Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, et isalt elamiseks raha saada, ta ei toeta mind rahaliselt?21.10.2015

Tere, olen 16-aastane, hooldusõigus on antud isale, ei ela enam isaga koos ja ta ei toeta mind rahaliselt, mida pean tegema, et isalt elamiseks raha saada ja kui suur see summa peaks olema?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kuna olete veel alaealine, tuleb Teil elatise väljamõistmiseks kohtu poole pöörduda oma seadusliku esindaja vahendusel. Teie seaduslikuks esindajaks on Teie vanemad. Kui isa Teie suhtes ülalpidamiskohustust ei täida, tuleks Teil hagiga kohtusse pöörduda oma ema vahendusel.

Igakuine elatis alaealise lapsele ei tohi olla väiksem kui pool Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära – sellel aastal on alampalk 390 eurot, seega ei tohiks igakuine elatisraha olla väiksem kui 195 eurot. Kui Teie vajadused on suuremad kui 390 eurot kuus, on Teil võimalik nõuda elatist oma vajaduste suurusest poole ulatuses (teise poole peaks kandma Teie ema). Sellisel juhul tuleb oma vajadusi dokumentaalselt tšekkide, arvete ja maksekorraldustega tõendada (miinimumelatist nõudes seda teha pole vaja).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas juhiloa vahetamisel kehtiva karistuse korral on kohustuslik teooriaeksam?21.10.2015

Tere
Sain kollase tulega parempöörde sooritamise eest trahvi 06.01.15. Esmased juhiload saavad läbi 22.10.15, kuid kehtiv karistus lõppeb 07.01.16. Maanteeameti E-teeninduses uusi lubasid taotleda ei saa, kui teooriaeksamit ei soorita.
Küsimus siis selline, kas mul on võimalik oodata paar kuud kuni karistus kaotab kehtivuse ja alles siis taotleda juhilubasid, ilma, et peaksin teooriaeksamit sooritama. Või on see teooriaeksam mulle nüüd täiesti kohustuslik?

Ette tänades

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kuigi LS §s 106 sätestatud asjakohaste sätete (4 ja 5 lõige) vahel on teatud vastuolu ja ebaselgus, on minu hinnangul LS § 106 lg 5 mõte siiski see, et, kui juhiloa vahetamise taotluse esitamise ajal ei ole isikul kehtivat karistust, siis eksami sooritamist temalt nõuda ei saa ja esmane juhiluba tuleb juhilao vastu vahetada eksamiteta.
 

Küsimus: Mida teha töötajaga, kes on sünnituspuhklusel, kuid ettevõte on nüüd registrist kustutatud?21.10.2015

Küsimus järgmine: äriregistrist tuli teade, et firma on registrist kustutatud (firma sattus raskustesse ja majandustegevus puudus viimased 2 aastat ), aga firmas on üks töötaja, kes on sünnituspuhkusel. Mismoodi temaga toimida? Firma varad on kõik võlgade katteks müüdud kaks aastat tagasi ja viimased võlakesed tasus omanik.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Likvideerimise olukorras tuleb töötajatega töölepingud lõpetada koondamise tõttu TLS § 89 lg 1 ja lg 2 p 1 alusel. Koondada on võimalik ka naist, kellel on õigus saada rasedus- ja sünnituspuhkust, kui tööandja tegevus on lõppenud. Sellisel juhul on tööandja kohustatud maksma töötajale TLS § 100 lg 1 alusel hüvitist töötaja ühe kuu keskmise töötasu ulatuses. Võlausaldajaks tuleb pidada ka töötajat ning seetõttu tulnuks likvideerimisel arvestada koheselt ka töötaja huvidega.

Kui ettevõte ei ole töötajaga töölepingut õiguspärasel viisil lõpetanud ning ettevõte on likvideeritud, on võimalik, et juhatuse liige on rikkunud ÄS § 187 lg 1 sätestatud hoolsuskohustust. Sellisel juhul on juhatuse liikme vastu esitatava nõude aegumistähtaeg 5 aastat ÄS § 187 lg 3 alusel.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Mis õigused on maja haldajal korteriomaniku suhtes, kes paigaldas omavoliliselt ettenähtust võimsamad radiaatorid?20.10.2015

Tere!
Projekti järgi on kolmetoalises korteris ette nähtud tubades 1,2 kw võimsusega radiaatorid ja köögis 600 w radiaator.
Korteri omanik paigaldas omavoliliselt kõikidesse tubadesse ja kööki 2,5 kw-sed radiaatorid.
Mis õigused on maja haldajal korteriomaniku korrale kutsumiseks? Kas maja haldajal on õigus suurendada korteri küttemaksumust?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomaniku, kes on ilma korteriomanike kokkuleppeta muutnud kaasomandis olevat küttesüsteemi, suhtes saavad otsuseid vastu võtta korteriomanike üldkoosolek, korteriomanike üldkoosoleku poolt valitud valitseja või korteriühistu.
Kõigi kolme päduvuses on nõuda korteriomanikult esialgse olukorra taastamist või juurdepääsu küttesüsteemile, et esialgne olukord korteriomanike kulul taastada.
Juhul, kui korteriomanik esialgset olukorda ei taasta või takistab taastamist, siis võib korteriomanike üldkoosolek või korteriühistu üldkoosolek nõuda korteriomanikult korteri võõrandamist. Korteri võõrandamisel läheb esialgse olukorra taastamise kohustus uuele omanikule üle.
Lisaks eeltoodule ei saa välistada ka rahaliste nõuete esitamist, kuid need peavad põhinema objektiivsetelt hinnatavatel kuludel/kahjudel.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas lapsehoolduspuhkuse ajal on mul kogunenud puhkusepäevi?20.10.2015

Tere!
Olen olnud kahe järjestikuse lapsega lapsehoolduspuhkusel (kokku olen 4a kodune olnud) ja plaanin nüüd tagasi tööle naasta. Kas lapsehoolduspuhkuse ajal on mul kogunenud puhkusepäevi? Foorumites on mul kõrvu jäänud, et ühe dekreedi kohta saab 11 puhkusepäeva. Kas minu kahe järjestikuse dekreedi puhul tähendab see 22 päeva?
Ja mis alusel makstakse mulle lapse haigestumise korral hooldushüvitist?
Tänud ette ära:)!

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja


Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 68 lg 2 kohaselt põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka arvatakse lisaks töötatud ajale ka ajutise töövõimetuse aeg, puhkuse aeg, aeg, mil töötajate esindaja esindab seaduses või kollektiivlepingus ettenähtud juhtudel töötajaid ning muu aeg, milles pooled on kokku leppinud.

Lapsehoolduspuhkuse aeg ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aeg põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka ei lähe, st nimetatud aja eest töötaja põhipuhkust ei teeni.

Kasutamata põhipuhkuse kindlakstegemisel tuleb lähtuda TLS § 68 lõikest 1, mille kohaselt antakse põhipuhkust töötatud aja eest ja lõikes 2 toodud erisustest.
Puhkusepäevade arvestamisel lähtutakse sellest, et töötajal on seadusest tulenev õigus saada kalendriaasta (365 päeva) eest 28 kalendripäeva puhkust.

Rasedus- ja sünnituspuhkusel viibitud aja eest väljateenitud puhkuse arvutamisel tuleb 140 kalendripäeva jagada 365-ga ja korrutada 28-ga.

Hooldushüvitis on ajutise töövõimetuse hüvitis, mida haigekassa maksab hoolduslehe alusel töötajana ravikindlustatud isikutele. Ravikindlustusega ja töövõimetuslehega (sh hoolduslehe tasustamisega) seonduvate küsimustega tuleb pöörduda Haigekassa (infotelefon 16 363 või info@haigekassa.ee) poole.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas uuel juhil on õigus kärpida minu müügilt saadavat tuluprotsenti?19.10.2015

Töötan klienditeenindajana. Meie asutusse tuli tööle uus juht ja soovib kärpida minu sissetulekut. Kuna eelmise juhi soovil hakkasin lisatööna pidama ka müügiletti, siis hakkasin tema ettepanekul saama ka müüdud kauba pealt laekunud tulust palgalisa. Minu töölepingu lisas seisab: töötajal on õigus saada igakuist lisatasu (brutokulu) 40% läbimüügi kasumilt. Kaubad müügiletti hangin mina, pean nende üle arvestust ja koostan aruandeid müügipartneritele. See märgiti mulle eelmise juhi poolt ka ametijuhendisse. Uus juht tahab kärpida müügitulult saadavat protsenti. Kui aga vastan, et sel juhul ma ei soovigi teha seda lisatööd, siis viitab ta ametijuhendile, et see olla minu otsene töökohustus, millest ma loobuda ei saa. Kas uuel juhil on õigus kärpida minu müügilt saadavat tuluprotsenti? Mida on juhil õigus ette võtta kui ma vähendatud protsendiga töölepingule alla ei kirjuta? Varsti saab toimuma töölepingu uuendamise arutelu ja sooviksin olla kursis oma õigustega.
Lisaks veel see, et eelmisel kuul vähendas uus juht minule ette teatamata müügitulult saadavat summat 4 päeva keskmise tasu võrra tuues ettekäändeks, et ma pühapäeviti ei tööta. Ma olen tõepoolest pühapäeviti vaba, aga töötan ikkagi täistööajaga ja inimene, kes töötab minu ametikohal pühapäeviti müüdud kaupade tulu pealt tasu ei saa. Kuna sel kuul olen ühe nädala korralisel puhkuse, siis lisaks pühapäevadele tahab juht minu müügitasust maha arvestada veel ühe nädala. Kas tal on õigus niimoodi toimida? Mida soovitate ette võtta tekkinud olukorra lahendamiseks?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Teil on õigus saada igakuist lisatasu vastavalt töölepingus kokkulepitud tingimustele ning sellest tulenevalt ei ole uuel juhil õigust kärpida Teie müügilt saadavat tuluprotsenti. Töölepingus kokkulepitud tingimusi saab muuta üksnes poolte (nii töötaja kui ka tööandja) kokkuleppel. Õigustatud ei ole ka see, et tööandja Teie müügitulult saadavat summat 4 päeva keskmise tasu võrra vähendas. See, et Te pühapäeviti ei tööta, ei saa olla vähendamise aluseks, kui lisatasu arvestatakse läbimüügi kasumilt. Sarnaselt pole õigustatud ka nädala võrra tasu arvestamata jätmine, kui viibite puhkusel, kuna lisatasu saamine oleneb läbimüügi kasumist, mitte tööl viibitud päevadest.

Kui tööandja jätkab rikkumist ning ei maksa Teile töölepingujärgset tasu, on Teil võimalik TLS § 91 lg 2 p 2 alusel tööleping erakorraliselt üles öelda. Eelneva tingimuseks on aga töötasu maksmisega oluline viivitamine, mida hinnatakse igal üksikul olukorral eraldi. Rikkumine peab olema pidev, näiteks pole tööandja mitme kuu jooksul Teile töölepingujärgsetel tingimustel lisatasu maksnud. Soovitan Teil aga töötasu maksmisega seonduvad kirjavahetused edaspidiste vaidluste vältimiseks talletada.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kuidas isa ei maksa elatisraha ja ka kohtutäitur ei suuda korraldada olukorras, kus isa käib ametlikult tööl ja saab palka?19.10.2015

Tere,
Palun öelge, kui on kohtutäituri poolt isale peale pandud kohustus maksta miinimum elatisraha 195.- eurot ja seda raha ei tule üldse mittemidagi või tuleb mingi 50.- eurot ainult kuus, siis mida peaks veel ette võtma? Olen teatanud korduvalt kohtutäiturile ja tema saatnud teate edasi mehele ja tema töökohta. Küsimus on ka veel selles, et kui inimene käib regulaarselt tööl, kas siis ei peaks ikkagi iga kuu mingi raha laekuma mulle? Paljudel kordadel ei saa üldse mitte sentigi kuna mees väidab tööl raamatupidajale, et tal läks midagi kodus rikki ja see kuu ta maksta ei saa. Kas raamatupidajal on õigus otsustada, millal kanda elatisraha lapsele ja millal mitte kui mees tuleb selliste palvetega tema juurde? Mida peaks tegema veel, et midagigi hakkaks lahenema lapsele positiivselt? Võlg on juba üle 1600.- euro ja see kuu pole ma jälle saanud mitte midagi. Tahaksin väga teada kuidas on maksmisega siis kui inimene käib ametlikult tööl mitte juhutöödel?

Ette tänades,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kahjuks ei ole mul võimalik Teie poolt esitatud asjaolude pinnalt vastata, miks ei õnnestu kohtutäituril lapse isalt elatisraha kätte saada. Nö takistusi võib olla mitmeid – lapse isa sissetulek ei ole piisav, tal on veel ülalpeetavaid. Palun pöörduge oma küsimusega otse kohtutäituri poole, kuivõrd tal on tegelikult ainukesena ülevaade toimuvast.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas selline asi on lubatud, et talvel kui tööd vähem, lastakse varem koju, suvel aga pean kõik need tunnid tagasi töötama?19.10.2015

Tere!
Töötan restoranis, mure on selles, et talvel, kui on madalhooaeg, tööd ei ole. Saadetakse iga päev varem koju ja graafikuid tehakse ka nii, et iga kuu jääb umbes 30 miinustundi õhku (st, et palk makstakse igas kuus välja sama aga korjan siis lihtsalt miinustunde endale) ja siis suvel kui on kõrghooaeg, pean ma neid tunde tagasi töötama. Talve jooksul tekib 100-150 miinustundi seega suvel käin ühes kuus u 220 tundi tööl. Kas selline asi on lubatud?

Ette tänades

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja


Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 46 sätestab üldiseks tööaja piirmääraks koos ületunnitööga keskmiselt 48 tundi 7-päevase vahemiku kohta 4-kuulise arvestusperioodi jooksul.

Tegemist on üldise tööaja piiranguga, millest peab lähtuma nii tavalise kui summeeritud tööaja alusel töötamisel. Töötaja ja tööandja võivad kokku leppida arvestusperioodis kuni 4 kuud. Nelja kuud ületav arvestusperiood on TLS § 2 alusel keelatud, kuna tegemist oleks töötajale seaduses sätestatust kahjulikuma kokkuleppega.

Erandina on TLS § 46 lg 2 alusel võimalik pikendada tööaja arvestusperioodi kollektiivlepinguga tervishoiu-, hoolekande-, põllumajandus- ja turismitöötajatel kuni 12 kuuni.

Arvestusperioodi pikendamise mõjuks on võimalus teha arvestusperioodi jooksul perioodi teiste osade arvelt intensiivsemalt ületunde. Kuna töökoormus põllumajanduses või turisminduses on tugevalt mõjutatud hooajalisusest, siis tasakaalustab hooajalise intensiivsema töötamise teiste perioodide lühem tööaeg.
Restoranitöötajad nimetatud loetelus ei esine ja neil on lubatud töötada kuni 4 kuulise arvestusperioodiga.

Igapäevane tööajakorraldus toimub tööandja poolt koostatud ajakava alusel, mille koostamisel peab tööandja jälgima, et töötajale oleks tagatud igapäevane puhkeaeg vähemalt 11 tundi, aga samuti iganädalane puhkeaeg vähemalt 36 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul (TLS § 52 lg-d 1, 2). Oluline on ka see, et töötaja tööaeg kokku arvestusperioodi lõpuks keskmiselt ei ületaks 48 tundi 7-päevase ajavahemiku kohta.

Kui tööandja järgib tööajakava koostamisel eeltoodud seadusega kehtestatud töö-ja puhkeaja nõudeid, siis on tal õigus tööajakava koostamisel jagada töökoormust arvestusperioodi kuude lõikes vastavalt töö korraldamise vajadusele.

Seega, restoranitöötajate puhul ei ole tegemist töötajatega , kellel on lubatud pikendada arvestusperioodi kollektiivlepinguga kuni 12 kuuni, nemad võivad töötada kuni 4 kuulise arvestusperioodiga.
Kui on tegemist summeeritud tööaja arvestusega mitme kuu lõikes (lubatud kuni 4 kuud), võib tööaeg olla ühes kuus väiksem või suurem kokkulepitud tööajast. Oluline on siinjuures tähele panna, et summeerimisperioodi lõpuks peab töötajale olema tagatud töölepingus kokkulepitud tööaeg ja sellele vastav töötasu ning täita tuleb kindlasti puhkeaja nõudeid.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas ma olen seaduse silmis kuidagi süüdi, kui ma tean, et mulle makstakse palka, kuid makse minu pealt ei maksta?19.10.2015

Tere
Töötan osaühingus ja tööandja maksab alati palka, aga riigile pole töötaja makse tasunud ja paistab, et ei plaanigi tasuda. Kas ma olen seaduse silmis kuidagi süüdi, kui ma tean, et osaühing ei plaanigi vanu/uusi makse ära tasuda, aga töötan OÜ-s edasi ja võtan palka vastu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui palga väljamaksmisel tulumaksu kinni ei ole peetud, siis vastutavad maksukohustuse täitmise eest ühtmoodi nii töötaja kui tööandja, st maksuamet võib tulumaksunõude esitada ükskõik kummale. Kui tööandja on palgast tulumaksu kinni pidanud, siis töötaja maksukohustuse täitmise eest ei vastuta, sõltumata sellest, kas tööandja on maksu üle kandnud või mitte või kas töötaja ülekandmata jätmisest teab või mitte. Muude tööjõumaksude (sotsiaalmaks, töötuskindlustus, kogumispension) tasumise eest vastutab ainult tööandja.
 

Küsimus: Kas abikaasa võib talle kuuluva poole meie ühisvarast kinkida või pärandada võõrale inimesele?19.10.2015

Kas abikaasa võib talle kuuluva poole meie ühisvarast kinkida või pärandada võõrale inimesele?

Vastus: Piret Pallo, vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Varaühisuse puhul teostavad abikaasad ühisvaraga seotud kohustusi ühiselt, kui ei ole kokku lepitud teisiti (PKS § 28 lg 1).

Abikaasade varaliste õiguste (esmajoones ühise eluaseme) kaitseks on seadusesse kirjutatud piirang, mille kohaselt üks abikaasa ei saa käsutada oma osa ühisvaras ega üksikus ühisvara esemes. Seda võib nimetada ka ühisvara ühtsuse põhimõtteks. Kui abikaasad valitsevad ühisvara ühiselt, võivad nad ühisvaraga tehinguid teha ja sellega seonduvaid õigusvaidlusi pidada üksnes teise abikaasa nõusolekul (PKS § 29 lg 1).

Teise abikaasa nõusolekuta võib teha tehinguid enda ja perekonna igapäevavajaduste rahuldamiseks (nt eluasemekulude maksmine, söögi ostmine jm). Muudel juhtudel on nõusolekuta tehtud tehing tühine.

Ühisvara hulka ei kuulu kummagi abikaasa lahusvara, milleks on:
1) isiklikud tarbeesemed;
2) enne abiellumist kummagi abikaasa omandis olnud vara;
3) abielu kestel tasuta käsutuse (nt kinke või pärimise) teel omandatud vara;
4) lahusvara arvel omandatud vara (nt suvila, mis on ostetud ühele abikaasale enne abielu kuulunud korteri müügist saadud raha eest).

Alates 01.01.2015 jõustunud muudatuste kohaselt võib ühe abikaasa lahusvaraks olevat, perekonna eluasemena kasutatavat eluruumi käsutada ning anda selle kolmanda isiku kasutusse või lõpetada selle kasutamise aluseks oleva õigussuhte ainult teise abikaasa nõusolekul.

Nõue kehtib selle vara osas, mille abikaasa on lahusvarana (nt kinkena, pärimise teel) omandanud alates 01.01.2015.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Lugupidamisega

Piret Pallo
Advokaadibüroo LMP
vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee