Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui ainuke sissetulek on töötukassa raha 100 eurot, siis mis summa peab alimentideks maksma?25.06.2013

Küsimus 1.
Kui ainuke sissetulek on töötukassa raha 100 eurot, siis mis summa peab alimentideks maksma? Inimesele peab teatavasti jääma kätte ka elu võimaldav miinimumsumma, mis tegelikult peaks olema palju suurem, kui see saadav 100 eurot.

Küsimus 2.
Kaks aastat tagasi kaotati ära maksuametipoolne alimentide eest saadav maksutagastus - kuidas nüüd käituda - kas see tõesti tähendab, et minu jaoks tõusis alimentidele kuluv summa 21% või tegelikult oleks normaalne, kui vähendan ka makstavat summat 21%.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Igakuine elatis ühele lapsele ei tohi olla väiksem kui pool alampalka – hetkel on alampalga suuruseks 320 eurot, seega ei tohiks elatis ühele lapsele olla väiksem kui 160 eurot kuus. Reeglina mõistavad kohtud miinimumsummas elatise välja ka siis, kui vanem on töötu (ja/või töövõimetu). Eelnimetatut põhjendatakse sellega, et minimaalne elatis ei ole ülemäära suur ja vastab lapse minimaalsetele vajadustele. Seega on keeruline anda nõu olukorras, mil elatise maksmiseks kohustatud vanema sissetulek on väiksem kui kehtiv elatise miinimum.

Elatist tõepoolest enam ei maksustata – makstav elatis läheb täies ulatuses elatise saaja kätte. Seadusemuudatus ei anna alust makstava elatise vähendamiseks (sh alla kehtiva miinimumi).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas summeeritud tööaja rakendamine peab olema lepingus kirjas või mille alusel seda saab rakendada?25.06.2013

Tere,
tean, et reeglina peab töötajal 7-päevase ajavahemiku jooksul olema 24h katkematut puhkeaega, v.a. summeeritud tööaja puhul, kui piisab 36-st järjestikusest tunnist.
Töötan 3 aastat samas ettevõttes ilma töölepinguta (minupoolsetele pärimistele vaatamata) osalise koormusega (ca 80%). Tööaeg on kindlaks määratud E-T 9-17 ja N-R 9-17, kolmapäev ja nädalavahetus on vaba. Ettevõtte (loomakliinik) lahtiolekuajad on E-R 9-19 ja L 9-15. Kas selliselt tööl käimist tuleks käsitleda kui summeeritud tööaja arvestust? Saan aru, et, summeeritud arvestust kohaldatakse sel juhul, kui tööajanormi täidetakse tööpäevast pikema ajavahemiku jooksul, ehk siis tööandja peab töötajate tööajanormi täitmise kohta arvestust nädala, kuu, kahe kuu, kvartali või nelja kuu kokkuvõttes. Samas ei ole minu puhul räägitud mingist tööajanormist, vaid tööpäev on fikseeritud pikkusega 8 tundi kindlatel nädalapäevadel. Palgaarvestuse aluseks on siiski tunnitasu, mitte kindel kuupalk. Küsimus olekski selle kohta, kas tööandjal on õigus mind rakendada tööle ka laupäeviti, ilma et mulle võimaldataks vaba esmaspäev?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teie küsimuses oleva informatsiooni põhjal võin väita, et Teie kokkulepitud töökoormuseks on 32 tundi nädalas. Mis on üle selle, läheb ületundide alla ja tuleb hüvitada eelkõige vaba ajaga. Ületundide rahalise hüvitamise korral toimub see 1,5-kordselt.
Summeeritud tööaja arvestuse varasemat kohaldamist, millega Te nõustunud oleksite, ei loe ma Teie küsimusest välja, seetõttu ei tohiks tööandja minu hinnangul seda ühepoolselt rakendada.
Teie rakendamiseks ületunnitööle väljaspool kokkulepitud tööaega peavad olema tööandjal mõjuvad põhjused, mis kaaluvad üles Teie huvid.
Õiglaseid töösuhteid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas see koondamine on õiglane, kui uue töötaja tööülesanded on peaaegu samad, mis koondatul?25.06.2013

Toimub töötaja koondamine, teostatakse ettevõtte ühe osakonna restruktureerimine. Samas kuu aega hiljem võetakse tööle töötaja, kelle ametinimetus erineb koondatu omast, kuid tööülesanded sisuliselt on samad.
Kas isikul, kes on koondatud, on alus arvata, et tegelikult ei olnud tegemist koondamissituatsiooniga ning vaidlustada oma koondamine? Millised on väljavaated andud vaidluses?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Individuaalse töövaidluse lahendamise seaduse § 6 lg 2 kohaselt võib töölepingu ülesütlemise vaidlustada 30 kalendripäeva jooksul. Teatud juhtudel saab küll taotleda tähtaja ennistamist, aga seda võimalust on võimalik hinnata peale kõikide asjaoludega tutvumist.
Millised on väljavaated koondamise edukaks vaidlustamiseks, sõltub sellest, mis tõendeid suudate esitada. Näiteks, kas restruktureeritud osakonnas oli Teie koondamise hetkel ette nähtud ametikoht, kuhu Teie asemel teine inimene tööle võeti, kui olulised on erinevused, millal ja kuidas saite teada uue ametikoha olemasolust ja sinna teise inimese töölevõtmisest jne.
Kui tunnete, et veel ei ole lootusetult hilja, siis soovitaksin kokku leppida konsultatsiooni aeg, et hinnata võimalusi.

Lugupidamisega: Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas lapse isa võib nõuda 12-aastase lapse osas isaduse testi, et elatisraha maksmisest vabaneda?25.06.2013

Kui lapse isale on kohtu kaudu elatise maksmine määratud, kas on võimalus, et ta saab seda vaidlustada nõudes isadustesti? Laps on praegu 12-aastane, lapse ema sellega nõus pole. Või puudub võimalus, kuna ta tunnistas lapse kunagi enda omaks?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isale on vähem kui aasta aega tagasi teatavaks saanud asjaolud, mis annavad alust arvata, et ta ei ole lapse bioloogiline isa, on tal tõepoolest õigus isadus vaidlustada.

Kui lapse isa põhjendatult isaduse vaidlustab, ei saa lapse ema sellest nö keelduda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida peaksin tegema, kui meil on ühine hooldusõigus, kuid emal on plaanis kolida lapsega teise eesti otsa?25.06.2013

Hetkel toimib ühine hooldusõigus väga hästi, elan lapsest ja tema emast vaid mõnesaja meetri kaugusel. Laps on tihti minu juures ja ei ole harv juhus nt kui lapse ema helistab ootamatult ja küsib, kas saan äkki lapse lasteaiast tuua või trenni viia. Nüüd aga selgus, et neil on plaanis kolida kaugele ära, praktiliselt teise Eestimaa otsa. Kuidas peaksin isana käituma, kui soovin, et laps jääks oma endisesse keskkonda, kus on tema isa, sõbrad, trenni- ja lasteaiakaaslased, (pool)vend jne. Kas saan olla kindel selles, et ilma minu nõusolekuta ei tohi lapse elukohta vahetada? Kui lihtsalt väljastatakse lapse emale vajalik luba kolimiseks kohtu poolt. Kui head on minu võimalused saada lapse hooldusõigus endale arvestades asjaolusid, et lapse jaoks säilib endine keskkond, laps saab endale suurema ja ilusama kodu, saab elada koos oma vennaga jne. Kuivõrd võetakse kohtus arvesse 6-aastase enda arvamust kelle juures ta elada tahab?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Kui lapse ema soovib lapsega elukohta vahetada, kuid Teie hinnangul ei vastaks see lapse huvidele, on Teil võimalus taotleda kohtult lapse viibimiskoha otsustusõiguse üleandmist – kui kohus Teie nõude rahuldab, on Teil õigus ainuisikuliselt otsustada, kus laps edasipidi elab.

Lapse viibimiskoha otsustusõiguse andmise otsustamisel lähtuvad kohtud eelkõige lapse huvidest. Lapse huvide seisukohast lähtuvalt on reeglina põhjendatud säilitada lapse väljakujunenud elukorraldus. Otsuse tegemisel vaatab kohus eelöeldu valguses peaasjalikult seda, kumma vanema juures on laps seni elanud – kui last kasvatav vanem on siiani edukalt hakkama saanud, puudub reeglina vajadus lapse elukoha muutmiseks. Seega on väga keeruline öelda, kas kohus peab antud olukorras olulisemaks seda, et laps jääks kasvama samasse piirkonda või sama vanema juurde, kes tema eest siiani peamiselt hoolitsenud on.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui naasen lapsehoolduspuhkuselt ja minu ametikohta enam ei ole, kas siis uue nimetusega sarnast kohta ei peaks pakkuma?25.06.2013

Viibin hetkel lapsehoolduspuhkusel, kuid peale vanemahüvitise lõppu sooviksin tööle naasta. Tööandjalt sain info, et minu juhataja ametikoht on ümber nimetatud ja mulle pakutaks minu endise palga eest müüja kohta (millega ma ilmselt nõustuda ei saa halva tööaja tõttu). Mittenõustumisel ütles tööandja, et koondavad. Siit küsimused:
Kas uue ametinimetusega kohta ei peaks ikkagi mulle pakkuma (lisandusid vaid mõned tööülesanded, muidu töö sama, mida ma tegin)?
Koondamisel saaksin vaid kolme kuu tasu, kas selle palga vääringus, mis teenisin (bruto 512) või viimase kolme kuu sissetuleku keskmine (mis on väiksem)?
Kuna laps veel alla 1,5, kas siis üldse saaks koondada ja peaksin leppima ikkagi müüja kohaga?

Tänan ette!

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Lapsehoolduspuhkust on õigus kasutada ühes osas või osade kaupa igal ajal kuni lapse kolme aastaseks saamiseni ning tööandja on kohustatud säilitama nii töökoha kui ka –tasu sama ajani. Ehk siis olenemata struktuuri muutusest, on Teil õigus oma endisele ametikohale kuni lapse kolme aastaseks saamiseni.
Peale lapsehoolduspuhkuse lõppemist tuleb tööandjal teha pakkumine uuele ametikohale. Sellega nõustumine või mitte, on siis Teie otsustada. Mittenõustumisel tuleb tööandjal ette võtta koondamise protseduurid.

Tööandjal on õigus koondada Teid üksnes ettevõtte tegevuse lõppemisel, tööandja pankroti väljakuulutamisel, kui tööandja tegevus lõpeb, või pankrotimenetluse lõpetamisel, pankrotti välja kuulutamata, raugemise tõttu. TLS §93 lg1.
Lapsehoolduspuhkuse katkestamisest on töötaja kohustatud teatama tööandjale 14 kalendripäeva ette, kui pooled ei ole kokku leppinud teisiti TLS §68 lg2.

Õiguspäraseid töösuhteid!

Merike Michelson
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas maakler saab keelduda isiklikel põhjustel korterit välja rentimast?23.06.2013

Tere.
Selline mure ühe maakleriga. Soovime rentida korterit, mida üks maakler pakub ja oleme nõus ka ettemaksu tegema. Rentida soovisin mina, aga elama asuks mu naine ja 3 last sinna, üks neist on raske puuega. Vastutan kõige eest mina. Naisel müüdi korter maha ja ta peab 13. kuupäevaks välja kolima aga ei ole kuhu, vallal sots. korterit pakkuda ei ole, selleks otsustasin talle ise rentida korteri. Maakler aga keeldub, kuna mitu aastat tagasi oli tal probleem mu naise pojaga, kes on puudega ja naisega, selle põhjal ei ole mulle nõus seda rentima. Mis õigusega tema mulle keeldub seda rentimast? Mida ma saan teha? Enamus sealseid kortereid rendib välja just see sama maakler, sellest vallast mujale kolida pole võimalik kuna laste päris isa ei anna selleks nõusolekut, et saaksime lapsed mujale sissekirjutada, et nad kooli lasteaeda paigutada. Hetkel otsustamisõigus laste asjade üle arutamisel kohtus, mis võib võtta aastaid.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kehtib lepinguvabaduse põhimõte, mis tähendab, et pool võib ise otsustada, kellega ta lepingu sõlmib ja kellega mitte. Kui korteri omanik on volitanud maaklerit lepingut sõlmima, siis tegutseb maakler omaniku esindajana ja maakler otsustab, kellele ta korteri välja üürib. Ainus, mida antud juhul ehk teha saaksite, on rääkida korteri omanikuga otse - kui ta on nõus teile korteri üürima, siis ei saa maakler teda keelata.
 

Küsimus: Kas maakleritasu peab maksma üürileandja või võib ta selle ikkagi üürnikult sisse nõuda?23.06.2013

Tere,
Taivo Saks vastas küsimusele, kes peaks maksma maakleritasu, korteri üürimisel, kuupäeval 02.03.20, mis jõudis ka tarbija24.ee leheküljele, et:
"Maaklerilepingut, s.h tasu maksmist, reguleerib võlaõigusseadus. Maakleritasu on kohustatud maksma see, kes maakleri palkab."

Tavaline praktika on varem olnud see, et maakleritasu on ühe kuu üür.
Hetkel on aga sama moodi ühe kuu üür (veel lisaks tagatisrahale ja ühe kuu üüri ettemaksule) pandud kirja kui lepingutasu, mida üürnik peaks tasuma.
Kas see ei peaks sama moodi minema pigem üürileandja kohustuste alla? Või on see üks seaduse auk, mida nüüd ekspluateeritakse?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ilma lepinguga tutvumata ei ole kahjuks võimalik vastust anda, kuid üldjuhul kehtib lepingulistes suhetes lepinguvabaduse põhimõte, s.t et pooled võivad lepinguga mistahes tingimustes kokku leppida. Kui soovite, et praegu lepingutasuna kajastatud summa oleks kajastatud maakleritasuna ja teine pool sellega nõustub, siis saate lepingusse vastava muudatuse sisse viia.
 

Küsimus: Kas novembrist tööle asunud töötajal on õigus 28 puhkusepäevale või proportsionaalselt vastavalt töötatud kuudele?21.06.2013

Tööleping on sõlmitud 5.november 2012.a. ja töötab majahoidjana KÜ-s. Soovib puhkust 1.juulist 2013.a.. Kas tal on õigust saada 28 päeva puhkust jooksva aasta eest või töötatud kuude eest?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töötajal on õigus jooksva aasta eest põhipuhkust saada täies ulatuses, lisaks (nov., dets. 2012) eest.
Kui töötaja lahkub töölt enne käesoleva aasta lõppu, on tööandjal õigus ettemakstud puhkuse hüvitise osa kinni pidada.

Korrektset puhkuse vormistamist:

Merike Michelson
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas korteriühistu võib anda ühistu eakale liikmele laenu gaasiboileri vahetamiseks?20.06.2013

Tere!
KÜ tellis majas olevate gaasiseadmete kontrolli sh kontrolliti korterites olevaid seameid ja ühendusi. Meister koostas aktid ja elanikud ja juhatus said olukorrast ülevaate. Mõnedes korterites soovitati vanad ohtlikud seadmed välja vahetada. Ühe korteri omanik, kes on kõrges vanuses pensionär, soovibki paigaldada uue gaasiboileri. Selleks tegi ta KÜ-le avalduse ja soovib laenu tähtajaga 6 kuud, et seade muretseda ja paigaldada. Tagasimakse toimuks igakuise üüriarvega, kus on laenusumma jagatud 6 kuu peale.
Minu küsimused on:
1.kas selline laenuandmine on mõeldav
2.kui jah, kas selle küsimuse otsustab juhatus või üldkoosolek
3.kes allkirjastab lepingu
4.kas see peaks olema notariaalne leping
5.kui jah, kes maksab notarikulud
6.milliste asjaoludega peab KÜ üldse arvestama, kui ta laenu annab, tegemist on ikkagi eaka inimesega?

Olen väga tänulik vastuse eest

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, küsimusele vastamiseks tuleb esmalt selgitada välja, kas gaasiboileri näol on tegu korteriomandi kaasomandi eseme või reaalosa koosseisu kuuluva asjaga.
Korteriomandiseaduse paragrahv 1 lg 2 ja 2 lg 2 sätestavad üldreegli, mille kohaselt on kaasomandi esemeks ehitis ja selle osad. Viimatinimetatud kaasomandi eset hoiavad korteriomanikud korras ühiselt, kas siis valitseja või korteriühistu kaudu.

Ehitise mõiste avab ehitusseaduse paragrahv 2 lõige 1, mille kohaselt on ehitis inimtegevuse tulemusena ehitatud terviklik asi.

Olen seisukohal, et gaasiboileri olemasolu omab ehitise terviklikkuse ning ka ohutuse seisukohalt olulist tähtsust, mistõttu tuleb teda lugeda kaasomandi eseme hulka kuuluvaks.

Eeltoodust tuleneb ka vastus Teie küsimusele: gaasiboileri kontrollimise ja vahetuse kulud peab kandma korteriühistu.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ