Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas arvutatakse puhkusetasu, kui olen praeguse tööandja juures töötanud vähem kui 6 kuud?10.02.2015

Kuidas arvutatakse puhkusetasu, kui olen praeguse tööandja juures töötanud vähem kui 6 kuud, enne seda töötasin küll samas asutuses, aga tööandjaks oli rendifirma. Palka makstakse praegu ja ka enne tunnitasu alusel.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Puhkusetasu arvutatakse keskmise päevapalga alusel ka tunnitasu alusel töötamise korral. Kui töötaja on tööandja juures töötanud rohkem kui 1, kuid vähem kui 6 kuud, võetakse keskmise arvutamise aluseks need kalendrikuud, mille eest tasumise päev (palgapäev) on saabunud. Kui töötatud on nii lühikest aega, et esimest palgapäeva saabunud ei ole, siis võetakse päevatasu arvutamisel aluseks välja teenitud palga summa alates tööle asumise päevast kuni päevani, mil on vaja päevatasu arvutada. Muidugi võib tööandja jätta raamatupidaja kiusamata ja maksta puhkusetasuks suvalise ümmarguse summa, kuid mitte vähem, kui keskmise alusel arvutatud. Varasem töötamine renditöötajana arvesse ei lähe.
 

Küsimus: Mis päeval peab tööandja välja maksma lõpparve, reedel või esmaspäeval, kui tööleping ise lõpeb pühapäeval?10.02.2015

Kavatsen töölt lahkuda, kuid enne seda tahan puhkuse välja võtta. Saan aru, et puhkuse ajal makstakse keskmist töötasu. Kuidas arvestatakse puhkuseraha, kui tööandja peab puhkusraha välja maksma 10.02, aga samale päevale langeb ka palgapäev? Huvitabki just see, kas arvesse läheb ka jaanuari palk, mis on oluliselt suurem, kui eelnevate kuude palgad. Tööleping ise lõppeb 01.03 (pühapäev) – mis päeval peab tööandja lõpparve välja maksma, reedel või esmaspäeval?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Puhkusetasu võib arvestada mistahes viisil, kuid see ei tohi jääda viimase kuue kuu keskmise palga alusel arvutatud summast väiksemaks. Rohkem võib alati maksta. Kui puhkusetasu tuleb välja maksta 10.02, siis võetakse keskmise arvutamisel arvesse ka jaanuari palk. Lõpparve maksmise kohustus tekkib töölepingu lõppemise päeval. Kui kohustuse täitmiseks ettenähtud tähtpäev satub riigipühale või muule puhkepäevale, siis saabub tähtpäev puhkepäevale järgneval esimesel tööpäeval. Seega tuleb lõpparve välja maksta hiljemalt 2. märtsil.
 

Küsimus: Kas ma riigi poolt välislähetusse saadetuna pean maksma oma korteri väljaüürimise pealt ikka tulumaksu?04.02.2015

Deklareerisin oma üüritulu ja maksin ka tulenevad maksud. Nüüd aga võttis maksuamet seisukoha, et tulu väljamaksmise koht vastab eluasemelaenu kohale ning isikul ei ole õigus eluasemelaenuintresse maha arvata. Tuleb võtta proportsioon maksustamisperioodist või kinnisvara mahust, mis oli üürituluga kaetud (iseenesest ei ole deklaratsioonis kuskil sellist välja, kus saaks sellist suhet sisustada, tuleks muuta osakaalu laenusummast või tasutud eluaseme intressi summat). Maksuamet võttis oma seisukohtade aluseks TuMS paragrahv 25 lõike 1! Eelnevalt olen korteris sees elanud 7 aastat ning ajutiselt olen riigi poolt saadetud välislähetusse s.t. pika vahemaa tõttu tundus kõige mõistlikum anda korter rendile ning kindlasti lähetuse lõppedes naasen oma koju. Lähtuti asjaolust, et õigustatud isik ei saa renditulu saades samaaegselt ise kasutada nimetatud vara ehk peale õigustatud isiku ja tema pereliikmete ei tohi seda vara keegi kasutada ega hõivata. Kas üüritulu saamine kolmandatelt isikutelt ja TuMS paragrahv 25 lõige 1 on omavahel seotud ja tulenevalt üksteist välistavad?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Sisuliselt on maksuhalduri tahtmine mõistetav – kui intressikulu saab mingis osas kaetud ettevõtlus- või üürituluga, siis pole riigil vaja seda täiendavalt hüvitada. TuMS § 25 lg 1 taoline rakendamine on siiski maksuhalduri omalooming - seadusandja on seadnud intressi mahaarvamise õiguse sõltuvusse üksnes kinnistu soetamise sihtotstarbest (eluase) ja eluaseme omandist ning rahandusminister on kehtestanud vastavalt ka tuludeklaratsiooni vormi (tabel 9.2). Intressi arvatakse proportsionaalselt maha ainult juhul, kui soetatavat kinnistut kavatsetakse hakata kasutama nii eluasemena kui ka muuks otstarbeks.
 

Küsimus: Kui tihti peaks laskma kontrollida korteriühistu raamatupidaja tööd?02.02.2015

Tere!
Kui tihti peaks laskma kontrollida raamatupidaja tööd. Juba kümmekond aastat ei ole ühistu juhatus tellinud vastavat firmat raamatupidamise kontrollimiseks.
Olen tänulik vastuse eest.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Seda otsustab üldkoosolek, kes võib raamatupidamise kontrollimiseks määrata revisjoni või audiitorkontrolli, st teha juhatusele ülesandeks sobiva firma leidmise. Revident või audiitor koostab kontrolli tulemuste kohta aruande, mille esitab üldkoosolekule.
Kui põhikirja järgi peab ühistul olema revisjonikomisjon, siis peab see esitama üldkoosolekule oma arvamuse, muuhulgas ka raamatupidamise kohta, koos igaaastase majandusaasta aruandega.
 

Küsimus: Kas võin käsunduslepingukorral tasust kinni pidada tulumaksuvaba miinimumi, kuna inimene hetkel oma põhikohal ei tööta?02.02.2015

Tere!
Soovin võtta käsunduslepingu alusel tööle isiku, kes on hetkel oma põhitöökohast lapsehoolduspuhkusel, kuid kelle vanemahüvitise periood on lõppenud. Kas võin tema töötasust kinni pidada tulumaksuvaba miinimumi kuni töötaja oma põhitöökohast tasu ei saa?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tulumaksuvaba miinimumi saab maha arvata ainult üks, maksumaksja enda poolt valitud tulumaksu kinnipidaja. Seega, kui käsundisaaja teile vastavat paberit pole andnud, ei saa te mahaarvamist teha. Tuleb märkida, et kui mahaarvajaks valitud kinnipidaja (antud juhul ilmselt põhitööandja) ei tee maksumaksjale tulumaksuga maksustatavaid väljamakseid igal kuul või kui väljamakse on mõnel kuul väiksem 1/12-st jooksva aasta maksuvabast tulust, saab kinnipidaja kanda maksuvaba tulu mahaarvamise kasutamata osa nende kuude eest edasi sama kalendriaasta järgmistele kuudele. Kuna tulumaksu arvestatakse kalendriaasta kohta, siis saab maksuvaba tulu maha arvatud igal juhul.
 

Küsimus: Kas töötaja palgata puhkuse ajal peab ettevõte ikkagi tasuma sotsiaalmaksu minimaalmäära?29.01.2015

Tere.
Kui töötaja on palgata puhkusel, siis kas tööandja on kohustatud tema/nende päevade eest maksma sotsiaalmaksu minimaalmäära 105.60?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tasustamata puhkuse aeg loetakse sotsiaalmaksu arvutamisel tööajaks. Seega, kui töötaja oli terve kuu tasustamata puhkusel ja seetõttu talle palgapäeval raha ei makstud või ta oli mõned päevad tööl, kuid saab palka vähem, kui sotsiaalmaksu maksmise aluseks olev kuumäär, siis maksab tööandja sotsiaalmaksu kuumäära järgi.

Kuumäär fikseeritakse riigieelarvega ja see ei saa olla madalam eelmise aasta miinimumpalgast. 2015. aastal on sotsiaalmaksu maksmise aluseks olev kuumäär 2014. aasta miinimumpalgaga võrdselt 355 eurot. Sellelt arvestatud sotsiaalmaks on 117,15 eurot.
 

Küsimus: Kuidas arvutatakse vanema- ja sünnitushüvitist?27.01.2015

Tere!

Mõlema toetuse arvutamiseks vaadeldakse eelmise aasta tulusid. Ma pole päriselt aru saanud, mida eelmise aasta all silmas peetakse. Näiteks, kui laps sünnib 5.mail 2015, siis kas vaadeldakse perioodi:
a) vahemikus 5.mai 2014 kuni 5.mail 2015?
VÕI
b) aastat 2014 tervikuna jaanuarist detsembri lõpuni?

Tänan vastamast!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Sünnitushüvitis arvutatakse rasedus- ja sünnituspuhkusele jäämisele eelneva kalendriaasta ühe kalendripäeva keskmise töötasu alusel. Vanemahüvitist arvutatakse sama aasta ühe kuu keskmise sotsiaalmaksuga maksustatud tulu alusel. Antud juhul siis 2014. aasta töötasu/tulu alusel.
 

Küsimus: Kuidas on maksustamisega, kui teenin raha otse oma kontole mobiiliäppidega Google Plays (ja iTunesis)?27.01.2015

Paar küsimust läbi Google ja Apple teenimise kohta. Olen juba pea aasta aega teeninud nii 100-200€ läbi Google reklaamiplatform Admobi. Raha tuleb iga kuu otse mu pangakontole ja midagi pole ametlikuks tehtud. Kas käitun valesti?
Tunnen huvi Apple iOS arendajaprogrammiga liitumise vastu. Seal on kaks varianti - kas müüd oma äppe eraisikuna või ettevõttena. Kuna oma täisnime alt müümisest ei ole huvitatud, siis oleks hea see teine variant. Mainitud on seal "companies (including LLCs), non-profit organizations, joint ventures, partnerships, and government organizations". Mis selle LLC vaste Eestis üldse on? Kas üksikarendajal on mõtet selle peale üldse mõelda?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ega rohkem ametlikku osa polegi, kui et kord aastas tuleb täita tuludeklaratsioonis välismaal teenitud tulu tabel. Maksuamet teeb ülejäänu. LLC on osaühingutaoline moodustis. Selle peale tasub mõelda ka üksiküritajal. OÜ saab ettevõtjaportaali kaudu äriregistrisse kanda mõne minutiga, kusjuures seda saab teha ka osakapitali sisse maksmata.
 

Küsimus: Kas osaühing võib omale tööriiete pesuks osta pesumasina?23.01.2015

Kas osaühing võib arvele osta pesumasinat. OÜ tegeleb põllumajandusega, vajalik tööriiete pesuks. Kust on võimalik saada täpsemat infot üldse OÜ-le võimalike ostude kohta. Näiteks kontoritarbed, printer jm.
Tänan

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Osaühing, nagu kõik muudki juriidilised ja füüsilised isikud, võib osta absoluutselt kõiki kaupu ja teenuseid ilma mingite piiranguteta. Mitmesuguseid piiranguid ja eritingimusi võidakse kehtestada müüjatele. Äriühingu puhul on ainus küsimus: kas kauba/teenuse soetamise eesmärk on oma ettevõtluses kasutamine või edasimüümine. Kui soetamine toimub muul eesmärgil või asja kasutatakse nii ettevõtluses kui eratarbeks (nagu see võib olla ka pesumasina puhul), siis tekivad mõnesugused maksukohustused.
 

Küsimus: Milliseid makse pean riigile maksma, kui mulle kingitakse auto19.01.2015

Tere,
mulle kingitakse praegu Austrias registreeritud 1993.a. sõiduauto. Kinkijaks on väimees, kes sõidab kevadel autoga Eestisse ja jätab selle mulle. Milliseid makse ma pean siin Eestis riigile maksma lisaks ARK-is arvelevõtmise tasudele.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Mingeid maksukohustusi ei teki.