Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis sanktsioone saab kohaldada, kui maksekäsu kiirmenetluse avaldaja ei teavita, et võlgnevus on tasutud? 03.09.2013

Tere!
Maksekäsu kiirmenetluses on avaldajal kohustus koheselt teavitada kohut, kui võlgnik on võlgnevuse tasunud. Milliseid sanktsioone saab kohaldada, kui avaldaja seda kohustust ei täida, st ei teavita, et võlgnevus on tasutud?
Kes tasub kohtukulud, kui maksekäsu ettepanekut ei ole võlgnikule kätte toimetatud ning võlgnik on enne ettepaneku tegemist võlgnevuse tasunud?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Otsest sanktsiooni ei ole avaldajale ette nähtud. Võlgniku huvi on kohut teavitada võlgnevuse tasumisest, kui võlgnevus on tasutud enne avaldaja poolt kohtusse pöördumist ehk tegelikkuses on avaldus esitatud ilma õigusliku aluseta. Maksekäsu kiirmenetluse kulud kannab maksekäsu tegemise korral ja ka juhul, kui avaldaja kinnitab kohtule esitatud kirjalikus avalduses, et võlgnik on võla tasunud, võlgnik, muul juhul avaldaja, kui seadusest ei tulene teisiti.
 

Küsimus: Kas garantiitingimus, mille tõttu pean valima kas soovin oma arvuti kõvakettalt andmeid või töötavat arvutit, on õiguspärane? 03.09.2013

Ostsin tehnikapoest arvuti, mis lõpetas peale u 3 nädalast kasutamist töötamise tehase poolt paigaldatud vigase kõvaketta tõttu (see tuvastati garantiiremondis). Kõvaketas on nii vigane, et sellelt ei saa kõvaketast avamata andmeid kätte. Garantiitingimustes on kirjas, et garantii ei kehti andmetele. Selle lause alusel väidab pood ja garantiiremonti teostav firma, et nemad ei pea tagama kliendile andmete taastamise võimalust. Ehk vigast kõvaketast ei tohi andmete kätte saamiseks avada, kui soovin, et see vahetatakse garantii korras uue töötava vastu (seda tingimust, et kõvaketast ei tohi avada, ei ole mitte kusagil garantiitingimustes kirjas ja seda ei saanud ma enne arvuti ostmist ka kuidagi teada). Lisaks tähendab garantiiremont seda, et vigane kõvaketas koos minu andmetega võetakse ära ja seda ei ole võimalik enam tagasi saada (isegi mitte tagasi osta).
Kuna andmed sellel kõvakettal on konfidentsiaalsed, siis ei saa ma mitte mingil tingimusel katkist kõvaketast ilma sellelt andmeid kustutamata kellelegi anda. Seega mul ei olegi mitte mingil tingimusel võimalik seda katkist uut arvutit garantii korras parandada.
Kas mul on õigus nõuda andmete tõttu kõvaketta endale ostmist ja arvuti garantii korras parandamist? Või kas mul on õigust nõuda kõvaketta avamise võimalust sellelt andmete kätte saamiseks ja nende kustutamiseks ning peale seda nõuda garantiiremonti (kui tagastan vana ketta)? Kas selline garantiitingimus on tõesti seadustega kooskõlas, et pean selles olukorras valima, kas soovin oma andmeid või soovin töötavat arvutit? Mulle tundub, et selline garantiitingimus on vastuolus isiklike andmete kaitsega, sest kõik sellised kõvakettad on teatavasti parandatavad.
Tänan abi eest!

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Juhul, kui garantiitingimustes on sätestatud, et garantii ei kehti andmetele, siis mõistliku inimese vaatenurgast lähtuvalt peaks olema selle sätte eesmärk tagada, et garantii andja ei vastuta kahju eest, mis võib tekkida andmete kadumaminemisel vigase kõvaketta tõttu. See säte ei saaks kohalduda aga juhul, kui soovitakse vigasest kõvakettast andmeid nö. päästa ja kätte saada, kui see on võimalik. Ehk kui vigasest kõvakettast on võimalik andmeid kätte saada, siis seda tuleks kliendile minu subjektiivsel hinnangul võimaldada. Nii võlgnik kui ka võlausaldaja peavad võlasuhetes käituma hea usu põhimõtte kohaselt ning ka selles valguses tundub garantii andja seisukoht meelevaldne. Tegemist on ka hea kliendisuhte hoidmisega ning hea äritava küsimusega, kuivõrd kliendile pakutakse head klienditeenindust ning aidatakse klienti tema mure lahendamisel. Kui andmete kättesaamine eeldab täiendavat tööd, siis võib teenuse osutaja nõuda selle eest teenustasu, kuid igal juhul eeldaks, et andmete kättesaamine peaks kliendile olema mõistlikult tagatud. Juhul, kui tegemist on edasimüüjaga ja garantiiremonti teostatakse mujal, siis soovitan otse pöörduda garantiiremondi töid teostava teise isiku poole või otse tootja poole, et saada asjale kiirem ja mõistlik lahendus.
 

Küsimus: Kas vallavaliitsuse trahviteatel oleva vale kuupäeva tõttu oleks alust see vaidlustada?02.09.2013

Olen saanud trahviteate kohalikult vallavalitsuselt, parkimine haljasalal ilma omaniku või valdaja loata... Trahviteade vormistatud 15.08.2013, ka pildid haljasalal asuvast sõidukist tehtud 15.08.2013. Aga nüüd väärteo toimepanemise ajaks trahviteates märgitud hoopiski 15.06.2013. Tundub, et ametnik on teinud kirjavea aga antud juhul tähendab see ju, et trahviteade koostatud 2 kuud hiljem ja ka pildid, mis parkimist haljasalal peaksid tõendama, tehtud 2 kuud rikkumisajast hiljem, nii piltide tegemise aeg kui ka trahviteate vormistamise ajaks 15.08.13, väärteo toimepanemise ajaks märgitud aga 15.06.13. Ju on ka tegelikult väärteo toimepanemise ajaks tahetud märkida 15.08.13, tundub, et ametnik lihtsalt teinud vea, kas sellest piisab vaidlustamiseks? Kuna LS ei määra haljasala mõistet, siis ainult haljasala mõistele toetuda vaidlustamise puhul ei saaks.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Ebaõigelt vormistatud trahviteade ja selles ebaõigelt kajastatud väärteo toimepanemise kuupäev annavad küll aluse trahviteate vaidlustamiseks, kuid pigem kerkib küsimus sellest, mis oleks trahviteate vaidlustamise kaugem eesmärk ja kas selline vaidlustamine on üldse otstarbekas? Kirjalikus hoiatusmenetluses koostatud trahviteate vaidlustamine toob kaebuse rahuldamise korral kaasa üldmenetluse alustamise. Üldmenetluse raames koostatud väärteoprotokollil kajastatakse tõenäoliselt teo toimepanemise kuupäev õigesti ning üldmenetlusega kaasnev trahv kantakse karistusregistrisse. Ka võib see trahv olla suurem, kui hoiatustrahv. Seega võivad hoiatustrahvi vaidlustamise pinnalt alguse saanud üldmenetlusega kaasnevad tagajärjed olla oluliselt ebasoodsamad, kui ebaõige kuupäevaga hoiatustrahviga kaasnevad tagajärjed. Kui on aga soov lihtsalt põhimõtte pärast vaielda, siis jah, ebaõige teo kuupäev annab aluse hoiatustrahvi vaidlustamiseks küll.
 

Küsimus: Mida teha, kui kaks kuud ei ole suudetud elatise maksekäsu pabereid võlgnikule kätte toimetada?29.08.2013

tere
Esitasin e-toimikus 6. juunil 2013 avalduse maksekäsu kiirmenetluse elatise nõudes ja siiamaale ei ole olnud võimalik võlgnikule pabereid kätte toimetada ning ta nüüd ka teadmata suunas ära kolinud. Kui kaua see kohtu menetlus siis võib veel kesta või mida ma peaksin edasi tegema?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui võlgnikule ei ole õnnestunud makseettepanekut mõistliku aja jooksul kätte toimetada, jätab kohus maksekäsu kiirmenetluse avalduse määrusega rahuldamata.

Sellisel juhul tuleks Teil pöörduda elatise väljamõistmiseks kohtu poole, algatades vastava hagimenetluse. Hagimenetluse algatamiseks peate kohtule esitama hagiavalduse, mis sisaldab asjaolude kirjeldust, selgelt väljendatud nõuet ja vajadusel tõendeid lapse ülalpidamiseks tehtud kulutuste kohta (juhul, kui elatisnõue on suurem kui kehtiv miinimum, so 160 eurot kuus ühe lapse kohta):

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui naine võtab abielludes minu nime, kas siis lapsele minu nime andmine tekitab mulle mingeid kohustusi?20.08.2013

Tere,
Mu elukaaslasel on teise mehega tütar, kes on juba 6-aastane. Lapse perekonnanimeks on mu elukaaslase nimi (st ema nimi). Lapse bioloogiliselt isalt (tõendatud DNAga) on lapsele välja nõutud elatisraha.
Kuna mu elukaaslane võtab pärast minuga abiellumist minu perekonnanime, tahaks ta mu perekonnanime anda ka oma tütrele.

- Kas sellega kaasneb mulle tulevikus mingeid lisakohustusi abikaasa tütre suhtes, kes ei ole minu bioloogiline tütar?
- Kas lapse perekonnanime muutmine võib mõjutada kuidagi elatisraha maksmist tema bioloogilise isa poolt?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse perekonnanime muutmine ei too Teie jaoks kaasa mingeid õiguseid/kohustusi lapse suhtes ega mõjuta elatisraha maksmist lapse isa poolt. Iseasi, kas lapse perekonnanime õnnestub muuta, sest selleks on vajalik lapse isa nõusolek.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui ema läheb lapsega välisreisile, kus siis kontrollitakse isa nõusoleku olemasolu?19.08.2013

Kui ema soovib minna aastase lapsega reisile väljapoole Euroopa Liitu kas ta peab omama isa nõusolekut ja kus seda kontrollitakse?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Euroopas üldjuhul teise vanema nõusolekut ei küsita, kuid väljaspool Euroopat reisival vanemal peaks kindlasti kaasas olema teise vanema notariaalses vormis olev nõusolek lapse reisima lubamise kohta. Nõusolekut võidakse küsida piiril.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui rootslasest elukaaslane soovib minu lapsi lapsendada, kus seda vormistatakse, kas Eestis või Rootsis?19.08.2013

Tere, elan juba 4. aastat Rootsis, lapsed käivad siin koolis ja lasteaias. Olen oma eelmisest abikaasast lahutatud 6 aastat ja laste isa ei ole suhelnud 5 aastat lastega. Minu uus elukaaslane, kes on rootslane tahaks minu lapsi lapsendada ja laste päris isa oli sellega nõus. Küsimus oleks siis selline, et kuhu ma peaks pöörduma, kas Eesti või Rootsi poolele?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eesti seadusandlus lubab lapsendamisasja lahendada igal juhul Eestis, kui laps on Eesti Vabariigi kodanik.

Kahjuks ei ole ma kursis Rootsi seadusandlusega, seega ei oska ma öelda, kas lapsendamisasjaga oleks pädev tegelema ka Rootsi kohus. Arvestades asjaolu, et laste alaliseks elukohaks on juba pikemat aega Rootsi, võib ilmselt asuda seisukohale, et ka Rootsi kohus on antud juhul pädev asja arutama.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kumb arvutus on õige, kas kaks või kolm kalendripäeva puhkust?19.08.2013

Esitan konkreetse olukorra; tähtajaline TL sõlmiti 25.06-31.07.13.a.
Puhkuse kompensatsiooni arvutusega tekkis vaidlus, kas kaks kalendripäeva või kolm. Mis valemi alusel saadakse kolm kalendripäeva? Kas see on tõesti nii?

Aitäh selgituse eest.

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Alates 1.01.2012 tuleb töötaja kalendriaasta kasutamata puhkus välja arvutada töötatud päeva täpsusega.
Kui puhkus on 28 päeva, siis iga töötatud päev annab töötajale 28/365 ehk 0,076712 puhkusepäeva.
Töötatud päevi perioodil 25.06-31.07.2013 on 37.
Arvestuse käik: 28/365*37 =2,83
Vastus: nimetatud perioodi eest on väljateenitud põhipuhkust kolm päeva.

Merike Michelson
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas lapsehoolduspuhkuselt naastes mängib minu jaoks mingit rolli ka vahepealne ettevõtte nime ja omanike muutus?17.08.2013

Tere,
olen hetkel 2,5-aastase lapsega veel lapsehoolduspuhkusel. Poole aasta pärast oleks siis aeg tööle tagasi minna. Praeguseks on selgunud, et ettevõte on vahetanud nime ja omanikku. Tegevusala ja reg. nr on samad. Minule pole keegi sellisest muudatusest teada andnud. Kas oleks pidanud? Mis variandid minu tööle mineku või töösuhte lõppemisega võivad olla? Millised on minu õigused? Kas mõttekam (kasulikum) oleks enne lapsehoolduspuhkuse lõppu selgus majja tuua?
Ette tänades,

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töölepingud lähevad muutumatul kujul üle ettevõtte omandajale vastavalt võlaõigusseadusele, kui ettevõte jätkab sama või sarnast majandustegevust (TLS § 112 lg 1).
Töölepinguseadus § 113 lõige 1 kohustab ettevõtte üleandjat ja omanikku esitama kirjalikult taasesitamist võimaldavas vormis töötajatele aegsasti, kuid hiljemalt üks kuu enne ettevõtte üleminekut teatise, mis sisaldab vähemalt järgmisi andmeid:
1) kavandatav ettevõtte ülemineku kuupäev;
2) ettevõtte ülemineku põhjused;
3) ettevõtte ülemineku õiguslikud, majanduslikud ja sotsiaalsed tagajärjed töötajatele;
4) töötajate suhtes kavandatavad meetmed.

Edastatud infost selgub, et Teile sellist informatsiooni jagatud ei ole, seega on olukord järgmine:
1) lapsehoolduspuhkusel viibivat töötajat ei saa koondada, samuti töösuhet lõpetada töölepingu ülesütlemise teel (v.a. ettevõtte tegevuse lõpetamisel);
2) Teil on õigus samale ametikohale ja töötingimustele (tööaeg, töötasu jms..), millelt jäite lapsehoolduspuhkusele;
3) juhul, kui tööandjal puudub võimalus pakkuda endist ametikohta samade tingimustega, on ta kohustatud pakkuma Teile teist ametikohta;
4) kui pakutav ametikoht ei osutu vastuvõetavaks, on tööandjal võimalus tööleping üles öelda ametikoha koondamise tõttu.

Muretut LHP lõppu ja kestvat töösuhet soovides:

Merike Michelson
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Millised on kahjustada saanud korteri remondiks vajaliku raha saamise reaalsed võimalused KÜ-lt?17.08.2013

Tere, KÜ juhatus keeldub lisama üldkoosoleku päevakorda ühe korteriomaniku põhjendatud taotlust teha korda eluruumide viimistlust, mis sai kannatada hoone üldtorustiku vahetuse käigus. Keeldumise aluseks on MTÜ seaduse §20 1 (2).
Siit on 2 küsimust:
1. Mida teha, kui ülejäänud korteriomanikud (vähemalt 1/5 MTÜ ehk KÜ liikmetest), kelle korterid ei saanud kannatada ümberehituste tõttu, pole huvitatud ja ei soovigi nõuda, et nende remondifondiraha kulutataks teise liikme probleemide lahendamiseks.
2. Mida teha, kui KÜ juhatus, kes määrab üldkoosoleku päevakorra, ei soovi antud küsimust panna ka hääletamisele, et saada 9/10 üldkoosolekul osalevate liikmete nõusolekut küsimuse arutlemiseks, kuigi MTÜ seaduse §20 1 (5) annab selleks võimaluse?
3. Kui korteriomanik teeb riiklikult tunnustatud eksperdi abil vajaliku remondi maksumuse kalkulatsiooni ning esitab arve otse KÜ-le, ennetades kohtuvaidlusi, kas arve tasumine muutub KÜ jaoks kohustuslikuks enne või alles pärast remondi teostamist kannatada saanud korteris omaniku kulul?
4. KÜ juhatus ei vastanud ka remonditaotlustele kirja teel korduvalt kahe aasta jooksul. Kas sarnaste "nõiaringi" probleemide lahendamise kohustus KÜ poolt muutub lähiajal lihtsamaks vastavate seaduste muutmisel?
Lugupidamisega, omanik

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kahjuks pean vastama, et juhul, kui KÜ vabatahtlikult Teile tekitatud kahju ei hüvita, siis ei ole selle väljanõudmine täna kehtiva kohtupraktika (vt nt Riigikohtu lahend 3-2-1-161-12 punkt 10 ja 3-2-1-25-08 punkt 14) juures kuigi realistlik. Nimelt ei käsitle Riigikohus KÜ-d kui korteriomanike- vaid kui korteriühistu liikmete esindajat, kellel puudub kohustus astuda iseseisvalt samme korteriomanike huvide või õiguste kaitseks, mis tekivad kaasomandi eseme majandamise käigus. Seda, milles seisneb eeltoodud seisukoha mõtekus, ma selgitada ei oska - tegu on arenenud Euroopa riikide õiguspraktika võrdluses erandliku seisukohaga.
Tulenevalt eeltoodust tuleks Teil hüvitamisnõue esitada isiku vastu, kes teie korteris torustike remonditöid teostas või alternatiivselt kõikide korteriomanike vastu nõudes igalt korteriomanikult Tema korterile vastava proportsionaalse osa Teie remondikuludest hüvitamist. Nõude esitamise aluseks on korteriomandiseaduse paragrahv 11 lg 1 p 3.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ