Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kes peab maksma arveid - kas omanik või korteri kasutaja?27.10.2015

Tere!
Olen KÜ juhatuse liige. Meie maja ühel korteril on kogunenud KÜ-le võlg (kommunaalmaksed). Korteris elavad vanemad, kes kinkisid kinkelepinguga korteri oma tütrele, kes on ka kinnistusraamatus märgitud omanikuna. Tütar ei ole nõus arveid maksma, öeldes, et "notariaalselt kinnitatud kinkelepingus on klausel, et korteri finantstegevuse eest, mis on seotud korteri kasutamisega, vastutab korteri kasutaja" (kelleks on siis tema isa). Ka isa ei maksa arveid ja seda kinkelepingut pole me näinud. Kas oskate soovitada, kuidas juhatus peaks edasi toimima, sest võlg aina kasvab ja keegi ei taha maksta?

Ette tänades,
KÜ juhatuse liige

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu liige (korteriomanik) kohustub korteriühistu majandamiskulude eest tasuma vastavalt korteriühistuseaduses ja korteriühistu põhikirjas sätestatule.
Kui korteri võõrandmisel lepitakse kokku tingimustes, mis lähevad vastuolusse korteriühistuseadusega ja/või korteriühistu põhikirjaga, siis kehtivad need kokkulepped üksnes nende isikute vahel, kes võõrandammislepingu sõlmisid.
Kokkuvõttes soovitan jätkata majanduskulude nõudmist korteriomanikult.

Tervitan, Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kui visiiditasu võeti alusetult, siis kuidas on seda võimalik tagasi taotleda?26.10.2015

Eriarst lõpetas töötamise ja suunas mind teise polikliiniku sama eriala arsti juurde, olin kuu ootejärjekorras ravi jätkamiseks. Registratuuris nõuti uuesti visiiditasu 5.- maksmist põhjendusega, et esimesest tasumisest on möödas veidi üle 3 kuu ja alati peab maksma iga kolme kuu tagant, isegi siis, kui käia pidevalt ravil. Kui see raha võeti alusetult, siis kuidas on seda võimalik tagasi taotleda?

Vastus: Gerda-Johanna Pello, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere
Visiiditasu ei saa nõuda, kui inimese suunas eriarsti juurde teise raviasutuse sama eriala arst ja kui tegemist on kroonilise haigusega. Praegusel juhul on võimalik pöörduda Haigekassa piirkondliku osakonna poole ja esitada neile visiiditasu maksmise kohta tšekk ja asjaolude kirjeldus.
 

Küsimus: kas tulumaksu tuleb tasuda ka siis, kui hoonestusõigus on seatud minu senisele alalisele eluruumile?26.10.2015

Selle aasta alguses esitati Teile küsimus "kas ettevõte saab mulle kui eraisikule hoonestusõiguse tasust kinni pidada tulumaksu". Vastasite, et saab. Siinkohal on mul täpsustav küsimus: kas tulumaksu tuleb tasuda ka siis, kui hoonestusõigus on seatud minu senisele alalisele eluruumile?(vastavalt tulumaksuseadusele on ju alalise eluruumi võõrandamine tulumaksuvaba).

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Hoonestusõigus piiratud asjaõigusena lubab maaga püsivalt ühendatud ehitise tsiviilkäivet lahus maast. Hoonestusõiguse alusel on hoonestajal õigus omada ka kinnisasjal hoonestusõiguse seadmise ajal olevat ehitist. Kui selleks ehitiseks on hoone, mida kinnisasja omanik kasutas kuni hoonestusõiguse seadmiseni oma eluasemena, siis saadavat hoonestusõiguse tasu tulumaksuga ei maksustata.
 

Küsimus: Kuidas oma endise osaühingu juhatusest tagasi astuda, kui omanikku kellele taotlus esitada, ei eksisteeri?26.10.2015

Masuajal sai välja kuulutatud ühe minule kuuluva osaühingu pankrot. Sellele osaühingule kuulus ka üks teine osaühing, mis tollel hetkel aktiivselt ei tegelenud. Kuna see OÜ oli tollel hetkel käibemaksukohuslane, võõrandas pankrotihaldur selle huvitatud kolmandale isikule. Notaris sai vormistatud nii osa üleandmine kui ka põhikirja muudatus ja juhatuse liikmete vahetus.
Kuna aga Maksuamet üsna kohe peale seda kustutas ettevõtte KMKR-registrist, kadus ostjal huvi firma vastu ja nad ei registreerinud Äriregistris ka juhatuse muudatust, vaatamata minu korduvatele palvetele. Olen seda nüüd ligi 5 aastat meelde tuletanud nii neile kui asja ajanud pankrotihaldurile, aga tulemusteta.
Tänaseks on OÜ omandanud osaühing Äriregistrist kustutatud aastaaruannete esitamata jätmise tõttu.
Kuidas nüüd edasi käituda? Enam pole mul juhatuse liikmena ka kellelegi tagasiastumispalvet esitada, kuna omanikku ei eksisteeri.

Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Saan asjaolude kirjeldusest aru nii, et notari juures vormistati dokument, mille kohaselt Te pole enam juhatuse liige. Kui see oli nii, siis Teie volitused juhatuse liikmena on lõppenud ja soovitan Teil esitada äriregistri pidajale ebaõige juhatuse liikme kande muutmise avaldus.

Äriregister on deklaratiivne, mitte konstitutiivne register. See tähendab, et juhatuse liikme volitused algavad vastava organi otsusega ja kehtivad sama otsusega määratud ajani või tagasiastumiseni. Seda on korduvalt oma lahendites rõhutanud ka Riigikohus. Näiteks tsiviilasjas nr 3-2-1-39-05 tehtud lahendi p-s 15, märkis Riigikohus, et „juhatuse liikmeks saamine ja ametiaja lõppemine on üksnes äriühingu ja juhatuse liikme vahelise suhte küsimus. Juhatuse liikme kanne äriregistris peab vaid avalikustama suhte kolmandate isikute jaoks, kuid registrikanne ei tekita ega lõpeta seda suhet. Juhatuse liikme kande tähendus äriregistris on seega deklaratiivne, mitte õigust loov (konstitutiivne)“. Tsiviilasjas nr 3-2-1-54-05 tehtud lahendi p-s 17 on Riigikohus täiendavalt selgitanud, et „seadusest ei tulene, et juhatuse volitused algaksid sellekohase kande tegemisest äriregistris. Juhatuse liikme kohta äriregistrisse tehtud kanne on deklaratiivne, mitte õigustloov (konstitutiivne)“. Tsiviilasjas nr 3-2-1-17-12 tehtud lahendi p-s 9 on Riigikohus otse väljendanud, et „seega on võimalik, et äriregistri kanded juhatuse liikmete kohta ei vasta tegelikkusele. Selline olukord võib esineda näiteks juhatuse liikme valimise või tagasikutsumise järel, kui äriregistrisse kanne tehakse paratamatult ajalise nihkega“. Tsiviilasjas nr 3-2-1-65-08 tehtud lahendi p-des 33-34 selgitas Riigikohus, et „juhatuse liikmeks olek on tehinguline õigussuhe osaühingu ja juhatuse liikme vahel, milleks on vajalik mõlema poole tahteavaldus. Olemuslikult sarnaneb see suhe enim käsunduslepingule VÕS § 619 mõttes. See suhe saab olla üksnes tähtajaline, st tähtaja möödudes see lõpeb (vt ka nt Riigikohtu 26. aprilli 2005. a määrus tsiviilasjas nr 3-2-1-39-05, p 14-17). Osanike otsuste vastuvõtmiseks, sh juhatuse liikme nimetamise ja tema ametiaja pikendamise otsuse vastuvõtmiseks, on seaduses sätestatud formaliseeritud kord (esmajoones ÄS §-d 168-177)“.

Eeltoodu tähendab, et Teie volitused juhatuse liikmena on notari juures sõlmitud dokumenti märgitud ajast alates ka lõppenud. Seega ainus probleem seisneb hetkel selles, et äriregistris olevad andmed on ebaõiged.

Äriseadustikus § 61 reguleerib olukorda, kus äriregistris olev kanne on ebaõige. Kokkuvõttes peab äriregistri pidaja (ehk Tartu Maakohtu registriosakond) algatama menetluse, milles tuvastab, miks on äriregistris valed andmed ning äriregistri pidaja saab ise kande ebaõige ära parandada.

Seega peaksite esitama Tartu Maakohtu registriosakonnale teate enda volituste lõppemise kohta (lisage avaldusele ka notari juures koostatud dokument) ning paluge Tartu Maakohtu registriosakonnal viia äriregistri kanded vastavusse tegeliku olukorraga.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 625 2000
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas abikaasa peab osaühingu osa müümiseks saama abikaasa nõusoleku?26.10.2015

Üks abikaasadest soovib müüa osaühingu ühisvaras olevat osalust, kuid teine abikaasa on vastu. Tean, et selleks on vajalik teise abikaasa nõusolek. Tunnen huvi, kas on siiski mingi võimalus müüa kui näiteks OÜ-s toimuvad kahtlased tehingud ja OÜ väärtus pidevalt väheneb. Olukord ei ole ju kellegi huvides.

Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Kui abikaasad valitsevad ühisvara ühiselt, võivad nad sellega tehinguid teha ja varaga seotud õigusvaidlusi pidada ainult ühiselt või teise abikaasa nõusolekul. Ilma nõusolekuta võib ühisvaraga teha tehinguid ainult pere igapäevaste vajaduste rahuldamiseks. Abikaasa nõusolekuta tehtud mitmepoolne tehing ühisvara hulka kuuluvate esemetega on tühine.

Ilma nõusolekuta saab ainult sel juhul, kui Teil on tehtud abikaasaga abieluvaraleping, mis näeb ette, et teise abikaasa nõusolekut ei ole vaja teise abikaasa iseseisvas majandustegevuses tehtavate tehingute puhul (perekonnaseaduse § 29 lg 2) või ühisvara valitsemise õigus on antud ühele abikaasale (perekonnaseaduse § 28 lg 2).

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 625 2000
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas müüdud maa soetamismaksumuseks saaks lugeda kinnisvara hindamissummat?26.10.2015

Tere
1. Kas kaasomandi lõpetamise kaudu korteri ainuomandisse saamise eest peaks tulumaksu maksma? Olen lugenud, et mitte, aga pole kindel.
2. Müüsin 2014 a maatüki ja tulumaksu ei tasunud, nüüd MTA nõuab seda. Soetamishind pole teada, sest see toimus nii ammu. Kas soetamishinnaks ei saaks lugeda kaasomandi lõpetamise käigus KVB poolt tehtud hindamist?
Lugupidamisega

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kaasomandi lõpetamisest võib maksukohustus tekkida oma osa võõrandajal, mitte selle osa omandajal, kelle jaoks selle tehingu sisuks oli kinnisvara soetamine. Soetamismaksumusena läheb arvesse ainult asja eest tegelikult makstud raha.
 

Küsimus: Kas puhkuste vaheline nädalavahetus arvatakse puhkuse sisse?26.10.2015

Tere,
mul on tööandjaga tekkinud mõningad lahkhelid ja jään argumenteerimises natuke jänni. Nimelt on asutuse sisene töökorralduse reegel: Puhkuse andmisel osadena peab igal kalendriaastal ühe katkematu puhkuseosa kestus olema vähemalt 14 kalendripäeva ja ühe katkematu puhkuseosa kestus vähemalt 7 kalendripäeva (või on ühe katkematu puhkuseosa kestus 21 päeva). Kui puhkuseperioodi sisse või kui kahe puhkuse perioodi vahele jääb nädalavahetus, siis arvestatakse laupäev ja pühapäev puhkusepäevade hulka.
Olen aasta alguses puhkuste ajakavva lisanud oma puhkuse 21-23.12.2015 ja 28-31.12.2015. Puhkuste ajakava on kinnitatud.
Tööandja väidab, et vastavalt töökorraldus reeglitele tuleb mul puhkusepäevade hulka arvata ka 27.12.2015 ehk pühapäev.
Mina argumenteerisin vastu, et 24-25.12 olen ma samasugune töötaja nagu puhkusel mitte olev asutuse töötaja, kes saab tavapärast töötasu.
Tööandja vastus oli, et kuna neid päevi puhkuse ega tööpäevade hulka ei loeta, siis saan nende eest ka palgaarvestuse täpselt nii nagu kõik töötajad olenemata sellest, kas nad puhkavad sel perioodil või mitte.
Nüüd jooksis minu juhe kokku.:) Kas olengi sunnitud 27.12 vormistama ka puhkuse? Kuidagi ei tundu õige see. Mida arvate?

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja

Vastuseks Teie pöördumisele selgitame, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 69 lõike 1 kohaselt määrab töötaja põhipuhkuse aja tööandja arvestades töötajate soove, mis on mõistlikult ühitatavad tööandja ettevõtte huvidega. Tööandja koostab puhkuste ajakava iga kalendriaasta kohta ja teeb selle töötajale teatavaks kalendriaasta esimese kvartali jooksul (TLS § 69 lg 2).

TLS § 68 lg 5 sätestab, et põhipuhkust antakse osadena üksnes poolte kokkuleppel.
Vähemalt 14 kalendripäeva puhkust peab töötaja kasutama järjest. Tööandjal on õigus keelduda põhipuhkuse jagamisest lühemaks kui seitsmepäevaseks osaks. Puhkuse põhjendamatut osadeks jagamist ja seeläbi puhkamise aja pikendamist aitab vältida tööandja õigus keelduda puhkuse andmisest lühemate kui 7-päevaste osadena. Samas poolte kokkuleppel võib põhipuhkust jagada ka lühemateks kui seitsmepäevasteks osadeks.

Kui Teie poolt mainitud puhkuse aeg on määratletud tööandja poolt juba aasta algul ettevõtte puhkusegraafiku koostamisel ning tehtud töötajaile vastavalt teatavaks, siis on tegemist põhipuhkuse lühemate kui seitsmepäevaste osade kasutamisega seaduslikul alusel.

Kui töötaja põhipuhkus on kantud tööandja poolt koostatud puhkuste ajakavasse, on töötajal õigus puhkust kasutada vastavalt ajakavale, puhkuste ajakava (kui see on koostatud õigeaegselt I kvartalis) on õigus muuta tööandja ja töötaja kokkuleppel.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal.
Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kui suure summa võib kohus korraga minult välja nõuda, kui korteri teenuste eest on võlg üldse 600 eurot?23.10.2015

Kuna olen üksi korrastanud maja ümbrust (kojamees), korteriühistu ei ole seda kompenseerinud. Mina keeldusin maksmast ühistu maksu. Nüüd on asi kohtus. Kui suure summa võib kohus korraga minult välja nõuda, kui võlg üldse on 600 eurot. Varem on ühistu seda teenust sisse ostnud, omadele keeldub maksmast. Minu kuupalk on 650.-(kätte).

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kirjeldatud vastastikuste nõuete (korteriühistu majanduskulude nõuet Teie vastu, ning Teie kojameheteenuse osutamisest tulenevat nõuet korteriühistu vastu) osas teeb kohus otsuse poolte esitatud väidete ning nende aluseks olevate tõendite alusel.
Kojameheteenuse osutamisega seotud nõude maksmapanemiseks tuleb Teil alustuseks tõendada seda, et (a) olete teenust osutanud, (b) teenuse täitmine oli korteriühistu huvides, (c) osutatud teenus oli kvaliteetne, (d) teenuse maksumus vastas turuhinnale.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kui kortermajja on registreeritud äriühing, mis rendib elamispinda, kas korteriomanikud peavad maksma maamaksu?23.10.2015

Tere. Kui kortermajja (nt. 45 korteriga elamusse) on registreeritud äriühing, mis rendib elamispinda, kas siis selle maja korteriomanikud peavad maksma maamaksu? Tänan

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, maamaksuseaduse kohaselt lähtutakse maamaksukohustuse arvestamisel maa sihtotstarvest.
Kuna maa sihtotstarve määramine ei ole sõltuvuses sellest, mis liiki isik korterit omab või üürib või kasutab, siis ei ole Teil põhjust muretseda selle pärast, et kortermajas tegutsev juriidiline isik toob Teile kaasa maamaksu tasumise kohustuse.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas kortermajas peab korterit põhjalikult remontiv korteriomanik kooskõlastama oma tegemisi ka naabritega?23.10.2015

Kas kortermajas peab naaber, kes teostab suuremõõtmelisi remondi- ja lammutustöid, kooskõlastama oma tegemisi ka naabritega? Kuna tegemist on läbi maja oleva korteriga, siis kostub näites trelliga puurimine meie korterisse nii kõvasti, et pole võimalik televiisorit vaadata ega raadiot kuulata, lastel magamisest rääkimata, sest puurimine toimub vastu meie ühist seina. Arvestades töömahtu, mis selle korteri remondile kulub, siis pole see lühiajaline protsess. Neid töid oleme talunud niigi juba umbes kolm nädalat. Sooviksin teada, millised on naabrite õigused, kes peavad sellistes tingimustes oma igapäevaelu edasi elama?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kõik tegevused, mis ületavad korteriomandi tavapärasest kasutamisest tekkivaid mõjusid, tuleb teiste korteriomanikega kooskõlastada. Vastav kohustus tuleneb korteriomandiseaduse paragrahv 10 lg-st 1 ja paragrahv 11 lg 1 p-st 1.
Eelviidatud sätetega vastuolus oleva tegevuse lõpetamist saab nõuda korteriomandiseaduse paragrahv 15 lg 5 alusel. Juhul, kui korteriomanik oma tegevust ei lõpeta, siis on Teil õigus esitada tema vastu kahjunõue, mis võib näiteks olla seotud asenduspinna hankimise, üürimise, kolimise jm korteriomaniku tegevusest põhjustatud kulutuste hüvitamisega.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ