Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millal võin sõidutada last ilma turvaistme või aluseta?13.10.2022

Tere

Millal võin sõidutada last ilma turvaistme või aluseta?
Kas sellest piisab, et turvavöö ulatub üle õla kui laps on juba 6a ja 120cm pikk? Millisest pikkusest alates pole vaja lapsele alust enam?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Seadus sellele küsimusele konkreetset vastus ei anna.
Liiklusseaduse § 36. Lapse ohutust tagavad lisanõuded
(6) Kui lapse pikkus ei võimalda teda sõiduki või turvavöö tootja nõuete kohaselt kinnitada sõiduki turvavööga, tuleb lapse sõidutamisel sõidukis, millel on turvavööd, kasutada tema pikkusele ja kaalule sobivat turvaseadme tootja nõuete kohaselt kinnitatud turvaseadet.

Seega tuleks Teil otsida välja auto kasutusjuhend ja tutvuda sealsete nõuetega, ehk kas autotootja on ette näinud konkreetse pikkuse. Palju sõltub autost ja selle turvavöö paigutusest. Isiklikust kogemusest 120cm pika lapse puhul, tasub veel eelistada vähemalt istumisalust. Eesmärk on, et vöö ei jookseks üle kaela, 120cm on selline pikkus, et ilusti istudes on ka vöö ilusti, kuid laps liigutab, vajub allapoole ja siis kipub vöö ikkagi kaelale asetuma mis avariiolukorras on äärmiselt ohtlik, kui turvavööd pingutid rakenduvad.
 

Küsimus: Mida teha kui ekselukaaslane käib ukse taga ähvardamas?30.09.2022

Kuidas peaksin käituma kui minu eksmees, kellega läksin värskelt lahku ja ta kolis välja minu üüripinnalt, käib ukse taga ja ähvardab saata sõbrad ja räägib, et kuni tema pole minust üle saanud ei saa mina rahulikult elada. Olgu mainitud, et mul on tekkinud uus suhe aga ei ela veel koos uue mehega, aga ta käib külas ja ka tema suunal on tulnud ähvardusi stiilis et olge ettevaatlikud jne.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

See on üpriski komplitseeritud probleem, millele siin vastust anda. Soovitaksin Teil võtta ühendust enda piirkonna veebipolitseinikuga, kes saab asjaolusid täpsemalt küsida ja hinnata. Kontaktid leiate https://www.politsei.ee/et/veebipolitseinikud
 

Küsimus: Kas politsei võib teha trahvi kui sõiduautos puudub salongi tahavaatepeegel?30.09.2022

Tere!

Kas B-kategooria sõiduautol on kohustuslik salongis asuv tahavaatepeegel ja kas politsei võib teha trahvi ja ülevaatuse ära võtta kui salongis asuv tahavaatepeegel puudub?

Aitäh

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kood 611. Tahavaateseadmed
3. M1 ja N1 kategooria sõidukitel peab olema vasakul küljel või mõlemal küljel välispeegel
ja üks sisepeegel. Sisepeegel ei ole nõutud, kui see ei võimalda vaadet taha.

M1 kategooria = Sõiduauto.

Salongis tahavaate peegli puudumisel ei vasta sõiduk kehtestatud tehnonõuetele ning kordusülevaatusele saatmine või sanktsiooni rakendamine on võimalik.


Vastavad nõuded leiate https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1130/9202/2002/MKM_m41_lisa_1.pdf#
 

Küsimus: Kas saan load siiski lõpetada enne otsust, kuigi jäin lubadeta sõiduga vahele?23.09.2022

Tere!
Jäin lubadeta sõitmisega vahele nädal enne ARKi sõidueksamile minekut, eksami aeg on kirja pandud ja riigilõiv tasutud.
Kas saan load siiski lõpetada enne otsust, kuigi jäin lubadeta sõiduga vahele?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere
Teile on võimalik juhtimisõigus anda juhul kui rikkumine ei ole jõustunud. Ehk seni kuni Te ei ole kätte saanud trahviotsust või trahvi tasunud, et ole rikkumine jõustunud. Seni on võimalik Teil eksam sooritada ja juhtimisõigus saada.
 

Küsimus: Kas alla 16-aastane võib omada autot ja kas võib eramaal või mingis muus kohas autoga sõita?21.09.2022

Kas alla 16-aastane võib omada autot ja kas võib eramaal või mingis muus kohas autoga sõita?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

16 aastase nimele on on võimalik tõesti sõiduk kirjutada. Sõita võib ta õppesõiduks mõeldud alal.
 

Küsimus: Kas vanaduspensioni arvestamisel lähevad ka osalise töövõimeaastad arvesse nagu tööstaaž?20.09.2022

Kas vanaduspensioni arvestamisel lähevad ka osalise töövõimeaastad arvesse nagu tööstaaž?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsimuse esitaja
Lühike vastus Teie küsimusele on: osalise töövõime periood ei lähe tööstaaži hulka. Töövõimetoetuselt makse ei maksta, kuid vanaduspensioniõiguslikku tööstaaži arvestatakse ju makstud sotsiaalmaksu alusel juba alates 2000 aastast.
Pensioni maksmise kohta saate täpsemat infot Sotsiaalkindlustusametist
https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et
 

Küsimus: Kas ja millal tohin enda kinnistul tööpäeva alustuseks ja lõpetuseks raketipüstolist rakette lasta, et ikka tööpäev heas tujus kulgeks?15.09.2022

Tere

Ostsin raketipüstoli ja laengud (punane stardib eduka päeva ja valge lõpetab tööpäeva:-) ).
Kas ja millal tohin enda kinnistult hommikuseks tööde alustamiseks lasta rakette. E-R. Sept-okt kell 08oo start ja tööpäev lõpeb kell 16oo) Lihtsalt ikka selleks, et tööpäev algaks heas tujus ja kõigil oleks korraga töötegemiseks ja ärkamiseks hea tahe ja lõbus tuju!
Naaberkinnistud on samuti minu haldusalas.
Kaugemad naabrid on mõistvad ja igati sõbralikud. Räägin nendega korra selle minu käitumise nendega üle, et kas neile see hommikune äratus ikka sobilik.
Teeb ikka veits pauku ja see pole miski kukk, kes hommikul kireb)
Laskja pole joobes ja tavarelva käsitlemiseks, on andnud riik loa.
Lihtsalt pole tahtmist olla ülbe ja tähtis poiss, aga tahaks, et päev algaks teisiti, kui nende töötajate tavaline tööpäev on siiani alanud.
Kuis pean käituma, et "hundid söönud ja lambad terved"
Tänud, et jaksasite kaasa mõelda.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

See tegevus oleks mõistlik läbi rääkida kõikide naabritega, keda see häirida võiks, samuti võiksite ka piirkonnapolitseinikuga suhelda, kontaktid leiate siit: https://www.politsei.ee/et/piirkonnapolitsei, et ta oleks kursis Teie plaanidega. Soovitaksin kasutada ka muid värve, mitte punast, kuna see tekitab arusaama hädaolukorrast, ka sisemaal.
Lisaks muidugi tuleb järgida kõiki muid ohutusnõudeid, sh et Te ei laseks raketi tuleohtlike ainete/materjalide lähedal.
 

Küsimus: Mis juhtub, kui juhendaja tõend aegus ning sain väärteoprotokolli?15.09.2022

Tere. Mul on juhtimisõiguse saamisest puudu vaid Maanteeameti ametlik sõidueksam. Tegin hiljuti õppesõitu enda sugulasega, kellel oli juhendamise tunnistus. Politsei pidas meid kinni ning selgus, et juhendamise tunnistus on aegunud. Sain juhtimiselt kõrvaldamise otsuse ning väärteoprotokolli. Politseinik ütles, et mul on kuu aega, et juhiload kätte saada (eksam sooritada). Kui ma nüüd kuu aja jooksul seda teha ei jõua, siis kas peale karistamise jõustumist saangi ma enam eksamit teha? Kas mul rakenduvad mingisugused aja limiidid juhilubade omandamise suhtes (nt 2 aastat?). Kõrvaldamise otsuses on kirjutatud, et alates "03" september 2022 a. kell 14.31 kuni vastava kategooria mootorsõiduki juhtimisõiguse omandamiseni.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kui Teile koostatud väärteootsus jõustub, siis vastavalt Liiklusseaduse § 106 lg 1 p 3 ei ole võimalik Teile juhtumisõigust anda, enne kui väärteokaristus on kantud Karistusregistri arhiivi. Vastavalt Karistusregistri seaduse § 24 lg 1 p 1 kustub karistus ja see kantakse arhiivi kui trahvi tasumisest on möödunud 1 aasta.
Ehk, kui trahviotsus jõustub ja Teile ei ole selleks hetkeks antud juhtimisõigust, saab selle Teile anda alles pärast 1 aasta möödumist trahvi tasumisest.
 

Küsimus: Mis juhtub kui load tehtud, läheksin rooli aga 18-aastaseks saan alles 2 nädala pärast?23.05.2022

Tere, lõpetasin hiljuti lubade tegemise, aga kuna saan 18-aastaseks alles 2 nädala pärast, siis pean veel ootama lubade kättesaamist. Mul on väga palju vaja sahkeldada, et jõuda kohtadesse ja siis mõtlesin, et mis juhtuks kui paneks oma autole vahtralehed peale ja sõidaks ikka? Kas mu load lükataks edasi või saan lihtsalt trahvi?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Lühidalt oleks Teil mõistlik leida selle kahe nädala jooksul endale liiklemiseks muu vahend, kui auto. Teile on võimalik anda juhtimisõigus siis, kui olete saanud 18, ehk siis eksamid on Teil küll tehtud, kuid juhimisõigus antakse Teile Teie sünnipäeval. Juhtimiõiguse saab anda inimesele, kes ei oma karistatust juhtimõiguseta sõiduki juhtimise eest. Ehk siis karistatus välistaks juhtimisõiguse andmise.

Liiklusseadus

§ 103. Juhi vanuse alammäär
(1) Vastavalt isiku vanusele võib talle anda järgmise kategooria mootorsõiduki juhtimisõiguse, välja arvatud käesoleva seaduse §-s 95 sätestatud piiratud juhtimisõiguse juhtudel:

7) 18-aastane – B-kategooria mootorsõiduk; A2- ja C1-alamkategooria mootorsõiduk ja T-kategooria mootorsõiduk, mille täismass üksi või koos haagisega ületab 18 000 kilogrammi;

§ 106. Auto ja mootorratta juhtimisõiguse andmine
(1) Auto ja mootorratta juhtimisõigus antakse ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, kellel:
3) ei ole karistatust käesoleva seaduse §-s 201, 223, 224, 226, § 227 lõigetes 2–4, §-s 234, 236 või 237 sätestatud väärteo eest või

§ 201. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine juhtimisõiguseta isiku poolt
(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest vastava kategooria mootorsõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku poolt –
karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut või arestiga.
 

Küsimus: Kui vana peab olema, et teha liikluses õppesõitu, kaasaarvatud koos autokooli õpetajaga?25.04.2022

Tere!

B-kategooria juhilube saab tegema 15,5 aastaselt ja siis on võimalik saada piiratud juhtimisõigus. Kui vana peab olema, et teha liikluses õppesõitu, kaasaarvatud koos autokooli õpetajaga? Kas siis peab ikka olema 16 aastane või võib juba 15,5 aastaselt sõita liikluses?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Õppesõidule lubamise otsustab sõiduõpetaja/autokool. Sisuliselt 15.5 aastane, kui ta on autokooli vastu võetud, võib ka õppesõidul osaleda, õppekava täitmise eesmärgil.
See ei tähenda, et autokoolis õppiv 15.5 aastane võib iseseisvalt liikluses osaleda, ehk ilma õpetajata/juhendajata ei või ise õppesõitu teha.