tänan vastamast!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LS § 99 lg 8 kohaselt vahetatakse välisriigi kehtiv juhiluba Eesti juhiloa vastu juhul, kui isiku juthimisõigus ei ole juhiloa väljastanud riigis või Eestis peatatud, ära võetud või kehtetuks tunnistatud. Küsimuses esitatud info kohaselt ei ole Teie juhtimisõigust ilmselt kehtetuks tunnistatud. Kuna liiklusseadus ei sea piiranguid välisriigi juhiloa vahetamisele seoses juhistaažiga või asjaoluga, millist juhiluba omas isik eelnevalt Eestis elades, siis ei tohiks juhiloa vahetamisel probleeme tekkida.

Tasumata trahv ei takista juhiloa vahetamist. Sellist seadust, mis takistaks trahvi tasumata oleku tõttu juhiloa vahetamist, Eestis veel ei kehti. On räägitud taolise regulatsiooni kehtestamisest, kuid seaduseni ei ole diskussioon veel jõudnud.

Täitmisele pööratud rahatrahvi sissenõue aegub igal juhul, kui trahvi ei ole sisse nõutud 4 aasta jooksul arvates otsuse jõustumisest. Kohtutäituri tasunõue aegub 10 aastaga.
 

Küsimus: Kas mootorrattaga võib sõita kahekesi kõrvuti?03.06.2013

Tere!
Kas mootorrattaga võib sõita kahekesi kõrvuti? Liiklusseaduse järgi ja liikluskooli väitel võib, aga ainult asulas.

Liiklusseaduses on selle kohta üteldud:
§ 2. Mõisted
76) sõidurada on sõidutee pikiriba, mis võib olla tähistatud asjakohaste liiklusmärkide või teekattemärgistega ja mille laius on küllaldane autode liiklemiseks ühes reas. Kaherattaline mootorratas ja mopeed võivad sõidurajal liikuda kahes reas;

Samas järgnev punkt välistab selle asulavälisel teel (sisemine mootorratas ei paikne parema ääre lähedal.

§ 45. Sõiduki asukoht sõites
(7) Asulavälisel teel tuleb sõita sõiduolusid arvestades võimalikult sõidutee parema ääre lähedal, ohustamata teisi liiklejaid, kui liikluskorraldusvahend ei näita teisiti.
ette tänades.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LS § 2 p 76 sätestab reegli kaherattaliste sõidukite paiknemiseks sõidurajal, tegemata vahet, kas sõidurada, mis võib olla tähistatud või tähistamata, asub asulateel või asulavälisel teel. LS § 2 p 76 piiritlemine LS § 45 lg-st 7 sõltub sellest, kumba normi tuleb vaadelda üld- ja kumba erinormina. Erinorm kehtib alati üldnormi ees. Sõidukirühmast lähtudes oleks erinormiks LS § 2 p 76. Struktuurselt võiks erinormiks pidada ka LS § 45 lg-t 7. Kuidas kõnealuseid sätete vahekorda tõlgendada tuleks, selle kohta täna kohtupraktika veel puudub. Seetõttu ei saa siinkohal anda vastust, millele vaidluse korral tugineda saaks. Argumente leida oleks võimalik mõlema tõlgendusviisi kasuks.

Mootorrattasõidu ohutuse seisukohalt soovitan igal juhul lähtuda LS § 45 lg-st 7, kuna maanteekiirustel kõrvuti sõitvate rataste puhul juhi võimaliku eksimuse tõttu kasvõi riivava kontaktini vähenenud külgvahe võib viia (ja on viinud) traagiliste tagajärgedeni.
 

Küsimus: Kas võin nõuda korraga pikemat puhkust kui kaks nädalat?01.06.2013

Tere, töötan poole kohaga. Asutus ei luba mul ega ka teistel koristajatel puhata suvel rohkem kui 2 nädalat korraga. Seaduses on aga kirjas, et puhkama peab korraga vähemalt 2 nädalat ja puhkuse poolitamine väiksemateks osadeks on poolte kokkuleppel. Mulle aga on esitatud fakt, et ainult 2 nädalat saab korraga ja kogu lugu. Kas mul on õigus nõuda 3 nädalat järjest puhkust, sest mina ju pole lühikeses puhkuses kokku leppinud? Või pean tegema tööandja tahtmist mööda? Kas piisaks, kui esitan avalduse 3 nädalase puhkuse saamiseks?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vastavalt TLS § 68 lg 4 antakse põhipuhkust osadena üksnes poolte kokkuleppel. Soovitaksin tööandjale anda vastav viide töölepingu seadusest. Kui sellest ei ole abi, siis on põhjust pöörduda piirkondliku tööinspektori poole.
Head puhkust soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas see oli õige, et koondamisteade anti emapuhkuse ajal, mitte tööle naasmise päeval?01.06.2013

Tere,
Tegin 15. oktoobril 2012 tööandjale avalduse, et soovin alates 1. novembrist emapuhkuselt tööle naasta. Sama päeva õhtul (15.okt) sain koondamisteate. Koondamise hetkeks oli 15. detsember. Koondamisteate kätte saamise ajal viibisin veel emapuhkusel. Pidin veel 1. november kuni 15. detsember 2012 tööl käima, ehk siis käisin tööl 1,5 kuud. Koondamisteade tuli küll 2 kuud ette, aga emapuhkuse ajal. See tähendas, et tööandja maksis mulle ainult 1,5 kuu töötasu.
Mul oli koos emapuhusega tööstaaži üle 5 aasta. Kas koondamisteate oleksin pidanud saama alles tööle naasmise hetkel? Ja kas koondamise puhul oleksin pidanud saama siiski 2 kuu tasu + ühe kuupalga ulatuses koondamistasu?
Ja kas tööandjal oli koondamistasu määrates õigus arvesse võtta ainult mu viimase 1,5 kuu keskmist töötasu või oleks ta siiski pidanud arvestama viimase kuue tööl käidud kuu keskmist?
Sai küll kolm küsimust, aga mulle tundub, et tööandja eksis kõigis neis kolmes punktis. Kas mul on õigus veel saamatajäänud tasusid küsida?
Aitäh?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Emapuhkuse ajal koondamisteate kätteandmine oli vale. Tööandja oleks võinud koondamisteate anda kätte esimesel tööpäeval peale LHP-d 60-päevase etteteatamisega ja makstes ühe kuu tasu koondamishüvitist. Esimesel tööpäeval päevapealt koondades oleks tööandja pidanud maksma 60 päeva tasu+ 1 kuu tasu koondamishüvitist. Kuna töölepingu ülesütlemise vaidlustamise tähtaeg on 30 kalendripäeva, siis praeguseks on selle vaidlustamine küsitav. Saamatajäänud koondamistasu ja etteteatamistähtajast puudujäänud aja (16.- 30. detsember) eest hüvitise küsimine võiks aga tulemusi anda. Lähtuvalt Teie kuupalga suurusest peaksite ise otsustama, kas võimalik raha kaalub üles ebameeldiva vaidlusega kaasnevad emotsioonid. Kui soovite oma võimalused täpsemalt läbi arutada, siis võiksite ennast soodustingimustel registreerida konsultatsioonile: http://www.metiabi.eu/Uudised/ .
Keskmise tasu arvutamise osas saate täpsema vastuse kui küsite seda siinsamas portaalis "Maksud ja raamatupidamine" rubriigis.
Õigeid otsuseid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Milline on asjade käik (korteriomanike nõusoleku vormistamine jne), et oma korterit soklikorrusele laiendada?31.05.2013

Tere!
Soovin oma korterit laiendada korteri all oleva soklikorruse võrra. Kunagi on seal olnud pesuköök, praegu seisab tühjana. Missugune on asjade ajamise käik? Tean, et peab olema majaelanike 100% nõusolek, aga kuidas seda vormistada? Millised dokumendid on veel vaja, millest alustada?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, alustada tuleks külastusest kohaliku omavalitsuse ehituslubadega tegeleva isiku juurde ning selgitada välja, kas soklikorruse liitmiseks Teie korteriga on ehitusluba vajalik.
Juhul, kui ehitusluba on vajalik, siis tuleks koostada ehitusprojekt, piiritleda ja nummerdada sellel ära kõik korteriomandid, taotleda ehitusluba ning paluda seejärel notaril ette valmistada korteriomanike kokkulepe.
Juhul, kui korteri liitmiseks soklikorrusega ei ole ehitusluba vajalik, siis piisab korteriomanike vahelise notariaalse kokkuleppe sõlmimiseks kortermaja plaani koostamisest, millel on korterid piiritletud ja nummerdatud, ning mis on kohaliku omavalitsuse poolt heakskiidetud.
Üksikasjalikku nõu oskab Teile anda ka notar.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas naabri poolt korteri pööningule laiendamise pärast pöörduda tsiviilkohtusse või linnavalitsuse vastu halduskohtusse?31.05.2013

Naaber alustas ehitamist oma korterist otse pööningule ja sulges trepikojast pööningule ligipääsu. Pööning on kaasomandis. Tal õnnestus kuu aega tagasi saada ehitusluba, sest lisas taotlusse ühistu koosoleku protokolli, kust saab välja lugeda, et üldkoosolekul justkui otsustati toetada ehitusloa taotlemist. Allkirjalehel on koosolekul osalejate allkirjad (12 allkirja ja 11 korterit). Linnavalitusus väidab, et sellest piisab. Meil on kahe majaga ühistu ühise maa ja 16 korteriga, kummaski majas 8 korterit. Saaga algas 2006. aastal, kui naaber tuli meie käest allkirja nõudma, et ta saaks oma korterile ja vastaskorterile juurde lisapinna pööningult. Meie tegime ettepaneku jagada pind kolme korteri vahel. Üks teise korruse korteritest ei soovi laieneda. Naabrile see lahendus ei sobi, sest siis jääb temale vähem pinda. Sellisel juhul ei ole me üldse ehitusega nõus, sest meie korteri peale tulev ehitus tekitab meile igapäevase lisamüra, mida majja kolimisel ei olnud, rääkimata ehitustegevusest endast. Samuti kaob meil võimalus pööningut kasutada ja ise laieneda. Teisel korrusel on 4 korterit, 3 kahetoalist ja meil kolmetoaline. Nüüd ajab ta asju salaja ja ühistu juhatus toetab teda. Kumbki ei teavitanud meid ehitusloa taotlemisest, saamisest, ega ehitustegevuse alustamistest. Saime sellele jälile alles nädal tagasi. Milline on Teie hinnangul parim võimalus enda kaitseks? (Vaie linnavalitsusele ehitusloa tühistamiseks, hagi halduskohtule linnavalitsuse vastu, tsiviilhagi naabri vastu jne). Juhul kui see on tsiviilhagi, siis kuidas seda koostada ja mida taotleda.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, antud juhul tuleks Teil oma õiguseid kaitsta kahes suunas. Esmalt saate te informeerida linnavalitsust sellest, et ehitustöid teostatakse ilma Teie nõusolekuta, ning paluda linnavalitsusel ehitustegevus peatada. Seadusesäte, millele tuleb sealjuures viidata, on ehitusseaduse paragrahv 12 lõige 2 viimane lause, mille kohaselt ei anna ehitusluba, kirjalik nõusolek või kohaliku omavalitsuse teavitamine õigust ehitada ilma maaüksuse või ehitise omaniku loata. Reeglina on linnavalitsuse sekkumisest ehitustegevuse peatamiseks piisanud.
Teise sammuna on Teil võimalus pöörduda maakohtusse nõudega ehitustöid teostava korteriomaniku vastu, nõudes ehitustööde peatamist, tekitatud kahju hüvitamist ning ehitustööde eelse olukorra taastamist.
Lõpetuseks on oluline märkida, et ka siis, kui naaberkorteri omanikul õnnestuks oma eluruumi laiendada Teile kuuluvale kaasomandile (pööningule), siis ei lähe talle sellega veel üle laindatud osa omandiõigus ning ta on kohustatud pööningu kasutamise Teile igal-juhul igakuiselt hüvitama.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas ka oma korteri seina ava tegemiseks on vaja kõigi teiste korterite omanike nõusolek?31.05.2013

Tere
Soovime korteris teha remonti ja ühte kandeseina ava. Sooviks teada, kas selleks peavad teised korteri omanikud kõik nõus olema või peab see nõusolek olema 51% häältest?

Lugupidamisega

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kandva seina näol, ka siis kui see asub korteri sees, on tegu kaasomandiga ning seetõttu eeldab selle sisse ava tegemine nii kõikide korteriomanike kui ka kohaliku omavalitsuse nõusoleku olemasolu.
Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kui kinnistamise alustasin enne abielu, kuid kinnistusraamatusse kanti abielu ajal, kas tegemist on ühisvaraga?31.05.2013

Olles vallaline sain päranduseks 1/2 hoonetest - teise poole omanik kinkis oma osa mulle. Hoonete alune maa ei olnud kinnistusse kantud - seega omasin vallasvara. Abiellusin. Ostsin hoonete aluse maa, kogu protsess oli väga pikk, algatati kui olin vallaline, kinnistusraamatusse kanti kui olin abielus. Kas sel juhul on tegu ühisvaraga?
Juhul kui ühisvara, kas abikaasa eelmisest abielust lastel on õigus sellele kinnistule juhul kui abikaasa sureb?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Vaatamata asjaolule, et enne abielu abikaasa omandis olev vara on abikaasa lahusvara, võib see muutuda teatud asjaolude esinemisel abikaasade ühisvaraks. Üheks selliseks näiteks on olukord, mil ühe abikaasa lahusvaras oleva eseme kinnistamine toimus abielu ajal. Seega tuleb asuda seisukohale, et ilmselt on tegemist Teie ja abikaasa ühisvaraga, mille jagamist saab abikaasa (ja ka Teie) abielu lahutamisel nõuda.

Kui tuvastatakse, et tegemist on igal juhul Teie ja abikaasa ühisvaraga, on abikaasa lapsed eelmisest abielust õigustatud pärima vaid abikaasa osa ühisvarast (1/2 suurune mõtteline osa kinnistust) – seejuures on abikaasa osa pärijateks kõik tema lapsed ja ka Teie (eeldusel, et abikaasal ei ole testamenti).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui lapse ema saab lapse ainuhooldusõiguse, kas ma pean siis ikka elatist maksma?30.05.2013

Tere!
Eksnaine laseb mul praegu veel oleva ühise hooldusõiguse ajal last näha vaid 1-2 korda kuus. Kui lapse ema saab endale lapse ainuhooldusõiguse, kas ma pean siis ikka elatist maksma? Kuigi tema soov oli lapse ainuhooldus endale saada.
Kui lapse ema viib lapse minu elukohast 200 km kaugusele oma vanemate juurde, kas ma pean sinna last vaatama minema või on ema kohustatud lapse tooma oma elukohta, mis asub minust 15 km kaugusel?
Kui laps on vähemalt nädala kuus minuga, kas ma pean ikka elatise täissummas maksma? Isegi kui minul on ka selle nädala jooksul kulutused?

Tänud ette!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise maksmise kohustust ei mõjuta kuidagi hooldusõiguse kuuluvus – reeglina on elatise maksmise kohustus vanemal, kes elab lapsest eraldi ja seejuures ei mängi rolli, kas lahus elav vanem jagab ühist hooldusõigust last kasvatava vanemaga või on lapse suhtes hooldusõiguseta vanemaks.

Reeglina ei anna asjaolu, et laps veedab ühe nädala igas kalendrikuus lahus elava vanemaga, alust elatise nö täissumma vähendamiseks. Selliseks on kujunenud kohtupraktika ja eeltoodud seisukohta on põhjendatud üldjuhul sellega, et last kasvataval vanemal säilivad lapse ülalpidamiseks tehtavad kulutused ka ajal, mil laps viibib parasjagu lahus elava vanema juures. Samuti näeb seadus ideaalis olukorda, et lahus elav vanem ei tee ajal, mil laps viibib temaga, märkimisväärseid kulutusi – nt lapse riiete-jalanõude jms ostmine peaks olema vaid elatist saava vanema kohustus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui ma olen maksnud majalaenu, kas siis lahutusega saan maja omale tingimusel, et maksan laenu ise edasi?30.05.2013

Elan abikaasast 4 aastat lahus. Abikaasa elab majas, mis on meie abielu ajal ostetud ja mille pangalaenu tasun ainuisikuliselt mina, sest abikaasa on töötu ja temal pole pangalaenu kusagilt maksta, kuigi tegin ettepaneku, et maksame mõlemad pooleks.
Minu sooviks on, et lahutame abielu ja jagame majalaenu nii, et mina maksan majalaenu üksinda edasi ning tulevikus on maja ainult minu oma.
Abielu ajal olen loonud oma firma, millel pisike kasum. Kas abielulahutuse ajal võib abikaasa hakata tahtma endale poolt kasumit?
Kas minu plaanid on üldse reaalsed täituma või pean arvestama, et abikaasa saab poole? Kuigi varasid meil pole, sest ainuke ühisvara on see maja, mida veel maksta 20 aastat.
Ühiseid lapsi ka pole, kas on mõeldav lahutamine ja vara jagamine ainult notaris? Siiani on abikaasa lahutuse vastu, põhimõtteliselt ütleb, et enne surma ma temast ei pääse. Kas kohtulisel teel on sellised jagamised kallid?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Abikaasad võivad ühisvara jagada vastavalt oma soovidele ja tahtmistele ning teha seda ka nö ebavõrdselt ehk mitte arvestades abikaasade osade võrdsuse põhimõttega. Kui abikaasa on nõus, võite ühisvarasse kuuluva kinnisvara jagada ka nii, et Teie saate maja enda ainuomandisse ja maksate edasi sellel lasuvat laenu. Iseasi, milline on abikaasa nägemus õiglasest ühisvara jagamisest.

Kui jõuate abikaasaga abielu lahutamise ja ühisvara jagamise osas kokkuleppele, saate nimetatud toiminguid teha kohtuväliselt notari juures – abielu võib eelnevalt lahutada ka perekonnaseisuasutuses. Kui kokkuleppele jõuda ei õnnestu, tuleks abielu lahutamiseks ja ühisvara jagamiseks pöörduda kohtu poole. Abielu lahutamise hagilt tuleb seejuures tasuda riigilõivu 100 eurot (75 eurot, kui hagiavaldus esitatakse läbi e-toimiku) ja ühisvara jagamise hagilt 300 eurot (250 eurot, kui hagiavaldus esitatakse läbi e-toimiku).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand