Õigus
Küsimus: Kas koolilastega vanemat tohib koondada?04.02.2015
Tere. Kasvatan üksi kahte kooliealist last, kes üks on ka keskmise puudega. Abikaasa on raskesti haige. Mind koondati, kas minuga käituti õigesti?
Vastus: Anne Simmulmann, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse § 89 lg 5 alusel on töölepingu ülesütlemisel koondamise tõttu, välja arvatud tegevuse lõppemise ja pankroti puhul, on tööle jäämise eelisõigus töötajate esindajal ja töötajal, kes kasvatab alla kolmeaastast last.
Tööandja peab koondamisel arvestama võrdse kohtlemise põhimõtet. Tööandja võib tööle jätta töötajad, kes teevad paremini tööd ja keda ta vajalikuks peab.
Riigikohtu selgituste kohaselt on tööandjal õigus valida, kellega ta töölepingu üles ütleb. Kohus leiab, et lisaks tööoskustele tuleks lähtuda ka suhtlemisoskustest, isikuomadustest.
Samuti oleks mõistlik ka välja selgitada, millisesse olukorda satub töötaja peale töösuhte lõpetamist.
Küsimus: Kas tööandjal on õigus tööleping lõpetada, kuna kohtutäitur nõuab töötajalt võlga ettevõtte kaudu?04.02.2015
Kas tööandjal on õigust tööleping töötajaga lõpetada, kuna töötajal on kohtutäitur peal. Töötajal peal olev kohtutäitur saatis ülemusele mingid aktid millest peaks tööandja kinni pidama ja tegema mingeid vastavaid pabereid. Tööandja peaks töötajal palgast kinni pidama mingi summa, kuigi töötajal on niigi vaid miinimum palk. Aga tööandja ei viitsi kohtutäituriga tegeleda ja tahab töötaja vallandada. Mis õigused selleks on.
Vastus: Anne Simmulmann, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Täitemenetluse seadustiku § 132 lg 1 järgi sissetulekut ei arestita, kui see ei ületa ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust.
Nimetatud asjaolu ei saa olla töösuhte erakorralise ülesütlemise põhjuseks tööandja poolt, kuna selleks puudub seaduslik alus.
Konkreetse vaidluse pinnalt, kui teiega töösuhe sel põhjusel siiski lõpetatakse, saab õigusliku hinnangu anda töövaidlusorgan (kohus või töövaidluskomisjon).
Töövaidluskomisjonile esitatava avalduse näidise leiate siit: http://www.ti.ee/est/toeoesuhted-ja-toeoevaidlus/toeoevaidluste-lahendamine/avalduse-esitamine-toeoevaidluskomisjonile/
Küsimus: Kuhu peaks teatama ja üldse mida tegema, kui metsloom jooksis autole ette ja sai surma?03.02.2015
Kuhu peaks teatama ja üldse mida tegema, kui metsloom jooksis autole ette ja sai surma?
Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Küsimus: Mida teha, kui peatusin kliendi peale võtmiseks kohas, kus see on lubatud, kuid nüüd on ikka trahv kaelas?03.02.2015
Tere, olen taksojuht. Septembris D-terminalis sõites peatas mind invaliid. Ta oli peatamiskeelu märgi 361 ja kollase joone 991 või 992 all. Peatasin takso ja klient tuli peale. Sõitma hakates peatas mind kinni üks Ühisteenuste töötaja ja ütles, et ei tohi peatuda. Ta nägi klienti ja ütles, et OK. Selle aja jooksul, kui noorem töötaja minuga rääkis (ca alla minuti), teine vanem töötaja jooksis ümber auto ja pildistas mind. Midagi ei antud ja sõitsin rahulikult ära. Tundes, et toimub midagi imeliku, jätsin tšeki alles. Detsembri lõpus helistati mulle inkassost, et leppetrahv maksmata. Nende soovitusel tegin leppetrahvi vaide, milles mulle muidugi anti negatiivne vastus. Uurisin politseist kah, et nende märkide all tohib takso peatuda kliendi peale või välja laskmiseks või kauba peale-maha panekuks. Paljud inimesed ja juristid foorumites soovitavad ignoreerida. Et äärmisel juhul annavad kohtusse, siis saab vaielda. Ei tea mida teha? Nad saadavad kirju ka tehnilises passis olevatele kasutajatele, ei tea, kus nad need leidsid.
Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Arvestades leppetrahvi summat, on tõenäoliselt otstarbekam see praegusel juhul, kus Te olete esitanud juba parkimiskorraldajale vaide viitega sõidukit kasutanud isikule, leppetrahv ära tasuda, kui minna kaasa võimaliku vaidluse ja kohtumenetlusega, mis võib kulusid veelgi suurendada.
Küsimus: Kas kiirmenetluse otsuse võib ebakorrektseks lugeda, kui on vale maakond ja ka kuupäev?03.02.2015
Tere! Minu kiirmenetluse otsusel on Lääne-Virumaa asemel kirjutatud Ida-Virumaa ja kuupäev on ka erinev sellest millal on trahv kirjutatud, kas võib lugeda menetluspaberit ebakorrektselt täidetuks?
Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Seadus ei näe kohtuvälisele menetlejale ette võimalust muuta nende poolt tehtud otsust. Kiirmeentluses tehtud otsuse vaidlustamiseks tuleb pöörduda vastavasisulise kaebusega kohtu poole 15 päeva jooksul, arvates otsuse kättesaamisest. Kohus võib kaebust lahendades teha ühe järgmistest lahenditest:
1) jätta kohtuvälise menetleja otsuse muutmata;
2) tühistada otsuse osaliselt või täielikult ja teha uue otsuse, millega ei raskenda menetlusaluse isiku olukorda;
3) tühistada otsuse ja lõpetada väärteomenetluse.
Asjaolu, kas ebakõlad teo toimepanemise koha ja trahvi määramise aja osas on olulised minetused, selgitab kohus välja kohtule esitatud tõendite ja asjaolude pinnalt. Siinkohal tuleb arvestada ka kiirmenetluse eripäraga, mille kohaselt ei saa kiirmenetluses tehtud otsuse peale esitatud kaebust lahendades, tuvastada uusi, kiirmeentluse otsuses kajastamata asjaolusid e. toimetada sisulist üldmenetlust. Kui kohus tuvastab, et puudused teo toimepanemise koha vms osas on olulised ja ebakõlasid ei ole kaebuse kohtulikul arutamisel võimalik kõrvaldada, siis ei ole menetluse lõpetamine asjas välistatud.
Küsimus: Miks küsitakse patsiendilt enne ravitoimingu tegemist nõusolekut?03.02.2015
Tere!
Sattusin haiglasse. Enne kui arstid üldse ravi alustasid, küsisid minu nõusolekut. Kas seda on ikka vaja küsida, kuhu mul ikka ravile minna ja muidu terveks saaks.
Sattusin haiglasse. Enne kui arstid üldse ravi alustasid, küsisid minu nõusolekut. Kas seda on ikka vaja küsida, kuhu mul ikka ravile minna ja muidu terveks saaks.
Vastus: Gerda-Johanna Pello, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Kehaline puutumatus on põhiseaduses reguleeritud põhiõigus, mille riive üle saab ja peab otsustama inimene ise. Ilma loata ei tohi sekkuda kellegi kehalisse puutumatusesse. Patsiendil on õigus ise otsustada, kas ja kes tema kehalisse puutumatusesse sekkub ja sellest tulenevalt tuleb austada ka tema otsust ravist keelduda. See annab patsiendile tunde, et teda tunnustatakse kui ravi subjekti mitte nagu objekti.
Patsiendi enesemääramisõigus on võõrandamatu inimõigus. Seega on vajalik saada enne ravi alustamist patsiendilt nõusolek. See on nn autoriseering, et jah ma olen ravimisega nõus. Nõusoleku küsimine kaitseb patsienti arsti omavoli eest ja tagab ka parema ravi kvaliteedi, kuna enne toimingut peab arst patsiendile seletama, milles talle pakutav teenus seisneb.
Samuti on nõusoleku väljendamine päästerõngaks ka arstile. Kui patsient on avaldanud oma nõusoleku ravitoimingu tegemiseks, siis hiljem ei saa ta enam väita, et ta ei olnud raviga nõus. Nõusoleku saamine vähendab patsiendi pettumust, kui tulemus ei ole soovitav, s.t talle on enne selgitatud selle ravitoiminguga tavaliselt kaasneda võivaid riske. Selgitamine annab patsiendile ülevaate, mida temaga teha tahetakse, ja tal on nii võimalik langetada otsus, kas ta nõustub toiminguga.
Küsimus: Kas tööandja saab ühepoolselt tühistada töölepingus sätestatud isikliku sõiduauto kasutamise hüvitamise?03.02.2015
Tere!
2014. aasta kevadel sõlmiti minuga tööleping, kus oli ka eraldi välja toodud hüvitis isikliku sõiduauto kasutamise eest igakuiselt 64 eurot.
Nüüd vahetus ülemus ja ühepoolselt tühistati tööandja poolt see kokkulepe väitega, et töölepingus ei tohi üldse selline kokkulepe sees olla. Kas selline töölepingu ühepoolne muutmine on seadusega kooskõlas?
2014. aasta kevadel sõlmiti minuga tööleping, kus oli ka eraldi välja toodud hüvitis isikliku sõiduauto kasutamise eest igakuiselt 64 eurot.
Nüüd vahetus ülemus ja ühepoolselt tühistati tööandja poolt see kokkulepe väitega, et töölepingus ei tohi üldse selline kokkulepe sees olla. Kas selline töölepingu ühepoolne muutmine on seadusega kooskõlas?
Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 12 sätestab töölepingu tingimuste muutmise regulatsiooni. Töölepingu tingimusi võib muuta vaid poolte kokkuleppel. Ühepoolselt võib lepingu tingimusi muuta üksnes seaduses sätestatud juhtudel. Töölepingus kokkulepitud tingimuste ühepoolne muutmine võib olla võimalik näiteks tööandjapoolsel töötasu vähendamisel (TLS § 37), tööaja korralduse muutmisel (TLS § 47 lõige 4) ja töötasu alandamisel (TLS § 73).
Eristada tuleb töölepingu tingimustes kokkuleppimist ja tööandja kohustust teavitada töötajat kirjalikult TLS § 5 lõikes 1 loetletud tingimustest ja andmetest. Töölepingus kokkulepitud tingimused on muudetavad üksnes poolte kokkuleppel. Töötajale ühepoolselt teatavaks tehtud andmete ja tingimuste muutmiseks eraldi kokkulepet saavutama ei pea (TLS § 5 lõige 4). Juba töölepingu sõlmimisel peab töölepingust ja selle juurde kuuluvatest dokumentidest sõnaselgelt välja tulema info selle kohta, millised on poolte vahel kokkulepitud tingimused (nt töötasu, tööülesanded, töökoht jne) ja millised on töötajale teatavaks tehtud tingimused ja andmed (nt reeglid töökorraldusele, viide töölepingu ülesütlemise etteteatamise tähtaegadele, tööandja nimi ning asukoht jne).
Kui kokkulepet töölepingus kokkulepitud tingimuste muutmiseks ei saavutata, peavad mõlemad osapooled jätkama töölepingu täitmist endistel tingimustel.
Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamus lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel, kui kokkulepet ei saavutata, on õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks kohtusse või töövaidluskomisjoni.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
Küsimus: Millise häälte arvuga on korteriühistu juhatuse otsus kehtiv?03.02.2015
Tere! KÜ-l on juhatuses 9 liiget. Toimub juhatuse koosolek, kohal on füüsiliselt 4 juhatuse liiget, viies on teinud volituse ühele koosolekul osalenud liikmele. Juhatuse koosolekul võetakse vastu otsus, poolt on 4 liiget ja 1 on erapooletu. Kas sellisel juhul on juhatuse otsus kehtiv või peab poolt olema 5 juhatuse liiget?
Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Seadusest ei tulene, et juhatuse liige ei saa volitada teist juhatuse liiget end juhatuse koosolekul esindama. Seega kuna koosolekul osales viis liiget (üks volitusega), oli kohal üle poole juhatuse liikmetest ning juhatus oli otsustusvõimeline. Kui otsuse poolt hääletas 4 liiget, on täidetud ka poolthäälteenamuse nõue ning otsus on vastu võetud ja eelduslikult ka kehtiv.
Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.
Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat
Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 625 2000
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
Küsimus: Kas lisatöö eest makstav tasu peab olema arvestatud tunnihinde alusel või on võimalik ka erikokkulepe?02.02.2015
1.Kas lisatöö eest makstav tasu peab olema arvestatud tunnihinde alusel või on võimalik kokkulepe ka % alusel?
2.Kuidas tasustatakse tööaja sees peale sunnitud lisatöö tegemist?
3.Kui tihti ja kui pikki pause tohib töötaja tööajal pidada ja kas need arvutatakse tööajast maha?
4.Kui palju tohib olla ületunde, 1 kuus, 4 kuu jooksul, 1 aasta jooksul?
2.Kuidas tasustatakse tööaja sees peale sunnitud lisatöö tegemist?
3.Kui tihti ja kui pikki pause tohib töötaja tööajal pidada ja kas need arvutatakse tööajast maha?
4.Kui palju tohib olla ületunde, 1 kuus, 4 kuu jooksul, 1 aasta jooksul?
Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimustele selgitan, et töötaja poolt täiendavate ülesannete täitmine on kokkuleppe küsimus, samuti nende ülesannete täitmise eest tasu maksmine. Seega peaksid pooled täiendavas töös ja tasus kokku leppima enne selle tegemist. Tasu suurus ja selle arvutamise viis oleneb seega vastavast kokkuleppest. Töölepingu seadus (edaspidi TLS) ei näe ette töötasu kohustuslikke osasid ega määratle nende sisu. Töölepingulises suhtes on pooled vabad otsustamaks selle üle, millistest osadest töötasu koosneb ning kuidas ehk millise arvutusliku mehhanismi kaudu kujuneb töötasu ja selle võimalikud komponendid.
Kui oma tavapärase tööaja sees jõutakse täita täiendavaid tööülesandeid, on täiendava tasu maksmine läbirääkimise ja tingimustes kokkuleppimise küsimus. Oleneb ju, kas täiendavad ülesanded on teistsugused, kui intensiivselt peab seetõttu tööd rabama ja ega tulemuste kvaliteet liigse koormatuse tõttu ei kannata. Kindlasti tuleks tööandjaga kõigest eelnevalt rääkida ja kui mõistliku lisatasu nõudmist toetavad konkreetsed asjaolud, siis seda parem. Kui lisatööd tehakse oma tööaja sees, siis tuleb täiendavas töös ja tasus kokku leppida. Sel juhul ei ole tegemist ületunnitööga, sest kokkulepitud tööaega ei ületata.
TLS § 47 lg 2 kohaselt peab tööandja võimaldama töötajale iga kuuetunnise töötamise kohta vähemalt 30-minutilise tööpäevasisese vaheaja, mida ei arvata tööaja hulka. Tööpäevasisene vaheaeg arvatakse tööpäeva hulka, kui töö iseloomu tõttu ei ole võimalik töötajale vaheaega anda ja tööandja loob võimaluse puhata ja einestada tööajal. Seega lõunavaheaega ei arvata tööaja hulka, kui töötaja saab seda kasutada oma äranägemise järgi ja võib töökohast lahkuda. Kui aga töö iseloomu tõttu ei ole võimalik lõunavaheaega reaalselt kasutada ja töö juurest lahkuda, siis arvestatakse see aeg tööaja hulka.
Lisaks on teatud töö iseloomu korral töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 9 lg 3¹ kohaselt tööandjal kohustus anda tööpäeva kestel täiendavaid puhkepause, mis arvatakse tööaja hulka (suure füüsilise või vaimse töökoormuse, pikaajalises sundasendis töötamise või monotoonse töö puhul). Kas neid pause peab andma ja millal, see peaks selguma tööandja poolt läbiviidava riskianalüüsi käigus. Kui riskianalüüsi põhjal nähakse ette täiendavad pausid, siis nende andmise kord (pikkus, kordade arv jne) sätestatakse üldjuhul töökorralduse reeglites.
Ületunnitöö tegemisel tuleb järgida seadusest tulenevaid tööaja piiranguid (tööaja üldine piirang TLS § 46, igapäevane puhkeaeg TLS § 51 ja iganädalane puhkeaeg TLS § 52). TLS § 46 kohaselt ei tohi töötaja tööaeg koos ületunnitööga ületada 48 tundi seitsmepäevases ajavahemikus. Vaid juhul, kui töötaja töötab summeeritud tööaja arvestuse alusel, võib tema tööaeg seitsmepäevase ajavahemiku kohta olla pikem, näiteks erandjuhtudel kasvõi 70 tundi seitsme päeva jooksul. Ent ka siis peab tööandja jälgima, et töötaja tööaeg ei ületaks summeerimisperioodi (nt neli kuud) keskmisena 48 tundi iga seitsmepäevase ajavahemiku kohta. TLS § 46 lg 3 annab lisaks eeltoodule erandjuhtudel võimaluse töötaja keskmist tööaega pikendada 52 tunnile seitsmepäevase ajavahemiku kohta. Samas peab sellise kokkuleppe sõlmimisel olema tagatud, et töötamine ei kahjustaks töötaja tervist ja ohutust.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
Küsimus: Millest alustada, et isa maksaks elatisraha, kuigi ta ei ole ka sünnitunnistusele isana kantud?02.02.2015
Tere, lapse isa ei ole 11 aasta jooksul ei huvi tundnud ega ühendust võtnud. Samuti ei ole teda sünnitunnistusele kantud, ta ei soovinud seda. Millest alustada, et ta maksaks lapsele elatist. Kohtusse hagi esitamine?
Tänan!
Tänan!
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Kui lapse isa ei ole nõus isadust omaks võtma, tuleb pöörduda kohtusse isaduse tuvastamise nõudega, sest elatist on kohtu kaudu võimalik nõuda vaid mehelt, kes on lapse sünnitunnistusele isana kantud. Kui isadus on kohtulikult tuvastatud, on võimalik nõuda lapse isalt lapsele elatisraha.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand