Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas politseid on võimalik kutsuda ka ise anonüümseks jäädes, sest minu tuttavad noored joovad ja tarbivad muid aineid?09.07.2019

Tere. Tahtsin küsida kas politseid on võimalik kutsuda ka ise anonüümseks jäädes? Asi on selles, et mu alaealised tuttavad joovad, suitsetavad ja tarbivad muid narkootilisi aineid (teevad palju igasugu joomapidusi jne) aga kuna kui nad saaksid teada, kes politsei kutsus, siis nad ei jätaks seda kindlasti nii ja maksaks mulle kätte.

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Jah on. Reeglina ei ole põhjust isegi mitte patrullile öelda, kes väljakutse tegi.
 

Küsimus: Kas Venemaalt võib nuge üle piiri tuua?09.07.2019

Tere, kuna mul on varsti reis Venemaale ja on tahe soetada endale taskunuga. Kas üle Vene piiri võib terariistu kaasa võtta? Kui jah siis kas mõni piirang on. (Tean et vedruga noad üle 8.5cm teraga on keelatud). Kas mul oleks võimalik osta enda taskunoaks libliknuga/balisong?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ainus piirang on, et need peavad vastama nii Venemaa kui ka Eesti Relvaseaduse nõuetele tsiviilkäibes piirmata käibega terariistale.
 

Küsimus: Kas alaealisel on õigus tarbida 0 nikotiini sisaldava e-vedelikuga e-sigaretti?09.07.2019

Kas alaealisel on õigus tarbida 0 nikotiini sisaldava e-vedelikuga e-sigaretti?
Ja mis juhtuks kui politsei peaks nägema kedagi seda tegemas. Mida ära võetakse.

tänan

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

tere

Alaealisel on keelatud omada ja tarvitada e-sigaretti ning selle vedelikke. Need võetakse ära

TubS
§ 31. Tubakatootega seonduvad tooted
(1) Tubakatootega seonduvad tooted on:
1) tubakatootega sarnaselt kasutatavad tooted, millega imiteeritakse tubakatoodete tarbimist, ja tooted, mida kasutatakse tubakatoodete asendamiseks, sealhulgas elektrooniline sigaret, taimsed suitsetatavad tooted, erinevad materjalid vesipiibutubaka asendamiseks ja tubakavaba huuletubakas, sõltumata nende toodete nikotiinisisaldusest;

§7. Alaealisele kohaldatav keeld
(1) Alla kaheksateistaastasel isikul (edaspidi alaealine) on suitsetamine, suitsuvaba tubakatoote ja tubakatootega sarnaselt kasutatava toote tarvitamine keelatud.

§ 28. Meetmed alaealisele kohaldatava keelu tagamiseks
(1) Alaealisel on keelatud omandada, omada ja vallata tubakatoodet, tubakatoote tarvitamiseks mõeldud toodet, tubakatootega sarnaselt kasutatavat toodet või selle osiseid.

(2) Alaealisele on keelatud müüa ja müügiks pakkuda tubakatoodet, tubakatoote tarvitamiseks mõeldud toodet, tubakatoote kujuga sarnanevat toodet, tubakatootega sarnaselt kasutatavat toodet või selle osiseid. Selle keelu järgimiseks on müüjal kohustus nõuda ostjalt tema isikut tõendava dokumendi esitamist ning õigus keelduda eelmises lauses loetletud toodete müümisest, kui dokumenti ei esitata.
 

Küsimus: Mida teha ja kuidas toimida kui mu fb ja meili aadress kaaperdati ja ma ei pääse kuhugi ligi?09.07.2019

Tere. Mida teha ja kuidas toimida kui mu fb ja meili aadress kaaperdati ja ma ei pääse kuhugi ligi? Et tegu pole minuga vaid mu tuttavaga. Suured tänud ette

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Avage lehekülg www.facebook.com ning veenduge, et avaneb sisselogimise aken. Kui ei, siis logige välja
Seejärel www.facebook.com/hacked selle abil saab konto tagasi
Kui avaneb e-posti aadressi valimise/sisestamise koht ning seal on märgitud muudetud aadress, siis saate valida võimaluse, et puudub sellele aadressile ligipääs ning määrata uue aadressi.
Uue e-posti aadressi määramisel peab Facebook kinnitama Teie isiku, see tähenda, et Teil palutakse saata foto isikut tõendavast dokumendist. Seda tuleb teha muidu konto taastamine ei õnnestu!
 

Küsimus: Kas katseajaga kantud kriminaalkaristus alaealisena sooritatud teo eest on välistav asjaolu relvaloa taotlemisel 15 a hiljem?09.07.2019

Tere,
Kas katseajaga kantud kriminaalkaristus alaealisena sooritatud teo eest on samuti välistav asjaolu relvaloa taotlemisel viisteist aastat hiljem?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

See sõltub suuresti Teie karistusest

RelvS § 36 lg 1 alusel ei anta soetamisluba isikule kes,
6) on karistatud elu- või tervisevastase kuriteo eest, tulirelva või laskemoonaga seotud kuriteo eest või kuriteo eest, mis pandi toime relvaga või sellega ähvardades, või karistusseadustiku §-des 231–239 või §-s 241, 244, 246, 251, 255, 256 või 424 sätestatud kuriteo eest;
7) on väärteomenetluse korras karistatud relva, tulirelva olulise osa või laskemoona soetamist, hoidmist, kandmist, vedu või kasutamist reguleerivas õigusaktis sätestatud nõude rikkumise eest;
8) on kahtlustatav või süüdistatav elu- või tervisevastases kuriteos, tulirelva või laskemoonaga seotud kuriteos või kuriteos, mis pandi toime relvaga või sellega ähvardades, või karistusseadustiku §-des 231–239 või §-s 241, 244, 246, 251, 255, 256 või 424 sätestatud kuriteos;
 

Küsimus: Kus saab eestis õppida kriminaaluurijaks (inglise keeles oleks see Criminal Investigator)?09.07.2019

Tere,
Sooviks teada, kuidas täpselt kutsutakse Eestis sellises ametis olevat inimest, kes saadetakse sündmuskohale esimesena, isoleerib selle, kes võtab kohast proove ja analüüsib neid, koostab raporte analüüsi põhjal. Inglise keeles oleks see Criminal Investigator.
Kus seda Eestis õppida saab?
Tänud,

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Päris elu ja CSI lähevad siinkohal lahku.

Esimesena on sündmuskohal reeglina patrull, sündmuskoha isoleerimine on samuti tihti just nende töö - õppeastus Sisekaitseakadeemia (edaspidi SKA)

Proovide võtmine sündmuskohal sõltub sündmusest. Reeglina võtab proove kriminalist - jällegi reeglina SKA.
Väiksemate sündmuste puhul ja pädevuse ning vahendite olemasolul võib proove võta ka uurija (lähim Teie antud nimetusele) - SKA

Proovide analüüsid teostab reeglina Eesti Kohtuekspertiisi Instituut - erinevad spetsialiteedid nõuavad erinevat haridust, reeglina ülikoolist saadavat.
 

Küsimus: Kas alaealiste joomapeole saab kutsuda anonüümselt politsei?09.07.2019

Kui ma helistan anonüümselt politseisse, et toimub alaealiste joomapidu, kas siis avaldatakse nendele kellele ma politsei kutsusin, minu nimi?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

112 ei ole mitte mingit põhjust sellise kõne peale edastada teataja andmeid. Seega ei, Teie nime ei avaldata.
 

Küsimus: Kus peab asuma esmaabikarp väikses poes?26.02.2019

Tere!
Kas esmaabikarp peab asuma müügisaalis (väike kauplus - 1 klienditeenindaja) või võib olla puhkeruumis nähtaval kohal ja märgistatud, valge rist rohelisel taustal?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Kapp võib olla puhkeruumis, kui puhkeruum on nö kergesti ligipääsatav koht igal ajal.

Tervitades,
Kristi
 

Küsimus: Kas mängurahaga tasumine on samuti keelatud nagu on võltsrahaga?22.02.2019

Tere,
Kas mängurahaga tasumine on samuti keelatud nagu on võltsrahaga? Isegi kui see "kupüür" on teises suuruses, toonides ning seal peal on embleemid, mis ütlevad, et tegu ei ole päris rahaga.
Ehk siis kui ma turul näiteks tasun monopoly rahaga ning hiljem müüja avastab, et tegu on mängurahaga, kas see on siis karistatav?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

 

Küsimus: Kas numbrimärgi vahetusest piisaks, et politsei ei peataks mind kogu aeg kinni, kuna sõbra laps jäi lubadeta minu autoga sõites vahele?22.02.2019

Tere, mul selline küsimus, et laenasin paar kuud tagasi tuttavale enda isiklikku autot. Tema aga lasi omakorda oma lubadeta poja rooli, kes jäi ka vahele selle autoga politseile. Tüütuks kipub juba, et alati, kui politsei numbri sisse toksib, peatab ka auto kinni, kontrollib dokumente jne. Järelikult on auto punases nimekirjas nagu aru saan? Kas piisab, kui vahetan auto registreerimisnumbrid ära, ning saan vanamoodi edasi liigelda? Nb! Endal dokumendid ja juhtimisõigusega kõik korras.

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Te võite pöörduda ka oma murega jaoskonda ja seal selgitada, et autot kasutas kolmas isik, mitte Teie ise. Ning et sellel isikul ei ole põhjust enam Teie autot kasutada. Muidugi jah, ka numbrimärgi vahetus lahendab probleemi.