Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas edasi toimida kui sain kahtlase sisuga e-mail, kus oleksin nagu miljoni võitnud?21.09.2021

Tere
Sain minu arust väga kahtlase sisuga e-maili:

Aktiivse kasutajana olete hiljuti lõppenud Google Online'i auhinnaloosil 2021 saanud annetussumma 950 000 GBP. Lisateabe saamiseks vastake alloleva teabega. Teie võidukood on GFP/875/GPWIN/EU.
(1) Teie aadress ....
(2) Mobiiltelefoni number .....
(3) Kodakondsus .....
(4) Täisnimi .....
(5) Elukutse ......
(6) Sugu ....
(7) Kas sa räägid inglise keelt?
Õnnitleme Google'i meeskonna nimel.
Hr Larry, Google'i veebidirektor
Buckinghami palee tee,
WC2H 8AG London, Ühendkuningriik.
Saadetud GOOGLE.COM

Arvan,et tegemist pettusega.Kuidas edasi toimida?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tegemist on järjekordse petuskeemiga. Mitte mingil juhul ei või siia saata enda andmeid. Järgmiseks küsitakse juba panga andmeid, kuhu raha "kanda." Sealt edasi kas kaardi CCV koodi või palutakse näiteks Teil maksta ülekandekindlustus, pangatasud jmt ettekäändel, et muidu ei saa raha üle kanda. Ainus õige käitumine oleks kiri märkida rämpsostiks ja seejärel kustutada.
 

Küsimus: Kas saan ikka load lõpuni teha, kuigi jäin lubadeta sõitmisega vahele?21.09.2021

Tere! Jäin 24.november 2020 ilma lubadeta sõiduga vahele, autokool oli mul pooleli. Trahvi sain maksta osadega see sai makstud mai kuus. Arvasin, et mul on lubade keeld, nüüd nädal tagasi proovisin panna ARKi teooriaks aega. 03.06.2021 Peaks aeg olema, õnnestus. Küsimus siit, siis et kas on võimalus et saan load ikkagi lõpuni teha ja kätte? Või on ARKis mingid kindlad korrad mitu korda teha saab eksameid.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Selle küsimusega peate pöörduma ARK poole. Teile ei ole võimalik anda juhtimisõigust ka peale eksamite edukat sooritamist. Kuna PPA eksamineerimist ei korralda, siis ei oska ma kahjuks vastata, kas Teil lubatakse eksamid sooritada juhtimisõigust andmata.
 

Küsimus: Mida teha kui sain postituse, kus soovitakse mulle raha annetada ja küsitakse fotot ja pangaandmeid?21.09.2021

Tere kuidas sul läheb ?
Minu nimi on prantsuse päritolu ... ja elan praegu Prantsusmaal täpselt Pariisi linnades. Ma tahan teha väga olulist asja. See tundub teile veidi kahtlane, kuigi on tõsi, et te ei tunne mind ja ma ei tunne teid ka. Kannatan lõppfaasis olevat ajuvähki, mu raviarst teatas mulle äsja, et mu päevad on loetud minu halvenenud tervisliku seisundi tõttu. Vastavalt sellele, mida arst mulle selgitas, on minu aju puuris praegu elamas pall, mul on see haigus olnud üle 12 aasta. Ma kaotasin oma abikaasa 8 aastat tagasi liiklusõnnetuses, mis mõjutas mind palju ja ma ei saanud uuesti abielluda enne päeval polnud meil lapsi. Kaalun kogu oma vara annetamist südamega inimesele, kes kardab väga Jumalat, ennekõike otsin Jumala sulaseid (heasüdamlik inimene, pastor või teised). Ma müüsin peaaegu oma ettevõtted, sealhulgas palmiõli eksportiva ettevõtte. Praegu on minu isiklikul kontol blokeeritud konto 500 000 eurot, mille olin hoidnud ehitusprojekti jaoks. Kuid kahjuks teatab mu arst mulle, et mul on rohkem toredaid päevi maa peal veeta. Olen tänulik, et annan teile selle raha, mis võib teid aidata teie ettevõttes, paljude teie jaoks oluliste projektide elluviimiseks teie nimel, palun kaaluda minu pakkumist, sest see on süda, et ma sind teen. Mul on väga valus ja mul on väga hirm, vaevalt õnnestub mul öösel magada nagu päeval, sest ma ei taha surra ilma kogu selle raha annetamata, muidu arvan, et see oleks raiskamine. Palun vastake mulle võimalikult kiiresti, kui nõustute minu pakkumisega. Õnnistagu Jumal teid ja teie perekonda. Kui olete pakkumisest huvitatud, saatke mulle oma WhatsAppi number ja e-posti aadress. Minu advokaat võtab teiega ühendust ja selgitab 500 000 euro ülekandmise korda teie pangakontole.
Ja advokaat _____ saatis enda ID ning küsib minu pildiga dokumenti ja pangaandmeid?? Kuidas peaks käituma?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tegemist on klassikalise petuskeemiga. Mitte mingil juhul ei või siia saata enda andmeid. Ainus õige käitumine oleks kiri märkida rämpsostiks ja seejärel kustutada.
 

Küsimus: Mida teha kui keegi helistab 2-4 korda päevas ja vaikib?21.09.2021

Teist nädalat helistatakse mulle erinevatelt numbritelt. Vastan ja nad on vait. Tagasi helistades kuulen "viga numbri valimisel". Kas politseist on võimalik teada saada, kes mulle helistab?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

PPA ei saa anda välja teavet, kes on numbri omanik. See kui numbrile tagasihelistamine ei õnnestu viitab mõne virtuaalse numbri kasutamisele.
Kui kasutatakse erinevaid numbreid, siis kahjuks ei ole ka head lahendust kuidas neid kõnesid vältida. Esimese asjana võiks mõnda aega neile kõnedele lihtsalt mitte vastata.
 

Küsimus: Kuidas saab ema ravikindlustuse, kui on lapsega kodus, ei tööta aga isa on ametlikult lapsehoolduspuhkusel?09.09.2021

Tere!
Kuidas saab ema ravikindlustuse, kui on lapsega kodus, ei tööta aga isa on ametlikult lapsehoolduspuhkusel?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Riigipoolsele ravikindlustusele on õigus lapsi kasvataval vanemal, kelle eest riik maksab sotsiaalmaksu. Riigi poolt sotsiaalmaksu maksmisega on tagatud lapsi kasvatava isiku ravikindlustuskaitse. Seega kui lapsehoolduspuhkusel on isa, siis on isal ka kindlustus lapse kaudu ja emal ei ole samal ajal õigust ravikindlustusele lapse kaudu.

Kõik ülejäänud võimalused ja tingimused ravikindlustuse saamiseks leiate haigekassa kodulehelt https://www.haigekassa.ee/inimesele/ravikindlustus#tab-d2558.

Parimate soovidega

Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kas libakontode tegemine on karistatav kui on teada kes selle libakonto lõi?13.05.2021

Tere, mul tekkis küsimus et kas libakontode tegemine on karistatav kui on teada kes selle libakonto lõi?

Vastus: Ville Ränik

Tere! Identiteedivargus on karistatav. Libakonto loomine ja kasutamine, kui selle tegevuse käigus ei kahjustata teiste inimeste õigusi, ei ole kehtiva seaduskorra järgi karistatav.
 

Küsimus: Kumb tööandja peab haiguslehte kinnitama, kui haigusleht on avatud eelmises töökohas ja vahepeal on olnud tööandja muudatus?04.05.2021

Jäin haiguslehele enne eelmise töölepingu lõppemist. Uus tööandja on mind Haigekassas registreerinud aga kuna olen veel haiguslehel siis tööle pole veel hetkel läinud. Arst pikendas haiguslehte veel. Kui haigusleht on avatud eelmises töökohas töötades ja vahepeal on olnud tööandja muudatus, kumb tööandja peab haiguslehte kinnitama?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Töövõimetuslehe kinnitab tööandja, kelle kaudu omate kehtivat töösuhet ja ravikindlustust.

Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Eesti Haigekassa e-posti aadressile info@haigekassa.ee või helistada infotelefonile 669 6630.

Parimate soovidega

Ülvi Rebane
 

Küsimus: Mida teha või kuidas saada tagasi oma konto facebookis?29.04.2021

Mida teha või kuidas saada tagasi oma konto facebookis?
Mis kaaperdati ära. Maili aadress mis on kunagisest ajast lisatud, ei toimi enam.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Toon välja valiku erinevaid lahendusi mille abil on inimesed oma Facebooki konto tagasi saanud.


Avage lehekülg www.facebook.com ning veenduge, et avaneb sisselogimise aken. Kui ei, siis logige välja.
Seejärel avage www.facebook.com/hacked, selle abil alustate protsessi mis on vajalik kontole ligipääsu taastamiseks. Täitke ära vajalikud väljad ja vastake võimalikele küsimustele.
Kui avaneb e-posti aadressi valimise/sisestamise koht ning seal on märgitud muudetud aadress, siis saate valida võimaluse, et puudub sellele aadressile ligipääs ning määrata uue aadressi. NB see valik on peenikeses kirjas all real!
Uue e-posti aadressi määramisel peab Facebook kinnitama Teie isiku, see tähenda, et Teil palutakse saata foto isikut tõendavast dokumendist. Seda tuleb teha muidu konto taastamine ei õnnestu!
Juhin Teie tähelapanu ka asjaolule, et osadel üle võetud kontodel on muudetud konto keelt. Seega kui Teie e-posti aadress on õppinud näiteks araabia keelseid kirju välja filtreerima siis võivad konto taastamiseks vajalikud kirjad laekuda SPAM kausta. Seega kindlasti kontrollige kogu protsessi vältel kogu oma kirjakasti.

Tegemist ei ole alati kiireima protsessiga, ajakulu võib keerulisematel juhtudel mõõta nädalates. Seega varuge kannatust, vajadusel korrake kogu tegevus.


Võite proovida konto tagasi saada läbides protsessi: www.facebook.com/login/identify
Selle juures on oluline, et kasutaksite kindlasti seadet, millega tavapäraselt Facebookis käite. Kuna keskkond soovib fotot isikut tõendavast dokumendist siis on nutiseade hea valik.

Kui olete teinud uue konto siis vana kustutamise sooviga saab pöörduda Facebooki poole järgnevalt:
Avate uue konto alt oma vana konto ja teete raporti, et see konto esineb Teiena. Palute ka oma sõpradel teha raportid ning märkida, et see vana konto on Teie libakonto. Selle raporti peale võib Facebook konto sulgeda.
 

Küsimus: Kas politsei võib minu territooriumil mind kontrollida kui ma olen oma auto ära parkinud ja juba sõidukist eemaldunud?29.04.2021

Kas politsei võib minu territooriumil mind kontrollida kui ma olen oma auto ära parkinud ja juba sõidukist eemaldunud?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Korrakaitseseaduse § 50. Valdusesse sisenemine
(1) Politsei või seaduses sätestatud juhul muu korrakaitseorgan võib siseneda valdaja nõusolekuta tema valduses olevale piiratud või tähistatud kinnisasjale, ehitisse, eluruumi või ruumi, sealhulgas avada uksi, väravaid ja kõrvaldada muid takistusi, kui:
3) see on vajalik seadusega või seaduse alusel kehtestatud nõuete täitmise tagamisel ohu ennetamiseks, väljaselgitamiseks või tõrjumiseks või korrarikkumise kõrvaldamiseks, ning selliste nõuete täitmise tagamine on valdusesse siseneva korrakaitseorgani pädevuses.

Seega jah, võib
 

Küsimus: Kas PPA ametnike eetikakoodeksis on mõni säte seotud ametniku eraelu ja käitumisega väljaspool tööaega?29.04.2021

Tere, küsimus oli arutelus 7 a. tagasi samas politsei rubriigis. Kas PPA ametnike eetikakoodeksis on mõni punkt seotud ka ametniku eraeluga ja käitumisega väljaspool tööaega? On seaduses muutusi.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee