Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui kaitseväes lisatakse ametijuhendi muutmisega aina uusi töökohustusi?18.10.2015

Tervist, olen staažikas tegevväelane. Minu olukord on järgmine.
Seoses personalipuudusega pataljoni juhtkond muudab ametijuhendit niimoodi, et paneb sinna ülesandeid, mis võivad oluliselt suurendada minu töökoormust, ka minu vastutus suureneb, töötasu aga mitte. Mina sellise vangerdusega ei ole nõus. Kui uus ametijuhend mulle ei sobi, siis mis variandid mul on:
Kas mina pean vabatahtlikult lahkuma teenistuselt, kui uus ametijuhend mulle ei sobi?
Kas on mul õigus töötada vana ametijuhendi järgi?
Kas Kaitsevägi võib mind sundida töötama mulle mittesobiva ametijuhendi järgi?
Tundub, et Kaitsevägi võib võtta inimest tööle fikseeritud palgaga ja kasvõi iga uue ametijuhendiga määrata talle lisakoormust/tööd/vastutust ilma palgatõusuta?

Tänan Teid objektiivse vastuse eest!

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vastavalt KVTS § 94 lg 1 kohaldatakse ametijuhendi kehtestamisele, muutmisele ja nõuetele Avaliku Teenistuse Seadust (ATS).

ATS § 52 lg 3 seab ametijuhendi muutmisele teatud piirangud. Nii näiteks ei tohi ametijuhendit muuta ilma Teie nõusolekuta juhul, kui:
1) muutuvad oluliselt teenistusülesannete täitmiseks kehtestatud nõuded;
2) muutuvad oluliselt ametijuhendis määratud teenistusülesanded;
3) ametniku tööaja korraldus muutub seetõttu, et ametijuhendis muudetakse summeeritud tööaja, valveaja või öötöö kohaldamist;
4) suureneb oluliselt teenistusülesannete maht;
5) teenistusülesannete muutmise tõttu väheneb põhipalk.

Loodetavasti saate selle informatsiooni põhjal hinnata, kas uue ametijuhendi kehtestamisega on käitutud seaduspäraselt või mitte. Kui leiate, et uue ametijuhendi kehtestamine ei ole seadusega kooskõlas, siis on võimalus käsuliini järgides teha ettekanne ametijuhendi kehtestanud ülemale ja kui sellest abi ei ole, siis pöörduda Kaitseväe Peainspektori poole.

Teadmata täpsemaid asjaolusid, ei ole mul kahjuks võimalik objektiivsemat vastust anda.

Õigluse ja teenistuskohustuste tasakaalu soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metigroup.works
 

Küsimus: Mis on minu õigused ja ühistu kohustused nüüd, kui kukkusin katkisest trepist alla?17.10.2015

Tere!
Maja välistrepp on katki ja ohtlik, majahaldurile on sellest korduvalt räägitud aga tulemusteta. Kukkusin sellest alla ning tulemuseks on kolmest kohast jala luumurd. Sooviksin teada mis on minu õigused ja ühistu kohustused nüüd?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, Teile tekitatud kahju eest vastutavad kõik kortermaja korteriomanikud ning kortermaja majandav korteriühistu.
Juhul, kui te olete ka ise korteriomanik, siis peaksite juhtima korteriühistu tähelepanu katkisele välistrepile ning paluma selle kordategemist. Kui korteriühistu seda kohustust ei täida, siis on Teil õigus tellida katkise trepi parandamine ning nõuda korteriühistult sellega seotud kulude hüvitamist.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnivarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriomanikul on õigus saada haldusfirmalt infot tööde maksumuse kohta või on see õigus ainult üldkoosolekul?17.10.2015

Tere,
Kas korteriühisuse esimehel on õigus teostada täisremont oma trepikojas ilma, et see teema üldkoosolekul isegi arutuse all oleks olnud? Kas korteriomanikul on õigus teha haldusfirmale järelpärimine teostatud tööde maksumuse kohta või on see õigus ainult üldkoosolekul?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, mittetulundusühingute seaduse paragrahv 28 lõige 5 kohaselt peab juhatus andma mittetulundusühingu liikmetele vajalikku teavet juhtimise kohta. Haldusfirmale võib samuti järelpärimise teha, kuid tema aruandekohustus sõltub juba sellest, milline on tema ja korteriühistu vahel sõlmitud leping.

Trepikoja remondi teostamine tuleb üldkoosolekul kooskõlastada majanduskava kinnitamise kaudu, kuna valitseja (kelleks on ka korteriühistu) poolt üldkoosolekule kinnitamiseks esitatud majanduskava peab korteriomandiseaduse paragrahv 22 lõige 1 punktiga 1 kohaselt sisaldama ka ülevaadet kaasomandi seisukorrast ja kavandatavatest toimingutest.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistu juhatus peaks enne koosolekut jagama infot uute teenusepakkujate kohta?17.10.2015

Korteriühistu juhatus on kutsunud kokku üldkoosoleku, et vahetada välja teenusepakkujad (haldus ja hooldus). Samas soovib juhatus avalikustada uued teenusepakkujad alles koosolekul. Ühtlasi muutuvad ka hinnad (väidetavalt soodsamaks). Kas haldus- ja hoolduskulude muutmisel peaks juhatus esitama uue majandustegevuskava (ja seda kaks nädalat ennem)? Kas selline käitumine on seaduslik, et hoida infot kuni koosolekuni saladuses?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, juhul, kui korteriühistu põhikirjas ei ole sätestatud teisiti, siis on korteriühistu majandamiseks vajalike lepingute sõlmimine ja lõpetamine juhatuse pädevuses, samas peab korteriühistu juhatus andma korteriühistu liikmetele oma otsuste kohta teavet.
Eeltoodut silmas pidades ei ole põhjust teha juhatusele üldkoosoleku kokkukutsumise eest etteheiteid.

Kuigi majanduskava ja majandamislepingud on omavahel seotud, siis ei kohusta ükski seadus kehtivat majanduskava muutma olukorras, kus majandamiskulud muutuvad planeeritust suuremaks või väiksemaks. Piisab, kui korteriühistu majandamise käigus tekkinud tulude-kulude vahe küsimus otsustatakse peale majandusaasta lõppu, majandusaasta aruande kinnitamise käigus.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas hotelli välisukse ees komistamisel saadud trauma korral on õigus hotellilt kahjutasu nõuda?16.10.2015

Hotellist väljudes komistasin hotelli ukse vahetus läheduses (mõned sammud välisuksest) olevale põndakule ja sain hüppeliigese nihestuse koos sidemete rebendiga. Hotellis anti esmaabiks jääd, pöördusin seejärel koheselt traumapunkti. Koheselt ei esitanud pretensioone hotellile, kuna ei osanud hinnata trauma tõsidust ning lootsin kiiresti taastuda. Tänaseks olen töövõimetus lehel olnud 4 nädalat ja haiguslehele ei paista lõppu. Kas mul on õigus nõuda hotelli omanikult kahjutasu saamata töötasu ja ravikulude eest (käin taastumiseks laserravis, mille iga seanss maksab). Palka sain kõigest 300.-, haigusraha pole niipea saada. Olen õpetaja ja karkude najal tunde anda ei saa. Kaaslased ütlesid, et seal, kus jalga väänasin, oli kividest laotud kõnniteel kõrgendik, millelt maha astudes õnnetust juhtuski. Kuna üks kaaslane peatas kukkumise hoo, ei saanud ma veel suuremaid vigastusi. Mind toimetati tagasi hotelli. Kas sellisel juhul on võimalik kahjutasu õnnetuse korvamiseks tee omanikult/hotelli omanikult? Tean, et löökaukudest põhjustatud auto vigastused korvatakse, kui suudetakse põhjus tõestada. Kuidas on inimese katkiminekul?

Vastus: Gerda-Johanna Pello, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere
Hetkel antud küsimus ei ole niivõrd seotud meditsiiniõigusega kuivõrd võlaõigusega. Täpsemalt on tegemist kahju õigusvastase tekitamisega. Seda kas konkreetsel juhul on olemas alus kahju hüvitamise nõudeks, on esitatud asjaolude pinnalt raske öelda. Tõendada tuleb, et hotellil esines süü. See tähendab, et hotell peab vastutama. On võimalik, et komistamise põhjus oli isiku enda hooletus, tähelepanematus. Ei ole teada, kas aste oli tähistatud või mitte.
 

Küsimus: Kas varasem karistus võib olla takistuseks taksoveoloa taotlemisel?16.10.2015

Soovin taotleda taksoveoluba. 2012a. jaanuaris sain karistada liiklusõnnetuse mitteteatamise eest. Maksin trahvid ära 2014a. augustiks. Antud hetkel ei ole tõstetud karistust arhiivi. Kas mul on võimalus antud hetkel taotleda taksoveoluba?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Ühistranspordiseaduse sätete kohaselt võidakse taksoveoloa või teenindajakaardi andmisest keelduda, kui taotlejat on karistatud ühistranspordiseaduses nimetatud süütegude toimepanemise eest. Karistatuse osas lähtutakse karistusregistri andmetest. Kui karistusregister näitab kehtivaid karistusandmeid karistuse kohta, mille andmed tegelikult peaksid olema kantud arhiivi, siis soovitan enne lubade saamise taotluse esitamist esitada taotlus karistusregistrile karistusandmete korrastamiseks ja arhiivi kandmiseks. Seejärel esitada taotlus tasulise sõitjateveo teenuse osutamiseks vajalike lubade saamiseks. Vastasel juhul pole välistatud, et loataotlust menetlev haldusorgan juhindub karistusregistri andmetest ja keeldub sel alusel loa väljastamisest.
 

Küsimus: Kas pean pöörduma kohtusse, kui meievaheline kokkulepe lastega kooselu jagamise suhtes ei kipu kehtima?15.10.2015

Tere!
Mul on endisest kooselust eksmehega 2 last. Elame lahus juba 3 aastat. Praegu on kokku lepitud, et jagame lapsi võrdselt. Nädal temaga ja nädal minuga. Nii sai kokku lepitud, kuna alimente polnud ta nõus sentigi maksma. Kahjuks aga kokkulepe ei kehti. Pidevalt on tal töölähetused või muud üritused. Samuti soetan lastele riideid jm. 75% mina ja 25% tema. Pidevalt saadab ta mulle terroriseerivaid kirju ja sõnumeid ja ei lase eluga edasi minna. Kuidas sellisel juhul käituda? Kas oleks mõtekam kohtutee ette võtta, kuna tema puhul mõistlikku kokkulepet pole võimalik saavutada?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui omavahel kokkuleppele saada ei õnnestu, pöörduge kõigepealt elukohajärgse lastekaitsetöötaja poole, võibolla õnnestub Teil siiski kohtuväliselt spetsialisti vahendusel kokkuleppele jõuda. Kui see ei õnnestu, on võimalik pöörduda kohtusse hooldusõiguslike muudatuste tegemiseks ja suhtlemiskorra kindlaksmääramiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas saada isa nimi ja perekonnanimi lapse sünnitunnistusele?15.10.2015

Tere! Mul on 1,3 kuune poeg, kellel pole sünnitusnnistusel isa nime kantud, sest isa ei olnud nõus tulema oma nime panema sünnitunnistusele, kuid nüüd on nõus ja sooviks sünnitunnistusele tema nime panna, ja anda pojale ka isa perekonnanimi. Kuhu ma peaksin pöörduma, et see teoks teha ja kas selleks on vaja ainult lapse ema ja isa nõusolekut, et ei ole vaja teha dna-d või muud sellist? :)
Aitäh Teile!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse eostanud mees on nõus oma isaduse omaks võtma, peate ühiselt pöörduma perekonnaseisuasutusse. Kellegi kolmanda nõusolekut selleks vaja ei ole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas tagada, et isa peaks kinni ka kohtumäärusega võideldud õigusest lapsega kohtumisteks, kas kohtutäitur viib talle ise lapse?15.10.2015

Tere, lapse isa algatas pika kohtuprotsessi lapsega kohtumisaegade kindlaksmääramiseks. Peale määruse jõustumist ei ole isa määrusest kinni pidanud - ei võta last nagu ta nõudis ning rikub muid määruses sätestatud punkte.
Kuidas sellises olukorras tagada lapse ja emapoolse perekonna rahu. Kas ema peab tõesti laskma ise täituril vägisi lapse isa juurde viima, kui isa ei taha tegelikult last? Kas EV ei ole seadust, mis tagab kodanikule kohtumääruse täitmise?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa rikub suhtlemiskorda kindlaksmääravat kohtumäärust, tuleb lapse emal pöörduda lepitusmenetluse läbiviimiseks kohtu poole. Kohus selgitab lepitusmenetluse raames vanematele suhtlemiskorra korrektse täitmise olulisust ja vajadusel teeb suhtlemiskorras muudatusi. Usun, et see võib distsiplineerida lapse isa kohtumäärust täitma.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida ette võttta oma kaitseks, kui mul on teisi ülalpeetavaid ja nüüd pandi veel poja lapse alimendid ka mulle peale?15.10.2015

Kohus määras mulle kui vanaemale alimendid, kuna poeg ei maksa. Mul on ülalpeetav laps ja invaliidist mees. Kui iga kuu nii palju ei teeni, kas siis minnakse mul kinnisvara kallale? Miks ei kontrollita noorte tausta, tegelikult käivad kõik tööl, teiseks võtsin laenu, et omale hambad suhu saada. Kas ma pean surmatunnini töötama, et teiste alimente maksta? Kes meiesuguseid kaitseb siis? Palju peab inimesele palka kätte jääma peale alimentide maksmist? Ma ei tea isegi seda, kas need üldse minu poja lapsed on? Mida ma pean oma kaitseks ette võtma?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teil tuleb asenduskohustusena maksta oma lapselapsele elatist, on Teil õigus esitada nõue oma poja vastu, kelle eest Teie lapselapsele elatist maksate.

Kui Teie sissetulek ei ületa alampalka ja sissenõude pööramine Teie muule varale ei ole viinud või eeldatavalt ei vii lapse elatisnõude täielikule rahuldamisele, võib arestida kuni pool alampalka. Kui lapse elatisnõude täitmiseks Teie sissetulekust arestitav summa jääb alla poole alampalga suurusest, võib kohtutäitur arestida kuni ühe kolmandiku Teie sissetulekust.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand