Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millise vallasvara võib müüja enne kinnistu üleandmist ära viia?16.07.2013

Müüja kohustub tagama, et kinnistu otsese valduse üleandmise ajal ostjale, on see sama heas seisukorras nagu see oli ostja poolt asja ülevaatamise ajal. Mida võib müüja ära viia kuni lepingu eseme üleandmiseni?Samas ostja on juba kinnistusregistrisse kantud omanikuna. Müüa räägib, et viib ära vallasvara. Mida tähendab vallasvara?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui lepingu objektiks oli kinnistu ilma seal olevate asjadeta, siis võib müüja sealt kõik asjad minema vedada. Vallasasi on üldjuhul selline asi, mille saab vabalt kaasa võtta ilma kinnisasja või selle olulist osa (näiteks maja) kahjustamata. Vallasasjadeks on näiteks mööbel, tööriistad jms. Kaasa ei tohiks võtta näiteks aknaid ja uksi, juhul, kui need on maja küljes. Kui aknad on kuhugi ladustatud, siis on ka need vallasasjad ja võib kaasa viia, kui ei ole teistsugust kokkulepet. Kinnisasja kahjustamine tähendaks eelkõige maatüki ja sellel oleva maja kahjustamist. Seega asjade äravedamine ei tohiks üldjuhul kinnisasja seisukorda muuta.
 

Küsimus: Kas müüja võib takistada remondiga alustamast, kui ta enam seal ei ela aga valduse üleandmise kuupäev on septembris?16.07.2013

Tere
Müüa ja ostja on kokku leppinud, et lepingu eseme otsene valdus antakse ostjale üle hiljemalt 19. septembril käesoleval aastal.
Kas müüjal on õigus enne otsese valduse üleandmist takistada ostjal elamusse sisenemast ja remonttöödega alustamast, kui müüja enam reaalselt kohapeal ei ela?
Müüja tahab sulgeda uksed/aknad ja viivitada üleandmist viimse lepingus sätestatud kuupäevani. Asjaõigusleping on juba sõlmitud juuni kuus käesoleval aastal ja ostja on kantud kinnistusregistrisse omanikuna?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui lepingus on valduse üleandmise aeg kokkulepitud, siis ei ole teil õigust seda enne nõuda. Omaniku staatus annab teile nõudeõiguse, see tähendab, et võite nõuda valduse üleandmist nendelt, kes valdavad teie asja ilma seadusliku aluseta. Praegusel juhul ei valda ostja teie omandit ilma seadusliku aluseta.
 

Küsimus: Kui palju enne töötaja puhkust peab tööandjal olema puhkusegraafik kooskõlastatud?09.07.2013

Tere!
Kui tööandja on puhkusegraafiku kinnitanud alles 30.04.2013.a., kas töötajal on kohustus graafikus näidatud ajal puhkusele minna või on õigus puhkusele jääda töötajale sobival ajal teatades sellest tööandjale 14 kalendripäeva ette (esitades avalduse)?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Puhkuse ajakava kinnitamine ja töötajatele tutvustamine peab seaduse järgi olema läbi viidud kalendriaasta esimese kvartali jooksul (TLS § 69 lg 2). Kui olete oma allkirjaga selle heaks kiitnud, toimub puhkusele minek ajakava alusel. Kui ei, siis kahe nädalase etteteatamisega.
Õigus nõuda põhipuhkust sobival ajal on:
1) naisel vahetult enne ja pärast rasedus- ja sünnituspuhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust;
2) mehel vahetult pärast lapsehoolduspuhkust või naise rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal;
3) vanemal, kes kasvatab kuni seitsmeaastast last;
4) vanemal, kes kasvatab seitsme- kuni kümneaastast last, – lapse koolivaheajal;
5) koolikohustuslikul alaealisel – koolivaheajal
(TLS § 69 lg 7).
Väljateenitud puhkuse nautimist soovides:

Merike Michelson
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandja peab aktsepteerima uut lahkumisavaldust, kui omal soovil lahkumise asemel on nüüd aluseks tervise halvenemine?05.07.2013

Tere!
Esitasin avalduse töölepingu lõpetamiseks omal soovil, sest töö on stressirikas. Minu arst diagnoosis mul depressiooni. Kas tööandjal on kohustus aktsepteerida uut avaldust (arstitõendiga) - lõpetada tööleping tervise halvenemise tõttu. Kas uue avalduse esitamiseks on mingi tähtaeg?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Tegemist on uute asjaoludega ja kui arstitõendi sõnastus selgelt vastunäidustab Teie töö, siis on Teil alus öelda tööleping üles TLS § 91 lg 3 alusel. Erakorralisest ülesütlemisest ei pea töötaja tööandjale ette teatama, kui kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades ei või mõistlikult nõuda lepingu jätkamist kokkulepitud tähtaja või etteteatamistähtaja lõppemiseni. Seda võib siiski teha mõistliku aja jooksul, kui Te teada saite töölepingu ülesütlemise alusest. Antud juhul on selleks arstitõend ja ka siinolev vastus.
Tervise taastumist soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kuidas tööandjal leping koheselt lõpetada, kui töötaja tahab kuu aja pärast minna konkurendi juurde tööle?05.07.2013

Töötaja esitab lahkumisavalduse sooviga lõpetada tööleping 1 kuu pärast ja selgitab, et läheb tööle otsese konkurendi juurde. Tööandja on huvitatud lepingu lõpetamisest koheselt. Millised on tööandja võimalused leping koheselt lõpetada? Kas töötajal on õigus nõuda lepingu varem lõpetamise eest 1 kuu töötasu?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Kahjuks on paljukirutud uus Töölepingu seadus siinkohal töötaja kasuks kaldu. Kui töölepingus puudub konkurentsikeeld ja töötaja täidab oma tööülesandeid muidu korralikult, siis puudub alus töötajaga ilma täiendavate kuludeta päevapealt töölepingu lõpetamiseks.

Üheks võimaluseks tööleping koheselt lõpetada, on poolte kokkulepe TLS § 79 alusel. Paraku eeldab see töötaja nõusolekut. Poolte kokkuleppel TL lõpetamise korral puudub kummalgi poolel kohustus maksta täiendavat hüvitist, kui selles eraldi kokku ei lepita.

Juhul, kui kokkulepet ei saavutata ja tööandja otsustab sellest hoolimata TL koheselt lõpetada, tuleb töötajale maksta hüvitist 30-st päevast puudujääva osa eest.
Konstruktiivseid kokkuleppeid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas on õigus saada sündiva lapse ainuhooldusõigus endale, kuna lapse ema on kriminaalkorras karistatud?02.07.2013

Tere
Endine (eks)elukaaslane on rase. Kas oleks võimalik teha isadustesti ning kui näiteks selgub, et laps on minu, kas oleks võimalik peale sünnitamist või juba raseduse ajal hooldusõigus endale saada kuidagi, kuna lapse ema on kriminaalkorras karistatud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Iseenesest on võimalik DNA analüüsi läbi viia ka enne lapse sündi, kasutades selleks lootevedelikku, kuid see eeldab nii tulevase lapse ema kui ka isa nõusolekut. Kohtupraktika isaduse tuvastamise osas enne lapse sündi mulle teadaolevalt puudub, seega ma asuks seisukohale, et enne lapse sündi kohtu kaudu isaduse tuvastamist võimalik nõuda ei ole.

Pelgalt asjaolu, et lapse ema on kriminaalkorras karistatud, ei anna alust lapse emalt hooldusõiguse äravõtmiseks. Selleks, et vastsündinud lapse emalt hooldusõigus täielikult ära võetaks, peaksid esinema väga kaalukad asjaolud. Samuti olen seisukohal, et lapse hooldusõiguse üleandmise taotlemiseks saate kohtusse pöörduda siis, kui laps on sündinud, mitte naise raseduse ajal.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mitme tähtajalise üürilepingu järel võiks see muutuda tähtajatuks?02.07.2013

Kas linnal on õigus minuga leping lõpetada, kui nüüd tähtajaline viimane üürileping lõpeb. Linn on minuga sõlminud ühele ja samale elamispinnale 1998-2013 järjest 4 tähtajalist lepingut, kasutan üht ja sama elamispinda sundüürnikuna juba 14 aasta. Kas leping peaks muutuma tähtajatuks. Omandireformi käigus tagastati maja, kus olin elanud 1957 aastast 1995 a, õigusjärgsele omanikule, 1998 aasta eraldas linn mulle üürikorteri.
ootan vastust
Lugupidamisega

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Nagu aru saan, siis tegelikult linn mitte ei lõpeta teiega lepingut, vaid olemasolev leping lihtsalt lõpeb ja linn ei soovi seda pikendada. Isegi, kui leping oleks muutunud tähtajatuks, ei tähenda see, et lepinguline suhe kestaks siis igavesti. Tähtajatu üürilepingu võib igal ajal üles öelda.
See, et linn ei soovi enam uut lepingut sõlmida, on tema õigus. Lepinguvabaduse põhimõttest tulenevalt võib pool ise valida, kas ta sõlmib lepingu või mitte. Lepingu kehtivuse periood ei oma siin tähtsust.
 

Küsimus: Kust alustada, et nõuda ehitajalt hüvitist loata minu kinnistu kasutamise eest?02.07.2013

Väljaspool eraomandi krunti teostati vee- ja kanalisatsioonitöid. Tööde teostamise ajal viidi kanalisatsioonitoru üle erakrundi aia. Vesi koos pinnasest tulenevaga pumbati kollektori süvendist aiamaale. Firma ei ole aiamaad korrastanud ja eitab kasutamist. Firma ei teavitanud ja puudub kirjalik akt meie poolt krundi kasutamise kohta. Omanik käis kohal tööde teostamise ajal ja nägi mis toimub. Firma tegutses krundil salaja (ilma loata, meile teatamata, puudus kokkulepe). Kas firmal on õigus minna eraomandi valdusesse ja teostada seal töid omal soovil kui puudub omaniku nõusolek? Kas on õigus nõuda firmalt hüvitist? Vajadusel kelle poole või kuhu peab pöörduma.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Võõral krundil viibimine ilma omaniku loata, on üldjuhul keelatud. Kui leiate, et teile tekitati sellega mingisugust kahju, peaksite alustama kahjunõudest. Selles peaksite selgelt välja tooma, millist kahju teile tekitati ja kui suur on teie rahaline kaotus, mille hüvitamist te soovite.
 

Küsimus: Mitu aastat on õigus tagasiulatuvalt nõuda elatisraha?02.07.2013

Mitu aastat on õigus tagasiulatuvalt nõuda alimente?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse §-i 108 kohaselt võib ülalpidamiskohustuse täitmist nõuda tagasiulatuvalt kuni ühe aasta eest enne elatishagi kohtule esitamist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas ehitustööde eest raha kättesaamiseks on kvaliteedi üle peetavas vaidluses tõenditeks ka fotod ning kirjavahetus?02.07.2013

Tere,
Tellija on jätnud töövõtjale tasumata suure osa lepingusummast (5000 15000-st eurost), tuues põhjuseks ehituse kvaliteedi puudused. Puudused olid tegelikult suhteliselt väiksed ja ebamäärased. Turuhind puuduste kõrvaldamiseks on 1000 eurot. Kokkuleppel töövõtjaga teostab parandustööd tellija ise töövõtja kulul, kuid maksumus kujunes juba ebaproportsionaalselt suureks. Tellija pidi esitama töövõtjale hinnapakkumise, kuid alustas parandustööd oma tuttava ettevõtja abil, teiste soodsamate teostajate hinnapakkumisi küsimata.
Tellija venitab tööde lõpetamisega ebamõistlikult kaua - üle aasta. Osaliselt tehtud parandustöö on ebakvaliteetne, olles vastuolus tellija enda kvaliteedi määramisega. Lisaks on ilmnenud petuskeemid (plaanitud ja töövõtja poolt makstud töö tegematajätmise püüdis tellija töövõtja eest varjata).
Samas rikkus tellija töövõtja autoriõiguseid ja projekti tingimusi, muutes põhjendamatult arhitektuurset lahendust, soovimata arvestada töövõtja järelevalve raames tehtud märkusi.
Kuidas saab nüüd saamata raha kätte, hinnates esialgsete puuduste olulisust või ebaolulisust ning tellija nõudmiste mõistlikkust? Leping, põhjalik kirjavahetus telljaga ning fotod objektist kogu töö kestel on olemas.
Kas riiklikult tunnustatud ehitusekspertide pidev töö oli hädavajalik igal etapil või kohus võib nüüd aktsepteerida ka kvaliteetseid fotosid (RAW-faile, mis on alles korraga mälukaardil ja arvutis) ning kirjavahetust, tehes ehitise ekspetiisi praegu, osaliselt tagantjärele?
Lugupidamisega,
töövõtja

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tõendiks tsiviilasjas on igasugune teave, mis on seaduses sätestatud protsessivormis ja mille alusel kohus seaduses sätestatud korras teeb kindlaks poolte nõudeid ja vastuväiteid põhjendavad asjaolud või nende puudumise, samuti muud asja õigeks lahendamiseks tähtsad asjaolud. Tõenditeks on kindlasti ka fotomaterjal ja kirjavahetus, kuid seda, millised puudused töös esinesid ning kuivõrd on tellija poolt tehtud tööd vajalikud ning milline on nende kvaliteet jne peaks hindama siiski ehitusekspert vastava ehitusekspertiisi tegemise kaudu. Ehitusekspertiisi tegemisel saab kasutada tõendusmaterjalina eelnevalt tehtud fotosid. Kahjuks on nii, et kui pooled ei suuda lahkhelisid kohtuväliselt kokkuleppel lõpetada, siis saab rahalise kohustuse täitmist nõuda üksnes kohtu kaudu.