Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas katseajal saab tööandja nõuda, et kirjutaksin ise lahkumisavalduse?10.11.2014

Tere
Alustasin tööd telemarketingi konsultandina 22.07.14 ja tänasest 1,5 kuud tagasi jäin haigeks. Katseaeg kestab veel 22. novembrini. Kui läksin tööle ei olnud mul enam võimalik oma kontole sisse logida ja mulle öeldi, et tegemist on tehnilise probleemiga, kuigi teiste kontodele oli samas arvutis võimalik sisse logida. Mõne aja pärast kutsuti mind ülemuse jutule ja tehti ettepanek töösuhe lõpetada. Vaatamata sellele, et minu tervis on tänaseks korras ja ei sega töötegemist, anti mulle valge paber ja pliiats lahkumisavalduse kirjutamiseks. Keeldusin avalduse kirjutamisest ja palusin aega konsulteerimiseks, kuna minu teada ei tohiks ilma etteteatamata ja põhjusel, et olin haige, lepingut lõpetada. Eelnevaid noomitusi ja probleeme ei ole esinenud. Mis õigused ja kohustused nii minul, kui ka tööandjal on ja mida peaksin nüüd edasi tegema? Tean, et ka eelnevalt on seal töölistele pandud valge paber lauale ja lõpetatud leping päevapealt.

Ette tänades

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere! Tööandja ei saa nõuda ühelgi juhul, et töötaja kirjutaks ise lahkumisavalduse. Kui Te ei soovi töölepingut lõpetada, siis on Teil õigus nõuda tööandjalt töölepingu täitmist ehk nõuda tööd ning selle eest ka töötasu.

TLS § 96 sätestab, et töölepingu võib katseajal üles öelda vähemalt 15-kalendripäevase etteteatamistähtajaga. Tööandjal on kohustus seda tähtaega järgida.

Tööandja ei või töölepingut üles öelda põhjusel, mis on vastuolus katseaja eesmärgiga. TLS § 6 lg-st 1 tulenevalt on katseaja eesmärgiks hinnata, kas töötaja tervis, teadmised, oskused, võimed ja isikuomadused vastavad töö tegemiseks nõutavale tasemele, st kas töötaja sobib kokkulepitud tingimustel tööd tegema. Tööandja saab põhjendada töölepingu ülesütlemist katseaja ebarahuldavate tulemuste tõttu üksnes asjaoludega, mis näitavad toimetulekut töö tegemisega. Kui töötaja on haige, siis ei ole võimalik hinnata, kas töötaja sobib kokkulepitud tingimustel tööd tegema. Katseaja eesmärgiga on kooskõlas, kui katseaeg pikeneks aja võrra, mille jooksul ei ole võimalik katseaja eesmärki täita ehk hinnata töötaja sobivust tehtavale tööle.

Praegusel juhul ei ole töösuhe lõppenud, sellest tulenevalt on nii Teil kui ka tööandjal kohustus järgida töölepingujärgseid kohustusi.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
 

Küsimus: Kas tööandja tohib minuga kooskõlastamata minu töökoormust vähendada?10.11.2014

Tere. Töötan üle 2 aasta väikefirmas, töölepinguga, osalise tööajaga, vähemalt 2p nädalas. Katseajal töötasingi 2p nädalas, siis aga 3p nädalas (vahel harva 4p). Töökoormuse tõstmine toimus suulisel kokkuleppel tööandaja algatusel. Olen nüüd 3p nädalas töötanud 2 aastat, kuni selle sügiseni, kui tekkisid tööandjaga lahkhelid ning ta vähendas mu töökoormuse 2p peale nädalas. Kas tööandjal on õigus omavoliliselt seda teha, ilma mulle ette teatamata või minuga kooskõlastamata?

Ette tänades!

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

TLS § 4 lg 2 sätestab, et tööleping sõlmitakse kirjalikult. Ka § 5 lg 1 näeb ette töötaja teavitamise töötingimustest kirjalikult. Samas ei too vorminõude järgimata jätmine § 4 lg 4 kohaselt kaasa töölepingu tühisust – tööleping hakkab kehtima töötaja tööle asumisega ning see on sõlmitud ka siis, kui pooled ei ole kirjalikku dokumenti allkirjastanud. Sama regulatsioon kehtib ka lepingu muutmise kohta. Kui lepingut muudetakse suulise kokkuleppega, siis on kokkulepe küll kehtiv, kuid hiljem on lihtsalt raske tõendada selle kehtivust.

Tööandjal ei ole õigust omavoliliselt töökoormust vähendada – selleks on vaja tööandja ning töötaja kokkulepet. Samas võib olla keeruline tõendada eelnevalt sõlmitud suulist kokkulepet töökoormuse tõstmisest. Töösuhte tõendamiseks on võimalik kasutada väga erinevaid tõendeid, näiteks töögraafikuid, tunnistajate ütlusi, igasuguseid dokumente, mis tõendaksid töö tegemist suuremas mahus.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas käsundisaaja peaks saama kuu tasu ka sõltumata töötatud päevade arvust?08.11.2014

Olen sõlminud käsunduslepingu perioodiks 15.09.2014-31.03.2015. Käsundiandja kohustusena on lepingus märgitud: maksta käsundisaajale 15.09.2014-31.03.2015 täidetud käsundi eest tasu 1000 eurot kuus täidetud käsundi akti alusel.
Perioodi 15.09-30.09.2014 on esitatud käsundisaajale akt (summas 1000 eurot). Samas keeldub käsundiandja akti vastu võtmast, kuna väidetavalt on käsunduslepingut alustatud 15. kuupäevast ning lepingutasu septembrikuu eest tuleks vähendada poole võrra (st 500 eurot).
Kas see on korrektne?
Minu seisukoht: Käsunduslepingu korral ei dikteeri käsundiandja kui suures mahus ma tööd teen ning kui pikad on tööpäevad. See, et leping sõlmiti septembrikuu keskel, ei tähenda, et ma oleksin sellel kuul vähem tööd teinud.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ilma lepinguga tutvumata on raske vastata, kuid tundub, et lepingus on fikseeritud tasu arvestuse aluseks periood. Kui lepingu järgi tuleb maksta 1000 eurot ühe kalendrikuu jooksul teostatud tööde eest, siis on loogiline, et poole kalendrikuu jooksul teostatud tööde eest tuleb tasuda 500 eurot. Küsimuses esitatud info põhjal ei näi tööde tegelik maht tähtsust omavat.
 

Küsimus: Kas üüri alandamine seoses ühe küttekolde kütmise keelamisega toimub võlaõigusseaduse üldnormi või erinormi järgi?08.11.2014

Kas üüri alandamine seoses ühe küttekolde kütmise keelamisega Päästeameti poolt toimub üldnormi § 112 lg 1 või erinormi § 296 lg 2 järgi (kasutamine on piiratud ebaolulisel määral).
Tänades

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kumbki norm ei ole eksklusiivne.
 

Küsimus: Kas pean kinni maksma inventuuriga avastatud puudujäägi ja kas sellel hüvitamisel on ka mingi summaline piir?07.11.2014

Tere,
töötan klienditeenindajana ning soovin teada, kas olen kohustatud kinni maksma oma palgast inventuuri puudujäägi kui töölepingus on kirjas ainult järgmised punktid:
Peale katseaja lõppu hakatakse töötajale maksma lisatasu, mille brutosumma on 0.75% p. 2.1 sätestatud kuukäibe pealt. Eelnimetatud lisatasu sisaldab hüvitist materiaalse vastutuse eest.
Minuga on sõlmitud ka individuaalse materiaalse vastutuse leping, kus on kirjas, et sellega annan ma loa kinni pidada oma töötasust inventuuri puudujääk ja kassa puudujääk. Juhul kui töötaja süü läbi ei ole kindlustatud temale usaldatud materiaalsete väärtuste allesolek, tekitatud kahju kindlaksmääramine ja selle hüvitamine toimub vastavalt kehtiva seadusandlusega.
Summad on müüjatel erinevad, mis kinni peetakse. St kõige rohkem maksab see, kes on sel ajal kõige rohkem töötanud. Hetkel olen selles firmas katseajal ning inventuur toimub jaanuaris 2015. Töötajaid on meil kokku 4, pluss juhataja ja tavaliselt on 15-20 € olnud inimese kohta inventuuri puudujääk vaja igaühel maksta.
Veel on ka individuaalse materiaalse vastutuse lepingus kirjas lause, et mina kui töötaja, võtan endale täieliku materiaalse vastutuse temale usaldatud kauba materiaalsete väärtuste eest ning tööandja kohustub looma tingimused, mis on vajalikud lepingukohustuste nõuetekohaseks täitmiseks. Kuid meil näiteks ei ole müügisaalis ei turvakaameraid, peegleid, aeg-ajalt turvaväravad lihtsalt ei tööta (olid koguni välja lülitatud mingi aeg seoses veeavariiga müügisaalis - kuid pood oli avatud). Kas minu töölepingus olevate punktide järgi olen ma kohustatud puudujäägid kinni maksma või mitte?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töölepinguseaduse § 75 lg 2 sätestab, et tööandja saab varalise vastutuse kokkuleppele tugineda vaid juhul, kui on täidetud lõikes kaks nimetatud kõik eeldused.

(2) Varalise vastutuse kokkulepe kehtib üksnes juhul, kui:
1) see on sõlmitud kirjalikult;
2) see on ruumiliselt, ajaliselt ja esemeliselt mõistlikult ning töötajale äratuntavalt piiritletud;
3) töötajale usaldatud varale on ligipääs ainult töötajal või kindlaks määratud töötajate ringil;
4) on kokku lepitud vastutuse rahalises ülempiiris;
5) tööandja maksab töötajale vastutuse ülempiiri arvestades mõistlikku hüvitist.
Siinkohal loen ma antud informatsioonist välja vaid ühe nõude korrektse täitmise, et leping on sõlmitud kirjalikult. Ehk siis, minu esialgsel hinnangul, on Teiega sõlmitud materiaalse vastutuse leping, tühine.
Mõistlikke ja üksteise huvisid arvestavaid kokkuleppeid edaspidiseks.

Merike Michelson

Kui leiate, et antud küsimuses vajate täiendavalt abi, siis konsultatsiooniks saate registreerida meie kodulehelt:
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandja peab võimaldama puhkuse, kui esitasin lahkumisavalduse koos puhkuseavaldusega?07.11.2014

Tere!
Mul on nüüd selline olukord, et esitasin puhkuse- ja lahkumisavalduse koos ning nemad keeldusid mulle puhkust andmast. Kas niimoodi saavad nad teha? Ja kuidas ma saaksin välja nõuda oma puhkust ikkagi?
Aitäh!

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Kõigil töölepingu alusel töötavatele töötajatele on ette nähtud põhipuhkus (TLS §54).
Eeldatakse, et töötaja iga-aastane puhkus on 28 kalendripäeva (põhipuhkus), kui töötaja ja tööandja ei ole leppinud kokku pikemas põhipuhkuses või kui seadus ei sätesta teisiti (TLS §55).
Põhipuhkuse aja määrab tööandja, arvestades töötajate soove, mis on mõistlikult ühitatavad tööandja ettevõtte huvidega.

Esitatud küsimusest ei loe kahjuks välja kõiki asjaolusid, seetõttu panen kirja mõned seadusest tulenevad sätted, mida peaksite kindlasti järgima.

Puhkuse ajakavas märgitud puhkust saab muuta vaid poolte kokkuleppel välja arvatud põhipuhkuse muudatused, mis on tingitud tööandja töökorralduse hädavajadusest, mida ei olnud võimalik ette näha, või töötaja õigusest põhipuhkus edasi lükata, katkestada või enneaegselt lõpetada tema isikust tuleneval olulisel põhjusel Puhkuste ajakavasse märkimata puhkuse kasutamisest peab töötaja tööandjale ette teatama 14 kalendripäeva kirjalikus taasesitamist võimaldavas vormis.
Korralisest töölepingu ülesütlemisest tuleb etteteatada 30 kalendripäeva.

Eeldan, et Teie puhkus ei ole ajakavajärgne.
Seega, ei ole keelatud esitada mõlemaid avaldusi üheaegselt, kuid puhkusele saate minna alles 14 kalendripäeva möödudes, selle esitamisest.

Valutut töösuhte lõppu ja korrektset asjaajamist!

Merike Michelson
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas ma pean osaühingu likvideerijale esitama uuesti oma maksmata palga võlanõude?06.11.2014

Tere
Üks osaühing on mulle võlgu palgaraha juba mitu aastat. Sai käidud ka TVK-s ning firma kaotas vaidluse. Esitasin avalduse ka kohtutäiturile aga ei midagi. Nüüd on asi jõudnud niikaugele, et firmajuht on läbi kohtu sunnitud firma likvideerima, kuna tegevus puudub paar aastat, ollakse töölistele võlgu, aastaaruanded esitamata, omakapital väiksem kui minu palganõue, varasid ei ole (kohtutäitur pangakontod arestinud). Küsimus selline, et kas ma pean likvideerijale (firma omanikule) esitama uuesti mingis formaadis oma võlanõude või ei? Kui ma ei esita, siis kas ta võib firma lihtsalt likvideerida ilma pankroti väljakuulutamata? Ilma pankroti väljakuulutamata kaotaksin ma õiguse töötukassa hüvitisele.

Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Olukorras, kus kohustused ületavad vara, pole likvideerimine võimalik ja tuleb alustada pankrotimenetlust. Kui likvideerimismenetlust on alustatud, siis tuleb selle kohta avaldada ka teade https://www.ametlikudteadaanded.ee ning võlausaldajatel tuleb esitada oma nõuded 4 kuu jooksul alates teate avaldamisest.

Asjaolusid arvestades on Teil aga kõige mõistlikum esitada ise kohtusse tööandaja vastu pankrotiavaldus. Töötaja poolt tööandja vastu pankrotiavalduse esitamisel tööõigussuhtest tuleneva nõude alusel tasutakse riigilõivu kõigest 10 eurot ning see võimaldab Teil ilmselt kõige kiiremini hüvitise kätte saada.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas korteriomanikul, kes ei ela pidevalt korteris, on mingi seaduslik alus maksta kütt eest vähem?06.11.2014

Tere! Millistel tingimustel on korteriomanikul õigus maksta kütte eest osaliselt? Nimelt on tegu 4 korteriga majaga, kus 3 korterit kuuluvad ühte küttesüsteemi. Üks neist korteritest on enamasti tühi, kuna omanik töötab välismaal, käib paar korda aastas kodus. Korteriomanik soovib, et küttearvetest tasub ta 30% ja ülejäänud summa jaotub võrdselt kahele korterile. Samas ei ole võimalik kuidagi kontrollida, kas ja kui palju korterit köetakse. Mõõdik on korterite peale ühine ja arvestus toimub ruutmeetrite järgi. Kas osaline tasumine on kuidagi seadusega reguleeritud? Millisel juhul on mul õigus keelduda ülejäänud 35% maksmisest, mis meie arvele lisandub?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, ainsad võimalused pindalapõhisest küttearvestusest kõrvale kaldusmiseks on korteriomanike kokkuleppe sõlmimine või korteriühistu põhikirjas muul alusel põhineva regulatsiooni sätestamine.
Alus keelduda ülemäärase küttekulu tasumisest tuleneb korteriomandiseaduse paragrahv 13 lõikest 3, mis ütleb, et korteriomanik ei ole kohustatud hüvitama kaasomandi eseme korrapäraseks korrashoiuks vajalikest kulutustest suuremaid kulutusi, millega ta ei ole nõustunud.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas kohus arvestab elatisraha määramisel seda, et lapsed elavad 1/3 ajast teise vanema juures, seega miinimumsummast väiksema?06.11.2014

Tere! Kas kohus arvestab elatisraha määramisel seda, kui lapsed elavad 1/3 ajast teise vanema juures? See tähendab, kas kohus võib määrata elatisrahaks miinimumsummast väiksema tasu?
Kuidas mõista prekonnaseaduse § 100 lõiget 2 ehk mõistet lapse kasvatamises osalemine?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps/lapsed veedavad märkimisväärse osa ajast lahus elava vanemaga ja vanem teeb sellel perioodil lapse/laste ülalpidamiseks vahetult kulutusi, on põhjendatud seda elatise suuruse kindlaksmääramisel arvestada. Kuid seejuures peab lahus olev vanem olema võimeline tõendama, et on lapse/laste ülalpidamiseks kulutusi teinud, vastasel juhul kohus vanema vastuväidet väljamõistetava elatise suurusele arvesse võtta ei saa.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas 17-aastane neiu võib kodust ära kolida oma täisealise poisi juurde?06.11.2014

Kas 17-aastane neiu võib kodust ära kolida oma poisi juurde, kes on täisealine nii, et vanemad teda takistada ei saa ja koju tagasi sundida?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kuni lapse täisealiseks saamiseni on lapse vanematel õigus ja ka kohustus hoolitseda lapse heaolu eest, samuti vastu võtta last puudutavaid otsuseid, seega on seaduse kohaselt alaealise lapse vanematel õigus otsustada ka lapse elukoha üle.

Praktikas võib aga sellises vanuses lapse viibimiskoha üle otsustamine üsnagi problemaatiliseks kujuneda ja vaevalt õnnestub lapse vanematel last kuidagi füüsiliselt takistada poisssõbra juurde kolimast. Kõige mõttekam oleks vanematel ilmselt lapsega rahumeelselt ärakolimise teemal vestelda ja üheskoos kõikide osapoolte huve arvestav otsus vastu võtta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand