Kahju- ja elukindlustus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas sõiduki tavakindlustus võib katta teele jooksnud looma põhjustatud kahjustused, kui see on autokaameraga salvestatud?16.06.2015

Tere! Kas sõiduki tavakindlustus võib katta kulud õnnetuse eest, mille on tekitanud teele jooksnud loom? Kui nt õnnetus on salvestatud autokaameraga.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Sõidukiga seotud tavalised kindlustused on kohustuslik liikluskindlustus ja vabatahtlik sõidukikindlustus. Liikluskindlustusega on kindlustatud sõiduki juhi vastutus. Kindlustusandja hüvitab kahju, mille sõiduki juht põhjustab teistele isikutele. Sõidukikindlustusega on kindlustatud sõiduk. Kindlustusandja hüvitab kindlustatud sõiduki kahjustumise, hävimise või varguse läbi tekkinud kahju.

Kui sõiduki suhtes oli vaid liikluskindlustus, siis teele jooksnud looma tekitatud kahju kindlustusandja ei hüvita, sest kindlustatud on vaid sõiduki juhi vastutus. Kui sõidukil oli ka sõidukikindlustus, siis hüvitab kindlustusandja tekkinud kahju.

Kui kahju tekitas koduloom, siis võib sõltuvalt asjaoludest nõuda kahju hüvitamist looma valdajalt.
 

Küsimus: Kas poliisil märgitud kindlustatud isik tohib kindlustusvõtja nõusolekuta esitada kindlustuskahju teadet?12.06.2015

Tere! Kas kindlustuspoliisil märgitud kindlustatud isik tohib kindlustusvõtja nõusolekuta esitada kindlustuskahju teadet kindlustusandjale ja kas kindlustusandja tohib ilma kindlustusvõtja nõusolekuta välja maksta kindlustuskahju kindlustatud isiku pangakontole. Kusjuures kindlustatud isikuid on kindlustuspoliisil 2 ja kas teise kindlustatud isiku nõusolekut ei ole ka tarvis. Kindlustusvõtja ja kindlustatud isikud 2tk on kõik erinevad isikud.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustatud isik tohib esitada kindlustusandjale teabe kindlustusjuhtumist ka kindlustusvõtja nõusolekuta.

Kui kindlustuslepingus kokkulepitud kohaselt on kindlustatud isikul õigus kindlustushüvitisele ja kindlustushüvitise maksmine ei kahjusta teise kindlustatud isiku huve, võib kindlustusandja hüvitise kindlustusvõtja ja teise kahjustatud isiku nõusolekuta välja maksta.
 

Küsimus: Kas kindlustus korvab kahju, kui juhtisin mootorratast, mis oli üle lubatud võimsuse, kuid avariis ise süüdi ei ole?11.06.2015

Sõitsin mootorrattaga ning auto keeras mulle ette, toimus õnnetus. Iseenesest ma süüdi ei ole, aga mootorrattas on 7kw üle mulle lubatud juhtimisõiguse piirist. Kas mulle sel juhul ei hüvitata tekitatud kahju? Või kuidas? Iseenesest oli kõik korras ja õnnetus polnud minu süül toimunud, vaid teise osapoole süül. Ülevaatus ja kehtiv kindlustus oli olemas, jutt käib 125cc rattast, millel on lubatud 11kw, mul on aga passis 18kw.

Aitäh

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui nõuete rikkumisel ei olnud mõju kahju tekkimisele ega kahju suurusele, siis ei mõjuta rikkumine Teie õigust kindlustushüvitisele. Esitage kahju põhjustaja kindlustusandjale või oma kindlustusandjale kahju hüvitamise nõue.
 

Küsimus: Kas kindlustus saab nõuda suhteliselt uuele 2012 aasta autole B-varuosa paigaldamist?01.06.2015

Tere!
Olen liikusõnnetuse kannataja oma 2012. aasta autoga, millel on kehtiv kere- ja korrosioonigarantii. Auto on remondis olnud juba 2 nädalat ja nüüd kuulen, et kindlustus nõuab B-grupi keredetailide paigaldamist. Ma ei ole sellega kohe kindlasti päri. Ma saaks aru, kui auto vanus oleks juba üle 5 aasta või veel vanem. Kuidas ja mis seadustele põhinedes kindlustus seda minult nõuda saab?
Tervitades

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kahju hüvitamise eesmärk on kindlustusjuhtumi eelsele võimalikult lähedase olukorra taastamine. Kindlustusandja hüvitab kulutused, mis on vajalikud sõiduki viimiseks endisse seisukorda. Sõiduki remontimiseks võib kasutada kvaliteetseid B-varuosi. Kahjustatud isikul ei ole õigust põhjendamatult nõuda saadaolevatest kallimate varuosade kasutamist.

Kui sõiduki tootja on andnud sõidukile garantii ja see garantii kehtib, siis remont ei tohi mõjutada garantii kehtivust. Samas ei pruugi B-varuosa kasutamine sõiduki remontimisel mõjutada garantii kehtivust.
 

Küsimus: Kas kindlustus oleks pidanud mulle edastama nende poolt muudetud uue poliisi, ma ei teadnud et nad muutsid tingimusi?26.05.2015

Kindlustasin (kaskokindlustus) enda auto kindlustusseltsis ning all esiklaasil olid väiksed täkked, millest ma teavitasin ka seltsi. Sõlmisin poliisi kindlustusandjaga ning käisin ka seltsis ülevaatusel. Juhtus õnnetus, kus esiklaasi tuli üles mõra ning viisin selle enda seltsi. Kindlustuspoliisi peal oli kirjas, et klaaside ov on 0 EUR. Selts andis tagasiside, et nad ei hüvita kahju, sest esiklaasil oli enne täke ning tingimustes on ära märgitud, et kui klaas on katki, siis seda kindlustada ei saa, kuid ülejäänud klaasid on kindlustatud.
Nüüd selts saadab mulle uue poliisi, kus on poliisil märge, et esiklaas ei ole kindlustatud kuid ülejäänud on. Antud poliisi muutsid nad siis, kui käisin ülevaatusel ja nägid täkkeid. Minul on algusest peale ainult esimene poliis, kus ei ole märgitud, et esiklaas ei ole kaitse all. Kas selts oleks pidanud kohe peale poliisi muutmist selle ka mulle edastama? Kui oleksin teadnud, et esiklaas ei ole kaitse all täkete pärast, oleksin kohe pöördunud tagasi eelmisse seltsi ning palunud täkete parandamist. Nüüd juba paar kuud möödas (sõiduk on mul aastaid olnud kindlustatud ning ühtegi kindlustuskatteta päeva pole vahele jäänud). Põhiküsimus on selles, kas selts oleks pidanud mulle edastama uue poliisi, kus tegelikult on tingimused muutunud? Kas neil on see kohustus edastada muudetud poliis? Kas ja kelle poole saaksin abi saamiseks pöörduda, sest selts on oma kindla seisukoha võtnud, et nad seda ei pikenda.

Tänan ette!

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Üldpõhimõte on, et kindlustusandja ei hüvita kahju, mis on tekkinud enne kindlustuslepingus kokkulepitud kindlustuskaitse algust.

Esitatud küsimusega seoses on palju erinevaid üksikasju, millest sõltub vastus. Näiteks, kuidas toimus lepingu sõlmimine, mis on kindlustuslepingu tingimustes kokku lepitud, kas ja mis asjaoludel kindlustusandja lepingut muutis, millised täpsemalt olid eelnevad vigastused, millised on täiendavate vigastuste ja varasemate vigastuste seosed jmt. Seega ei ole võimalik anda siin selget vastust küsimusele „Kas kindlustus oleks pidanud mulle edastama nende poolt muudetud uue poliisi, ma ei teadnud et nad muutsid tingimusi?“.

Kui Te ei ole rahul kindlustusandjaga otsusega, siis püüdke kindlustusandjaga läbi rääkida. Kui läbirääkimised ei õnnestu saate vaidluse lahendamiseks pöörduda kindlustuse lepitusorgani poole, vt http://eksl.ee/et/lepitusorgan.
 

Küsimus: Miks ma pean tagantjärgi maksma 2013 a liikluskindlustuse eest, kui kindlustuskaitset sellel perioodil mulle nagunii ei pakutud?22.05.2015

Täna tuli postkasti kaks kirja et makske 2013a eest kahe sõiduki liikluskindluse mingite perioodide eest. Aga varasemalt olen kokku puutunud, et kui oleksin sellel perioodil, kui kindlustus maksmata, avarii teinud, oleks see minult pärast välja nõutud, kuna kindlustus siis ei kehti kui arve väljastatud aga maksmata. Tekkib küsimus, miks ma pean maksma kui kindlustuskaitset sellel perioodil mulle nagunii ei pakutud?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusmakse tasumise kohustus tuleb kindlustuslepingust. Kindlustusmakse tasumise kohustus on kindlustusvõtja põhikohustus. Lepingut sõlmides lubasite makse tasuda, kokkulepet tuleb täita.

Küsimuses toodud väide „kuna kindlustus siis ei kehti kui arve väljastatud aga maksmata“ ei ole täpne. Kui leping on sõlmitud, siis kindlustus kehtib. Kindlustusandjal on kannatanu ees kahju hüvitamise kohustus. Kindlustusandjal võib olla hüvitise tagasinõudmise õigus, kui kindlustusmakse on tasumata.
 

Küsimus: Kas korteriühistu on kindlustusvõtjana eraklient või äriklient?22.04.2015

Tere
Kas korteriühistu on kindlustusvõtjana eraklient või äriklient? Majas on kaheksa korterit. Ärikliendi otsingu all ei ole sellist punkti, mis hõlmaks kodukindlustust, eluasemekindlustust, eluhoone kindlustust. Kuid erakliendi valiku võimaluste sees on see võimalik.
Tänan vastuse eest.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Eesti keele seletav sõnaraamatu kohaselt tähendab mõiste äriklient kliendiks olevat ettevõtet, asutust. Eraklient tähendab eraisikust klienti. Seega korteriühistu, kui juriidiline isik on äriklient.

Kui leiate korteriühistuna sobiva kindlustusteenuse, siis ei ole sisulist vahet, kas leidsite selle teenuse jaotisest, mis kannab nimetust ärikliendile või jaotisest, mis kannab nimetust erakliendile.

Teie küsimuses toodu ei ole üldine ja ei puuduta kõiki kindlustusandjaid. On kindlustusandjaid, kelle veebist leiab korterelamu kindlustamise ärikliendi jaotisest.
 

Küsimus: Kas tavakindlustus katab sõiduki kahju kulud, kui mopeedijuhil polnud juhiluba ja puudus kindlustus ning ülevaatus?20.04.2015

Tere,
Juhtus selline õnnetus, et tegin peateele vasakpööret ja peateelt vasakult tulev mopeed sõitis otsa, ei näinud, kuna küljeklaas oli udune ja rolleri tuld polnud hästi näha. Selgus, et mopeedijuhil polnud juhiluba ja mopeedil puudus ka kindlustus ja ülevaatus. Kas tavakindlustus ei kata minu sõiduki kahju kulusid, kuna isik poleks tohtinud osaleda liikluses ja samuti polnud masin ülevaatust läbinud.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui liiklusõnnetus toimus täielikult Teie tegevuse tõttu (pöörasite peateel liikuvale mopeedile ette), siis hüvitab Teie sõiduki remondi kulu vabatahtlik sõidukikindlustus. Kui Teil ei olnud sõidukikindlustuse lepingut, siis tuleb Teil enda sõiduki remondikulu endal kanda. Mopeedi ega Teie liikluskindlustuse lepingu alusel Teie kahju ei hüvitata.

Kui liiklusõnnetus toimus mopeedi juhi tegevuse tõttu ja Teil ei olnud osa kahju tekkimises, siis hüvitab Teie sõiduki kahju liikluskindlustuse kindlustusandja või Eesti Liikluskindlustuse Fond. Kahju hüvitaja sõltub täpsetest asjaoludest. Mopeedi juhi juhiloa puudumine või mopeedi tehnoülevaatuse puudumine ei oma sellisel juhul Teile kahju hüvitamisel tähendust. Tõsi, mopeedi juhil või omanikul tuleb sel juhul makstud hüvitis hiljem endal kinni maksta.
 

Küsimus: Kuidas mõista kodukindlustuse lepingus välja toodud punkti "Esmaste kahju ärahoidmise meetmete mitte rakendmine"?16.04.2015

Mida arvata kodukindlustuse lepingus välja toodud punkti sõnastusest "Esmaste kahju ärahoidmise meetmete mitte rakendmine".
Kirjapilt muutmata.
Kas seda saab VÕS-i §29 lg2 järgi lugeda õigustühiseks?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kogu vastav fraas neis kindlustustingimustes on: „Vastutuskindlustuse puhul ei hüvitata kahju ega kulu, mille põhjuseks või sisuks on hoone või selle osa silmnähtavalt või teadaolevalt kehv seisund (nt remontivajava toru läbijooks) ning hoolsuskohustuse eiramine (nt remondivajaduse ignoreerimine või esmaste kahju ärahoidmise meetmete mitte rakendamine).“

Tervet fraasi lugedes mõistan mina, et hüvitata kahju, mida ei oleks tekkinud, kui isik oleks oma kinnisvara mõistlikult hooldanud. Näiteks, kui katuse ääres on jää, mis sulades võib allolijale pähe kukkuda, on mõistlik eeldada, et maja omanik eemaldab selle jää sealt mõistlik aja jooksul või juhib allolejate tähelepanu suurele ohule.

Minu hinnangul ei ole tegu olukorraga, kus lepingu tõlgendamisel oleks aluseks ebaõige tähistus või väljendusviis, mida lepingupooled kasutasid eksimuse tõttu või soovist varjata oma tegelikku tahet.
 

Küsimus: Miks ei kindlusta keegi minu 1985 väljalaskeaastaga mootorratast?15.04.2015

Soovin kindlustada oma mootorratta, mille esmane registreerimine toimus aastal 1985. Kõik kindlustuspakkujad on aga vastanud, et üle 12-15a vanuseid sõidukeid ei kindlustata. Mõnda tüüpi sõidukite puhul on selline liigitamine alusetu. Kas mul on mõne kindlustuspakkuja juures või mingitel tingimustel võimalik ratas siiski kindlustada? Ehk saaksin kasutada mitte kasko vaid mõne muu nime alt pakutavat kindlustust? Ennekõike on seda vaja juhuks, kui parklas ratast kahjustatakse, kui peaksin metsloomaga kokku põrkama või kui ratas varastatakse.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui olete kõikidelt Eestis sõidukikindlustust pakkunud kindlustusandjatelt küsinud sellise ratta kindlustamise võimaluse kohta ja keegi ei ole nõus lepingut sõlmima, siis Te seda mootorratast kindlustada ka saa. Põhjuseks võib olla see, et kindlustusmakse tuleks mõõdukooskõlatult kõrge võrreldes ratta enda väärtusega.

Infoks lisan siia kõikide Eestis sõidukikindlustust pakkuvate kindlustusandjate nimed: BTA, ERGO, Gjensidige, If, PZU, Salva, Seesam, Swedbank.