Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas kodulehe võib panna osaühingu asutajakuludesse ja võiks olla samaaegselt mitterahaline sissemakse osaühingusse?23.02.2015

Kui osaühingu mitterahaline sissemakse ületab 50% kogu osakapitalist või on suurem kui 2500 eurot, peab sissemaksu väärtuse hindamist kontrollima audiitor ehk notar. Kas kodulehte võib panna asutajakuludesse ja võiks olla samaaegselt mitterahaline sissemakse osaühingusse?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Audiitor peab kontrollima mitterahalise sissemakse hindamist juhul, kui osaühingu osakapital on vähemalt 25 000 eurot ja mitterahalise sissemakse väärtus ületab 1/10 osakapitalist või kui sellise osaühingu kõik mitterahalised sissemaksed moodustavad kokku üle poole osakapitalist.
Mitterahaliseks sissemakseks võib olla mis tahes rahaliselt hinnatav ja osaühingule üleantav asi või varaline õigus, millele on võimalik pöörata sissenõuet. Koduleht ei ole see ega teine. Sissemakse ei saa olla asutamiskulu.
 

Küsimus: Miks ei arvestata tuludeklaratsioonil detsembris 18-aastaseks saanud last enam lapsena?20.02.2015

Asudes täitma selleaastast tuludeklaratsiooni selgus, et laste pealt meie pere enam raha tagasi ei saa. Peres on 2 last, kellest üks on 16 ja teine sai 26-dal detsembril 2014 18-aastaseks. Küsimus on, et kui täisealiseks sai ta alles aasta lõpus, siis miks ei lähe arvesse peaaegu terve eelmine aasta, kuni täisealiseks saamiseni? Oleks loogiline, et arvestataks ikkagi peaaegu tervet kalendri aastat.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Täisealiseks saamisega pole sel asjal tegemist. On lihtsalt otsustatud, et maksusoodustus kehtib selle aastani, mil on lapse 17. sünnipäev, kusjuures pole oluline, kas see on aasta algul või lõpus. Aga oleks võidud määrata ka mistahes muu number.
 

Küsimus: Kas ettevõtetele kehtivad Hiinast kauba tellimisel samad maksureeglid, mis eraisikule (maksmus väike, alla 22 euro)?18.02.2015

Sooviksin teada, et kui ettevõte tellib Hiinast kaupa, mis jääb alla 22 euro, siis kas ei lisandu ühtegi maksu, ei käibemaksu ega tollimaksu? Ettevõte ei ole käibemaksukohustuslane. Tean, et eraisikutel nii on, kuid kas äriisikule kehtivad samasugused reeglid ei tea.
Aitäh vastuse eest!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Sellise kauba puhul on deklareerimis- ja maksustamisreeglid füüsilisele ja juriidilisele isikule ühesugused – kaup on maksuvaba ja seda ei pea deklareerima.
 

Küsimus: Kas korteri müügilt makstav tulumaks läheb järgmisel aastal maksuarvestusse, et selle arvelt tulumaksu tagasi saada?17.02.2015

Tere. Kui ma müün pärandiks saadud korteri ja maksan tulumaksu, kas siis järgmisel aastal tuludeklaratsiooni tehes saan ka korteri pealt makstud tulumaksu tagasi? Kas see tulumaksu maksmine läheb üldse järgmise aasta tulude deklareerimisel arvesse?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tuludeklaratsioon esitatakse lõppenud aasta kohta ja seal näidatakse kõik lõppenud aastal saadud tulud, sh korteri müügist saadud tulu. Tulumaksuga maksustatakse aasta kogutulu, millest on tehtud seadusega ettenähtud ja lubatud mahaarvamised. Korteri müügist saadud kasu eraldi ei maksustata. Tagastatav maksusumma tekib tänu mitmesuguste lubatud kulude kogutulust mahaarvamisele (eluasemelaenu intress, koolituskulud, annetused jm).
 

Küsimus: Kas uuel alustaval väikeettevõttel on kõige kasulikum palgata raamatupidaja käsutuslepingu või töövõtulepingu alusel?17.02.2015

Kas uuel alustaval väikeettevõttel on kõige kasulikum võtta töötajaid nt. palgata raamatupidaja käsutuslepingu või töövõtulepingu alusel?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Alustaval (väike)ettevõtjal pole just väga mõistlik võtta lisaks muudele riskidele ka tööandja vastutust. Kuna tööd tegema oodatakse oskajat inimest, siis töövõtuleping sobib hästi. Raamatupidaja värbamisega on see probleem, et ettevõtja ei oska tavaliselt kandidaadi võimekust hinnata. Kindlam ja palju odavam on osta see teenus sisse mõnelt büroolt – sealt saab reeglina ka muud (juriidilist) tuge.
 

Küsimus: Kas osaühingu juhatuse liikmele (eestlane aga mitteresident) võib maksta välislähetuse päevaraha?16.02.2015

Tere! Kas osaühingu juhatuse liikmele (eestlane) võib maksta välislähetuse päevaraha? Kehtivat lepingut (töö vm) juhatuse liikmega ei ole. Täiendav märkus: juhatuse liige on mitteresident, võtnud ennast maksukohuslasena arvele teises riigis. OÜ on registreeritud Eestis. Millised kulud on võimalik kompenseerida välislähetustega ja milliste komandeeringute puhul? Tänud!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Komandeerimine ehk lähetamine on see, kui inimene saadetakse firma asju ajama tema alalisest töö tegemise kohast mujale. Pole vahet, kas see muu koht asub Eestis või väljaspool. Lähetada võib nii töötajat kui mittetöötajat (kui see nõus on), nii residenti kui mitteresidenti. Juhatuse liikme puhul kasutatakse mõistet ametilähetus ja seda käsitletakse samuti kuni töölähetust, st juhul, kui ta siirdub oma alalisest ametiülesannete täitmise kohast (näit Soomest) välislähetusse (näit Eestisse), tuleb talle maksta päevaraha, arvestades Eestis kehtivate reeglitega. Kui ükskõik kes (sh juhatuse liige) on teinud osaühingu huvides dokumentaalselt tõendatud kulutusi, siis on tal õigus nende hüvitamisele. Pole vahet, millega seoses kulutus on tehtud.
 

Küsimus: Kas saan õigesti aru, et kui jään dekreeti 07.05.2015, siis saan viimase vanemahüvitise detsembrikuus 2016?16.02.2015

Tere,
sünnituskuupäevaks on määratud 14.06.2015. Soovin jääda dekreeti võimalikult vara, kuid samas tahaksin, et viimane vanemahüvitise makse oleks detsembris 2016. Kas olen õigesti arvutanud, kui jään dekreeti 07.05.2015, siis saan viimase vanemahüvitise detsembrikuus 2016?

Ette tänades,

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Küsija arvutus on õige. Sünnituspuhkusele on võimalik jääda 30–70 päeva enne eeldatavat sünnitamise kuupäeva. Kui jääda rasedus- ja sünnituspuhkusele vähemalt 30 päeva enne eeldatavat sünnitamiskuupäeva, on naisel õigus saada sünnituslehe alusel sünnitushüvitist 140 päeva eest. Vanemahüvitise maksmist alustatakse sünnituslehe lõpupäevale järgneval päeval ning see määratakse 435 päevaks. Antud juhul lõpeb sünnitusleht 24.09.15 (eeldusel, et kasutatakse ära kogu sünnituspuhkus). Seejärel algab 435-päevane vanemahüvitise periood, mis lõpeb 2016. aasta detsembris.
 

Küsimus: Kas "asutajakukude" alla võib arvata ka enne osaühingu asutamist tehtud kodulehe kulud?11.02.2015

Kas põhikrja koostamisel võib "asutajakulu" alla määratleda nt: asutajate poolt rahastatud kodulehte, enne osaühingu asutamist, kui ei siis miks?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Põhikirja selliseid asju ei kirjutata – põhikiri määrab äriühingu olulised tunnused ja sisemised toimimisreeglid. See, mida asutajad teevad või ei tee, on nende omavahelise kokkuleppe küsimus, sh ka see, milline on asutamiskulude koosseis ja suurus, kes need kannab ning millal äriühing kulud hüvitab. Arvan, et kulutused veebilehele sobivad küll asutamiskulude hulka.
 

Küsimus: Mis on maksud, mida tööandja peab maksma töötaja pealt, kes viibib 3 kuud tasustamata puhkusel?11.02.2015

Tere,
Soovin teada, mis on maksud, mida tööandja peab maksma töötaja pealt, kes viibib 3 kuud tasustamata puhkusel (saab samal ajal lühiajalisest projektist töötasu, millelt makstakse omakorda kõik maksud). Ei tahaks kohta koondada ega ka töösuhet 3 kuuks lõpetada.
Kas on olemas variandid: töösuhte ajutine tähtajaline katkestamine või peatamine? Sel juhul ei peaks makse maksma ja saab olla kindel, et 3 kuu pärast saab tööd jätkata vanas rütmis.
Kui ajutine peatamine on raskendatud, siis mis on tasustamata puhkuse tööjõukulu minimeerimisvariandid?

peatset vastust ootama jäädes

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Töösuhet ei saa ajutiselt katkestada – see kas on olemas või ei ole. Tasustamata puhkuse aeg loetakse tööajaks. Kui töötaja oli terve kuu tasustamata puhkusel ja seetõttu talle palgapäeval raha ei maksta või ta oli mõned päevad tööl, kuid saab palka vähem, kui 355 eurot (näiteks lühiajalises projektis osalemise eest), siis maksab tööandja sotsiaalmaksu kuumäära järgi, st tänavu 117,15 eurot. Muid makse ei tule tasuda. See, mille eest makstakse, pole oluline. Kui projektipalka maksab sama tööandja ja see on vähemalt 355 eurot kuus, siis on kõik nagu tavaliselt ja töösuhte küsimusel pole mõtet. Töökoha koondamine oleks ebaaus ja arvatavasti kulukam.
 

Küsimus: Kui tööandja ei ole palgalt makse maksnud, kas siis maksuamet võib minult neid sisse nõuda?11.02.2015

Olemas tööleping, kus kirjas neto palk. Palk laekunud töötasuna kontole. Nüüd eeldeklaratsiooni vaadates selgus, et tööandja on jätnud tasumata kõik maksud ja pole esitanud ka deklaratsioone. EMTA soovitus maksta kontole laekunud summalt tulumaks neile ja pöörduda töövaidluskomisjoni. Kas EMTA-l on õigus deklaratsioonis summad panna nii, et mul tekib juurdemaksmise kohustus? Ehk siis maksustada töötasu, mis peaks olema tööandja poolt juba tasutud/deklareeritud! Ja pärast ise maksud välja nõudma.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

EMTA poolt maksu määramine on seaduslik, mingit juurdemaksukohustust ei teki. Ilma tööandja deklaratsioonita maksuamet Teie töötasu eeldeklaratsiooni kanda ei saa ja see tuleb ise deklareerida. Maksuamet arvutab tasumisele kuuluva maksu aasta jooksul saadud tulude summa alusel ja kui maksu on laekunud vähem, kui ette nähtud, siis tuleb puudujääv osa juurde maksta. Tööandja deklaratsioonide esitamatajätmine tähendab eelkõige seda, et töötaja palgalt ei ole sotsiaalmaksu ja töötuskindlustusmakseid arvestatud ega makstud, mis võib kaasa tuua probleemid ravi- ja töötuskindlustusega ning väiksemad hüvitised ja pensioni. Töövaidluskomisjoni pöördumise soovitus ei ole asjakohane. Sellisest töölepingust ei saagi muud, kui pahandusi oodata.