Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Miks ei tohi autos kasutada radari avastajat?13.01.2014

Täiesti aru saadav, miks ei tohi takistada või häirida kiiruse mõõtmist. Miks aga ei tohi kasutada seadet, mis juhile teada annab, et tema kiirust parajasti mõõdetakse?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Tegemist on seadusandja õiguspoliitilise otsusega, mille sisuks on tõenäoliselt soov vähendada nende juhtumite arvu, kus kiirus korrigeeritakse lubatu piiresse vaid seal, kus teostatakse liiklusjärelevalvet.
 

Küsimus: Kui suur võib tulla karistus, kui põgenesin avariikohalt ja hiljem politseisse minnes tuvastati joove?13.01.2014

Tere, sooritasin avarii varalise kahjuga ja põgenesin sündmuskohalt. Paar tundi peale avariid jõin alkoholi ning siis läksin politseisse, seal tuvastati joove 0,20. Varem rikkumisi pole olnud. Mul on esmased juhiload. Kas mul on mõtet enne karistuse kätte saamist lõppaste ära teha? Kui suur võib selle eest karistus tulla?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Peale karistuse kättesaamist ei võimaldata Teil enam lõppastme tegemist, kuivõrd sõltuvalt Teile määratavast karistusest võidakse Teie esmane juhiluba tunnistada kehtetuks ja peale järelkoolituse läbimist ja karistuse ärakandmist saate taotleda uut esmast juhiluba.

Karistused liiklusõnnetuse põhjustamise eest, sündmuskohalt põgenemise eest või alkoholi tarvitamise eest enne liiklusõnnetuse asjaolude väljaselgitamist on karistused sarnase raskusega - iga rikkumise eest võib määrata rahatrahvi kuni 1200 eurot või aresti, samuti võib kohaldada juhtimisõiguse äravõtmist nii põhi- kui ka lisakaristusena. Millist karistusliiki ja -määra kohtuväline menetleja otsustab kohaldada, on kohtuvälise menetleja otsustuspädevuses. Tavaliselt kaasneb taotliste rikkumistega ka juhtimisõiguse äravõtmine. Kui juhtimisõigus võetakse karistusena ära, tunnistab Maanteeamet Teie esmase juhiloa kehtetuks.

Seega, kui on võimalik, siis soovitan lõppastme koolituse läbida ja esmane juhiluba juhiloa vastu vahetada enne võimalike karistuste jõustumist.
 

Küsimus: Kes on süüdi, kui kaks autot tagurdavad parkimiskohalt välja sõites kokku?13.01.2014

Üks auto tagurdab parkimiskohalt välja, kui ta on umbes 1,5 meetrit tagurdanud, tagurdab teine auto talle tagant otsa. Loogiliselt võttes peaks süüdi olema juht, kes parkimiskohalt välja sõitis, kuigi mõlemad autod liikusid tagurpidi.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LS § 17 lg 5 p 6 kohaselt tuleb tagurdades teed anda kõigile liiklejatele. Seadus ei määratle täpsemalt, kui palju peab olema üks juht tagurdanud, et tal oleks suurem õigus oma manöövrit jätkata, kui sõiduki liikumisteekond peaks lõikuma mõne teise tagurdajaga. Seaduse mõttest tuleneb, et tagurdavad juhid peavad olema võimelised teineteise manöövreid märkama ja olema valmis tegutsema LS § 17 lg 5 p 6 kohaselt. Sellest reeglist võivad olla ka erandid (näiteks sõidueesõigusega teel tagurdamine), kuid üldreegel sisaldub ikkagi LS § 17 lg 5 p-s 6.
 

Küsimus: Kes on süüdi kui ma tagurdasin peateel ja hoovist tagurdas välja ja mulle otsa teine auto?13.01.2014

Tervitus.
Tagurdasin autoga peateel. Minu liikumise suunas oli pargitud auto, seega pidin manöövri sooritamiseks tõmbama korraks vastasuuna vööndisse ja tagurdamist jätkama. Samal ajal sõitis vasakul pool asuva maja hoovist tagurdades auto minule sisse. Tabas täpselt auto nurka. Kes on sellistel manöövritel süüdlane.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LS § 49 lg 1 kohaselt ei tohi juht tagurdades ohustada ega takistada teist liiklejat. Kuivõrd seadus ei keela tagurdamisel ümberpõike tegemist, siis ei saa tagurdamisel vastassuunavööndisse kaldumist iseenesest pidada keelatud tegevuseks. LS § 17 lg 3 kohaselt peab juht parklast, õuealalt, puhkekohast, teega külgnevalt alalt või nende juurdesõiduteedelt teele sõites andma teed igale teel liiklejale, kui teeandmise kohustus ei ole liikluskorraldusvahenditega reguleeritud teisiti. Seega on hoovist teele tagurdaval juhil igal juhul kohustus anda teel liiklejale teed. Samas sätestab LS § 17 lg 5 p 6, et tagurdav juht peab tagurdades andma teed kõigile liiklejatele. Seega ei ole välistatud, et osa vastutusest võib asetada ka teel tagurdavale juhile. Vastutuse jagunemisel tuleb hinnata kummagi juhi vastutuse määra eraldi.
 

Küsimus: Kuidas käib lapse perekonnanime muutmine ja lapsendamine?13.01.2014

Eelneva elukaaslasega on ühine laps ja laps on oma isa perekonna nimega. Kuid kohe peale lapse sündi läksid meie teed lahku ja üle kahe aasta ehk siis täpselt nii vana kui vana on laps, on tema kadunud.
Hetkel on mul uus elukaaslane ja meil on sündinud ka uus laps, nüüd oleme arutanud ja sooviks panna ka eelmisest kooselust sündinud last oma mehe nimele. Tean, et lapse isa on nõus sellega, et muudan perekonnanime, kuna ta seda last enda omaks ei tunnista.
Seega kas mu praegune elukaaslane saab nii öelda siis lapsendada mu vanema lapse?
Ja kui see on võimaliks siis kelle poole ja kuidas ma pöörduma peaksin?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Nii lapse perekonnanime muutmiseks kui ka lapsendamiseks on vajalik lapse isa nõusolek. Kui lapse isa on nõus lapse perekonnanime muutmisega, saate seda teha kokkuleppel, kuid kui lapse isa sellega ei nõustu, on võimalik pöörduda kohtu poole. Kui kohus peab põhjendatuks lapse perekonnanime muutmist, annab kohus Teile otsustusõiguse lapse perekonnanime muutmiseks – see annab Teile õiguse lapse isa nõusolekuta muuta lapse perekonnanime.

Lapsendamine eeldab reeglina lapse vanema nõusolekut. Erandlikult ei ole lapse vanema nõusolekut vaja, kui vanem on kestvalt võimetu avaldust esitama, vanema viibimiskoht on kestavalt teadmata või kui vanemalt on lapse isikuhooldusõigus täielikult ära võetud.

Lapsendamise sooviga peate pöörduma elukohajärgsesse maavalitsusse, kus selgitatakse lapsendada soovivatele isikutele nende õigusi ja lapsendamise õiguslikke tagajärgi. Lapsendamise otsustab kohus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida pean tegema, et elukaaslane korterist välja tõsta?13.01.2014

Tere!
Elame elukaaslasega koos peaaegu 18 aastat, meil on 5 last - 17,15,13,5. Mure selline, et mees on juba 2-3a ilma tööta ja sellest tulenevalt on hakkanud kõvasti alkoholi tarbima. Heal juhul on nädalas 2-3 kainet päeva, halvimal juhul võib mitu nädalat juua. Kõik on sellest niivõrd kurnatud. Olen palunud tal välja kolida, aga ta naerab ainult näkku. Korter on minu nimel ja ostsin selle ka ainult mina, mehel ei ole tegelikult isegi sissekirjutust siia korterisse. Mida pean tegema, et teda siit välja saada?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teie olete korteri omanik, on Teil õigus otsustada, kes Teile kuuluvas eluruumis viibib. Kui elukaaslane keeldub vaatamata Teie ettepanekutele korterist lahkuma, peate pöörduma kohtu poole, nõudes valduse vabastamist (endise) elukaaslase poolt.

Kui elukaaslane keeldub ka peale valduse vabastamiseks kohustavat kohtuotsust Teile kuuluvast eluruumist lahkuma, peate kohtotsuse täitmiseks pöörduma kohtutäituri poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas peaksin tasu saama ka nende tundide eest, mil meil ei ole kliente?13.01.2014

Töötan massöörina massaažisalongis, tööandjaga on sõlmitud tööleping ja kokku lepitud ka mitu protsenti teenuse hinnast on minu tasu. Eraldi tunnitasu mul pole. Probleem seisneb selles, et mõnel tööpäeval (tööpäev on 10 tundi) on mul ainult 3-4 tundi tööd ja ülejäänud aja (ehk siis 6-7 tundi) olen ma küll reaalselt töökohal olemas, aga ilma tööta. Tööandja väitel olen ma kohustatud viibima töökohal kõik need 10 tundi, kui mul on graafikujärgne tööpäev. Kas sellisel juhul peaks tööandja mulle palka maksma ka nende tundide eest kui ma viibin töökohal, aga reaalselt tööd ei tee (kuna pole kliente)?

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Töölepinguga on võtnud tööandja kohustuse anda tööd ja töötaja teha tööd kokkulepitud tasu eest kokkulepitud ajal.

Kuna tööleping erineb teistest võlaõiguslikest lepingutest (käsundusleping, töövõtuleping) just selle poolest, et tööandja juhib ja kontrollib töötajat ning korraldab tema tööaega ja tööd, siis tuleb tööajal anda töötajale tööd ja maksta selle eest tasu või maksta töötajale tema keskmist töötasu aja eest, mil tööd ei anta (töölepingu seadus, TLS § 35).

Juhin tähelepanu, et töötasu on tööandjal TLS § 5 lg 1 p 5 alusel kohustus töötajale kirjalikult teavitada. Kui seda tehtud pole, on tööandjal kohustus kahe nädala jooksul vastava nõude saamisest töötajalt talle andmed esitada. TLS § 29 lg 6 sätestab, et Vabariigi Valitsuse kehtestatud alammäärast madalamat töötasu ei või töötajale maksta.

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.
 

Küsimus: Kuidas käib asjaajamine, kui korteris mittekandev sein eemaldada ja keldriboksi saun ehitada?12.01.2014

Kuidas oleks õige tegutsemise järjekord ja kelle käest luba küsida mittekandvate seinte eemaldamiseks ja planeeringu muutmiseks korteri sees, kas on vajalik ka projekt?
Kui tahta teha keldrisse sauna, kas siis on vaja see kelder eelnevalt erastada, et need kulutused ei läheks pärast ühistu varasse ja kuuluvusse?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, küsimusele, kas ja kellega tuleb korteri planeeringu muutmine kooskõlastada, leiab vastuse korteriomandiseaduse (KOS) paragrahv 11 lg 1 p-st 1 ja ehitusseaduse (EhS) paragrahv 2 lg-st 6.
Esimene viidatud KOS paragrahv reguleerib korteriomaniku kohutusi teiste korteriomanike ees, sätestades muuhulgas, et korteriomanik on kohustatud hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud. Eeldada tuleks, et planeeringu muutmine ületab eeltoodud tavakasutust, ning sellisel juhul on planeeringu muutmise eelduseks korteriomanike kokkuleppe olemasolu KOS paragrahv 16 lg 1 mõistes. Siiski tuleb igal erineval juhul olukord eraldi läbi analüüsida.
Teine viidatud EhS paragrahv sätestab selle, mida riik mõistab ehitamise all, ning juhul, kui planeeringu muutmine on käsitletav ehitustegevusena EhS par 2 lg 6 mõistes, siis tuleb tegevus kooskõlastada ka kohaliku omavalitsusega.

Mis puutub keldrisse sauna rajamisse, siis siin on ilma kahtlusteta tegu KOS par 11 lg 1 p 1 piiridest väljuva tegevusega, mis eeldab korteriomanike kokkuleppe sõlmimist ning EhS par 2 lg 6 sätestatud ehitustegevusega, mis eeldab kohaliku omavalitsuse kooskõlastuse olamasolu.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas peab paika, et kortermaja soojuskulud ei ole majanduskulud ja neid ei jagata võrdeliselt kaasomandi suurusele?10.01.2014

Tere!
Meil on korteriomand. Teenindab meid Tallinna Küte. Tallinna Kütte kodulehel on kirjas, et siugtoru eest vannitoas tuleb tasuda kui elamu kütmise kulu ja lähtuvalt sellest jaotatakse eluruumide köetavale pinnale. Mina saan aru et see on m2. Meie maksame aga korteripõhiselt. Kirjas on see kui sooja vee tsirkulatsioon. Tallinna Kütte klienditeenindaja ütles, et korteripõhiselt maksame sellepärast, et neil on vastav leping meie valitsejaga (... Kinnisvara). Kui ma ütlesin, et korteriomandi seaduse järgi kaasomandi majandamise kulud tuleb tasuda võrdeliselt mulle kuuluva kaasomandi suurusega, vastati mulle, et soojuskulud ei ole majanduskulud, mis tuleks jaotada korteriomandi seaduse järgi. Kas see vastab seadusele?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, soojusenergia kulu näol on tegu kaasomandi majandamiskuluga, mida tuleb korteriomandiseaduse paragrahv 13 lg 1 kohaselt jagada lähtudes kaasomandi suurusest (korteri üldinnast).
Lisaks eelviidatud sättele on Teile soojusenergiat müüv ettevõte eksituses valitseja volituste osas. Nimelt ei anna korteriomandiseaduse paragrahv 21 valitsejale õigust muuta seadusjärgset majanduskulu jagamise korda, võimalik on see üksnes korteriomanike kokkuleppe alusel.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kuidas saada võõra käest oma valdusesse keldriboks, mis peaks korteri ostmisel kaasas käima?10.01.2014

Tere. Ostsin 1,5 aastat tagasi korteri Tallinna. Pool aastat hiljem hakkasin keldri boksi kohta uurima. See peaks ju olema korteriga kaasas. Tuli välja, et korteri üle-eelmine omanik kasutab seda. Eelmine omanik, kellelt mina ostsin, keldrit ei kasutanud kuna ostis korteri vaid korda tegemiseks ja edasi müümiseks. Sain selle üle-eelmise omanikuga kokku ja palusin tal keldri vabastada aga tema keeldus. Ta isegi kasutab seal 2 kõrvuti asuvat boksi. Teine boks kuulub tegelikult minu naabrile. Mure selles, et kuidas me nüüd oma keldriboksid kätte saaks? See kes neid praegu kasutab ei ela isegi meie majas. Tal on oma võti keldri korrusele ja sama võti avab ka koridori ukse. Nii on minu arvates suur oht, et täiesti võõras inimene pääseb ligi meie majarahva asjadele. Kuidas seda takistada? Midagi kusagilt lugesin omavolilise tagasivõtmise kohta aga see jäi segaseks, et millistel tingimustel seda teha võib. Kui nüüd tema lukud boksidelt eest ära võtta ja omad asemele panna ning tema asjad välja tõsta, siis mis takistab temal sama teha ja meie asjad ära varastada või lõhkuda. Tal ju koridori võti olemas.
Tänud abi eest ette!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, keldribokside valduse kättesaamiseks tuleks esmalt ära fikseerida, et konkreetse isiku valdus keldribokside üle on ebaseaduslik. Eeldades, et antud juhul ei ole keldribokse eraldi korteriomanditeks jagatud ning need on korteriomanike kaasomandis, tuleks esimeses järjekorras välja selgitada, kas korteriomanike poolt on sõlminud keldribokside (kaasomandi) kasutuskorra kokkuleppe. Juhul, kui kasutuskorra kokkulepet tehtud ei ole, siis soovitan selle sõlmida, mille alusel on Teil omakorda võimalik nõuda keldribokside vabastamist ja/või valdus üle võtta.
Kokkuvõttes on soovitav kaasata probleemi lahendamisesse ka teised korteriomanikud ja valitseja(korteriühistu), ning panna nõue ebaseadusliku valduse lõpetamiseks ühiselt maksma.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ