Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas kinkelepinguga saadud korteri müügil tuleb tasuda tulumaksu ja kaua peab see olema elukohaks, et müües oleks tulumaksuvabastus?09.01.2015

Elan korteris, olen sinna sisse kirjutatud 11 kuud. Pool aastat tagasi sai see korter minu omaks kinkelepingu teel.
Soovin korterit müüa ja leida suurema elukoha. Kas kinkelepinguga saadud korteri müügil tuleb tasuda tulumaksu?
Kui kaua peab see olema minu elukohaks, et seda müües on tulumaksuvabastus?
Tänan vastamast.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kingitud korteri müügitulult tuleb maksta tulumaksu, välja arvatud juhul, kui tegemist on korteriomaniku alalise/peamise eluasemega. Nn sissekirjutus ega sees elamise aeg enne müüki pole oluline. Määrava tähtsusega on korteri tegelik kasutamine eluruumina kuni korteri müüki panekuni.
 

Küsimus: Kuhu pean pöörduma kui tööandja ei ole minu töötasult sotsiaalmaksu täissummat maksnud?08.01.2015

Tere! Avastasin, et tööandja on minu töötasult jätnud maksmata sots.maksu. Kuna aga jaanuarist 2014 oli min.palk 355.-, siis tööandja on ka palka 3 kuud valesti arvutanud min.320.- pealt. Andsin sellest tööandjale teada, aga ta ei ole ikka vahesid ära maksnud ja sots.maksu samuti. Kuhu pean pöörduma? Tänan

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui tööandja on jätnud maksmata töötasult arvestatud sotsiaalmaksu, siis on see täielikult tööandja, mitte töötaja probleem. Seaduse järgi ei või töötajale maksta Vabariigi Valitsuse kehtestatud alammäärast madalamat töötasu. 2014. aastal oli see täistööajaga töötamise korral 355 eurot ja alates 1. jaanuarist 2015 390 eurot. Paraku saab valitsus kamandada ainult riigisektoris tegutsevaid tööandjaid. Muudes sektorites lepivad tööandja ja töötaja töötasu suuruse ja maksmise korra kokku omavahel töölepingus. Tööandja on rikkunud oma kohustusi ainult juhul, kui tööleping näeb ette töötasu maksmise vastavalt Vabariigi Valitsuse kehtestatud alammäärale. Lepingut saab muuta ainult poolte kokkuleppel.
 

Küsimus: Kuidas kujuneb tulumaksuga maksustatav summa kui müün korteri, kus seni elas minu ema?07.01.2015

Tere
Minule kuuluvas korteris (ostetud 11a tagasi) elab minu ema. Soovin võtta ta enda juurde elama ja korteri
müüki panna. Korterisse ei ole keegi sisse kirjutatud
ja ise seda ei kasuta elukohana. Tean, et tulumaksu tuleb maksta müügi ja ostu vahelt.
Kuid olen kuulnud, et kui korterit on kasutatud eluruumina
(kuigi seal elab minu ema) vaadatakse seda kui korteri üürile andmist, antud juhul null euroga kuus. Kas tulumaksu tuleb nüüd tasuda kogu müügisummalt?
Olen tasunud kõik korteriga seotud kulud (küte, elekter, prügi jne) ise. Kas see võimaldab tulumaksu tasuda ikkagi ostu - müügi vahe summalt?

Tänan vastuse eest.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksuvabastus kehtib üksnes juhul, kui korteriomanik võõrandab eluruumi, mida ta ise kasutab alalise/peamise elukohana. Kui korteris elab keegi teine, siis maksustatakse korteri müügist saadud kasu, sõltumata elaniku isikust või sellest, kas elanik üüri ja kaasnevaid kulusid on tasunud.
 

Küsimus: Kas meremees peab maksma Eestis maksud kui töötab Panama lipu all oleval laeval?06.01.2015

Mina töötan laeval. Laeva lipuriik on Panama ja tööandja asub Araabia Ühendemiraatides ja palk tuleb ka sealt.
Maksuameti lehest leidsin:
"Välisriigis saadud tulud – töötasud, võlaõigusliku lepingu alusel teenuse osutamise eest saadud tasud ning juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikme tasud – on Eestis tulumaksuvabad juhul, kui on täidetud kõik järgnevad tingimused: isik viibis töötamise eesmargil välisriigis vähemalt 183 päeval 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul palgatulu ja tasud olid välisriigis maksustatud (ka siis, kui maksu lõppsummaks jäi null eurot) maksustamine on dokumentaalselt tõendatud"
Emiraatides tulumaks puudub, Panamas samuti puudub tulumaks meremeestele. Olen viibinud välisriigis rohkem kui 183 päeva.
Kas ma saan õigesti aru, et ma ei pea Eestis tulumaks maksma kuid pean tuludeklaratsioonis kirjutama, et olen Panamas või Emiraatides maksustatud = 0?
Kuidas ma siis võin tõestada, et puudusin Eestist 183 päeva ja kust saada tõend, et maksud on välisriigis = 0?
Tänan!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Eesti on ühinenud ÜRO Mereõiguse Konventsiooniga, mille kohaselt on laeval selle riigi riikkondsus, kelle lipu all tal on õigus sõita. Ühe riigi lipu all sõitev laev on rahvusvahelistes vetes viibides selle riigi ainujurisdiktsiooni all. Meremees, kes töötab rahvusvahelistes vetes sõitval laeval, mis ei ole Eesti lipu all, ei ole Eesti resident. Antud juhul kehtib maksustamisel Panama seadus ja kuna ka tööandja ei ole Eesti resident, siis pole Eesti riigil selle meremehe töötasuga midagi tegemist.
 

Küsimus: Mis ajast näeb e-maksuametis detsembrikuu väljamakstud tasu sotsiaalmaksu?06.01.2015

Tere,
Küsimus seoses emapalga saamisega (emapalka hakkan saama 2014 a keskmise järgi).
Tööandja kandis minu detsembrikuu töötasu minu kontole 30.12.2014, kuid e-maksuametist sotsiaalmaksu andmete alt vaadates ei ole seal näha detsember summa x, viimane on november summa x.
Kas see on sellepärast, et maksud on deklareerimata ja need tehakse hiljemalt 10.01.2015, siis kajastub see summa 2014 aasta tulus? Või jättis tööandja midagi tegemata, maksis küll töötasu välja detsembri lõpus 2014, aga see ei lähe 2014 aasta arvesse?
(Detsembrikuus välja makstud sotsiaalmaksuga maksustatud tasud lähevad 2014. kalendriaasta keskmise tulu arvutamisel arvesse.)

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Läheb küll arvesse. Kui 2014. aasta detsembrikuu töötasu maksti välja sama aasta detsembris, siis rakendatakse maksude ja maksete arvestamisel/kinnipidamisel 2014. aasta määrasid ning deklareeritakse maksud ja maksed 2014. aasta detsembrikuu eest 10. jaanuariks 2015.
 

Küsimus: Kuidas käib mitmes osas ja erinevatel aastatel saadavate-tehtavate metsatulude ja kulude deklareerimine?19.12.2014

Tegin raieõiguse müügi lepingu septembris, esimene osa rahast laekub detsembris ja teine osa tuleva aasta esimeses pooles, kuna praegu on maa nii pehme, et puitu ei saa enne pinnase külmumist ära vedada.
Tean, et saan tulust metsauuendamisega seotud kulusid maha arvata, kuid loodusseaduste tõttu saab metsauuendusega alustada alles kevadel. Ja selleks, et istutatud taimed korralikult kasvama hakkaksid, tuleb neid ka hooldada ning seda päris mitme aasta jooksul.
Kuidas käib mitmes osas ja erinevatel aastatel saadavate-tehtavate metsatulude ja kulude deklareerimine?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Füüsilise isiku maksustamine on alati kassapõhine, st maksustatakse laekunud raha. See kehtib ka siis, kui müük toimub ühe tehinguga, kuid raha laekub mitme aasta jooksul. Raieõiguse müügitulust saab maha arvata lisaks metsa soetamise ja raieõiguse müügiga seotud kuludele ka kõik metsa majandamisega seotud kulud, mitte üksnes metsa uuendamisega seotud kulud. Neid kulusid saab maha arvata nii raieõiguse müügi aastal kui ka sellele järgneva kolme aasta jooksul. Saadud kasu saab kanda edasi kolmele järgnevale aastale, st maksustamist on võimalik kuni kolm aastat edasi lükata. Kõnealused tulud, kulud ja edasikantav kasu kajastatakse tuludeklaratsiooni tabeleis 6.2 ja 6.2 lisa.
 

Küsimus: Kas välisettevõttes töötav meremees peab maksma eestis kõik maksud?10.12.2014

Kuidas käituda meremehel, kui ta saab välisettevõttelt kuuel kuul aastas palgaks 4000.- eurot? Eesti riik võtaks maha 21 % tulumaksu, 33 % sotsiaalmaksu, 2 % töötuskindlustust ja pensionikindlustust - kas tõesti muud võimalust pole, kui 57% töötasust maksudeks maksta?
Kui ma looks ettevõtte ja suunaks palga sinna, kaotaks ma küll sotsiaalhüved, aga tulumaksu maksaks ära. Oleks see seaduslik?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Oma raha kellegi teise arvele kandmine ei muuda midagi. Palk jääb ikka palgaks ja seda tuleb maksustada nagu kord ette näeb. Kui välismaine tööandja pole Eestis tööandjana registreeritud, siis tema poolt makstud palgalt sotsiaalmaksu ei maksta. Sotsiaalhüvede kaotamine pole Euroopas eriti võimalik – tööandja peab kontrollima, kas inimesel on sotsiaalkindlustus mõnes riigis olemas ja kui tööleasujal pole vastavat paberit ette näidata, siis peab tööandja selle eest ise hoolitsema. Töötajal pole võimalik ise sotsiaalmaksu maksta. Tuludeklaratsioonis näitab inimene kogu saadud tulu ja mahaarvamised tulust (sh välismaal tasutud maksud). Meremeeste puhul rakendatakse laeva lipuriigi seadust.
 

Küsimus: Mis on ametikorter ja kuidas peab selle kasutamise eest makse maksma?08.12.2014

Tere,
Koguduse pastoraadi hoonesse tuleb elama uus koguduse õpetaja oma perega. Esimesel korrusel on kantselei ja tegutseb pühapäevakool, teine ja kolmas korrus õpetaja pere eluruumid. Kas see tähendab ametikorterit? Kas sellisel juhul peab õpetaja maksma lisaks kommunaalidele ka üüri (millises suurusjärgus) ja millise maksukohustuse toob see kaasa kogudusele?
Tänan!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ametikorter on eluruum, mis üldjuhul antakse kasutamiseks töö- või teenistuslepingu kehtivuse ajaks. Koguduse õpetaja on ameti järgi EELK koguduse nõukogu ja juhatuse liige ehk kogudusega seotud isik tulumaksuseaduse mõttes. Kui seotud isikute vahelise tehingu hind erineb turuväärtusest, siis maksustatakse see erisoodustusena, st kogudus maksab hinnavahelt tulu- ja sotsiaalmaksu. Üüri turuväärtus on Eestis paikkonniti väga erinev, mõnes asulas lausa sümboolne, sõltudes muuhulgas eluruumi seisukorrast. Kas ja kui palju peab õpetaja maksma üüri, on koguduse nõukogu otsustada. Eeltoodu kehtib ka nn kommunaalide puhul.
 

Küsimus: Kas maaklerfirma peaks broneerimistasult käibemaksu arvestama?08.12.2014

Kinnisvaraarendaja, maaklerfirma ja ostja (eraisik) sõlmisid broneerimislepingu korteriomandi (uusehitis) müümiseks ning selle järgi pidi ostja tasuma maaklerfirma arveldusarvele broneerimistasu. Ostja tasus broneerimistasu maaklerfirmale ära. Maaklerfirma käsitles seda broneerimistasu kui ostja raha hoiustamist (deponeerimist) nende arvel, mitte kui ettemaksu kauba eest. Seega maaklerfirma antud broneerimistasu pealt käibemaksu ei arvestanud. Kas maaklerfirma peaks ajutiselt enda käes hoiustavalt broneerimistasult/käsirahalt käibemaksu arvestama/maksma kui ta ei ole ise kauba müüja, vaid vahendaja?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tuleb lähtuda lepingust. Kui kolmepoolne leping on sõlmitud, siis on vahendaja ilmselt oma töö (või osa sellest) teinud ja vahendustasu ära teeninud. Vahendustasu suurus (või arvestamise kord) nähtub lepingust. Laekunud broneerimistasu sisaldab tõenäoliselt ka maakleritasu. Kui maakler on registreeritud maksukohustuslane, siis arvestab ta laekunud teenustasult käibemaksu ja esitab vastava arve teenuse tellijale/saajale, olgu selleks kinnisvaraarendaja või tulevane korteriomanik. Broneerimistasu ülejäänud osa on vastavalt lepingule kohustus arendaja või ostja ees ja maakleri maksuarvestusse ei puutu. Maakler ei saa laekunud raha käsitleda ettemaksuna kauba eest, sest tema mingit kaupa ei müü.
 

Küsimus: Kas pean maksma mingeid makse, kui olen juba viis aastat alaliselt Soomes elanud ja müün maha Eestis oleva korteri?03.12.2014

Elan juba viis aastat alaliselt Soomes. Müües maha oma Eestis oleva korteri, kas pean maksma mingeid makse?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui mitteresident müüb Eestis asuva korteri, siis maksustatakse saadud kasu (müügitulu ja soetamismaksumuse vahe) tulumaksuga juhul, kui mitteresident ei kasuta korterit enne müüki oma eluasemena ja tegemist ei ole õigusvastaselt võõrandatud varaga. Kasu tuleb deklareerida kuu aja jooksul pärast kasu saamist vormil V1.