Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas korteriühistu võib anda ühistu eakale liikmele laenu gaasiboileri vahetamiseks?20.06.2013

Tere!
KÜ tellis majas olevate gaasiseadmete kontrolli sh kontrolliti korterites olevaid seameid ja ühendusi. Meister koostas aktid ja elanikud ja juhatus said olukorrast ülevaate. Mõnedes korterites soovitati vanad ohtlikud seadmed välja vahetada. Ühe korteri omanik, kes on kõrges vanuses pensionär, soovibki paigaldada uue gaasiboileri. Selleks tegi ta KÜ-le avalduse ja soovib laenu tähtajaga 6 kuud, et seade muretseda ja paigaldada. Tagasimakse toimuks igakuise üüriarvega, kus on laenusumma jagatud 6 kuu peale.
Minu küsimused on:
1.kas selline laenuandmine on mõeldav
2.kui jah, kas selle küsimuse otsustab juhatus või üldkoosolek
3.kes allkirjastab lepingu
4.kas see peaks olema notariaalne leping
5.kui jah, kes maksab notarikulud
6.milliste asjaoludega peab KÜ üldse arvestama, kui ta laenu annab, tegemist on ikkagi eaka inimesega?

Olen väga tänulik vastuse eest

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, küsimusele vastamiseks tuleb esmalt selgitada välja, kas gaasiboileri näol on tegu korteriomandi kaasomandi eseme või reaalosa koosseisu kuuluva asjaga.
Korteriomandiseaduse paragrahv 1 lg 2 ja 2 lg 2 sätestavad üldreegli, mille kohaselt on kaasomandi esemeks ehitis ja selle osad. Viimatinimetatud kaasomandi eset hoiavad korteriomanikud korras ühiselt, kas siis valitseja või korteriühistu kaudu.

Ehitise mõiste avab ehitusseaduse paragrahv 2 lõige 1, mille kohaselt on ehitis inimtegevuse tulemusena ehitatud terviklik asi.

Olen seisukohal, et gaasiboileri olemasolu omab ehitise terviklikkuse ning ka ohutuse seisukohalt olulist tähtsust, mistõttu tuleb teda lugeda kaasomandi eseme hulka kuuluvaks.

Eeltoodust tuleneb ka vastus Teie küsimusele: gaasiboileri kontrollimise ja vahetuse kulud peab kandma korteriühistu.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kelle poole pöörduda, et teisaldada korteriühistu kinnistu naabrusest romusõiduk?20.06.2013

Tere
Romusõiduk on pargitud pikemat aega (omanik elab välismaal) ühe korteriühistu lähedal olevale maale, mis kuulub riigile. Kuidas ja kas saaks selle teisaldada? Kelle poole peaks pöörduma?

Tänan

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseaduse § 92 lg 2 sätestab sõiduki teisaldamise alused. Kui kõnealuse sõiduki puhul esineb mõni viidatud sättes nimetatud alustest, võib teeomanik (maaomanik) nõuda politseilt või kohalikult omavalitsuselt sõiduki teisaldamist.
 

Küsimus: Kas parkimistrahvi vaidele vastus võib viibida üle 30 päeva?20.06.2013

Sain parkimistrahvi ning saatsin sellele vaide kaks päeva pärast trahvi saamist. Vaidele peaks tulema otsus 30 päeva jooksul pärast vaide esitamist. Olen oodanud seda nüüd 33 päeva. Kas neil on õigus sellega viivitada või mitte? Kas seadust on rikutud ja sellega kaasnevad mulle lisaõigused? Nt. vaikimine tähendab nõusolekut ja saan oma trahvisumma tagasi, sest trahv oli tõesti alusetu. Või kuidas peaksin käituma?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Teie poolt kasutatav sõna "parkimistrahv" on väga lai mõiste ega selgita, kas Teile anti viivistasu otsus, leppetrahv või trahvinõue. Kõik need kolm trahviliiki on kasutatavad erinevates menetlusliikides. Vastamaks Teie küsimusele tuleks Teil täpsustada, millist nime kandis Teile määratud parkimistrahv.
 

Küsimus: Kuidas peaks käituma kui sain Lätis trahvi kiiruse ületamise eest ja mis juhtub, kui jätta trahv maksmata?20.06.2013

Politsei pidas kinni, sest ei märganud asula silti ning ületasin kiirust. Kõigepeal pakkusid, et saan trahvi tasuda kohe kohapeal, kuid puudus sularaha. Seepeale kirjutasid nad protokolli, kus oli läti keeles kirjeldus väärteo kohta ning teisel pool ainult läti keeles reeglid/tingimused. Kahjuks ei oska läti keelt ning ei saa aru nende tingimustest ning ei soovi ka päris nii maksta, et täpselt ei saa aru. Kuidas peaks sellisel juhul käituma ja mis juhtub, kui jätta trahv maksmata. Kas võib tekitada tulevikus probleeme Eestis või Lätis?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Välisriigis määratud karistuse täitmine Eestis on reguleeritud kriminaalmenetluse seadustiku 19.peatüki 5.jaos. Osundatud sätete kohaselt on välisriigis määratud trahvi täitmine Eestis võimalik peale vastava menetluse läbimist. Minule teadaolevalt ei ole Läti Vabariik seal määratud karistuste täitmise tunnustamise nõuetes aktiivne s.o. üldjuhul ei taotleta Lätis määratud karistuste tunnustamist ja täitmist Eestis.

Minule teadaolevalt viljeletakse Lätis praktikat, mille kohaselt võetakse nende juhtide juhiluba, keda on Lätis karistatud ja kellele määratud trahv on tasumata, uuel kinnipidamisel hoiule kuni trahvi tasumiseni. Seega ei saa välistada, et trahvi tasumata jätmine võib tekitada Lätis tulevikus eelmärgitud probleemi.
 

Küsimus: Mida teha, kui energiafirma sõlmis võõra inimesega minu maja peale elektrilepingu, absurd ju?20.06.2013

Tere,
Mulle kingiti talu ning elektrienergia leping sai ümbervormistatud minu nimele. Paar aastat tagasi ei näinud ma vajadust seal lepingut hoida ning lõpetasin lepingu. Paari kuu pärast, kui tahtsin talu välja üürida, selgus, et majapidamisele on sõlmitud uus leping. Esitasin järelepärimise Eesti Energiasse ja nemad väitsid, et nemad võivadki kõikide suvaliste inimestega, kes selleks soovi avaldavad, lepingu sõlmida. Siinkohal märgin ära, et tegemist oli mulle talu kinkinud vanatädi pojaga, kes arvas ekslikult, et ta võib seda talu oma eluruumina kasutada, kuigi kinkeleping seda ette ei näinud. Siinkohal märgin veel ära, et selle isikuga mingisuguseid muid lepinguid ega kokkuleppeid kinnistu kasutamise kohta ei ole. Nõudsin siis omanikuna selle lepingu lõpetamist oma kinnistul, kuid EE ütles, et lepingu sõlminud isik pole nõus seda lõpetama, seega ei saa nemad midagi teha. Siinkohal küsimus, et kas tõesti on EE-l õigus ilma omaniku nõusolekuta sõlmida kinnistule elektrienergia leping ning teha taaspingestamine minule kuuluvas elamus (elektrikilp asub majas sees)? Mida antud olukorras üldse teha on võimalik, et omaniku soovid maksma panna. Lisan siinkohal, et soovin seda talu müüa ning uuele omanikule ei saa ju öelda, et otsi ise see inimene üles, kes lepingu sõlmis ja küsi, kas ta on nõus selle ümber vormistama...
Vastuse eest ette tänades,

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Liitumisega seotud teenuseid ja teisi võrguühenduse loomise või muutmisega seotud toiminguid saab tellida ainult kinnistu omanik või tema poolt volitatud isik, mis on otseselt välja ka toodud EE koduleheküljel kataloogi Küsimused ja vastused: Leping all https://www.energia.ee/et/kkk?faqSearch= leping#faq-portlet.
Kuna Teie ei ole seda lepingut EE-ga sõlminud, siis sellest lepingust ei teki Teile õigusi ega kohustusi. Kinnistu võõrandamist see leping iseenesest ei takista.
Küsimusest jääb selgusetuks see, et kuivõrd EE keeldub Teiega lepingu sõlmimisest selle lepingu tõttu või mitte, sest kui EE ei keeldu Teiega lepingu sõlmimisest ja teenuse osutamisest Teile, siis saate teenust osta ja olemasolev leping ei tohiks teid nö segada. Kuigi jah, aktsepteerida ei saa toiminguid ilma omaniku nõusolekuta ehk ka lepingu olemasolu, mis on sõlmitud ilma omaniku nõusolekuta. Kui EE aga keeldub lepingu sõlmimisest ja teenuse osutamisest, siis tuleb esitada kaebus EE-le ja kui EE ei soovi asja lahendada, siis pöörduda Tarbijakaitseameti poole.
Nagu eespool öeldud, siis EE sõlmib lepingud ikka omanikuga ja erandjuhuks on olukord, kus kinnistu omanik on andnud nõusoleku (nt. üürilepinguga vms. kasutuslepinguga) kasutajal leping sõlmida.
Seega pöörduge ametliku kirjaliku pöördumisega/kaebusega uuesti EE poole ja paluge selgitust ning nende ettepanekuid asja mõistlikuks lahendamiseks. Juhul, kui EE keeldub Teiega lepingu sõlmimisest ja Teile teenuse osutamisest kinnistu omanikuna, siis pöörduge Tarbijakaitseameti poole.
Küsimusest ei selgu ka see, et kuivõrd kolmas isik asja kasutab. Kui kinnistu koos selle oluliste ehitistega on Teie valduses, siis peaks olema hoopis lepingu sõlmija huvitatud EE-ga lepingu lõpetamisest, sest vastasel juhul tulevad kõik arved temale.
 

Küsimus: Kas lahutuse korral peame mehe kingitusena saadud maja osast välja kolima või on õigus lastega seal elada?20.06.2013

Olen olnud abielus pea 17 (tegelikkult koos juba 20) aastat. Soovin lahutada. Mis õigused mul on? Mees on olnud aastaid töötu, elan tema vanaema majas. Maja on 2-korruseline ja üle 10 aasta tagasi tegi mehe vanaema 2. korruse kinkelepinguga minu mehele. Kas lahutamisel on mul mingitki õigust selle elamisele? Mul on 2 last, üks 2a 7 kuune ja teine 15 a. Oman autot, mis on minu kui naise nimel. Lahutamise põhjuseks on meeletu mehepoolne alkoholi tarbimine, mis mõjub minule kui ka lastele halvasti. Kuidas üldse edasi käituda?
Olen südamest tänulik kui vastaksite.
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teie ühine eluase kui mehele kingitu on tõepoolest mehe lahusvara, seega lahutuse korral seda ühisvarana jagada ei saa.

Perekonnaseadus (PkS) näeb ette, et kui abikaasad ei jõua abielu lõppemise korral eluruumi (ja eluruumi sisustuse) edasises kasutamises kokkuleppele, võib kumbki abikaasa nõuda, et kohus määraks kindlaks kummagi abikaasa õigused ja kasutustingimused nimetatud esemete suhtes – eelkõige arvestab kohus laste heaolu ja muid tähtsaid asjaolusid.

Seejuures sätestab PkS § 68 lõige 2, et kui perekonna ühise eluasemena kasutatav eluruum on ühe abikaasa ainuomandis (nagu antud juhul), määrab kohus eluruumi teise abikaasa kasutusse ainult juhul, kui see on vajalik ebaõigluse vältimiseks. PkS § 68 lõike 5 kohaselt võib kohus eeltoodud juhul määrata mõistliku tasu eluruumi kasutamise eest.

Seega sisuliselt on olemas võimalus, et lahutuse korral säilib Teil võimalus kasutada lastega edasi praegust elamispinda – kui abikaasaga kokkuleppele saada ei õnnestu, tuleb ilmselt vastava nõudega kohtu poole pöörduda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mis õigused on nendel korteriomanikel, kes ei olnud ühistu renoveerimislaenu võtmisega nõus?19.06.2013

Meie 24 korteriga korteriühistus oli üldkoosolek. Arutati 200000 eurost laenuvõtmist pangast, et teostada renoveerimistöid. Eesmärgiks seati elektriküttelt üleminek kaugküttele, soojustada väljast maja 150 mm soojustusmaterjaliga, soojustada keldri lagi ning teostada koridoride remont. Laenuvõtmise pooldajaid oli 18, vastu 5. Kas laenuga mittenõustajad, enamus majanduslikel põhjustel, sest väike sissetulek ei võimalda korteriomanikul laenu tagasi maksta, on nüüd valiku ees - kui pole raha laenu tagasimaksmiseks, tuleb korter müüa ja loobuda elukohast või on veel mingi võimalus oma kodu säilitada?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, õiguslikult korrektsed korteriühistu otsused vastavad kolmele alljärgnevale kriteeriumile:
1. Otsustatud küsimuse lahendamine on korteriühistu pädevuses, st otsustatud on korteriomandite majandamiseks ja säilitamiseks vajaliku toimingu tegemine või majandamiskulude kandmine;
2. Otsus on majanduslikult põhjendatud;
3. Otsuse langetamisel on arvestatud korteriühistu liikmete õigustatud huvidega, sh majanduslike võimalustega.

Juhul, kui Te leiate, et konkreetse langetatud otsuse puhul on korteriühistu mõnda eelnimetatud põhimõtet rikkunud, siis soovitan pöörduda kohtusse ning taotleda korteriühistu otsuse kehtetuks tunnistamist.
Korteriühistuseaduse paragrahv 13 lg 3 kohaselt tuleb korteriühistu üldkoosoleku ebaseadusliku otsuse tühistamiseks pöörduda kohtu poole kolme kuu jooksul otsuse teadasaamise päevast arvates.

Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisavarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kui palju on siis korteriühistul liikmeid, kui ühele juriidilisele isikule kuulub 6 korteriomandit?19.06.2013

Tere,
Sooviks selgust olukorrale, kus korteriühistus on 15 korteriomandit ja 6 neist kuulub ühele isikule (juriidilisele isikule, kes on hoone mitteeluruumide omanik, mis on korteriomandid). Kas korteriühistu liikmeid on seega 15 (korterite arvu järgi) või 10 ehk 9+1 (omanike arvu järgi). Nimelt on probleem ühistu üldkoosoleku otsustusvõimelisuse küsimuses, kus peaks osaleme üle poolte ühistu liikmetest. Huvitab, kas kuue korteri omanik ning veel 2 korteri omanikku ehk 3 isikut moodustavad üldkoosoleku otsustusvõimelisuse.

Suured tänud ette!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, üldkoosoleku kvoorumi arvestamisel tuleb lähtuda häälte arvust. Korteriomandiseaduse paragrahv 11 lõige 1 kohaselt annab iga korteriomand ühe hääle, kui põhikirjas ei ole sätestatud teisiti.
Juhul, kui korteriühistu põhikiri ei sätesta korteriühistuseadusest erinevat häälte arvestust, siis on 15 korteriga majas kuue korteri omanik koos kahe korteri omanikuga korteriühistu üldkoosolekul otsustusvõimeline.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kui müüa oma aiasaadusi turul, kas peab maksma siis ka tulumaksu?19.06.2013

Kas oma aiasaaduste müügilt turul peab maksu maksma? Aastaid tagasi, krooniajal, mäletan, et oli vist 30 tuhat krooni piiriks, mis oli aastas maksuvaba. Kas selline maksuvaba piir kehtib ka praegu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kehtib füüsilisest isikust ettevõtjale, kes võib omatoodetud töötlemata põllumajandussaaduste müügist saadud tulust maha arvata 2877 eurot aastas. See õigus ei laiene inimesele, kes ei ole ettevõtjana registrisse kantud.
 

Küsimus: Kuidas saada lapse isa nõusse, et laps saaks uue perekonnanime, sest meil on uus pere?19.06.2013

Tere
Minu mure on seotud esimesest kooselust lapse perekonnanimega. Laps kannab oma isa perekonnanime, kuid lapse isa last ei kasvata, ei toeta, ei tunne ka huvi tema käekäigu vastu juba üle kolme aasta. Meil on uus elu, uus perekond, laps kutsub minu elukaaslast isaks ning on tunnistanud, et ta on õnnelik, et tal sellise isa (laps teadlik oma bioloogilisest isast). Oleme käinud läbi kohtu alimentide saamiseks (siiski ei maksa), samuti ka kohtu kaudu on määratud kohtumisajad, mida ta ei kasuta kolm ja pool aastat juba. Tegelikult tean tema elust ainult seda, et tal on teine elukaaslane ja ka ühine laps. Minu soov oleks siiski lapse perekonnanimi saada meie perega ühiseks, kuna plaanime abielluda ning meil on ka ühine laps. Sedasi saaksime tervikperena edasi elada, ilma, et suuremal lapsel oleks muret miks on tema teise perekonnanimega. Ka laps ise on korduvalt avaldanud soovi, et perekonnanimi oleks sama, mis minul või minu elukaaslasel. Kahjuks rohkem kui kolm aastat tagasi kui seda teemat puudutasin lapse bioloogilise isaga, ei andnud ta mitte mingil tingimusel oma nõusolekut. Mis ma saaksin täna teha? Kui sooviksin ainuhooldusõigust ja otsustusõigust, millised oleksid minu võimalused need saada?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ühist hooldusõigust omavad vanemad saavad lapse perekonnanime muuta ühiselt ehk siis sellega peavad nõus olema mõlemad vanemad. Kui lapse isa ei ole lapse perekonnanime muutmisega nõus, on võimalik taotleda kohtult otsustusõigust lapse perekonnanime muutmiseks. Iseasi, kas kohus sellise nõude ka rahuldab, sest suure tõenäosusega on lapse isa sellele vastu ega pea seda põhjendatuks. Samuti tuleb kohtul arvesse võtta mitmeid olulisi asjaolusid, nt seda, kui kaua on laps isa perekonnanime juba kandnud ja kas ta on sellega harjunud.

Kui taotlete kohtult hooldusõiguse täielikku üleandmist (teisisõnu ainuhooldusõigust) ja kohus Teie nõude rahuldab, on Teil õigus ainuisikuliselt otsustada kõiki lapsega seotud asju, sealhulgas muuta lapse perekonnanime. Siiski peavad ühise hooldusõiguse lõpetamiseks esinema väga kaalukad asjaolud ja Teie poolt kirjeldatu alusel on keeruline anda konkreetset vastust, kas hooldusõiguse täieliku üleandmise nõude esitamine oleks perspektiivikas.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand