Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida ette võtta, kui korteriühistu koosoleku hääletusprotsess tundub olevat ebaõige?09.09.2013

Tere. Korteriühistu üldkoosolekul märgati, et lahtise hääletuse käigus osa liikmeid hääletasid mitu korda, et saavutada ühistu esimehe poolt pandud küsimusele häälteenamus. Tehti ettepanek korraldada kirjalik hääletamine registreerimislehtedel. Esimehe ettepanek sai vähem hääli. Keegi kirjaliku hääletamise vastu ei esitanud vastuväiteid, neid ei olnud ka protokollis. Protokollis oli esimees ja sekretär aga kirjutanud, et kirjaliku hääletuse tulemused loetakse õigustühiseks, kuna enne kirjaliku hääletuse algust ei toimunud hääletusviisi kohta hääletust. Seda ei toimunud ka koosoleku alguses! Nii saavutas esimees võidu. Rahvas ei ole rahul ja nõuab uue koosoleku kokkukutsumist. Esimees ja tema kaaslased juhatuses keelduvad. 8 liiget juhatuses on 4+4 seisus. Kas protokolli muutmine on õiguspärane? Mida edasi teha õigluse nimel? Tänan.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, alustades vastamist uue koosoleku kokkukutsumisest, tuleb kõigepealt märkida, et juhul, kui juhatuse liikme esindusõigusele ei ole sätestatud piirangut, siis saab korteriühistu üldkoosoleku kokku kutsuda ka ühe juhatuse liikme otsusega. Lisaks on korteriühistu juhatus kohustatud üldkoosoleku kokku kutsuma, kui seda nõuab vähemalt 1/10 korteriomanikest.
Kõnealuse üldkoosoleku protokolli punkti osas on Teil samuti õigus pöörduda kohtusse palvega tühistada otsusepunkt ning tunnistada kirjalik hääletus kehtivaks ning sellel hääletatud otsus vastu võetuks. Korteriühistuseaduse paragrahv 13 lg 3 kohaselt tuleb kohtusse pöörduda 3 kuu jooksul alates otsusest teadasaamisest.
Lõpetuseks on oluline märkida, et juhul, kui korteriühistu üldkoosoleku kokkukutsumise korda ei rikutud, siis on kirjeldatud korteriühistu üldkoosoleku otsus hetkel kehtiv, ning juhul, kui te sellega ei nõustu, siis tuleb Teil oma õiguste kaitseks astuda aktiivseid samme, kas siis uue üldkoosoleku kokkukutsumiseks või kohtusse pöördumise kaudu.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas KÜ juhatuse liige võib esitada KÜ-le arveid tema poolt osutatud õigusabikulude eest?09.09.2013

Tere!
Ühistu juhatuse liige on juristiharidusega ja on lisaks KÜ-le ka õigusbüroo (ainus) juhatuse liige. Nüüd juba kolmandat aastat on KÜ osalenud kohtuprotsessis kolme kroonilise võlgniku vastu. Kas on seaduslik, et juhatuse liige kasseerib oma õigusbüroo nime alt KÜ-lt raha õigusabikulude osutamise eest või on KÜ esindamine nagunii tema kohustus KÜ juhatuse liikme ja seega seadusliku esindajana? Mida saaksime meie, KÜ liikmed sellise rahakantimise takistamiseks ette võtta? KÜ-s on 24 korterit. Kui üldkoosolekul keeldume aastaaruannet kinnitamast, kas siis peab juhatuse liige summad tagasi maksma või peame nüüd juhatuse vastu kohtusse minema?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu ja õigusbüroo on eraldiseisvad juriidilised isikud, kes kumbki tegutseb oma pädevuse piires - korteriühistu valitseb korteriomandeid ja õigusbüroo osutab õigusabiteenust. Asjaolu, et mõlema isiku juhatuses on sama isik, siin midagi ei muuda - nii nagu ei saa ehitusfirma ja korteriühistu juhatuses üheaegselt olevalt isikult nõuda tasuta ehitustööde tegemist korteriühistule, ei saa ka juristilt nõuda, et ta osutaks korteriühistu juhatuse liikmena korteriühistule õigusabiteenust tasuta.
Juhul, kui õigusabikulud on põhjendatud, siis ei anna ka aastaaruande kinnitamata jätmine või kohtussepöördumine kuigi suurt lootust makstud õigusabiteenuse eest raha tagasisaamiseks.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kuidas peaks vormistama üürilepingu edasiandmise?09.09.2013

Millistel tingimustel toimub üürilepingu edasiandmine? Kas üürilepingu edasiandmise taotlemiseks on vajalik sarnaselt üürilepingu lõpetamisele kirjalik avaldus?
Üürileandja avaldas nõusolekut poolte kokkuleppel üürilepingu edasiandmiseks kuid täpsustavat infot ei anna (ei vasta e-mailile, telefonikõnedele). Peaksime välja kolima juba järgmise kuu alguses, kuid usus, et lepingu edasiandmine toimub, ei teatanud me kirjalikult kaks kuud ette. Sellest ka mure?

Samuti maksime üürilepingut sõlmides tagatisraha ja ühe kuu üüri. Kas selle tagasisaamisele on meil õigus pärast üleandmislepingu sõlmimist täies mahus?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Üürnik võib üürilepingust tulenevad õigused ja kohustused üürileandja kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis esitatud nõusolekul kolmandale isikule üle anda. Esialgne üürnik vastutab üürilepingust tulenevate õiguste ja kohustuste üleandmise korral üürileandja ees lepingust tulenevate kohustuste täitmise eest solidaarselt isikuga, kellele üürniku õigused ja kohustused üle anti. Esialgse üürniku vastutus lõpeb ajast, mil üürileandja võis üürilepingu esmakordselt üles öelda, või ajast, mil üürileping lõpeb, kuid siiski mitte hiljem kui kahe aasta möödumisel pärast õiguste ja kohustuste üleandmist.
Tagatisraha tagastamise või asendamise küsimus tuleb lahendada vastavas kokkuleppes, et kas tagatisraha makstakse teile kohe tagasi ja uus üürnik maksab ise tagatisraha või siis hüvitab uus üürnik teile tagatisraha summa, mille olete üürileandjale tasunud.
 

Küsimus: Kui pank minu lepingupikendusele ei vastanud, kas siis neil on tõepoolest õigus 4 aastat hiljem auto rendiraha küsida?09.09.2013

Sõlmisin ühe eesti pangaga juulis 2008 rendilepingu sõiduauto rentimiseks, tähtajaga 1 aasta. Rendimaksed said kõik tasutud. Peale rendiperioodi lõppu olin pangaga e-maili teel kontaktis, kus soovisin rendilepingut pikendada. Pank soovis saada kontoväljavõtet ja muid andmeid uue lepingu sõlmimiseks, mille ma ka saatsin.
Peale seda jäin pangalt vastust ootama - et kas nad on nõus lepingut pikendama ja mida selleks teha. Panga poolt minu soovile ei vastatud, ehk siis peale seda kui ma olin e-maili teel uue lepingu sõlmimiseks vajalikud dokumendid ja avaldused esitanud, peale seda nendepoolne suhtlus katkes. Pank ei teavitanud mind, kas nad on nõus lepingut pikendama või mitte, seega nad ei koostanud uut lepingut. Samuti ei teavitanud pank mind sellest, kuhu ma peaksin lepingualuse objekti (auto) tagastama. Seega jäi auto minu valdusesse. Lõpuks võttis pank minuga ühendust alles 2011. aasta lõpus ja teavitas mind, et ei soovi minuga lepingut pikendada ja palus auto kas välja osta või tagastada.
Tagastasin auto 22.11.2011. Alates tagastamise päevast -22.11.2011 -pole pank minguga sellel teemal rohkem ühendust võtnud ega teavitanud toimuvast. 03.09.2013 saatis pank mulle nõudekirja kus seisab: "Arvestades, et pooled ei leppinud lepingus kokku sanktsioone sõiduki tagastamiskohustuse rikkumise eest, siis lähtub Pank käesoleva nõude esitamisel võlaõigusseaduse regulatsioonist. Vastavalt VÕS §-le 335 kui üürnik ei anna asja pärast lepingu lõppemist tagasi, võib üürileandja viivitatud aja eest kahjuhüvitisena nõuda kas üürilepingus kokkulepitud üüri...jne" Juhin tähelepanu, et Panga kirjas mainitakse üürilepingut, kuigi tegemist oli rendilepinguga. Pean ebaõiglaseks Panga poolt esitatud nõuet, sest nad ei vastanud minu kirjadele - kus ma soovisin lepingut pikendada. Pank ei vastanud ei eitavalt ega ka jaatavalt - nad ei vastanud üldse midagi!
Pank ei teavitanud mind kuhu ma peaksin auto tagastama.
Pank viitab VÕS paragr. 335-le, mis reguleerib ÜÜRITUD eseme tagastamist - kuigi tegu oli RENDI lepinguga ... kuigi seal ei ole vist väga suurt põhimõttelist erinevust?
VÕS paragr. 336 ütleb et:
" (1) Üüritud asja tagastamisel peab üürileandja kontrollima asja seisundit ja viivitamata teatama üürnikule asja puudustest, mille eest üürnik vastutab. Kui üürileandja seda ei tee, kaotab ta õigused, mis kuuluvad talle asja puudusest tulenevalt, välja arvatud juhul, kui tegemist on puudusega, mida ei saa tavalise ülevaatusega avastada.
(2) Kui üürileandja avastab hiljem asja puuduse, mida ta tavalise ülevaatamisega ei saanud avastada, peab ta sellest üürnikule viivitamata teatama. Asja puudusest teatamata jätmisel kaotab ta puudusest tulenevad õigused. "
Pank ei teavitanud mind ei siis ega hiljem mingitest üüritud asja tagastamisel leitud puudustest. Soovin saavutada Panga nõude nendepoolset tühistamist. Kuna nendepoolne huvipuudus ja suhtluse venimine, või lausa vältimine, tõi kaasa olukorra, kus lepingualuse eseme edasine saatus jäi minu jaoks arusaamatuks, siis ma ei ole nõus tagantjärgi nõutavate rendimaksetega. Kuna leping lõppes 2009 aastal, siis pean kummaliseks ja arusaamatuks pangapoolset nõude esitamist alles 4 aastat hiljem. VÕS paragr. 338 järgi on üürileandjal asja halvendamise eest hüvitamise nõude aegumistähtaeg 6 kuud. Pangal pole minu vastu muid pretensioone, välja arvatud eseme mittetagastamine õigel ajal, siis võiks ju ka mittetagastamist lugeda lepingualuse asja HALVENDAMISEKS - ehk siis asja väärtuse langemiseks? Seega kas võiks VÕS paragr. 338 järgi lugeda nõude aegumistähtajaks 6 kuud ? VÕS paragr. 338 ütleb:
(1) Üürileandja poolt üüritud asja muutmise või halvendamise eest hüvitise saamise nõude ning üürniku poolt asjale tehtud kulutuste hüvitamise või muudatuse äravõtmise nõude aegumistähtaeg on kuus kuud.
Kõik pangaga vahetatud e-mailid on mul säilinud.
Mida Teie sellest loost arvate? Suured tänud!!
PS.(loomulikult tunnistan ka endapoolseid vigu antud juhtumis).

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Printsiibis on tegemist üürilepinguga, isegi, kui lepingu pealkirjaks on rendileping. Lisaks sellele, rendilepingule kohaldatakse täiendavalt üürilepingu kohta sätestatut, kui seaduses sätestatust ei tulene teisiti.
Kui ma õigesti selgitustest aru saan, siis pank nõuab asja kasutamise ehk kasutuseelise saamise eest tasu, mitte aga kahju hüvitist asja halvendamise eest. Seetõttu pole kohaldatav ka VÕS § 338 lg 1. Üldine tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg on aga 3 aastat.
Kuigi lepingut ei pikendatud, siis saite kasutada asja kasutuseelist pikemalt, millisel juhul on pangal õigus nõuda asja kasutamise eest tasu. Vastav nõue aga tekkis pangal asja tagastamise kohustuse tekkimisest 2009.a., mistõttu võib osa nõudest olla ka aegunud, arvestades aegumistähtaega 3 aastat. Soovitan võtta panga esindajaga ühendust ning leida asjas mõistlikel tingimustel kompromiss, sest mõlemal poolel on siin eksimisi.
 

Küsimus: Kas soojapakkuja saab küsida lisaraha kortermaja üldpinna eest, kui seal ei ole küttekehi?08.09.2013

Tere.
Elan 12 korteriga majas ja olen korteri omanik. Juba aastaid nõuab OÜ meilt lisaraha maja üldsoojuse eest, vaatamata soojakütte arvetele. Oman isiklikku soojamõõturit omas korteris ja selle järgi ka maksan. Koridoridest ja keldritest on kõikjalt küttekehad välja lõigatud. Mille eest me siis topelt maksame? Palun aidake meid, me pole abi kusagilt saanud.
Ja korjasime majaelanikega oma isiklikku raha ustele ning usaldasime OÜ, lubades uksed ette panna, siiani neid pole.
Kas OÜ on kohustatud meie isikliku raha tagastama.
Teid ette tänades mures majaelanikud

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomanikud on kohustatud tasuma kogu korterelamus kulunud soojusenergia eest. Vastav kulu tuleb korteriomanike vahel jaotada korterite suurusest lähtudes, sõltumata sellest kas kõik korterid kasutavad keskkütet või mitte.
Teiega sarnastes kortermajades on sageli ette tulnud, et otse korteriomanikele soojusenergiat müüvad ettevõtjad ei jaga küttekulu vastavalt eelkirjeldatud põhimõttele vaid üksnes nende korterite vahel, kes ei ole oma korterist keskkütet välja lülitanud. Selline käitumine on ebaseaduslik. Minu nõuandeks Teie olukorras on kulude jagamise õigsust kontrollida.

Uste jaoks kogutud raha tagastamiseks peavad korteriomanikud üldkoosoleku otsuse kaudu esitama vastava nõude OÜ-le

Lugupidamisega,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kellelt peaks korteriühistu nõudma võlgnevuse tasumist kui korteriomanik on viidud hooldushaiglasse?08.09.2013

Tere.
Selline mure. Millised õigused ja võimalused on korteriühistul, kui üks korteri omanik viidi vanadusest ja tervislikust seisundist tingituna hooldushaiglasse ning sellest tulenevalt on tekkinud võlgnevus KÜ ees?
Korteri omanikul on küll olemas pärija, kes lubas arveid tasuma hakata hetkest, mil hakkab kehtima pärimis õigus ehk pärast omaniku surma. Aga selleks hetkeks võib ju võlgnevus kasvada vägagi suureks. Kas KÜ peaks pöörduma valla sots.töötaja poole, kelle kaudu ta hooldushaiglasse saateti ja nõudma tema kaudu arvete tasumist?
Tänan vastuse eest!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, tavalahenduseks on võlanõudega kohtu poole pöördumine. Kaaluda tasub ka korteriomaniku varale hooldaja määramise taotlemist tsiviilkohtumenetluse seaduse paragrahv 516 alusel. Äraolija vara hooldajaks määratud isikul on seaduses sätestatud ulatuses hooldatava vara käsutamise õigus, mille kaudu lootust hoida olukorda suurema kontrolli all.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistu saab kohustada viiel nädalavahetusel kodus olema, et vajadusel veenäitu kontrollida?08.09.2013

Tere!
Meil on väike 8 korteriga KÜ. Viimase kuu arvega esitati meile nõue (just nõue mitte teatis), et alates 31.08.2013 (laupäev) kuni oktoobri kuuni peame olema kodus veenäidikute kontrolliks. Kui me seda ignoreerime, lisatakse veekadu arvele. Selgituseks: meie majas on pidevalt veekadu (viimati 3 m3). Juunis vahetasime uued mõõdikud, need on plommitud. Üldkoosolek ei ole otsustanud iganädalast kontrolli. Keegi ei ole olnud vastu, et näidikuid kontrollida, aga kas saab nõuda, et seda tehakse just puhkepäeval ja 5 nädalat järjest? Kas selline asi on seadusega kooskõlas?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, sellist korteriühistu poolset käitumist ei saa kindlasti mõistlikuks pidada. Vasturohuna sellisele käitumisele soovitan viidata korteriomandiseaduse paragrahv 11 lõige 1 punktile 3, mille kohaselt peab korteriomanik küll tagama juurdepääsu veemõõtjatele, kuid sellega seotud kahju tuleb korteriomanikule hüvitada. Seega, kui korteriühistu oma nõude juurde jääb, siis peaks ta oma planeerimisvõimetusest tuleneva ooteaja Teile hüvitama. Soovitan hüvitise ette küsida.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kui kaua järjest võib pausideta töötada?08.09.2013

Tere
Kui kaua tohib maksimaalselt kesta üks tööpäev? Töötan ühes väikses kiirtoidu kohas, kus graafikus on kirjas, et tööandja võimaldab iga 6h jooksul 30 min puhkuse töö ajast. Tegelikult see puudub ja vahetuste pikkus on 14h. Ja et kui mitu päeva järjest võib selliseid vahetusi teha? Meil keskelt läbi kolm päeva järjes, siis saab päeva puhata ja öises vahetuses tööl.

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Vastavalt töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 51 lg-le 1 peab töötajale jääma 24-tunnise ajavahemiku jooksul puhkeaega vähemalt 11 järjestikust tundi ning kokkulepe, mis näeb ette vähem aega, on tühine. Sellest saab järeldada, et maksimaalselt võib kesta üks tööpäev 13 tundi.

Samas paragrahvis järgnevates lõigetes on sätestatud teatud erandid, millise töökoha puhul võib teha pikemaid tööpäevi, kuid toitlustusteenused sinna alla ei kuulu. Seega ei tohi töötaja tööpäev kesta üle 13 tunni!

Seega, maksimaalne vahetuse pikkus võib Teil olla 13 tundi ning TLS § 47 lõike 2 alusel peate nii pika tööpäeva jooksul saama vähemalt 60 minutit vaheaega. Kokkulepe, mille kohaselt pikema kui 6-tunnise töötamise kohta ei ole ette nähtud vähemalt 30-minutilist tööpäevasisest vaheaega, tühine.

TLS § 51 lg 5 kohaselt annab tööandja töötajale, kes töötab 24-tunnise ajavahemiku jooksul rohkem kui 13 tundi, vahetult pärast tööpäeva lõppu täiendavat vaba aega võrdselt 13 töötundi ületanud tundide arvuga. Kokkulepe, millega 13 tundi ületav töö hüvitatakse rahas, on tühine. Ehk olukorras, kui töötaja töötab 13 tundi järjest, peab vahetult järgnev (igapäevane) puhkeaeg olema vähemalt 13 tundi.


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee
 

Küsimus: Kas see on seaduslik, et töötada ühes firmas ja aeg-ajalt asendada omanikku tema teise firma kaupluses?06.09.2013

Tere. Minu abikaasa töötab täiskohaga ühes väikefirmas raamatupidajana. Töökoht asub ühe kaupluse ruumides. Kauplus kuulub aga teisele firmale, ehkki firmade omanik on üks see sama isik.
Abikaasa istub arvuti taga ja teeb oma tööd. Sellele tööle kulub tal umbes tund-kaks tööpäevas.
Kuna kaupluseomanik (firmaomanik), kes ise poes toimetab, käib tihti poest ära, siis sel ajal asendab teda minu naine. Teenindab kliente ja müüb kaupa. Ega abikaasal selle vastu otseselt midagi pole. Ostjaid ei käi just ülearu ja vaba aega jääb tal tööpäeva jooksul, mis on 8 tundi, ülegi.
Tahaks teada, kas see on seaduspärane? Et töötab just kui kahes firmas, aga palka saab ühest firmast. Kord sai seda omaniku käest küsitud ja ta ütles, et kui ei sobi, siis ta peab inimese koondama ja hakkama raamatupidamisteenust sisse ostma. Pidi odavam tulema. Et tänu sellele saabki inimest pidada, et see aitab müüja tööd ka teha.
Töökohast loobuda abikaasa aga ei tahaks.

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Esitatud küsimuse osas ei ole küll täpsustatud, mis liiki lepingu alusel vastavaid tööülesandeid täidetakse, kuid eeldada võib, et poolte vahel on sõlmitud tööleping.

Vastavalt töölepingu seaduse § 17 lg-le 1 peab tööandja korraldus olema seotud töölepingus ettenähtud tööülesandega. Kui Teie abikaasal on sõlmitud tööleping raamatupidamisteenuste osutamiseks, siis sellega peakski tema töö piirduma. Lähtudes sama paragrahvi kolmandast lõikest, ei pea täitma töötaja tööandja poolt antud korraldust, mis ei ole seotud töölepingu, kollektiivlepingu ega seadusega.

Seega, lihtsalt sellepärast kui töötaja rakendab temale seadusega ettenähtud õigust ning ei ole nõus tegema tööd, mis ei ole töölepingus ettenähtud, ei saa tööandja teda koondada. Kui on saavutatud kokkulepe töötaja ja tööandja vahel, siis on selline tegevus seaduslik. Käesoleval juhul on tööandja palunud töötajal täita korraldusi, mis tema tööülesannete hulka ei kuulu ning töötaja on sellega nõus olnud, st poolte vahel on saavutatud kokkulepe. See aga ei tähenda, et töötaja ei võiks nõuda tasu selle lisatöö eest, mis ta teeb või lisaülesannete täitmise eest tasu osas kokkuleppele mittejõudmisel, edaspidi keelduda vastavate tööülesannete täitmisest.

Samas juhul, kui Teie abikaasat nii raamatupidaja kui ka müüja ülesannete täitmine ning selle eest saadava töötasu suurus ei häiri, siis pole tal keelatud sellise tegevuse jätkamine.


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee
 

Küsimus: Mida peaks osaühingu juhatus tegema, et äriregistrist kustutataks surnud juhatuse liikme nimi?06.09.2013

Eestis registreeritud OÜ juhatus on 5-liikmeline. Üks juhatuse liige suri mais 2013. Mida peaks osaühingu juhatus tegema, et äriregistrist kustutataks surnud juhatuse liikme nimi. 2013 surnud juhatuse liige oli välisriigi kodanik.

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Äriseadustiku § 22 lg 1 kohaselt peavad äriregistrit maakohtute registriosakonnad oma tööpiirkonnas asuvate füüsilisest isikust ettevõtjate ettevõtete ja seal asuvate äriühingute kohta.
Vastavalt § 33 lg-le 1 tehakse äriregistrisse kanne ettevõtja avaldusel, kohtulahendi alusel või muul seaduses sätestatud juhul. Äriregistrile avalduse või muude dokumentide esitamiseks õigustatud isik on kohustatud seda tegema.

Surnud isiku andmete äriregistrist kustumisel kohaldatakse äriseadustiku § 33 lg 7.2 (lõige 7 secunda), mis sätestab, et füüsilise isiku nime ja isikukoodi parandamine äriregistri kandes toimub sellekohase teate ja rahvastikuregistris toimunud muudatuse alusel riigilõivuvabalt.

Seega, et kustutada äriregistrist surnud liikme nimi, tuleks osaühingu juhatusel esitada oma tööpiirkonna maakohtu registriosakonnale sellekohane avaldus, millele lisada tõend juhatuse liikme surma kohta.


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee