Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas teha aastaaruanne, kui ettevõtte käive Eestis on 0, aga Läti tütarettevõte toimib?27.11.2014

Vaja Eestis teha aastaaruanne Eesti ettevõttele (käive on 0, töötajaid pole), millel on tütarettevõte Lätis (käive ca 5000 EUR, töötajaid pole). Näitajate põhjal järeldan, et pole vaja teha konsolideeritud aastaaruannet. Kas aastaaruanne peaks olema siis selline, et ema ja tütre näitajad on liidetud (omavahelised nõuded taandatud) ning aruande lisades tuuakse välja mõlema riigi näitajad eraldi ridadel. Ja kust leida teemakohast infot?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Läti ettevõtja koostab ja esitab oma majandusaasta aruande kooskõlas Läti seadusandluse ja kontsernis kehtivate sise-eeskirjadega. Emaettevõtja koostab oma aruande Eesti reeglite, sh majandusaasta aruande taksonoomia standardi kohaselt (vt https://www.riigiteataja.ee/akt/127122013021 ). Konsolideeritud aruannet emaettevõtja ei pea koostama ega ka muul viisil kahe ettevõtja näitajaid liitma, kui seda ei näe ette kontserni reeglid.
 

Küsimus: Kuidas käib omakapitali arvelt osakapitali suurendamine?25.11.2014

Tere
Palun öelge, kas omakapitali arvelt on võimalik osakapitali suurendada, kui ja, siis mis tuleb selleks teha?

Ette tänades!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

On küll võimalik. Osakapitali saab suurendada fondiemissiooniga kasumi ja ülekursi arvelt, samuti omakapitali varem tehtud täiendavate sissemaksete arvelt. Mõlemal juhul on vaja osanike otsust, poolt peab olema vähemalt 2/3 koosolekul osalenud häältest. Fondiemissiooni korral suurenevad kõik osad võrdeliselt nende nimiväärtusega. Osakapitali suurendamisel täiendavate sissemaksete arvelt tuleb osade suurenemine eraldi otsustada. Täiendavaid sissemakseid omakapitali on tehtud eelkõige omakapitali nõuetele vastavusse viimiseks, aga ka eriotstarbeliste reservide moodustamiseks. Osanike otsuse alusel tehakse asjakohane raamatupidamiskanne. Osakapitali suurendamine tuleb kanda äriregistrisse.
 

Küsimus: Kas 1989 aastal ostetud talumaja ja hiljem juurde erastatud maa müümisel peaksin nüüd tulumaksu maksma?19.11.2014

Ostsin 1989.aastal talumaja kolhoosilt. 1997. aastal erastasin riigilt 30 ha selle talu juurde kuuluvat maad. Olen elanud ja elan praegugi selles majas. Kui nüüd sooviksin kogu kinnistu müüa, kas pean maksma tulumaksu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksuvabalt saab võõrandada kinnisasja, mille oluliseks osaks on eluasemena kasutatav eluruum. Kinnisasi on iseseisva üksusena kinnistusraamatusse kantud maatükk. Seega saab maksuvabalt müüa kogu maa juhul, kui 1989. ja 1997. aastal soetatud maad moodustavad ühe kinnistu. Kui on tegemist kahe eraldi kinnisasjaga, siis on maksuvaba ainult majaaluse maatüki müük.
 

Küsimus: Milliste kriteeriumiste korral on vaja ettevõtte ülevaatust ja konsolideerimist?18.11.2014

Tere!
Kas selliste näitajatega on vaja ettevõttel ülevaatust ja konsolideerimist:
Emaettevõtte bilansimaht on üle 500 000 €.
Emal töötajaid keskmiselt 13 ja tütrel 3 (üks töötaja ühine, tütres töötaja osalise tööajaga).
Müügitulu ei ületa miljonit (ka siis, kui kokku liita ema ja tütar).
Kas ülevaatuse kriteeriumeid tuleb võrrelda ema ja tütar kokku liidetuna või eraldi? Konsolideerimise otsustamiseks tuleks töötajad kokku liita?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kummagi ettevõtja raamatupidamise aastaaruande ülevaatus ei ole kohustuslik, kuna kummagi näitajad ei ületa vastavaid kriteeriume. Emaettevõtja ei pea konsolideeritud aruannet koostama juhul, kui tütarettevõtjate bilansimahud kokku ei ületa 5% emaettevõtja bilansimahust ja müügitulud kokku ei ületa 5% emaettevõtja müügitulust. Konsolideeritud aruannet ei pea koostama ka juhul, kui emaettevõtja konsolideeritud näitajad (st kontserni ettevõtjate summaarsed näitajad) ei ületa raamatupidamise aastaaruande kohustusliku ülevaatuse kriteeriume. Lähtudes toodud andmeist, leian, et konsolideeritud aruande koostamine pole kohustuslik. Küsimusest ei nähtu tütarettevõtja bilansimaht ega müügitulu, st, kas juba nende väiksus ei vabasta konsolideeritud aruande koostamise kohustusest.
 

Küsimus: Kuidas vormistada korrektne juhatuse otsus kui firma kasutuses olevat sõiduautot kasutatakse ainult töösõitudeks?13.11.2014

Tere! Milline oleks korrektne juhatuse otsus kui firma kasutuses olevat sõiduautot kasutatakse ainult töösõitudeks. Kas vaja parkimine fikseerida otsuses, mida veel? Sõidupäevikut ei peeta kuna autot kasutatakse töösõitudeks.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui juhatus peab vajalikuks kehtestada firma kasutuses oleva vara kasutamiseeskirju kirjalike otsustega, siis peaks antud juhul kirja panema vähemalt auto kasutaja nime(d), ülesanded, mille täitmiseks autot kasutatakse, kus autot pargitakse ja tingimata - kuidas auto kasutamist kontrollitakse. Kui firmas on auto võimalikke kasutajaid vähe või kasutajaks on juhatuse liige (nagu antud juhul näib olevat), siis näeb selline asjade korraldamise viis minu arvates tobe välja.
 

Küsimus: Kui kaua peab firma säilitama töötabeleid ja palgaarvestusi ning kas saan enda kohta neid andmeid firmalt nõuda?12.11.2014

Kui kaua peab firma säilitama töötabeleid, palgaarvestusi. On tekkinud olukord, kus mulle neid ei väljastata - vajan neid alates 2012.aastast alates, soovin esitada saamata palganõude firma vastu. Endal täpsed andmed puuduvad, kuna tasu maksti sularahas. Kes saab firmat kohustada andmeid esitama.
Tänan

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Töötajal on õigus tutvuda kõigi tema kohta kogutud ja kogutavate andmetega, sh töötasu, selle arvutamise viisi ja maksmise korra kohta. Tööandja on kohustatud andma töötaja nõudmisel andmeid temale arvutatud ja makstud või maksmisele kuuluva töötasu kohta ning muid töötajat või töösuhet iseloomustavaid teatisi teabenõude saamise päevale järgneva viie tööpäeva jooksul. Andmed tuleb võimaluse korral esitada töötaja soovitud viisil. Sama tähtaeg kehtib ka andmete väljastamisest keeldumise põhjendamiseks. Kui töötaja leiab, et andmete esitamata jätmisega rikutakse tema õigusi, võib ta andmete väljanõudmise taotlusega pöörduda Andmekaitse Inspektsiooni või kohtu poole. Andmete esitamata jätmine on karistatav 1300-eurose trahviga. Kogutud andmeid peab tööandja säilitama vähemalt töösuhte lõppemiseni, kuid mitte vähem, kui raamatupidamisdokumentidele kehtestatud 7-aastane säilitamistähtaeg.
 

Küsimus: Kas eraisik saab osta kinnisvara firmalt kapitalirendi tingimustel?05.11.2014

Kas eraisik saab osta kinnisvara firmalt kapitalirendi tingimustel?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Jah, mistahes tehingu, sh rendilepingu tingimused lepivad kokku tehingu osalised, keegi ei saa neid keelata ega sundida. Pole vahet, kas tegu on füüsiliste või juriidiliste isikutega.
 

Küsimus: Kas vanemahüvitise summa saadakse jagamisel 12-ga või 9,5-ga, sest 2,5 kuud olin veel esimese lapsega lapsehoolduspuhkusel?04.11.2014

Tere,
Teine laps sündis 11 juuli 2014, vanemahüvitis arvutatakse 2013 aasta SM-ga maksustatud tulu järgi. Kui ma olin 2013 aastal 2,5 kuud esimese lapsega veel lapsehoolduspuhkusel. Kas 2013 tulu jagatakse 12 kuuga või siis perioodiga (9,5 kuud) millal ma teenisin selle tulu mille eest tasuti SM.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Vanemahüvitise suurus arvutatakse eelnenud kalendriaasta ühe kalendrikuu keskmise tulu alusel. Ühe kalendrikuu keskmine tulu on sotsiaalmaksuga maksustatud tulu, mis arvutatakse ühe kalendrikuu keskmise isikustatud sotsiaalmaksu andmete alusel. Ühe kalendrikuu keskmise isikustatud sotsiaalmaksu suurus on eelnenud kalendriaasta sotsiaalmaksu ja kalendrikuude arvu jagatis. Kalendrikuude arv on kalendriaasta kalendripäevade arvu ja töövõimetuslehe alusel ajutiselt töölt vabastatud päevade arvu vahe jagatud 30-ga. Seega, kui ajutist töölt vabastamist ei olnud, siis jagatakse eelmise aasta tulu 12 kuuga.
 

Küsimus: Kui eraisikust klient ei tasu tehtud tööde arvet ettevõttele, kas siis selle arvega võib inkassosse pöörduda?03.11.2014

Ettevõte on töö teostanud kliendile ning arve on esitatud, kuid arve on tasumata (maksetähtaeg on möödas). Kliendi ja ettevõtte vahel pole sõlmitud lepingut tööde teostamise kohta. Kas piisab arvest, mis on esitatud kliendile, et pöörduda inkassofirma poole?

Ette tänades,

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Inkassofirma, nagu iga teinegi ettevõtja, kehtestab oma teenuste osutamise tingimused ise. Võib-olla leidub ka selliseid, kes hakkavad võlglast kiusama üksnes arve alusel, küsimata tõendeid teenuse tegeliku osutamise ja hinnakokkuleppe kohta.
 

Küsimus: Kas viimasel kuuel kuul makstud lisatasu ja preemia võetakse õppepuhkuse keskmise päevatasu arvutamisel arvesse?03.11.2014

Tere
Sooviks teada, kas viimasel kuuel kuul lisaks palgale makstud lisatasu (boonus, preemia) võetakse puhkuse (õppepuhkuse) keskmise päevatasu arvutamisel arvesse. Hetkel seda ei tehta. Õppepuhkust makstakse palga alusel.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Keskmise päevatasu arvutamisel tuleb arvesse võtta kõik summad, mis töötaja oma tööga on välja teeninud, sh ka lisatasud, preemiad, boonused jne. Pole oluline, kas nende summade maksmine on töölepingus ette nähtud või mitte. Arvesse ei lähe mittetöised tulud, nagu puhkusetasu, haigus- jt hüvitised, lähetuse päevaraha jms.