Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas tõendada, et tulin kõrvalteelt ja ristmikul ei olnud kiirusepiirangu märki, mis oli ka kiiruseületamise põhjuseks?15.08.2013

Tere, selline situatsioon - sõitsin välja kõrvalteelt teele, kus toimub teetöö, mitte ühtegi kiirust piiravat märki sel teelõigul ei ole, sõitsin teel 80 km/h (suur tee, kus on tavaliselt kiirusepiirang 90km/h) ning politsei sõidab vastu ning mõõtis samal ajal kiirust. Kui märkasin kiirusepiirangut 50km/h võtsin kohe kiirust maha, kuid selleks ajaks oli politsei fikseerinud kaameraga 30km/h kiiruse ületamist. Kuna on ka kehtiv karistus, tehti väärteoprotokoll ning asi läheb edasi menetlusse. Kuna sellelt teelt, kust välja sõitsin, ei olnud kiirusepiirangu märki, kas siis mul on õigus seda väärtegu vaidlustada? Käisin ka uuesti vaatamas ning kiirusepiirang on ainult teetööde alguses ning järgneval kolmel väiksemal ristmikul ei olnud kiirusepiirangu märki, järgmine märk oli täpselt seal, kus mina seda märkasin ning hoo maha võtsin. Kui mul on võimalus seda väärtegu vaidlustada, siis kuidas tõestan seda kõike, et tulin sealt teelt, kus kiirusepiirangu märki ei olnud?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kui juhtum leidis aset asulavälisel teel ning vastab Teie poolt kirjeldatule, siis ei saa Teile lubatust suurema kiirusega sõitmist ette heita põhjusel, et Te ei teadnud ega pidanud teadma kiiruse piirangu olemasolust. Täpsema hinnangu saab anda küll peale väärteotoimiku materjalidega ja sündmuse olustikuga tutvumist, kuid kui Teie poolt esitatud asjaolud vastavad tõele, on Teil võimalus jõuda väärteomenetluse lõpetamiseni. Peate silmas pidama, et Teil tuleb ka kõiki omi väiteid tõendada, sh väiteid, et keerasite piiranguga teele teiselt teelt ning et kiirust alandavaid liiklusmärke peale pööret kuni kiiruse ületamise kohani paigaldatud ei olnud.
 

Küsimus: Kas tööandja peaks graafikujärgse töö tagama kohe alates puhkuse lõppemise päevast?15.08.2013

Tere!
Selline küsimus, et korraline puhkus lõpeb 16.aug, kuid graafikusse pandud alles 22. aug, seoses millega ei tööta ettenähtud normtundegi täis. Samuti on siis graafikus ka rohkem kui 40 tundi, mis saavutatud 12-tunniste tööpäevadega.
Kas tööandja peaks tagama töö siiski alates puhkuse lõppemise päevast ning mida ette võtta, et graafik ei ületaks 40 tunnist töönädalat?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Kuna töötate graafiku alusel, siis eeldan, et Teile kohaldatakse summeeritud tööaja arvestust. Minu vastus lähtub sellest eeldusest.
Summeeritud tööaja arvestuse korral ei ole töötajal kohustust igal kuul normtunde täpselt täis töötada. Selles ongi summeeritud tööaja arvestuse mõte, et töökoormus ei jaotu iganädalaselt ja igakuiselt ühtlaselt. Mõni kuu võib töötunde tulla üle normi, teine kuu alla normi. Arvestusperioodi kõikide kuude tööaja norm tuleb täita arvestusperioodi lõpuks, kus ületunnid lähevad hüvitamisele, alatunnid aga tuleb tööandjal keskmise tasu arvestusega välja maksta (alus: TLS § 35).
Mitmele töötajale graafiku koostamine selliselt, et kõik saaksid arvestusperioodi lõpuks oma ettenähtud tööajanormi täis töötatud ja kõikide töötajate erisoovid saaksid täidetud, võib tööandjale olla paras väljakutse. Graafiku koostamisel peab tööandja lähtuma eelkõige töö korralduse huvidest, töötajate tööaja normi täitmisest, mitte töö tagamisest esimesel puhkusejärgsel päeval.
Samas peab tööandja graafiku koostamisel tagama töötajale igapäevase puhkeaja (11 tundi 24 tunnise ajavahemiku sees) ja iganädalase puhkeaja (36 tundi 7 päevase ajavahemiku sees). Aluseks TLS § 51 ja § 52.
Soovin Teile pikendatud puhkuse nautimist.

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kelle nõusolekut ja milliseid dokumente on vaja korteri mittekandva vaheseina lammutamiseks?14.08.2013

Kelle nõusolekut ja missuguseid dokumente on vaja kui ma kolmekordses majas neljatoalises korteris tahan lammutada mittekandvaid vaheseinu ning korterit ümber ehitada? Kas selleks aitab ainult juhatuse nõusolekust või peab olema ka kõigi teiste majas elavate korteriomanike nõusolek ning kes peaks teostama tööde järelvalvet kui seda üldse peab?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, vaheseinte näol on korteriomandiseaduse paragrahv 2 lg 2 mõistes (reaalosa ei ole ehitis ja selle osa) tegu kaasomandi esemega, mille muutmiseks/lammutamiseks on paragrahv 16 lg 1 kohaselt vajalik korteriomanike kokkulepe. Ehitusjärelvalve vajadus sõltub sellest, kas kohalik omavalitsus nõuab ka ehitusloa olemasolu.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas vanainimesel säilib majas elamise õigus ka juhul, kui maja edasi müüa?14.08.2013

Tere! Tegemist on ostetud majaga, millesse lepingu kohaselt võis endine omanik (vanainimene) elu lõpuni sisse elama jääda. Kui aga ostja tahab nüüd seda maja müüa või kinkida, kas see edasielamise õigus säilib või peab endine omanik uue elukoha otsima?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimusest ei selgu, mis lepinguga tegemist oli, millega elamisõigus anti. Kui müügilepingus fikseeriti ka vanainimese kasuks isiklik kasutusõigus ja see kanti ka kinnistusraamatusse, siis on inimesel õigus seal elulõpuni elada. Kui sõlmiti tasuta kasutamise või üürileping, mida kinnistusraamatusse ei kantud, siis võib selle samas lepingus fikseeritud tingimustel üles öelda. Oluline on see, et kinnistu võõrandamisel kandub üürileping uuele omanikule üle. Kusjuures uue omaniku poolt oma lepinguliste kohustuste täitmata jätmise eest vastutab kolme aasta vältel endine omanik.
 

Küsimus: Kas on mõtet vaidlustada, kui kiirmenetluse protokollis on kirjas, et ületasin ristmiku keelava vilkuva kollase tulega?14.08.2013

Tere. Kui kiirmenetluse protokollis on kirjas, et ületasin ristmiku keelava vilkuva kollase tulega, kas siis on mõistlik see otsus vaidlustada?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kiirmenetluse otsust saab vaidlustada 15 päeva jooksul arvates päevast, mil menetlusalune isik sai kätte kiirmenetluse otsuse.

Paraku ei saa ma anda hinnangut sellele, kas pelgalt kollase tule "vilkumine" (kollane tuli reguleerivas režiimis töötava valgusfoori korral teatavasti ei vilgu) tagab kaebuse rahuldamise. Vaidlustamise perspektiivi hindamiskes peaksin omama ülevaadet väärteotoimikust tervikuna.

Pole välistatud, et mõni kohtunik võib lugeda otsuses sisalduvat ebatäpsust mitteoluliseks ja mõni vastupidiselt oluliseks.
 

Küsimus: Kuidas on reguleeritud kollaste vilkurite kasutamine?14.08.2013

Tervist,

Seadusemuudatuste ja pikkade tekstidega seoses sooviks veidi selgust kollaste vilkurite kasutamisega liikluses.
Nimelt puutun kokku väga tihedalt kahe stsenaariumiga.

1) Teel abi andmine ja pukseerimine. Kas ma võin kasutada kollaseid vilkureid või strobosid, et kaasliiklejatele oleks üheselt mõistetav, et teel on takistus ja nad ligineksid kõrgendatud tähelepanekuga. Loomulikult on olemas autodel ka ohutuled, kuid need asuvad madalal ning võivad jääda teiste objektide varju. Samuti nende tõsiselt võetavus on meie liikluskultuuris kaheldav.

Samuti pukseerimisel, kus teatavasti vedaval autol ei pea (tohi?) põleda ohutuled, et oleks suuteline näitama suunda ning teavitada teisi ja veetavat ees ootavast suunamuutusest. See aga autorongi ees asuvatele liiklejatele väga abiks pole, kuna pukseeritav on vedaja varjus.

Kas pukseeritavale tohib paigaldada kollast strobolampi ja kas see võib asendada standardseid ohutulesid (näiteks elektrisüsteemi tõrke korral). Samuti et ka näiteks veetav auto oleks suuteline näitama taga liiklejale ees olevat suunamuutust, kuna ka vedaja jääb tagant vaates pukseeritava varju.

2) Üritused, kus on oluline asukoha tähistamine. Jällegi punkt, kus oleks ideeliselt kasulik enda nähtavaks tegemine. Esiteks üritusel osalejatele, et tähistada ürituse korraldusmeeskonna kohalolek ja jällegi anda kaasliiklejatele teada, et "midagi kahtlast toimub". Samuti mingi grupi saatmisel turvamasinal (näiteks jalgratturite-rulluisutajate grupp või üritusel osaleva autokolonni saatmisel).

Kas nendes stsenaariumites on seaduse silmis kollaste vilkurite või strobode kasutamine põhjendatud, või tuleb valida mõni teine värv või lahendus?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kollase vilkuri kasutamise tingimused on sätestatud LS §s 44. Kehtiva õiguse kohaselt võib kollaseid vilkureid kasutada seega vaid LS §s 44 sätestatud juhtudel. Muid valgus- või signaalseadmeid, kui sõidukile valmistaja poolt ette nähtud, sõidukil kasutada ei tohi.

Küsimus sellest, kas kollane vilkur võiks olla lubatud ka muudel juhtudel, kui LS §s 44 hetkel sätestatud, on pigem küsimus seaduseandjale e. küsimus sellistes olukordades kollase vilkuri kasutamise seadustamise vajaduse ja põhjendatuse kohta.
 

Küsimus: Kuidas likvideerida 50:50 osalusega osaühing, kui teine osanik ei anna selleks nõusolekut?13.08.2013

Osanikud on teinud suusõnalise kokkuleppe firma likvideerimisega alustamise osas kokku lepitud tähtaja saabumisel aga hiljem ei soovi üks osanik likvideerimise otsust allkirjastada ning jätkuvalt huvitatud osapoolel puudub võimalus edasisi menetlusi alustada.
Osaühingul puudub aktiivne majandustegevus esialgselt kokkulepitud likvideerimise tähtajast alates. Kohustusi klientide ja partnerite ees ei ole. Firma on heas majanduslikus seisus. Likvideerimise osas passiivseks muutunud ja varem raamatupidamise eest suusõnalise otsuse alusel vastutanud ja vastavaid menetlusi läbi viinud osanik ei ole tähtaegselt esitanud vajalikke aruandeid riiklikele institutsioonidele, sh majandusaasta aruanne. Teisel osanikul puudub ka võimalus neid kohustusi ise täita, kuna puuduvad vastavad algdokumendid ja teave.
Kuidas oleks võimalik jätkuvalt aktiivselt likvideerimisest huvitatud osanikul osaühing likvideerida? Millistes tingimustes oleks osanikul võimalik algatada sundlikvideerimine?

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Osanike otsusel osaühingu lõpetamiseks on äriseadustikus (ÄS) osaühingu lõpetamise otsuse vastuvõtmiseks sätestatud häälteenamuse nõue (ÄS § 202), mistõttu 50:50 osalusega osaühingut ilma teise osaniku nõusolekuta likvideerida ei saa. Suusõnaline, kirjalikult fikseerimata otsus käesoleval juhul likvideerimiseks vajalikku alust ei anna.

Osaühingu sundlõpetamise otsustab kohus ning muuhulgas saab sundlõpetamise avalduse kohtule esitada ka osanik. Alused osaühingu sundlõpetamiseks tulenevad ÄS § 203 lõikest 1 ning ka tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 40 lõikest 1. Esitatud asjaoludest nähtuvalt puudub osaühingul aktiivne majandustegevus ning esitamata on jäänud majandusaasta aruanne. Üheks võimaluseks on täpsema juriidilise analüüsi käigus hinnata, kas kõnealustel asjaoludel või mõne muu asjaolu esinemisel oleks olnud osaühingu lõpetamise otsuse vastuvõtmine põhikirja kohaselt kohustuslik ja kui see nii on, siis vastavalt sellele esitada kohtule sundlõpetamise avaldus.

Ühtlasi märgin, et tulenevalt ÄS §-st 60 võib majandusaasta aruande esitamata jätmine viia osaühingu registrist kustutamiseni, seejuures võib ka registripidaja vastavas menetluses otsustada osaühingu likvideerimise (vastavalt ÄS § 60 lg 5).


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee
 

Küsimus: Kas on võimalik äriühing likvideerida, kui ainuosaniku osa on tema isiklike võlgade katteks arestitud?13.08.2013

Füüsilisele isikule kuuluv osa (ainuosanik) äriühingus on kohtutäituri poolt arestitud ning füüsilise isiku kohustuste katteks alustatud selle võõrandamine (äriühing ei tegutse ega tegutsenud). Kas on võimalik äriühing likvideerida?
Ette tänades

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Täitemenetluse seadustiku (TMS) kohaselt on täitemenetluses sissenõudja nõude rahuldamiseks võimalik pöörata sissenõue muuhulgas osaühingu osale (TMS § 125). Kohtutäitur teatab osaühingu osa arestimisest osaühingu juhatusele ning seejärel toimub sissenõudja nõude rahuldamiseks (üldjuhul avaliku enampakkumise kaudu) osa võõrandamine kohtutäituri poolt.

Võlgnikul on alates arestimisest keelatud arestitud vara käsutada (TMS § 54 lg 1) ning seejuures tehakse ka varalise õiguse käsutamise keelamisel seaduses sätestatud korras vastavasse registrisse keelumärge, mis keelab vastavalt selle ulatusele registrisse kannete tegemise kohtutäituri avalduseta või nõusolekuta (TMS § 54 lg 3). Kuivõrd esitatud asjaoludest nähtuvalt on pooleli osaühingu osa võõrandamine, mille järgselt omandaks osaühingu osa omandaja (ainu)osaniku õigused, ning seejuures on eeldatavasti seatud varalise õiguse käsutamiseks registrisse keelumärge, ei ole äriühingu likvideerimine kohtutäituri avalduse või nõusolekuta võimalik.


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee
 

Küsimus: Kui palju tuleb tööajast maha arvata kui selle ajal on üks 30-minutiline ja kaks 15-minutilist pausi?13.08.2013

Kui mul algab töö 9.45 ja lõpeb 21.14 ning selle sees on 3 pausi (üks 30-minutiline ja kaks 15-minutilist), kas siis tuleb mu tööajast välja arvestada vaid pool tundi või tund aega puhkeaega?

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Seaduse järgi peab töötaja oma tööülesanded täitma tööandja ettevõttes või käitises tavalisel ajal (tööaja korraldus). Vastav tööaja korraldus (sisereeglid või -eeskirjad) hõlmab eelkõige tööaja algust, lõppu ja tööpäevasiseseid vaheaegu. Tööaja algus, lõpp ja vaheajad võivad muuhulgas olla sätestatud töölepingus.

Kokkulepe, mille kohaselt pikema kui 6-tunnise töötamise kohta ei ole ette nähtud vähemalt 30-minutilist tööpäevasisest vaheaega, on tühine. Tööpäevasiseseid vaheaegu ei arvestata tööaja hulka. Tööpäevasisene vaheaeg loetakse tööajaks juhul, kui töö iseloom tõttu ei ole võimalik vaheaega anda. Sellisel juhul loob tööandja töötajale võimaluse puhata ja einestada tööajal.

Eespool öeldut ning olukorra väga üldist kirjeldust arvestades, tuleb küsimusele vastata, et tööajast tuleb maha arvestada 60 minutit, so 30+15+15.


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee
 

Küsimus: Kas eesti kohtus pooleli olevat hooldusõiguse piiramise asja on võimalik üle tuua soome kohtusse?13.08.2013

Tere.
Kolisin lastega Soome suve algul, Eestis elukoht puudub, käin tööl Soomes ja olen püsielanik Soomes nüüd. Laste isaga on Eestis kohus pooleli seoses laste hooldusõiguse piiramise/ ära võtmisega. Kas on võimalik üle tuua Soome kohtusse kõik asjad, et edaspidi toimuks kõik siin?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Üldreeglina on hooldusõiguse asja pädev menetlema selle riigi kohus, kus on lapse alaline elukoht kohtusse pöördumise hetkel, st avalduse esitamise ajal.

Erandina on asja juba menetlevat kohut võimalik muuta siis, kui lapsel on teise riigi kohtuga eriline side, teise riigi kohtus on asja arutamiseks paremad võimalused ja menetluse üleviimine oleks lapse huvides.

Eriline side on lapsel muuhulgas selle riigiga, mis on saanud lapse alaliseks elukohaks pärast kohtusse pöördumist, seega sisuliselt oleks kohtumenetluse Soome kohtusse üleviimine võimalik.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand