Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas pean maksma tulumaksu, kui 4-kuud enne korteri võõrandamist kirjutasin majja sisse?13.04.2015

Tere,
Olen soetanud 2003.a korteri. Olime kogu perega sissekirjutatud. 5 aastat hiljem hakkasime ehitama maja. Maja sai valmis 2011a, siis kolisime majja, kuid sissekirjutus oli korteris edasi. 2015a jaanuaris ostustasime majja sissekirjutada ja korteri müüki panna. Korter sai müüdud aprillis 2015 ehk ca 4 kuu pärast. Kas nüüd pean tasuma tulult tulumaksu? Korter on olnud enne majja kolimist minu ainukene alaline eluase. Mingit kinnisvara pole siiani müünud.
Tänud

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Rahvastikuregistri kanne on ainult üks asjaolu, mida on võimalik alalise elukoha määramisel arvesse võtta. Maksuvabastus kehtib üksnes tegeliku eluaseme võõrandamisel. Kuna müüdud korter ei olnud teie pere alaline elukoht juba mitu aastat, siis kuulub müügist saadud kasu (müügitulu ja soetamismaksumuse vahe) tulumaksuga maksustamisele.
 

Küsimus: Kas pean mitteresidendina maksma tulumaksu Eesti Vabariigile, kui müün 2007. aastal saadud pärandvara maha?09.04.2015

Tere!
Olen Iirimaa resident 2003. aastast saadik. 2007. aastal sain testamendi alusel Eestis oma vanaema pärandvara (eramu ja krundi) ainuomanikuks. Kõnealuses kohas elas minu isa kuni 2014. aastani, mil ta lahkus siit ilmast. Mingit tulu pärandvarast pole saanud kuna toetasin oma isa elamist seal ja maksin ära maksud ning arved.
Kas pean maksma tulumaksu Eesti Vabariigile juhul, kui otsustan nüüd 2007. aastal saadud pärandvara maha müüa?
Ette tänades,

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Mitteresidendist füüsiline isik maksab kinnisvara võõrandamisel tulumaksu, sõltumata sellest, millal ja kuidas vara omandati. Maksustatakse saadud kasu, antud juhul müügitulu miinus müügiga seotud kulud. Müüki on võimalik käsitleda ka ettevõtlusena. Seda tasub kaaluda juhul, kui vara haldamisega on aastate jooksul kaasnenud arvestatavaid kulusid.
 

Küsimus: Kaua pean korteris elama, et müügil tulumaksust pääseda, kui sain selle aasta tagasi pärimise teel ja olen elanud seal 3 kuud?06.04.2015

Testamendi järgi sain aasta tagasi päranduseks korteri. Nüüd soovin seda korterit müüa. Olen selles korteris elanud juba 3 kuud ja see on minu ainus kinnisvara. Kas ma pean müügist saadud rahalt tulumaksu maksma? Kui jah, siis kaua peab selles korteris veel elama, et vältida tulumaksu maksmist?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui peate seda korterit oma alaliseks/peamiseks elukohaks, siis on korteri müük maksuvaba. Kui korter on elukohana kantud rahvastikuregistrisse, siis ei tohiks antud juhul ka kellelgi teisel kahtlust tekkida. Mingit elamisaja normi pole olemas.
 

Küsimus: Kas puhkusetasu arvestamisel võetakse arvesse ka TLS§37 "Töötasu vähendamine töö mitteandmise korral" tasusid?02.04.2015

Tere! Kas keskmise töötasu arvestamisel puhkusetasu maksmiseks või töölepingu lõpetamisel kuuluvad arvestuse aluseks oleva töötasu hulka ka TLS§37 "Töötasu vähendamine töö mitteandmise korral" arvestatud tasud?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Puhkusetasu ja töölepingu lõpetamisel makstavat hüvitist arvutatakse erinevalt. Puhkusetasu arvutatakse töötaja keskmise kalendripäevatasu alusel. Töölepingu lõpetamise hüvitist makstakse keskmise tööpäevatasu alusel. Keskmise kalendripäevatasu arvutamiseks liidetakse eelnenud kalendrikuudel teenitud töötasu, sh TLS § 37 nimetatud perioodi eest makstud tasu. Keskmise tööpäevatasu arvutamiseks liidetakse eelnenud kuudel teenitud töötasu ja jagatakse sama ajavahemiku kalendaarse tööpäevade arvuga, mida on vähendatud nende tööpäevade võrra, millal töötajale ei arvestatud töötasu tööst keeldumise tõttu ja millal töötaja töötasu vähendati TLS § 37 alusel.
 

Küsimus: Kas eraisikult eraisikule tehtav rahaline kingitus kuulub (tulu)maksustamisele?31.03.2015

Kas eraisikult eraisikule tehtav rahaline kingitus kuulub (tulu)maksustamisele?
Juhul kui kingitusena saadud rahasummalt ei pea tulumaksu maksma, siis kas piisab kui kirjutada pangaülekandes väljale "sisu" sõna "kingitus", või peab kingituse tegemise vormistama (nt vabas vormis poolte vaheline kinkeleping vms), et juriidilises mõistes oleks tegu kingituse mitte tulu saamisega, vältimaks hilisemaid vaidlusi maksuametiga?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Saadud kingitust ei maksustata, sõltumata sellest, kas kinkija on füüsiline või juriidiline isik. Kinke vormistamiseks mingeid nõudeid ei ole, leping võidakse tehakse siis, kui kinkega on seotud mingid tingimused. Et kinke saaja end võlglasena ei tunneks, võiks pangaülekande sisuväljale märkida „kingitus“.
 

Küsimus: Kas osaühing saab taotleda sotsiaalmaksu soodustust töövõimetuspensionärist juhatuse liikme palgale?27.03.2015

Kas osaühing saab taotleda sotsiaalmaksu soodustust juhatuse liikme palgale, kui nimetatud juhatuse liige on töövõimetuspensionär ja töötab oma ettevõttes töölepingu alusel täistööajaga, juhatuse liikme tasu ta ei saa.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kuna maksustamine toimub üksnes seaduse alusel, siis ei saa ühegi maksu puhul anda kellelegi mingeid soodustusi. Töötavale töövõimetuspensionärile on ette nähtud vähemalt 7 lisapuhkepäeva, nende päevade eest makstav puhkusetasu on sotsiaalmaksuvaba ja makstud puhkusetasu hüvitab tööandjale riik.
 

Küsimus: Kui jätkaksin praegust FIE tegevust OÜ-na, kas ma pean pidama tekkepõhist raamatupidamist või võin jätkata kassapõhisega?26.03.2015

Olen vanaduspensionär ja osutan FIE-na taksoteenust. Soovin registreerida ennast ümber OÜ-ks jätkates taksoteenuse osutamist. Töötajaid ma tööle võtta ei planeeri. Kas ma pean OÜ-na pidama tekkepõhist raamatupidamist või võin jätkata kassapõhisega? Kumb variant oleks kasulikum?
Milliseid makse ma pean tasuma? Kas ma pean tasuma ka sotsiaalmaksu või saan seda ka vältida. Millised oleksid soovitused OÜ asutamisel ja registreerimisel.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Juriidilise isiku raamatupidamine on tekkepõhine. Taksoteenuse puhul pole vahet, kumba arvestusmeetodit kasutada. Palga maksmisel peab juriidiline isik kinni tulumaksu ja maksab sotsiaalmaksu. Dividendi maksmisel maksab äriühing ainult tulumaksu. Kui ettevõtja jooksva aasta käive ulatub üle 16 000 euro, siis tuleb hakata arvestama käibemaksu, aga seda võib teha ka väiksema käibe puhul. Käibemaksu puhul pole vahet, kas ettevõtja on füüsiline või juriidiline isik. Osaühingu saab mugavalt asutada internetis ettevõtjaportaali kaudu. Samas portaalis saab hõlpsasti ka raamatupidamist teha. Vt http://www.rik.ee/et/ettevotjaportaal
 

Küsimus: Kas päritud korteri müügi tulu peab deklareerima järgmise aasta deklaratsioonis või vahetult peale müügitehingut?25.03.2015

Kas päritud korteri müügi korral peab saadud tulu deklareerima järgmise aasta tuludeklaratsioonis või tuleb see esitada peale müügitehingu toimumist?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Päritud korteri müügi puhul deklareeritakse müügitulu ja müügiga seotud kulud selle aasta tuludeklaratsioonis, millal müük toimus. Sama kehtib kõigi tulude ja mahaarvamiste kohta. Näiteks, kui korter müüdi 2014. aastal, siis kajastatakse tehing 2014 aasta deklaratsioonis, mille esitamise tähtaeg on 31.03.2015.
 

Küsimus: Kas isapuhkus makstakse kui puhkusetasu või kui töötasu?25.03.2015

Tere
Olen kõikjalt lugenud, et isapuhkusetasu kuulub puhkuse alla ja makstakse välja töölepinguseaduses ette nähtud puhkusetasude maksmise korras. Raamatupidaja väidab mulle, et see on töötasu ja makstakse koos palgaga. Kuidas ja millal tuleb isapuhkus välja maksta?
Aitäh

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Isapuhkusetasu makstakse välja töölepinguseaduse § 70 sätestatud puhkusetasude maksmise korras, hiljemalt eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust, kui tööandja ja töötaja ei ole leppinud kokku teisiti.
 

Küsimus: Kas maksuamet kontrollib kinnisvara elukohana kasutust tõesti vee-, elektri- ja prügi arvete järgi?23.03.2015

Tere!
5 aastat tagasi kingiti mulle maja Viljandis. Selles majas elas sugulane, kes suri 2014 aasta oktoobris. Kohe peale tema surma kolisin ise Tallinnast Tartusse ja kirjutasin end sinna majja sisse. Aga me lõpetasime prügiveoteenuse, kuna käin seal ainult nädalavahetuseti (töö tõttu) ja muidu saab trahvi, kui kast täis pole. Elektrileping on meil ka hetkel aktiivne aga väga ei tarbi. Kanalisatsiooni pole. Seega pole aru saada, et seal keegi elaks. Olen kuulnud, et maksuamet teeb kontrolli just nende teenuste alusel. Endal mul on üürikorter ja nüüd tahaks oma kodu osta ja selle maja maha müüa. Kas ma pean sellelt majalt tulumaksu maksma?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksuvaba on alalise või peamise eluaseme võõrandamine. Seda, kas eluase on peamine/alaline elukoht, määratakse asjakohaste tõendite kogumi põhjal, kusjuures inimese enda ja maksuameti tõendid ja neist tehtud järeldused võivad olla erinevad. Elukoha määramisel on oluliseks andmeallikaks rahvastikuregister, kuhu inimene kannab oma elukoha andmed peale uude elukohta kolimist. Kuna kolisite Tallinnast ära ja kandsite registrisse oma elukohana Viljandi maja, siis on see maja minu arvates täna Teie peamine/alaline elukoht. Leian, et töö tõttu üürikorteri (ajutine) kasutamine seda ei muuda, sõltumata sellest, mitu päeva nädalas oma kodus viibida saate. Kui leiate, et maja on Teie peamine/alaline elukoht, siis selle müüki ei deklareerita ega maksustata.