Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas lapse isa on kohustatud maksma alimente lapse emale kui laps ei ela kodus, ei käi koolis ega tööl?24.10.2019

Kui 16. aastane laps ei käi koolis ega tööl, kas siis lapse isa on kohustatud maksma alimente lapse emale kui laps ei ela kodus?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo Puurits & Partnerid, www.puurits.ee

Tere!

Alaealise lapse suhtes on vanematel igal juhul ülalpidamiskohustus, olenemata sellest, kas laps õpib/töötab või mitte. Kui vanematel ei ole teistsugust kokkulepet, tuleb alaealise lapse elatis kanda tema vanema pangakontole, kes katab sellest (ja omapoolsest panusest) lapse vajadusi.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas alimentide algatamiseks kohtu kaudu piisab ainult isa nimest ja isikukoodist?24.10.2019

Olen 2 lapse ema, lastel on ühine isa kuid 1 lastest vaid on tema nimel. Isa ei ole maksnud lastele (lapsele) alimente 2012 aastast saadik. Samuti ei tea me tema asukohast midagi v.a. et ta elab Soomes ja vahetab tlf.nr. Kas alimentide algatamiseks kohtu kaudu piisab ainult isa nimest ja isikukoodist? Küsin veel lisaks, et kui ise töötan samuti soomes kas alimentide sissenõudmist käsitleb riik, kus asuvad lapsed või riik kus ema töötab? Aitäh

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo Puurits & Partnerid, www.puurits.ee

Tere!

Üldreeglina toimub kohtumenetluses riigis, kus asub laste faktiline elukoht. Kui lapsed elavad Eestis, on pädev asja arutama Eesti kohus.

Kui laste emal ei ole mingil viisil võimalik kindlaks teha laste isa elukohta, on võimalik algatada kohtumenetlus ka elukoha andemeteta, hagisse tuleks siiski märkida lapse isa telefoninumber ja e-posti aadress.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Soovin teada, kas on võimalik reisida lapsega üle piiri (nt Lätti) ilma teise lapsevanema nõusolekuta?24.10.2019

Tere
Soovin teada, kas on võimalik reisida lapsega üle piiri (nt Lätti) ilma teise lapsevanema nõusolekuta?
Lapse vanavanemad ning sugulased elavad Lätis ning suvel ja koolivaheaegadel oleme käinud külas neil. Nüüd peale lahku kolimist ja elatisnõude esitamist väitis lapse isa, et lihtsalt kiusu pärast keelab mul igasuguse reisimise lapsega ja oma nõusolekut ta mulle ei anna mitte mingil juhul.
Kuidas siis edasi käituda? Kas laps ei saagi enam kohtuda oma vanavanematega?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo Puurits & Partnerid, www.puurits.ee

Tere!

Lühiajaline reisimine välisriiki ei eelda teise hooldusõigusega vanema nõusolekut, teavitada siiski võiks. Teise vanema nõusolek on vajalik siis, kui vanem soovib lapsega välisriiki elama asuda. Olenevalt külastatavast riigist võib piiril vastava loa olemasolek siiski vajalik olla.

Kui vanematel ei õnnestu lapsega suhtlemise korras omavahel kokkuleppele jõuda, määrab vanema avalduse alusel suhtlemiskorra kindlaks kohus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha, kui mu isa ei maksa elatist maksimaalses summas, kuigi kokkulepe on?23.10.2019

Tere,
Olen 19-aastane ja isa on alati maksnud elatist emale. Sellest sügisest hakkas ta elatist minu arvele maksma. Maksmiseks on määratud on 270 eurot, kuid isa maksab 100 eurot. Oleme rääkinud temaga sellest, et soovin saada 270 eurot, kuid keeldub. Mida teha, kui isa ei maksa elatist maksimaalses summas, kuigi kokkulepe on?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo Puurits & Partnerid, www.puurits.ee

Tere!

Kui olete saanud täisealiseks, ei ole elatise suurusele enam määratud minimaalselt suurust, nagu alaealise lapse elatisele. Täisealise lapse elatis suurus oleneb tema vajaduste suurusest ja mõlema vanema kanda peaks jääma võrdne osa kulude suurusest. Kui elate koos elamaga, siis ema täidab Teie suhtes ülalpidamiskohustust vahetult, kuid lahus elav isa peaks maksma elatist. Kui elatise osas kokkuleppele saada ei õnnestu, tuleb Teil elatise väljamõistmiseks kohtu poole pöörduda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha kui lapse isa maksab aastas korra elatist, ja siis ma kaotan riigi toetusraha?23.10.2019

Tere! Ei oska enam kuidagi käituda. Lapse isale on määratud elatis ja igakuiselt laekub mulle riigi poolt 100 eurot kuna tema elatist ei maksa. Nüüd kandis üle aasta eest 270 eurot mida peaksin edasi tegema? Kohtutäiturile ütlema, et kandis selle raha, jääma ilma riigipoolsest rahast teades, et ega temalt jälle mitte midagi ei laeku ja laps on sellepärast kõigest ilma? Või saan ma ka edasi ikkagi seda 100 eurot? Elatisraha on ta võlgu 25 tuhat eurot! Vara tal pole, tööl korralikult ei käi, kindel tema peale olla ei saa.
Aitäh vastamise eest!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo Puurits & Partnerid, www.puurits.ee

Tere!

Täitemenetlusaegse elatisabi saamise eelduseks on, et täitemenetlus on kestnud neli täiskuud. Kui lapse isa nüüd äkitselt üle aasta ühe kuu elatise maksab, peaks justkui uuesti ootama, kuni saab täis neli kuud täitemenetlust, kus lapse isa elatist ei maksa. Samas, kui elatisvõlg ulatub aastate taha, täitis ta praeguse maksega ammuse võlgnevuse, mitte ei asunud täitma viimast kohustust, mis käimasoleva täietemenetluse lõpetaks. See oleks Teie jaoks väga ebaõiglane, kui sellises olukorras kaotaksite elatisabi. Palun pöörduge oma küsimusega otse Sotsiaalkindlustusameti poole, kes elatisabi maksab, nemad oskavad Teile kindlasti ammendava vastuse anda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas 18-aastasel noorukil on õigus elatisrahale, kui ei tööta ja õpib täiskasvanute gümnaasiumis?22.10.2019

Tere!
18-aastane nooruk õppis päevases gümnaasiumis 01.märtsini. 2019.a. märtsi lõpust asus õppima Täiskasvanute Gümnaasiumisse. Käesoleval hetkel elab omaette, vanemate nõudmisel, nende poolt tasutakse üüri-ja kommunaaltasud.
Kas noorukil on õigus nõuda vanematelt elatisraha, kui ei tööta?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo Puurits & Partnerid, www.puurits.ee

Tere!

Jah, täisealiseks saanud, kuid õppival lapsel on õigus nõuda oma vanematelt elatisraha. Elatisraha suurus oleneb lapse põhjendatud vajadustest, kindlasti võetakse arvesse ka vanemate varanduslikku olukorda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas toimida, kui isa elatist ei maksa, maksab ühist pangalaenu, aga ähvardab laenumaksed peatada?16.10.2019

Millised õigused jäävad laste emale, kui laste isa jättis pere maha, aga võetud pangalaen kahe peale ja ostetud korter. Isa elatist ei maksa, sest selle arvelt maksab ta ise pangalaenu edasi. Kuna lapsi ta võtab enda juurde väga harva, siis nüüd ema keelas lapsi isale anda käsu peale, sest emal lastega tehtud selleks ajaks plaanid. Sellepeale isa vihastas ja ütles, et enam pangalaenu ei maksa. Pidevalt ähvardab. Aga kuna laen on neil kahe peale, siis isa maksmata jätmisel, läheb automaatselt laen emale maksmiseks. Sellega probleemi pole, aga juba eksmees(isa) ütleb, et korteri müüme maha.
Ema remondib seda higi ja pisaratega, et sinna lastega elama minna ja nüüd isa teeb sellist terrorit. Kas on võimalik saada laen ainult ema nimele, et isa sellega seotud enam ei oleks? Või sellise asjaga tegeleb pank? Või ongi nii, et isa ei maksa laenu, ei maksa elatist, ema remondib, käib 2 väikese lapse kõrvalt tööl ja iga oma töövaba aja peab olema lastega ja kui lõpuks ema lastega sisse kolib sinna enda makstud korterisse, mille tagatis on ka ema enda oma, siis ikkagi jääb isal sõnaõigus selle korteri suhtes?
Teine küsimus on, et kus kohast leida blankett miinimum elatisabi nõudmiseks? E-toimik.ee lehelt sellist kohta ei leidnud.
Aitäh!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo Puurits & Partnerid, www.puurits.ee

Tere!

Lastest lahus elav vanem võib oma ülalpidamiskohustust täita ka muul viisil kui elatist makstes - kui lahus elav vanem katab laste eluasemekulusid, makstes laste elukohaks oleva korteri pangalaenu, on ka see vähemalt osaliselt käsitletav ülalpidamiskohustuse täitmisena. Kui laste isa edaspidi laste eluasemekulusid ei kata või ei osale muul viisil vahetult laste ülalpidamises, tuleb tal igakuiselt elatist tasuda.

Mõistan, et korter on vanemate kaasomandis. Kaasomandi lõpetamist võib kaasomanik nõuda igal ajal - kui laste ema soovib korterit enda ainuomandisse, siis tuleb tal ainuisikuliselt üle võtta pangalaen ja samuti maksta laste isale hüvitist omandi kaotamise eest. Sellega peab muidugi pank nõus olema, seega oleneb lahendus suuresti sellest, kas laste emal on finantsiline võimekus pangalaenu ülevõtmiseks ja hüvitise maksmiseks. Kui kaasomanikud omavahel kokkuleppele ei jõua, lahendab kaasomandi lõpetamise vaidluse kohus.

Hagiavalduse blanketi elatise väljamõistmiseks leiate järgmiselt veebiaadressilt: https://www.kohus.ee/et/hagiavaldus-lapsele-elatise-valjamoistmiseks

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas isa saab minult nõuda tõendamist 100 EUR kasutamise kohta?15.10.2019

Tere!
Soovin selgust elatisrahas väljatoodud kuluartikli tõendamise kohta. Elatisraha hulka on arvutatud muuhulgas riided 50 EUR ja vaba aeg 50 EUR, mis kokku teeb 100 EUR. See summa on jagatud kahega ehk siis isale nõue 100/2 EUR. Kas isa saab minult nõuda tõendamist 100 EUR kasutamist tšekkidega või pean tõendama 50 EUR ehk pool summast?
Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo Puurits & Partnerid, www.puurits.ee

Tere!

Elatise suuruse väljaarvutamiseks tuleb kokku arvestada kõik lapse igakuised ülalpidamiskulud ja jagada summa pooleks - pool jääb last kasvatava vanema kanda ja pool elatisena lahus elava vanema kanda.

Elatisraha tuleb alati kasutada lapse huvides, kuid samas ei tulene perekonnaseadusest kohustust esitada elatise kasutamise kohta teisele vanemale tõendina kuludokumente. Arusaadavalt võib seda muidugi teha, et ka lahus elavale vanemale oleks selge elatisraha kasutamine.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas on laste miinimum elatis jagatud või kuidas see peaks olema?15.10.2019

Tervist, probleem siis selline, et lahutasime laste emaga kaks aastat tagasi ja meil on 3 ühist last. Leidsime siis kuskilt netist, et laste alimendid peaks olema pool miinimum palka ühe lapse pealt. Niisiis tegime suusõnalise kokkuleppe, et maksan igakuu 700 eurot. Kuna eestis pole mingil juhul sellist elatist maksta tulin soome tööle. Alguses suutsin seda ilusti maksta ja jäi ülegi. Nüüd kui mul endal siin elu ja ka elukaaslane tekkinud ja võetud ka üürikorter ei ole ma enam võimeline sellist summat maksma ja lisaks andis laste ema veel asja kohtusse kui palusin, et äkki saaks langetada selle summa 600 euro peale kuna ta saab ise veel lisaks eesti riigilt 500 eurot laste pealt siis see peaks olema rohkem kui piisav laste ülalpidamiseks. Tooks välja ka selle, et naisele ja lastele jätsin ka maja ja ise ta tööl ei käi. Küsimus siis selline, et kas see pool miinimum palka, mis on lapsele ettenähtud, kas mina pean seda täies ulatuses maksma või peaks see tegelikult olema pooleks, et mina panustan pool ja tema teise poole?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo Puurits & Partnerid, www.puurits.ee

Tere!

Üldreeglina ei tohiks igakuine elatist olla väiksem kui pool alampalka ühe lapse kohta - eelöeldu eeldab seda, et lapse igakuised püsikulud on samas suurusjärgus kehtiva alampalgaga. Pool alampalga suurusest jääb last kasvatava vanema kanda, pool elatisena lahus elava vanema kanda.

Kui teil on kolm last ja laste ema saab lasterikka pere toetust (pluss lapsetoetust), tuleks seda elatise suuruse määramisel kindlasti arvesse võtta, sest osalt on laste ülalpidamiskulud kaetud riiklike toetustega ja see vähendab arusaadavalt vanemate panust. Nimetatud asjaolu tuleb kohtumenetluses kindlasti välja tuua, et kohus saaks sellega lahendit tehes arvestada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas on võimalik nõuda emalt korteri müümist tema hooldekodu arvete puuduoleva osa katteks?14.10.2019

Ema tervis on sealmaal, et peab minema hooldekodusse. Ema saab nii pensioni ning omab ka vara (korter). Kahjuks on olukord selline, et ema keeldub korterit müümast hooldekodu arvete katteks, kuna soovib selle pärandada venna lapsele. Kahjuks ainult pensionist hooldekodu tasude jaoks ei jätku. Vend tööl ei käi, kuid mina saaksin ema abistada hooldekodu tasude maksmisel. Minu küsimus oleks, kas on võimalik nõuda emalt korteri müümist või peaksin puuduoleva summa katma?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo Puurits & Partnerid, www.puurits.ee

Tere!

Perekond peab abivajavat sugulast ülal pidama olukorras, kus abivajaval isikul endal puuduvad selleks igasugused vahendid. Kui isikule kuulub vara, mille müügist saadava tulu eest oleks võimalik katta tema vajadusi (antud juhul tasuda hoolduskoha eest), ei saa asuda seisukohale, et tal puuduvad rahalised vahendid toimetulekuks. Seega on käesoleval juhul ilmselt põhjendatud maja müümine.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand