Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas ma võin olla õe pärija, kuigi ta abikaasa on elus?16.01.2025

Tere,
Minu õde suri. Abikaasa elab. Testamenti ei ole. Lapsi neil ei ole. Kas mina võin olla õe pärija.
Kui jah, kuidas siis toimida?
Parimat.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teie õel testamenti ei olnud, siis kohaldub seadusjärgne pärimine. See tähendab seda, et sugulased pärivad kolmes järgekorras järgmisel põhimõttel: kui on kas või üks esimese järjekorra pärija, siis järgmise järjekorra pärijad ei päri. Kui pole ühtegi esimese järjekorra pärijat, pärivad teise järjekorra pärijad. Alles siis, kui pole ka ühtegi teise järjekorra pärijat, pärivad kolmanda järjekorra pärijad. Abikaasa pärib koos esimese ja teise järjekorra sugulastega. Abikaasa on ainupärijaks siis, kui pole esimese või teise järjekorra sugulasi.

Esimeses järjekorras pärivad pärandaja alanejad sugulased ehk lapsed - neid antud juhul ei ole. Seega liigub pärand teise järjekorra pärijate juurde, kelleks on pärandaja vanemad ja nende alanejad sugulased. Kui pärandaja mõlemad vanemad on elus, siis pärivad nemad kogu pärandi võrdsetes osades – ½ ja ½. Kui üks või mõlemad vanemad on surnud või pärandist loobunud ja vanemal on peale pärandaja veel lapsi, siis pärivad surnud või loobunud vanema osa tema teised lapsed (surnu õed-vennad). See tähendab seda, et kui Teie ja Teie õe vanemad on surnud (või loobuvad oma osast), siis olete ka Teie oma õe abikaasa kõrval pärijaks.

Täpsema info saamiseks peaks pöörduma pärimismenetlust läbiviiva notari poole. Kui notar ei ole teada, on võimalik infot saada ka Pärimisregistrist (võib olla ka nii, et pärimismenetlust ei ole veel algatatud, siis tuleks seda teha).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas peab tegema teooriaeksami kui juhtimisõigus on ära võetud 6 kuuks?13.01.2025

Liiklusseadus ütleb, et teooria eksam tuleb sooritada, kui juhtimisõigus on ära võetud rohkem kui 6 kuuks. Jääb arusaamatuks, et kui juhtimisõigus on aga ära võetud täpselt 6 kuuks, kas siis eksamit tegema ei pea?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseadus ei ütle, et teooriaeksam tuleb sooritada, kui juhtimisõigus on ära võetud rohkem, kui 6 kuuks. LS § 129 lg 1 ütleb, et kui isikult on mootorsõiduki juhtimisõigus põhi- või lisakaristusena ära võetud vähemalt kuueks kuuks, kuid vähemaks kui 12 kuuks, saab mootorsõiduki juhtimisõiguse taastada juhul, kui isik sooritab edukalt liiklusteooriaeksami. Sõnakasutus "vähemalt" tähendab, et ka 6 kuu pikkuse juhtimisõiguse äravõtmise korral tuleb juhtimisõiguse taastamiseks sooritada edukalt liiklusteooria eksam.

Liiklusteooriaeksami võib isik sooritada ka ajal, mil juhtimisõigus on karistusena ära võetud, kuid juhtimisõigus taastub sellisel juhul pärast karistuse tähtaja möödumist.
 

Küsimus: Mida teha kui politsei väidab, et kriimustasin parklas teist autot, aga ise ma seda ei tundunud ja esitatud tõendid ei veena?12.01.2025

Tere

Sain ühel päeval politseist kirja, et minu ettevõtte sõiduk on põhjustanud supermarketi parklas liikusõnnetuse ja küsiti, kes antud hetkel sõidukit juhtis. Väidetavalt oli minu sõiduk riivanud teist parkivat sõidukit. Sõidukit juhtisin mina ja mina ei täheldanud ei seal parklas sõites, ega hiljem autol mingeid märke, mis oleks mingile liiklusõnnetusele viidanud.
Politseis öeldi, et on tunnistaja, kes kuulis mingit heli ja nägi minu autot sealt ära sõitmas. Tunnistaja tegi minu autost pildi ja kutsus politsei. Politsei fikseeris parkinud autol üsna ulatuslikud kriimustused.
Samuti näidati parklakaamera videot, mis kaugelt näitab, minu sõidukit uurija hinnangul suhteliselt lähedalt möödumas parkinud sõidukist. Mingit kontakti videos näha ei ole. Samuti pole näha tunnistajat, kes peaks minu arust ka kuskil läheduses ju siis olema?
Minu sõidukit uuriti lähedalt ja tuvastati kriimud tagastange nurgal, mis asukohana klapib. Ma ei saa seda kuidagi tõendada, aga minu hinnangul olid need vaevumärgatavad kriimud (mustal plastikul) seal juba sõidukit soetades umbes kuu aega tagasi. Väga sarnaseid kriime leiab ka vastasküljel, kuna tegemist on 10a kasutatud kaubikuga. Uurija hinnang on, et kriimud klapivad. Minul sellist veendumust mulle näidatud pildid ei tekitanud, et saaks kindalt väita, et klapivad. Uurija saatis vigastused ekspertiisi. Minu käest selleks mingit kooskõlastust ei küsitud.
Minule näib kokkuvõttes, et on olemas tõendid, mis teevad võimalikuks minu süü liiklusõnnetuses, kuid mitte 100% veenvad. Ehk siis ma ei saa välistada, et mina olin osaline ja põhjustaja, aga tõendid täielikult ka ei veena. Kui saaks olla veendunud, et ma tõesti enesele teadmata õnnetuse põhjustajaks olin, siis loomulikult võtan vastutuse, aga praegu ei ole tõendid vähemalt minu jaoks veenvad, uurija ütles, et tema jaoks on, aga teeme veel ekspertiisi, kuna mina pole tema hinnanguga nõus ja ta ei saa protokolli vormistada.
Küsimus - Mis on Teie hinnang, kas selliste tõendite komplekti pinnalt saab mind politsei süüdi mõista? Kui politsei teeb ikkagi nende põhjal süüdimõistva otsuse, kas mul on võimalus/õigus seda otsust kuidagi vaidlustada? (Tunnistajat pole õnnetuspaiga läheduses videolt näha, ka ei osanud uurija öelda, kus tunnistaja asus, parklas oli väga palju autosid ja liikumist, suur magistraal kõrval, kaugemal olles ta võis ju kuulda mida iganes. Kaugelt filmitud videost ei nähtu, et on kontakt teise autoga, lihtsalt lähedalt möödumine. Vigastuste võrdlusest võib järeldada, et on võimalik, et ühtivad, aga mitte kindel). Kas selleks on ainus võimalus kohtus käima hakata? Mis kohtupraktika selliste tõendite arvestamise/ mittearvestamise kohta näitab?

Tänan vastuse eest!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Tõendite hindamine on paljuski üsna subjektiivne tegevus. On alatine konflikt, et asjas kahtlustatav või süüdistatav hindab tõendeid ühtemoodi ning menetleja või kohtunik samu tõendeid teistmoodi. Lõpuks on tõendatus menetlejal või kohtul tõenditele antava hinnangu põhjal kujunev veendumus selles, kas konkreetne faktiline asjaolu on aset leidnud või mitte (KrMS § 60 lg 2).

Analoogsete vaidluste parktikas, kui süüdistataval ei ole kindlat alibit, et tema ei ole kahju põhjustanud, siis küllalt sageli loetakse tunnistaja ütlus või eksperdiarvamus kokkupõrge võimalikkuse kohta kokkupõrget tõendavaks. Mõningatel juhtudel on aga tõendid sedavõrd hüpoteetilised et nende pinnalt tõsikindlate järelduste tegemine siiski võimalik ei ole. Lõppkokkuvõttes taandubki lõppotsus tõenditele ja nendele antavale hinnangule. Lõpliku hinnangu andjaks on siis kohus. St juhul, kui te ei nõustu politsei poolt tõenditele antud hinnangule ja karistusega, siis on teil võimalik politsei otsus kohtus vaidlustada ja anda asjaolude hindamine kohtule.

Millised oleksid kaebuse väljavaated ja millised võiks olla näiteks minu hinnang politsei poolt kogutud tõenditele, on konkreetsete tõenditega tutvumata raske hinnata. Kui on soov, võime kokku leppida konsultatsiooni ja väärteotoimiku materjalid üle vaadata ja prognoosida, milline võiks olla parim kaitsetaktika.
 

Küsimus: Kas inimesel, kes on ise vabatahtlikult teise inimese peale oma raha kulutanud, on õigus seda kõike hiljem tagasi nõuda?10.01.2025

Kas inimesel, kes on ise vabatahtlikult teise inimese (ei ole olnud abielu ega ametlikku kooselu) peale oma raha kulutanud, on õigus seda kõike hiljem tagasi nõuda? Näiteks restoranis arve tasumised, toidu koju tellimised, taksoarved, poes kaupade eest tasumine. Lisaks ülekanded pangakontole kui pole olnud juttu, et tegemist on laenuga, vaid tegi seda enda sõnul lihtsalt aitamiseks?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teie poolt kirjeldatud juhul võiks olla tegemist viisakussuhtega - seda tuleb selgelt eristada võlasuhtest. Viisakussuhted ongi eelkõige kokkulepped, mille sisuks on tavapärane suhtlus ja poolte vahel mingisugust võlasuhet ei teki. Seega ei ole alust ka kulutusi teinud poolel tehtut tagasi nõuda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mul on mingeid võimalusi kahju korvamisele, kui andsin segaduses allkirja dokumendile, kus mind oli süüdlaseks märgitud?09.01.2025

Tere,
Juhtus hoone ees oleval sõiduteel avarii, kus siis mina (audi juht) keerasin tänavale ja sõitsin oma sõidureas, et sooritada tänava lõppedes pööre paremale tänavale.
Märkasin kohe tänavale keerates, et vasakus reas seisab/peatub sõiduk. Siit siis ka nüüd olukord, kus jätkasin sõitu oma reas ja vasakult seisev sõiduk otsustas keerata paremal asuvale parkimiskohale, mulle risti ette ilma suunamärguannet andmata paar meetrit minu ees, tekkiski olukord kus koheselt reageerides ei olnud mul võimalik enam muutust olukorrale tuua ja toimus avarii.
Nüüd siis see segane osa, mõlemal juhil puudus eelnev avarii fikseerimise kogemus, vahetasime mõned laused: tema oli üllatunud, et keegi paremalt tulla võis ja mina ütlesin, et te ei näidanud ju suunamärguannet ja pööre tee vasakust servast paremale, millega juht oli päri. Dokumenti aga täitis autos viibiv kaasreisija, kes oli märkinud mind süüdlaseks, veidi hetke olukorra segadusest tingituna allkirjastasin dokumendi.
Kui aga vaadata sealset märgistust ja olukorda, ma ei saa seda kuidagi enda peas loogiliseks, kuidas mina siin olukorras täis süüdlaseks saan jääda. Kuidas teie olukorda näete?
Mainin ära, seal puudub igasugune märgistus (parkla, õueala, ühesuunaline) sellepärast valmistabki mulle segadust, mille siis teise poole kindlustusandja tõi põhjuseks - sooritasin paremalt möödasõitu, kuigi olles omas reas.
Nad ei taha kuuldagi, et teine autojuht seisis vasakus teeservas ja otsustas äkiliselt manöövrit sooritama hakata veendumata selle ohutuses ning andmata märguannet.
Nüüd olengi siis sellises plindris, et justkui dokumentatsiooni kohaselt olen mina süüdlaseks märgitud, keegi kindlustuse poolt ei ole huvitatud olukorda hindama ja ma ei oskagi kuhugi pöörduda enam.
Tänaseks on asi niipalju edasi liikunud, et minu kindlustus on andnud oma kirjaliku otsuse ja näeb olukorras süüdlasena teist juhti sarnaselt minule tuues välja seadustiku alused paragrahv 33, 39 ning 48. Lootsin, et see toob veidi valgust olukorrale, kuid teise juhi kindlustus, ei tahtnud minu vastuväiteid kuulda ning sellest tulenevalt tahavad taganeda ka minu sõiduki kahju hüvitamisest. Järgmise sammuna võtsin ette kindlustuslepituse, mille peale kindlustus pakkus, et kui ma avaldust ei esita, siis nad võivad pakkuda 50% kahju hüvitamise, ma ei näinud seda ka päris õiglasena ning esitasin siiski avalduse, tänaseks pole sealt veel vastust tulnud ning juhtum on endiselt töös. Sellepärast viimases hädas mingit muudatust olukorrale tuua pöördun teie poole.
Kas ma eksisin antud olukorras millegi vastu?
Kui otsustate asjale pilgu peale heita saan teiega jagada ka fotomaterjale, mõlema kindlustuse otsust ning video salvestist hoone kaamerast, kehva nurga alt aga on näha, et suunamärguannet ei antud ja teine sõiduk(toyota) jäi seisma vahetult enne kui ma tänavale pöörasin, et saaksite asjast võimalikult selge ülevaate.
Tänud suured ette, kui leiate aega siia olukorrale veidi valgust tuua ja omapoolse nägemuse lisada
Tervitan!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Pikk ja põhjalik ülevaade, kuid vastus sellele on selles mõttes lühike, et asja lahendus sõltub sellest, kuidas üks või teine asjaolu/väide tõendatud on. Ehk siis lõpplahendus sõltub eelkõige olemasolevatest tõenditest, mille pinnalt saab siis hakata tegema järeldusi, kas ja kes rikkus liiklusnõudeid ja kumma juhi rikkumine tõi kaasa kahju. Kui süülist rikkumist tõendada ei õnnestu või on tõendid ebaselged või vastuolulised, tuleb kaaluda ka sõidukitest endist lähtuvaid riske. Välistatud ei ole, et vastutust võidaksegi jagada. Kas 50-50 suhtes või mõnes muus, sõltub taas tuvastatavatest asjaoludest.

Lepitusmenetlus iseenesest on järeleandmiste menetlus, kus 100%-list hüvitist üldjuhul ei saavutata. Seega peaksite ka ise olema valmis oma nõudest mõnevõrra vähemalt järele andma.

Et liiklusõnnetuses vastutava juhi osas midagi täpsemalt hinnata, tuleb tutvuda olemasoleva tõendusteabega. Selline tõendite ja asjaolude sisuline analüüs väljub aga vastused.ee vastuste kontseptsioonist, mistõttu täpsema õigusnõu saamiseks tuleks pigem tulla konsultatsioonile.
 

Küsimus: Kas vanemal, kelle juures elav laps käib erakoolis, on õigus erakooli õppemaks arvestada lapse elatise nõudmisel hariduskuluks?06.01.2025

Tere
Meil on eksabikaasaga kaks alaealist last. Üks laps elab kogu aja ühe vanemaga, teine kogu aja teisega (omavaheline kirjalik kokkulepe).
Mõlema lapse osas on jagatud hooldusõigus.
Mõlemad lapsed käivad koolis, aga üks laps käib munitsipaalkoolis, teine erakoolis.
Hetkel kumbki vanem teiselt elatist ei ole nõudnud, kuna oleme lähtunud printsiibist, et kumbki kannab enda juures elava lapse kulud.
Küsimus - kas vanemal, kelle juures elav laps käib erakoolis, on õigus erakooli õppemaks arvestada teiselt vanemalt lapse elatise nõudmisel hariduskulude sisse?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Haridusega seotud kulud on osaks lapse ülalpidamisest, kuid erakooli kulu peaks olema vanemate vahel eelnevalt kokku lepitud ja seejuures vastama vanemate varanduslikele võimalustele.

Kuivõrd koolivalik on lapse jaoks oluline otsus, peaksid hooldusõiguslikud vanemad selle ühiselt otsustama - kui see niimoodi otsustatud on, ei näe ma põhjust, miks ei peaks vanemad ka rahaliselt selle eest ühiselt vastutama.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas siis lõpeb vanema kohustus tasuda ema pangakontole elatist kui laps sai 18-aastaseks?06.01.2025

Laps sai 18-aastaseks, kas siis lõpeb vanema kohustus tasuda ema pangakontole elatist? Laps õpib ise kutsekoolis ja käib tööl ja saab töötasu.
Kas lapsevanemal on õigus lõpetada elatise tasumine ema pangakontole ise või peab kedagi teavitama? Kas 18-aastane peab ise tegema kohtule taotluse elatise tasumiseks tema pangakontole või võib lapsevanem seda ise teha ilma kohtu otsuseta lapse pangakontole?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps on saanud täisealiseks, kuid omab jätkuvalt õigust saada vanematelt ülalpidamist (ehk jätkab õpinguid), võib elatisraha kanda otse lapse pangakontole. Loomulikult võiks sellest osapooli teavitada, kohtusse vaja pöörduda ei ole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui suurele hüvitisele on mul õigus, kui maja läheb müüki või kolin välja, arvestades seniseid kulusid ja väärtuse tõusu?06.01.2025

2019 aasta aprillis soetasime elukaaslasega (oleme vabaabielus) eramaja kaasomandisse, kummalegi kuulub 1/2. Maja ostsime pangalaenuga, mille omafinantseering tuli eelmise kodu müügist. Eelmine kodu kuulus juriidiliselt mulle (ainuomand), kuid laenumakseid tasusin mina nelja aasta jooksul. Samas tuli eelmise kodu sissemaks ja renoveerimiskulud elukaaslaselt. Kodu müügist saadud tulu, ehk see osa, mis jäi alles pärast praeguse maja omafinantseeringu tasumist, läks suuremalt osalt elukaaslasele hüvitiseks tema tehtud kulude eest.
Praeguse maja omafinantseering oli tõenäoliselt 15%, täpset infot saab vajadusel pangast. Igakuiseid laenumakseid tasusime alguses võrdselt (50% kumbki) kuni minu emapalga lõppemiseni, mis kestis veidi alla 1,5 aasta. Meil oli elukaaslasega suuline kokkulepe (võimalik, et midagi on ka kirjalikult Messengeris), et perioodil, mil olen kodune ega tööta, tasub laenumaksed tema.

2022 aasta oktoobris koondati mind ja uuel töökohal alustasin 2023. aasta märtsi lõpus. Pärast koondamisrahade saamist tegin kodulaenu ühekordse makse, mis kattis umbes 8 kuu minu osa laenumaksetest. Vahepeal tõusis euribor, mistõttu suurenesid laenumaksed, kuid minu töötasu ei tõusnud. Seetõttu maksin umbes 9 kuu jooksul oma osa vähem kui 50%. Alates 2024. aasta jaanuarist oleme taas tasunud laenumakseid võrdselt.
Nüüd, novembri lõpus või detsembri alguses 2024, tasus elukaaslane suure osa kodulaenust ilma minuga eelnevalt kokku leppimata. Laenujääk on hetkel umbes 10% kogu laenusummast (25 aasta peale). Olen olukorras, kus minult on võetud võimalus panustada kodulaenu tasumisse ja seeläbi võrdselt panustada varasse. Meie suhted elukaaslasega on juba mõnda aega olnud kehvad ning tema sooviks, et maja jääks talle. Mina aga ei soovi praeguselt elamispinnalt välja kolida.

Kui peaks tekkima olukord, kus maja läheb müüki või kolin välja, kui suurele hüvitisele on mul õigus? Loomulikult tahaksin saada 50% maja turuväärtusest, kuid kui see ei ole realistlik, siis milline osa võiks mulle kuuluda?

Maja väärtus on viimase viie aasta jooksul tõusnud. Kuigi hindamisakti hetkel ei ole, kavatsen selle tellida, kui olukord peaks nõudma mujale kolimist. Elukaaslane on valmis hüvitama minu tehtud laenumaksed ja soetatud mööbli väärtuse, kuid minu hinnangul on see liiga vähe. Arvestades maja väärtuse tõusu, leian, et maja väärtuse kasv, mis ületab ostuhinna, tuleks jagada võrdselt 50-50. Kas mul on õigus nõuda ka midagi muud peale omafinantseeringu osa ja mööbli maksumuse?

Meil on ka ühine laps (5-aastane).

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kaasomand jagatakse vastavalt kaasomanike osade suurustele - kui olete võrdsed kaasomanikud, jagatakse kinnistu teie vahel võrdsetes osades.

Esimene variant on selleks kinnistu jätmine ühe kaasomaniku ainuomandisse, kes võtab üle pangalaenu ja maksab teisele poolele omandi kaotuse eest hüvitist. Hüvitise suuruse leidmiseks lahutatakse kinnistu turuväärtusest pangalaenu jääk ja jagatakse tulem pooleks.

Teine variant kaasomandi jagamiseks on kinnistu müük - sellisel juhul tasutakse müügitulust kõigepealt laenujääk ja jagatakse seejärel ülejäänud rahasumma poolte vahel võrdsetes osades.

Teie kirjeldatud juhul võivad tekkida ka vastastikkused hüvitisenõuded, kuivõrd kaasomanikud peaksid kanda kaasomandiga seotud kulutusi võrdsetes osades. Ehk siis Teil võib olla nõue enamtasutud sissemaksu osas ja elukaaslasel Teie vastu enamtasutud laenumaksete osas. Võimalikud hüvitisenõuded ei mõjuta Teie õigust nõuda kaasomandi jagamist vastavalt osade suurustele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas hoiatustrahv on õigustatud, kui see tehti enne kohustusmärgi paigaldust?16.12.2024

Kortermajade sisekvartalis teostati teede remont. Kohustusmärgid LM 435 paigaldati alles aasta hiljem, et aidata õuealal liikluses orienteeruda. Enne seda kasutasid autojuhid samad teed heauskselt ja harjumuspäraselt, nagu on olnud aastakümneid, kuna ehitusjärgselt polnud täielikku selgust kõnniteede, sõiduteede ja parkimisalade erinevuse osas (nende segafunktsiooni tõttu). Parkimistrahvide põhjenduseks oli oletuslikku laadi väite, et parkijad pidid aru saama, et tee, mis viib parkimiskohta, on kõnnitee, et parkimiskoht on kõnnitee laiendus, aga mitte parkla. See on teega külgnev plats (ebamäärase kasutusotstarbega, mis ei ole trepikoja esine). Kas LM 435 hilisem paigaldus võis olla tunnistus, et see oli vajalik ka varem, sest platsile sõita ei tohi? Seega, kas varem tehtud trahvid võivad olla mitteõiguspärased?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Nägemata sündmuskohta, on raske anda arvaust, mis teega tegemist olla võib. Kõnnitee on tee osa, mis on ette nähtud jalakäijate liikluseks. Kõnniteel parkimine ja peatumine on keelatud, välja arvatud, kui seda ei lubab konkreetne liikluskorraldusvahend (lisaks kehtib praegu ka erand kauba laadimisele, kuid see lakkab kehtimast alates 01.07.2025). Kui aga kõnnitee on ehituslikult kokku rajatud mõne juurdepääsuteega, siis võib tõepoolest olla vaieldav, kas see juurdepääsutee osa on üksnes kõnnitee. Seadus otsesõnu sellist "segakasutuses" olevat teed ei reguleeri. Tegemist on olemuslikult õueala olukorraga, kuid õuealast teeb õiguslikus mõttes õueala liiklusmärk 573 "Õueala". Kui õueala märk puudub, tuleb olukord lahendada muudel argumentidel. Hetkel on meie büroos MUPO'ga üks sarnane vaidlus pooleli, jõustunud lõpplahendust veel ei ole.
 

Küsimus: Kas korteriühistu saab põhikirjaga määrata, et parkimiskohtade ja panipaikade omanikud kataksid nende hoolduskulud?05.12.2024

Korteriühistul on lisaks korteritele ka maa-pealsed parkimiskohad (korteriomanikud on omal ajal juurde maksnud, määratud notariaalse kasutuskorraga), maa-alune parkla (eraldi müüdud osadena kinnistusraamatusse kantud) ning küttega panipaigad (samuti kinnistusraamatusse kantud eraldiseisvad osad). Maja on 15 aastat vana. Hetkel kannavad nii parklate kui ka panipaikade hoolduskulusid ainult korteriomanikud vastavalt korteri üldpinna suurusele.

Probleem seisneb selles, et osa parkimiskohti ja panipaiku on müüdud ammu väljapoole maja, mistõttu need omanikud, kes majas ei ela, ei ole 15 aasta jooksul kulusid kandnud.

Kas korteriühistu saab põhikirja muutmise teel muuta kulude jaotust nii, et ka parkimiskohad ja panipaigad hakkaksid hoolduskulusid kandma? Näiteks, kui üle 50% hääleõiguslikest liikmetest selle kinnitab. Selge on see, et parkimiskohtade ja panipaikade hooldusega kaasnevad kulud, näiteks joonimine, küte, haldus, tõkkepuu hooldus jne.

Palun viidet asjakohasele õigusaktile või paragrahvile.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, mõlemal juhul (nii maa-pealsete arkimiskohtade, kui eraldi kinnistuteks olev parkla ja abiruumid) on olukorda reguleerivaks üldnormiks KrtS § 40 lg 1, mis ütleb, et kulud jaotuvad korteriomanike vahel vastavalt kaasomandi osa suurusele. Kaasomandi suurus on kantud korteriomandi kinnistusraamatu I jakku. KrtS § 40 lg 2 lubab eeltoodud põhimõttest küll põhikirjaga kõrvale kalduda, kuid seda üksnes siis, kui see on mõistlik ega kahjusta ülemääraselt ühegi korteriomaniku õigustatud huve. Küsimuses esitatud asjaoludel on aga eluruumidest korteriomanike huvid kahjustada saanud, mistõttu on praegune kuluarvestus ilmselgelt õigusvastane.
Olukorra normaliseerimiseks tuleb korteriomanikel otsustada, kas nad jätkavad kuluarvestust vastavalt KrtS § 40 lg-le 1. Sellsel juhul ei ole põhikiri vajalik, kuid kasutuskorra alusel kasutatavad parklakohad jäävad kuluarvestusest välja. Oluline on rõhutada, et KrtS § 40 lg 1 vaatest ei ole kulude jagamisel oluline, mil määral korteriomand teenust tarbib - küte, vesi, eleker, sisekoristus, liftihooldus jne - kulude jagamisel on oluline ainult kaasomandi suurus. Teine võimalus on kehtestada põhikiri, mis annab võimaluse küsida tasu ka kasutuskorra alusel kasutatavatel parklakohtadelt, kuid avab teiselt poolt "pandora laeka" kõigile korteriomanikele, nõudmaks ka endale erikohtlemist.
MTÜS § 23 lg 1 kohaselt on põhikirja kehtestamise otsus vastu võetud, kui selle poolt on hääletanud üle 2/3 üldkoosolekul osalenud liikmetest või nende esindajatest ja põhikirjaga ei ole ette nähtud suurema häälteenamuse nõuet.

Lugupidamisega,
Andry Krass