Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas päritud metsamaa müügi peab tuludeklaratsioonis deklareerima ka juhul, kui tulumaksu ei pea maksma?23.03.2015

Tere
Augustis 2014 müüs abikaasa päritud metsamaa kinnistu. Pärandaja ei olnud otsene sugulane, päris testamendiga. Maa oli tagasi saadud tagastamise teel, ehk siis õigusvastaselt võõrandatud maa. Kas selle maa müügi peab ka deklareerima tuludeklaratsioonis ja kuidas siis asjade käik edasi läheb? Kas maksuamet nõuab tulumaksu ja siis ise tuleb tõestada, et ei pea maksma või kuidas?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Füüsilise isiku tulumaksukohustuse arvutab maksuamet temale nii inimeselt endalt kui ka teistelt isikutelt (tööandjad, annetuse saajad, õppemaksu saajad jne) laekunud informatsiooni alusel. Teistelt isikutelt saadud info alusel koostab maksuamet eeltäidetud deklaratsiooni, mida inimene ise saab/peab täiendama nende tehingutega, mida deklaratsioonis ei ole. Kinnistu võõrandamisest saadud kasu eeltäidetud deklaratsioonis näidatud ei ole ja seda peab inimene ise tegema deklaratsiooni tabelis 6.3. Alati eeldatakse, et deklaratsioon on täidetud õigesti, kuid maksuametil on õigus/kohustus kontrollida, kase see nii ka on. (Pistelise) kontrolli objekte valib maksuamet vastavalt oma metoodikale.
 

Küsimus: Kuid firma üürib korterit välja, siis kas tuludeks on üüritulu pluss kommunaalteenuste tasud?13.03.2015

Tere! Eraisik soovib enda korteri anda endaga seotud firmale tasuta kasutusvalduse lepingu alusel. Firma üürib korteri välja. Kas firma tuludeks on üüritulu + kommunaalid, mis üürnik maksab? Mis kulud saab firma kulusse kanda korteri hooldamisega, kas ilma km-ta? Kuidas firma deklareerib korteri tulude ja kulude kasutust deklaratsioonides maksuametile? Kui eraisik soovib hiljem korteri ära müüa, mis maksukohustused siis kaasnevad?
Ette tänades!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Firma tulu on üüritulu. Firma kuludesse kantakse kõik korteriga seotud kulud. Üürniku poolt tekitatud kõrvalkulude (tarbitud ressursid, pisihooldus jmt) kandmine peab olema üürilepingus eraldi kokku lepitud. Reeglina on need üürniku omad ja firma kulude hulka ei kuulu. Kui need kulud on jäänud lepingu järgi üürniku kanda, kuid firma need on tasunud, siis peab üürnik need talle hüvitama. Korteri kuludega seotud käibemaksu maha arvata ei saa. Firma oma kulusid-tulusid kellelegi ei deklareeri. Korteri müügi korral maksab inimene tulumaksu müügihinna ja korteri soetamismaksumuse vahelt.
 

Küsimus: Kas ettevõte saab mulle kui eraisikule hoonestusõiguse tasust kinni pidada tulumaksu?12.03.2015

Saan ettevõttelt iga-aastaselt hoonestusõiguse tasu vastavalt meievahelisele lepingule. Lepingus on fikseeritud summa. Firma maksab mulle kui eraisikule. Sel aastal teatas nende raamatupidaja, et peab enne väljamakse tegemist kinni pidama sealt tulumaksu. Kas see on õige, et vastu minu tahtmist seda tehakse ja millisele seadusepunktile tuginedes seda teha saab?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

On küll õige. Hoonestusõiguse tasu väljamaksmisel on ettevõte kohustatud maksu kinni pidama tulumaksuseaduse § 41 p 7 (vt § 16 lg 1) alusel. Maksumäär on tänavu 20%. Tasu saaja jaoks pole vahet, kas maks juba kinni peetud või deklareerib (tuludeklaratsiooni tab 7) ja maksab selle ta ise.
 

Küsimus: Kas ja kui suures summas mõjutab saadav renditulu minule määratud vanemahüvitist?11.03.2015

Minule määrati 2014. aastal vanemahüvitis VHS paragrahv 3 lg 6 alusel summas 320 eurot kuus, kuna mul puudus sotsiaalmaksuga maksustatav tulu. Alates käesoleva aasta veebruarikuust saan ma lisaks vanemahüvitisele renditulu summas 290 eurot kuus. Minu küsimus on kas ja kui suures summas mõjutab saadav renditulu minule määratud vanemahüvitist? Kas saadavat vanemahüvitist vähendatakse ja kui suures summas, kuna mul tekkis täiendav tulu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Vanemahüvitise suurus sõltub ainult isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud tulu suurusest. Sotsiaalmaksuga maksustatakse tulu, mida inimene teenib aktiivse tegevusega (töö, ettevõtlus). Varadelt teenitud tulu (rent, intress) või saadud kasu (vara müük) sotsiaalmaksuga ei maksustata.
 

Küsimus: Kas korteri müügilt peab tasuma tulumaksu kui müügiga ei kaasnenud tulu, sest müügihind oli alla ostuhinna?10.03.2015

Kas korterimüügilt peab tasuma tulumaksu kui korteri müügiga ei kaasnenud küll tuluteenimine (müüdi alla ostuhinna), kuid korterit pole kasutatud ostust saati oma elukohana?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tulumaksu makstakse ainult saadud tulult. Kui korteri võõrandamisest tulu ei saadud, siis pole ka maksu, sõltumata sellest, kuidas korterit kasutati.
 

Küsimus: Kuidas saada raha kätte maksuameti ettemaksu kontolt?09.03.2015

Tere!
Tuludeklaratsiooni tehes märkasin, et mul on MTA ettemaksukontol ligi 100 eurot. Maamaksu mul ei ole, ega ka muud maksu mida peaksin maksuametile tasuma. Mida selle ettemaksukontoga peale hakata? Tegelikult ma ei tea sedagi, kuidas raha sinna kontole sattus.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ettemaksukontoga pole vaja midagi peale hakata. Kui märkisite tuludeklaratsiooni (tabel 4) oma pangakonto numbri, siis laekub ettemaksukontol olev summa sinna hiljemalt 1. juuliks iseenesest. Enammakse tekitas kontole maksuamet ja see võis tekkida näit tulumaksu ülemäärasest kinnipidamisest või mõnest lubatud mahaarvamisest (näit annetus, eluasemelaenu intress jne).
 

Küsimus: Kas maksumenetluse kohta on ka ajalist piirangut?09.03.2015

1. Kas maksumenetluse kohta on ka ajalist piirangut? Maksuhaldur peab maksumenetluse läbi viima seadusega kooskõlas, tagama maksumaksjale tema õiguste realiseerimise ning tegema seda kõike võimalikult kiirelt, lihtsalt ja efektiivselt (§ 10 lg 3).
Maksuamet alustas menetlust 2014.a oktoobris, vastused vahelduvad uute küsimustega ja küsimuste esitamine on jätkunud tänaseni märtsikuusse.
2. Kas maksuametnikul on õigus küsida kellele eluruumi üüritakse ja kus kohas isik varem elas, kellele korterit renditakse.
Andsime teada, et ettevõte tasub ühe eluruumi üüri, sellelt on arvestatud erisoodustuse maksud, deklareeritud ja tasutud.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

1. Küsimuses kirjeldatud maksuameti tegevusest võib järeldada, et tegu on üksikjuhtumi kontrolliga. Erinevalt üldkontrollist e revisjonist ei pea maksuamet määrama üksikjuhtumi kontrollimise tähtaega. Üksikjuhtumi kontrollimine võib kesta mitmeid kuid näiteks juhul, kui asi ulatub üle riigipiiri, tegu on tehingute ahelaga, maksukohustuslane ei täida piisavalt kaasaaitamiskohustust, vaja on teha ekspertiise vmt. Kui kontrollitava närv väga mustaks läheb, siis võib ta kaevata käpardliku kontrollija peale tema ülemustele. Mõnikord see aitab.
2. Kuna maksukohustused tekkivad tehinguist, siis on reeglina vaja tuvastada kõik tehingu asjaolud. Antud juhul on oluline näiteks taolise korteri üüri turuhind ja kasutamise periood, kuid mitte üürniku isik. Maksuhaldurilt võib nõuda kirjalikku põhjendust, kuidas selline teave mõjutab kontrollitavat maksukohustust. Maksuameti huvi, kus või kellega koos üürnik varem on elanud, ei saa kuidagi olla asjakohane ja sellistele küsimustele ei ole kohane vastata.
 

Küsimus: Kuidas arvestataks emapalka septembrist kehtima hakkava seadusemuudatuse valguses?02.03.2015

Tere,
oleme elukaaslasega hakanud mõtlema lapse saamisele, mis aga tekitas küsimuse emapalga kohta. Eeldatavalt sünniks laps 2016 aasta ja seega arvestataks emapalka 2015 aasta põhjal. Olen hetkel aga doktorantuuris, mistõttu ametlikult justkui ei töötagi (doktoranditoetus+lisastipendium). 2015 septembrist peaks kehtestuma seadus, mille järgi hakatakse sotsiaalmaksu maksma ka doktoranditoetuse pealt (422 eurot). Samas saadava lisastipendiumi pealt mitte. Seega tekis küsimus, kas emapalka arvutatakski mul siis 4*422 euro pealt (seega vastavalt miinimumpalgale 390 eurot)? Sellisel juhul poleks ilmselt mõtekas ka poole kohaga lisatööd otsida (200-300 eurot), kuna see kokkuvõttes emapalka ei suurendaks?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Vanemahüvitise suurus arvutatakse pensionikindlustuse registrisse kantud ühe kalendrikuu keskmise isikustatud sotsiaalmaksu andmete alusel. Pole vahet, kes sotsiaalmaksu arvestavad-deklareerivad – arvesse lähevad kõik isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud summad. Kui doktorant asub 2015. aasta kevadel tööle kuupalgaga 250 eurot, siis kujuneb tema sotsiaalmaksuga maksustatud tuluks ca 4200 eurot (palk + 4 kuu doktoranditoetus) ja ühe kuu vanemahüvitiseks ca 350 eurot. Kui ühe kalendrikuu keskmine tulu jääb väiksemaks, kui kehtiv kuupalga alammäär, siis võrdub ühe kalendrikuu hüvitise suurus kuupalga alammääraga. Alates 1. jaanuarist 2015. a on kuutasu alammäär 390 eurot, mis on sotsiaalmaksu alusel arvutatud summast suurem. Seega, töötamine vanemahüvitist ei suurenda, kuid saadav palk on ehk abiks ikka.
 

Küsimus: Kas maksuamet uurib inimeste pangakontosid ja kas makse selgitus "üür" võib tekitada probleeme?02.03.2015

Andsin, korteri üürile, aga ei ole maksnud tulumaksu, arveldan sularahas, aga nüüd ei olnud võimalik seda teha ja sai kokku lepitud pangaülekande kasuks. Tingimuseks sai eelnevalt kokku lepitud, et selgitusse tuleb makse. Hilisemal vaatlusel aga selgus, et on märgitud üür.
Küsimus on, kas maksuamet uurib inimeste pangakontosid ja kas see sõna üür võib tekitada probleeme?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Pank on kohustatud tagama pangasaladuse kaitse, st andmeid pangakontode kohta võib ta avaldada ainult seaduses ettenähtud juhtudel ja korras. Niisama nuuskida pole ka maksuametil õigust. Maksuametile annab pank andmeid juhul, kui maksuamet nõuab neid kontoomaniku suhtes läbiviidava kontrolli käigus, st esmalt peab maksuamet alustama kontrollimise. Kontrollimise alustamisest teavitatakse kõigepealt vastava korraldusega maksumaksjat ja juhul, kui kontrollitav keeldub teabe andmisest või miski jääb kontrollijale ebaselgeks, siis võidakse anda korraldus teabe andmiseks kolmandatele isikutele, sh pankadele. Eelkõige küsitakse andmeid tehingu teiselt poolelt, antud juhul üürnikult. Kui juba kontrollitakse, siis pole vahet, mis sõna ülekande juures juhtub olema.
 

Küsimus: Kas ettevõte tohib ja kui jah, siis mis tingimustel anda laenu eraisikule?27.02.2015

Tere,
Kas ettevõte tohib anda (kui jah siis mis tingimustel) laenu eraisikule? Eraisik ettevõttega mitteseotud, küll aga ettevõtte omanik tunneb laenusaajat. Millised on laenutingimused (intressimäär)? Kas ettevõttele kaasneb sellega ka mingisugune maksukohustus?

Aitäh vastuse eest!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Osaühing ei või laenu anda oma (suur)osanikule ja juhtimisorgani liikmele. Samasugune laenukeeld kehtib ka aktsiaseltsi suhtes. Muid laenuandmise piiranguid ettevõtjail ei ole. Laenu andmine ei too kaasa mingeid maksukohustusi (ka laenukeelu rikkumise korral), kui laen anti mõistlikel tingimustel, st tähtaeg peaks olema mõistuspärane ja intress võrreldav turutingimustega. Intressimääraks võiks võtta euribori ja mõistliku kasumimäära summa. Tänane euribor on 1-aastase laenu puhul 0,5% ja mõistlikuks kasumimääraks võiks pidada 5%. Tuttavale võib anda ka odavamalt, kuivõrd tema usaldusväärsus on teada.