Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis on "mõistlik aeg", et ma teaksin oma töögraafikut ette?12.09.2013

Tere
Minul mure selline, millele ilmselt üsna raske lahendust leida. Töötan graafiku alusel, tööpäevad täiesti erineva pikkusega, jäädes ajavahemikku 08.00-04.00 (ei ole toitlustusasutus, kuigi ega see ei ole vist siinkohal oluline). Tööajad saan teada vahel alles paar päeva ette. Muidugi oleks kena, kui teaks enda töögraafikut kuu aega ette, aga minul on selline situatsioon, et ei tea tööaegu isegi nädal aega ette. Tihti on juhuseid, et saan ette teada vaid paar päeva. Mingeid oma plaane olemas olla ei saa ja see on väsitav. Nii on see kestnud väga kaua ja rääkimine ja meilide vahetamine tööandjaga tulemusi andnud ei ole. Tean, et seadus enam ei fikseeri tööaja etteteatamise aega, vaid on vist öeldud kuidagi nii, et mõistliku aja jooksul. Mis aga on mõistlik aeg, see on ju suhteline ja vaieldav. Minu küsimus ongi siin see, et kas on võimalik sellise asjaga minna töövaidluskomisjoni? Kuna tööandjaga vestlused tulemusi andnud ei ole ja probleem on tõsine, olen pidanud väga palju kordi ära jätma mulle väga olulisi asju, kuna tööpäeva pikkus teatati viimasel hetkel (näide siis ka: teadsin enne, et tööpäev kestab kuni 20.00, aga vaid kaks päeva enne teatati, et tööpäev kestab kuni 03.30)
Tõestusmaterjalist niipalju, et meil on "päevaleht", kus kõik toimuv on kellaajaliselt kirjas. Kui tööaeg muutub, tuuaksegi selle päeva kohta uus leht. Lehel on näha automaatselt kõik kuupäevad, millise kuupäeva kohta see leht on ja millisel kuupäeval on muudetud. Ehk siis nii, et ühe päeva kohta on mitu lehte - see, mis oli enne ja see, mis tekkis vaid paar päeva enne tööpäeva. On ka näha, kelle arvutist on välja prinditud, ehk siis ise ma seda teha ei saa ei kodus ega tööl. Ma ei tea, kas mul sellest kõigest ka kasu on ja kas seda probleemi on võimalik üldse lahendada. Kahju küll, kui ainus lahendus on töölt ära minek ja see polegi ju tegelikult lahendus - probleem jääb ju alles.

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Vastavalt töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 6 lg-le 6 kui tööandja ja töötaja lepivad kokku, et tööaeg jaguneb arvestusperioodi jooksul ebavõrdselt (summeeritud tööaeg), peab tööandja lisaks TLS §-s 5 nimetatule teatama töötajale tööajakava teatavaks tegemise tingimused.

Töötajale tööajakava teatavaks tegemise tingimuste koostamisel tuleb lähtuda hea usu põhimõttest. Töötajal peab jääma piisavalt aega sellega tutvumiseks ning oma eraelu korraldamiseks.

Seega peaks Teile tööandja poolt olema kindlaks tehtud tööajakava teatavaks tegemise tingimused st. mitu päeva peab muutustest ette teatama minimaalselt. Nagu Teie jutust võib järeldada, siis midagi sellist tööandja Teile teatanud ei ole.

Vanas töölepingu seaduses oli tööandja kohus muutustest ette teatada vähemalt 5 päeva. Hetkel kehtivas töölepingu seaduses tõepoolest pole sellist tähtaega sätestatud. Seega olekski tarvis saavutada tööandja ja töötaja vahel kokkulepe.

Kehtiva töölepingu seaduse kommentaarides on § 6 lg 6 kohta märgitud järgmist: Tööajakava teatavakstegemise tingimustena on käsitletav nii kohaldatav arvestusperiood, kui selles ei ole kokkulepitud, kui ka tööajakava koostamise periood (kas kogu arvestusperioodi või sellest lühema ajaperioodi kohta) ja töötajale tööajakavast etteteatamise aeg enne arvestusperioodi või sellest lühema ajaperioodi algust. Sisuliselt peab tööandja töötajale kirjalikult teatavaks tegema, millal töötaja tööajakavaga tutvuda saab. Näiteks annab tööandja töötajale teada, et 4-kuulise arvestusperioodi korral koostab tööandja tööajakava 1 kuu kohta ning edastab uue tööajakava järgmise kuu kohta hiljemalt eelmise kuu 20. kuupäeval. Tulenevalt töö iseloomust määrab tööandja tööajakava teatavaks tegemise tingimused, arvestades töötaja vajadust töö- ja eraelu korraldamiseks ning töötaja õigust tutvuda tööajakavaga mõistliku aja jooksul enne arvestusperioodi algust.

Kuna olete proovinud tööandjaga sellel teemal vestelda, kuid see ei ole andnud tulemust, siis on Teil õigus pöörduda töövaidluskomisjoni poole lahendamaks seda vaidlust.

Individuaalse töövaidluse lahendamise seaduse kohaselt Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamus lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel, kasutades töötajate usaldusisiku või töötajate ühingu või liidu juhtorgani vahendust. Pooled võivad pöörduda töövaidlusorganisse, taotlemata töötajate usaldusisiku või töötajate ühingu või liidu juhtorgani vahendust, kui nad leiavad, et töövaidlust pole võimalik lahendada kokkuleppe teel.

Selleks tuleb esitada töövaidluskomisjonile avaldus kas elektrooniliselt või paberkandjal, kus tuleb välja tuua asjaolud, mis omavad vaidluses tähendust. Oma ütlusi ja nõudeid peab põhjendama. Nagu Te küsimuses kirjutasite, on Teil olemas päevalehed, millega saate tõestada, kui vähe jäetakse aega tööajakavaga tutvumiseks ning e-mailid, mis olete saatnud tööandjale, kuid on jäänud vastamata.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Tanel Melk & Partners Law Firm`i poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressilinfo@melk.ee.


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee
 

Küsimus: Kuidas peaksin tõendama, et sain trauma töö juures?12.09.2013

Töötan ühes asutuses ja olen administraator/portjee. Turvameest meil ei ole ja korra tagamisega tuleb üksi hakkama saada. Vahel ikka juhtub igasuguseid asju. Nädalake tagasi läks aga nii, et oli tegemist ühe vägivaldse majja sattujaga ja sain käele tõsisema trauma. Nüüd olen haiguslehel ja on tekkinud probleemid. Kuna käes oli meeletu valu, võtsin erakorralise meditsiiniga ühendust kohe ja nemad fikseerisid asja kui töötrauma. Ka politseis on asi fikseeritud. Tööandja aga on mulle öelnud, et millega ma tõestan, et ma kuskil tänaval ei kakelnud. Tööl olin üksi ja kaameraid meil pole.

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Esitatud küsimuse puhul jääb mõnevõrra arusaamatuks asjaolude tõendamisvajadus – kas küsimuse all on juhtumi käsitlemine tööõnnetusena, millega tööandja ei ole nõustunud või on küsimus haiguslehel viibimise ajal hüvitise maksmises ehk kelle poolt ja mis ulatuses tuleks vastav haiguslehel viibimine hüvitada. Arvestada tuleb, et tööõnnetuse korral on muuhulgas haiguselehel viibimise hüvitise maksmisel erisused ette nähtud.

Asjaoludest nähtuvalt olete pöördunud koheselt erakorralise meditsiini osakonna poole ning kõnealune juhtum on fikseeritud tööõnnetusena, samuti on Teie poolt esitatust nähtuvalt fikseeritud juhtum politseiametniku poolt. Nimetatud asutuste dokumentidest peaks muuhulgas olema nähtav ka juhtumi toimumisaeg, trauma saamise koht ning sellega seonduvad asjaolud. Kui vastav juhtum toimus tööajal ning töökohas ja muuhulgas on see ka politseiametniku poolt fikseeritud, siis viimatinimetatud ametniku poolt asjaolude uurimisel koostatud dokumendist juhtumi tõendamiseks (ehk et trauma saadi töökohal ning tööajal) peaks piisama.

Juhul, kui tööandja väidab vastupidiselt ametnike poolt fikseeritule, et tegemist ei ole töökohustuste täitmisel saadud traumaga, tuleb vastavas osas tõendid otsida tööandjal.

Muuhulgas märgime, et tööõnnetusega seonduvat reguleerib töötervishoiu ja tööohutuse seadus, mistõttu peaks antud juhul ka nimetatud seaduses sätestatu poole vaatama.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Tanel Melk & Partners Law Firm`i poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil info@melk.ee.


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee
 

Küsimus: Kas ma ei tohtinud siis Pirita rannapiirkonnas parkida tee servas nii, et kaks ratast olid nö mulla pinnal?12.09.2013

Mupo on teinud kirjaliku hoiatamismenetluse Tallinna linna piires, asukohas, mis ei ole tasulise parkimise ala ega ka eraparkla. Põhjuseks on märgitud: parkimine haljasalal ilma selle omaniku (valdaja) loata. Auto seisis Pirita rannapiirkonnas metsa servas, kus ei olnud ühtegi märki parkimise korra kohta või parkimise keelamise kohta. Samuti ei olnud teeääres kõnniteed. Kohe tee servast algas mets ja auto oli pargitud tee äärde selliselt, et see ei segaks tee peal teisi liiklejaid, seega olin sunnitud kahe rattaga seisma mullapinnasel.
Kas on alust nimetatud trahv vaidlustada, kuna maalapike millel auto seisis, ei ole eraomandis vaid kuulub Tallinna linnale ja on transpordimaa. Kas oleksin pidanud võtma Tallinna LV-st loa teeservas parkimise kohta? Või kuidas mõista väljendit mille alusel trahv tehti?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Vaidluse lahendamiseks tuleb esmalt välja selgitada, kas tegemist oli haljasalaga või teepeenraga. Haljaslalal võib parkida sõiduki teeomaniku loal. Tähtsust ei oma, kas haljasalale ulatub sõiduk tervenisti või vaid mõni tema osa. Teepeenral võib sõiduki parkida nii, et jalakäijale jääks seal vabaks vähemalt 0.7 m laiune käiguriba.
 

Küsimus: Kas Tallinnase sissekirjutatud ja isikustatud ühiskaardi omanikule on võib määrata trahvi valideerimata jätmise eest?12.09.2013

Kas Tallinnase sissekirjutatud ja isikustatud ühiskaardi omanikule on võimalik määrata trahv ühiskaardi valideerimata jätmise eest?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Eeldan, et küsimus puudutab trahvi, mis on saadud nö sõiduõiguseta sõidu eest. Kehtiva regulatsiooni kohaselt tõendatakse sõidupileti (e-sõidupileti) olemasolu isikustatud valideeritud ühiskaardi abil, siis valideerimata ühiskaart sõidupileti olemasolu ei tõenda. Ka tallinlasel on tasuta sõidu õigus vaid valideeritud ühiskaardi ja isikut tõendava dokumendi alusel.
 

Küsimus: Kas e-pood saab taganeda soodsa hinnaga toote müümisest viidates sellele, et tema hankija eksis hinnaga?11.09.2013

Tegin tellimuse tuntud veebipoes väga soodsa hinnaga kaubale. Ütleme, et kauba hind oli koos käitlustasudega 10 eurot. Tegin tellimuse eraisikuna ja tasusin kauba eest ettemaksu koheselt pangalingi kaudu. Eeldatavaks tarneajaks oli tellimusel 6.sept.
Järgmisena sain teate, et tellimuse tarneaeg on muutunud ning uus tarneaeg on 24.sept.
Nüüd tuli uus e-mail online poe klienditoelt. Sõnum e-mailis oli, et tarnija oli eksinud hinna sisestamisel nende online süsteemi ning antud tellimuses oleva toote hind oli vale, tegelik toote hind on ligi 30 eurot+km kõrgem. Mind pandi valiku ette, et kas soovin toodet uue hinnaga või tellimus tühistatakse ja raha kantakse tagasi?

Sooviksin teada millised on minu õigused antud situatsioonis? Kas mul on üldse mingit seaduslikku õigust nõuda selle tellimuse täitmist algse madalama hinnaga?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Siin sõltub asja lahendus muu hulgas sellest, et millised on veebipoe müügitingimused ning õigused tellimuse tühistamiseks. Juhul, kui veebipoes üles pandud kuulutus oli ofert ja teie tellimus ning tasu maksmine aktsept, siis saaks lugeda müügileping sõlmituks ning õiguslikku alust lepingust taganemiseks müüjal ei saaks printsiibis olla. Kui kuulutus oli üksnes ettepanek teha teie poolt ofert, siis lepingut sõlmituks lugeda ei saa. Üldiselt näevad veebipoed ette õiguse ka tellimuse tühistamiseks. Tarbijal on õigus pöörduda kaebusega ka tarbijakaitseameti poole.
 

Küsimus: Kas see on õige, kui lepingus on märgitud viivise määr ja sellele lisandub käibemaks?11.09.2013

Tere.
Kas lepingust tulenev viivis on käibemaksuga maksustatav, ehk kas on pädev, kui lepingus on märgitud viivise määr ja sellele lisandub käibemaks? Viivisnõude esitajaks on korteriühistu.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ei ole pädev. Käibemaksu lisab registreeritud maksukohustuslane oma ettevõtluse käigus võõrandatud kauba või osutatud teenuse hinnale. KÜ-d reeglina ettevõtlusega ei tegele ja registreeritud ei ole. Kohustuse täitmisega viivitamise eest on võlausaldajal õigus nõuda viivist, kuid see pole ei kauba võõrandamine ega teenuse osutamine. Viivised ja leppetrahvid ei ole mingeil tingimustel kusagil käibemaksuga maksustatavad.
 

Küsimus: Kas korteri üüritulu pealt pean maksma tulumaksu, kui ise samal ajal üürime suuremat korterit?11.09.2013

Tere,
Meil on abikaasaga kaasomandis kahetoaline korter, mida otsustasime ruumipuuduse tõttu välja üürida. Korter on ostetud pangalaenuga ning laenusumma on suurem, kui üüri eest soovime küsida. Ise samal ajal soovime võtta üürile kolmetoalise korteri.
Kas siinkohal rakendub Tulumaksuseaduse § 16 lg 1 ning peaksime oma korteri eest saadud üüritulu järgmisel aastal deklareerima? Kui jah, siis miks, kui me üürist saadud raha eest kustutame pangalaenu ja veel maksame juurde? Reaalselt me ju sellega tulu ei teeni, vaid jääme kahjumisse.

tänud vastuse eest

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

TuMS §16 lg 1 rakendub, sõltumata üürileantava korteriga seotud kohustustest. Pole oluline, kui suur on üür või milleks üüritulu kasutatakse. Korteri soetamisega seotud kuludeks on pangaintressid, laenu tagastamine ei ole kulu, sest võlg on ju võõra oma. Üüri hulka ei arvata kõrvalkulusid (küte, prügivedu jne). Seega tuleb korteri üürileandmise kasulikkuse hindamiseks võrrelda üüri ja intressi. Korteri üürileandmist on võimalik käsitleda ka ettevõtlusena – aga see on suhteliselt tülikas ja kasu kaheldav.
 

Küsimus: Kuidas lõpetada töösuhe kinnipidamisasutuses viibiva töötajaga?11.09.2013

Tere,
firma töötaja on toime pannud kuriteo ja viibib kinnipidamisasutuses. Kuidas oleks õige lõpetada temaga töösuhe?

Lugupidamisega

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
TLS § 88 lg 1 annab tööandjale võimaluse lõpetada tööleping töötajast tuleneval mõjuval põhjusel, mille tõttu ei saa mõlemapoolseid huve järgides eeldada töösuhte jätkamist. TLS § 88 lg 1 annab loetelu 8-st erinevast põhjusest, mis võivad olla mõjuvaks põhjuseks. Seaduse sõnastus loetelu ees "eelkõige kui..." viitab sellele, et tegemist on lahtise loeteluga ja nimetatud 8 põhjust ei ole ainsad, mille alusel tööandja võib töötajaga töölepingu viimasest tuleneval põhjusel üles öelda. Oluline on mõjuva põhjuse olemasolu, mille alusel ei saa eeldada töösuhte jätkamist.
Seetõttu lõpetaksin töösuhte TLS § 88 lg 1 alusel, konkreetsele alapunktile viitamata, tuues välja põhjendusena töötaja viibimise kinnipidamisasutuses ja sellest tulenevalt võimatuse jätkata töösuhet. Juhin tähelepanu, et töösuhet ei tohi lõpetada tagasiulatuva kuupäevaga. Selleks, et vältida töötajale põhjendamata töötasu maksmist aja eest, mil ta tema enda isikust tuleneval põhjusel (vahi all viibimine) ei teinud tööd, tuleks vormistada ettevõttesisene dokument selle aja eest töötasu maksmata jätmise kohta.
Korrektset töösuhte lõpetamist soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas peab maksma rootsi miinimumpalka, kui eesti firma rendib tööjõudu ja töö käib rootsis?11.09.2013

Tere.
Kui Eesti firma rendib tööjõudu Rootsi ettevõttele aga lepingus on kirjas, et töötaja töötab Tallinnas, kuigi töötab enamuse ajast Rootsis (üle 183 päeva aastas), siis kas tööandja on kohustatud maksma töölisele Rootsis kollektiivlepingutega reguleeritud miinimum palka?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Kui viibite ja töötate üle 183 päeva Rootsis, siis minu arusaamise järgi olete muutunud Rootsi residendiks koos sellest tulenevate õiguste ja kohustustega.
Lähetatud töötajatele annab Rootsis nõu Töökeskkonna Amet (Arbetsmiljöverket): +46 (0)10 730 90 00, arbetsmiljoverket@av.se .
Täiendavalt saate Rootsi töötingimuste kohta lugeda siit: http://www.av.se/languages/eesti/ .
Õiglaseid töösuhteid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas mul on õigus keelduda maksmast summasid, mis ei ole korterikulud?10.09.2013

Ostsin aasta tagasi korteri uues majas, kus on 50% äripinnad ja 50% korterid. Korteriühistut ei ole. Halduriks on maja omaniku poolt määratud inimene. Halduri kasutada on ligi 100m2 kontor. Selle kontori ülalpidamiskulud on jagatud korteriomanikele, summa (40-45€) on iga kuu erinev. Lepingut minuga sõlmitud ei ole. Olen püüdnud haldurilt selgitusi saada mida see summa sisaldab ja millist tulu ma korteri omanikuna sellest saan, siiani vastuseid ei ole saanud.
Teine küsimus on valvurid? Korterisse sisse kolides selgus, et majas on ööpäevaringne valve st. valvelauas, omaette ruumis istub valvur 24 tundi. Ka need valvamise kulud on jagatud minu üüriarvele. Korterit ostes ei selgitatud mulle sellist valvamise süsteemi ega ole ka keegi minuga lepingut sõlminud ega nõusolekut küsinud.
Kas mul on õigus keelduda maksmast teenustest ja kuludest mida ma ei soovi kasutada ja milledest ma mingit vilja ei saa?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, alustaksin esmalt üldiste põhimõtete selgitamisega.
- Juhul, kui kinnisasi on jaotatud korteriomanditeks, siis valitsevad kinnisasja ja sellel asuvat hoonet korteriomanikud ühiselt korteriomandiseaduse alusel.

- Korteriomanik kohustub korteriomanike poolt ühiselt langetatud otsustele alluma eelkõige kui:
1. korteriomanike üldkoosolekul otsustatud küsimuse lahendamine on korteriomanike pädevuses;
2. küsimuse võis lahendada korteriomandiseaduse või korteriomanike kokkuleppe alusel häälteenamusega;
3. otsus on vastu võetud ettenähtud häälteenamusega;
4. otsus ei ole tehinguna tühine ega ole seda ka korteriomandiseaduse (KOS) § 15 lg 4 alusel kehtetuks tunnistatud.

- Üldraamistiku sellest, milliste küsimuste lahendamine on korteriomanike pädevuses annab KOS § 15 lg 6 toodud loetelu, mis ei ole siiski ammendav.

- Kõik ühise tegutsemisega seotud kulud tuleb KOS § 13 kohaselt jagada korteriomanike vahel lähtudes korteriomandi kaasomandiosa suurusest.

Vastused esitatud küsimustele:
Kas kohustute tasuma valveteenuse eest? Valveteenust KOS § 15 lg 6 toodud loetelus ei nimetata, mistõttu tuleks eeldada, et selle näol ei ole tegu kuluga, mille kandmine on korteriomanikule kohustuslik.

Kas kohustute tasuma halduri kasutuses oleva pinna eest? Sõltub pinna omandisuhtest. Kui pind on eraldi korteriomand, siis peab selle eest tasuma vastava korteriomandi omanik, kui aga pind on korteriomanike kaasomandis, siis peab proportsionaalse kulu selle pinna kuludest kandma iga korteriomanik KOS § 13 lg 1 sätestatud alusel.

Kas on õigus keelduda maksmast teenuste eest, mida ei kasutata või millest vilja ei saada? Kui teenused väljuvad KOS § 15 lg 6 sätestatud raamidest, siis on korteriomanikul õigus keelduda vastava teenuse eest tasu maksmisest.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ