Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas pärandvara müügi puhul võib tulumaksust maha arvata pärandaja kulud vara soetamiseks?04.04.2014

Tere,
Kas pärandvara müügi puhul võib tulumaksust maha arvata pärandaja kulud vara soetamiseks?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Võib küll, pärandajalt lähevad pärijale üle kõik õigused ja kohustused, välja arvatud need, mis oma olemuselt on lahutamatult seotud pärandaja isikuga või mis seadusest tulenevalt ei saa ühelt isikult teisele üle minna. Vara võõrandamisest saadud kasu arvestamisel arvatakse müügitulust lisaks müügikuludele maha ka pärandaja poolt kantud vara soetamiskulud.
 

Küsimus: Kas ilma sissemakseta asutatud osaühingu korral tuleb see sissemakse kindlasti ühel päeval sisse maksta?03.04.2014

Osaühing on ostetud valmisfirmana ja mitterahalise sissemaksega. Palun selgitage, kas tuleb kindlasti nö ühel päeval see sissemakse rahas teha? Saan aru, et kui ei tee, siis jääbki üles märge, et asutatud sissemakseta, mis omakorda tähendab, et kui OÜ-l tekib kohustustega probleeme, siis hakatakse omanikule nõudeid esitama. Kas on veel midagi millele peab tähelepanu pöörama? Kui aga jääbki rahalise sissemakseta, siis jääb lihtsalt võlg osanike vastu üles nii kaua kuni tehakse rahaline sissemakse? Olen lugenud, et kui ei tehta sissemakset, siis ei tohi osanikele mingeid väljamakseid teha. Kui aga on olemas samaväärne vara (2500€) nt auto, kuidas see siis sissemaksena kajastada? Millised on toimingud mida tuleb enne ja pärast teha? Kas oskate soovitada sel teemal artiklit või konkreetseid juhiseid, kust saaks lugeda, mida ja kuidas tuleb teha mitterahalise sissemakse korral. Seaduses on küll kirjas mitmeid kohti mitterahalise osakapitali kohta, kuid konkreetseid juhiseid kahjuks pole leidnud. Loodan, et oskate aidata. Palun samuti infot selle kohta, et kust oleks võimalik saada tasuta juriidilist abi selles valdkonnas.

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Esmalt soovitan Teil tutvuda OÜ põhikirjaga. Seal peaks olema kirjas, millal toimub osakapitali sissemaksmine. Enamasti peab see olema tehtud kas konkreetseks tähtajaks või osaühingu vastu nõude esitamisel. Kuni osanik ei ole sissemakset täielikult tasunud, vastutab ta osaühingu ees osaühingu kohustuste eest tasumata sissemakse ulatuses, kui osaühingu kohustust ei ole võimalik täita osaühingu vara arvel.

Kuni osanik ei ole sissemakset täielikult tasunud, on osanikul keelatud võtta välja dividende, kuid muu tasu (töötasu, juhatuse liikme tasu) maksmine on osanikule lubatud.

Osakapitali sissemakse tegemine võib toimuda rahas või mitterahalise sissemaksega (seda küsimust reguleerib OÜ põhikiri). Kui mitterahaline sissemakse on lubatud, võib mitterahaliseks sissemakseks olla mis tahes rahaliselt hinnatav ja osaühingule üleantav asi või varaline õigus, millele on võimalik pöörata sissenõuet. Seega auto on selleks sobiv. Mitterahalise sissemakse tegemisel tuleb asja omandiõigus anda üle OÜ-le.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Tanel Melk
Advokaadibüroo LMP
partner/jurist

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kui Tarbijakaitse laadset asutust korteriomanikele pole, siis millal see luuakse?03.04.2014

Tere
Kui tarbijal tekib probleeme kaupade või teenustega, siis on tal võimalus pöörduda tarbijakaitsesse, kus tarbijat juhendatakse.
1. etapp - kaebus tarbijakaitseametile.
2. etapp - TKA juures tegutsev tarbijakaebuste komisjon.
3. etapp - kohus.

Nüüd minu küsimus:
Kuidas peab käituma korteriomanik, kui tekivad arusaamatused ja lahkarvamused korteriomanike ja juhatuse vahel?
Kas võimalusteks on ainult televisioon ja/või kohus? Kommentaariks nii palju, et mitmeid probleeme on üldsusele teavitatud nii "Kaua võib" kui ka "Pealtnägija" saates. Ka maakondade ajalehtedes on ühistuprobleeme valgustatud. Enamuses ikka negatiivsest küljest.
See aga viitab asjaolule, et miski lahkhelide lahendamisel ja lahenduste pakkumisel on jäänud seaduste tegijatel kahe silma vahele!
Kui Tarbijakaitse laadset asutust korteriomanikele pole, siis miks ja millal see luuakse?

Tänan vastuse eest

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, juba üksi käesolevasse portaali saabuvate küsimuste hulka ja sisu arvestades tuleb tunnistada, et korteriomanike ombudsmani ametikoha loomise vajalikkust tuleks tõsiselt kaaluda. Eelnimetatud ameti loomise vajalikkust on aeg-ajalt ka erinevate isikute poolt tõstatatud, kuid seni ei ole need ettepanekud suurt toetust leidnud. Ilmselt on üheks põhjuseks asjaolu, et ühiskondlik surve teemale sisuliselt puudub.

Tervitades,
Andry Krass
 

Küsimus: Kui asi läheb kohtuni, kas siis kontrollitakse ka ema elamistingimusi jms lapse heaolust lähtudes?03.04.2014

Mu naine läks ära 2 aastat tagasi ja jättis lapse minu hoolde. Oleme lahutatud. Elatist ta ei maksa ja lapsest pole ta siiani hoolinud. Tütar on 8-aastane ja elab minu juures, me saame hästi hakkama. Elame koos minu vanematega eramajas. Lapsel on oma tuba. Ta käib kodu lähedal koolis. Nüüd siis ema tahab last omale võtta, kuid kas see on niisama lihtsalt võimalik? Kui asi läheb kohtuni, kas siis kontrollitakse ka ema elamistingimusi jms lapse heaolust lähtudes?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Vanemad peaksid lapse elukohas omavahel kokku leppima – kui kokkuleppele ei saada, saab vanem pöörduda vastava nõudega kohtu poole.

Kohtumenetluse käigus külastab lastekaitsespetsialist mõlema vanema kodusid ja annab kohtule kirjaliku arvamuse, mis sisaldab muuhulgas kirjeldust vanemate elamistingimuste kohta.

Kui lapsel on välja kujunenud stabiilne elukorraldus, ei pea kohtud reeglina põhjendatuks lapse senise elukeskkonna kardinaalset muutmist ehk teise vanema juurde elama asumist, eriti veel olukorras, mil lahus elav vanem ei ole mitme aasta vältel lapse vastu üldse huvi tundnud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mis eesmärki kannab "vahtraleht" ja miks teised riigid pole otsustanud selliselt väikese kogemusega juhte tähistada?03.04.2014

Kehtiva liiklusseaduse kohaselt on vahtralehe kasutamine algajatel juhtidel kohustuslik. Mingeid piiranguid aga see sõidukile või juhile ei sea. Küsimus on, et mis eesmärki see tähis kannab ja miks mitte ükski teine Euroopa Liidu liikmesriik pole otsustanud selliselt väikese sõidukogemusega juhte tähistada? Kuidas mõistavad vahtralehe kujutist autopäral Eestis viibivad võõrriigi autojuhid?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

"Vahtraleht" iseenesest ei seagi juhile mingeid piiranguid. Piirangud tulenevad juhi staatusest e. asjaolust, et tegemist on väheste kogemustega juhiga ning need piirangud on sätestatud seadusega (näit: LS § 50 lg 1). "Vahtraleht" lihtsalt tähistab sõidukit, mida juhib selline juht ning selle peamiseks eesmärgiks on teavitada teisi juhte väheste kogemustega juhist ning sellise teavituse eesmärgiks on printsiibis tagada suurem liiklusohutus.

Jään vastuse võlgu, miks teistes EL liikmesriikides sellist märki ei kasutata, kuid teadaolevalt ongi liiklusohutus erinevates liikmesriikides erinev. "Vahtralehe" mittekasutamine mõnes muus liikmesriigis ei tähenda, et seal oleks liiklus ohutum või kuidagi muul moel parem. Samuti ei rakendata kõikides liikmesriikides ühetaoliselt nn kaheastmelist juhtimisõiguse andmise süsteemi, kuid liiklusohutuse seisukohalt võiks minu hinnangul ohutumaks lugeda just viimast.

Asjaolu, kuidas välisriigi autojuhid mõistavad vahtralehe tähendust, sõltub sellest, kuidas on juht endale Eesti liiklusmärgid ja muud märgised selgeks teinud. Ka mujal maailmas on piisavalt märke, mille tähendust eestlane ei pruugi teada (Lätis näiteks punasega ääristatud kolmnurga valgel taustal ümmargune must laik, Suurbritannias õppesõitu tähistav "L" märk jne), kuid mille tähenduse saab kohalikke liiklusalaseid õigusakte uurides endale hõlpsalt selgeks teha.
 

Küsimus: Kas avalduse alusel ei lasta varem lubade eksamile?03.04.2014

Teie käest on küsitud:
http://www.vastused.ee/loe/oigus/liiklusoigus/8754/kas-lubade-eksami-tegemiseks.html

Mina küsin: Mul on sama probleem, et üks trahv alles täituri juures üleval. Kuigi otsuste tegemisest üle aasta möödas, määrati samuti ka arest, millest on jäänud veel mõni päev ka istumata. Kuid minu küsimus oleks et: kuna mul väga mõjuval põhjusel oleks siiski lube vaja saada, siis kas on eelnevat kogemust või juhtumit, kus näiteks avalduse esitamise alusel, kuhu on lisatud ka põhjused, on antud luba minna eksamile. See on ju põhimõtteliselt sama kui inimene istub vangis ja ta esitab kohtule avalduse, et vabaneda ennetähtaegselt. Miks ei võiks siis lubada inimest ARK'i eksamile. Ette tänades!:)

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sellist praktikat minule teadaolevalt ei ole Eestis viljeletud. Samuti puudub selliste erandite tegemiseks seadusest tulenev alus. Küll näeb seadus ette võimaluse trahvi asendamiseks arestiga või üldkasuliku tööga. Eelöeldu puudutab väärteomenetluses määratud rahatrahvi. Kriminaalmenetluses on rahalise karistuse kandmisest vabastamise alused sätestatud KrMS §s 418. Vangistuse kandmisest ennetähtaegne vabastamise võimalus on samuti seadusega ette nähtud, kuid nimetatud regulatsiooni ei saa analoogia korras kohaldada väärteomenetluses määratud trahvile. Ilmselt on seaduseandja kaalunud erinevaid õigushüvesid ning isikute põhiõiguste riive intensiivsust ning seetõttu pidanud vajalikuks kriminaalmenetluse tulemusena mõistetud karistuse, kui isiku põhiõigusi raskemini riivava olukorra osas kehtestada süsteemi karistuse vähendamiseks või sellest loobumiseks. Väärteomenetluses, samuti haldusmenetluses ei ole riive sedavõrd intensiivne ning seetõttu ilmselt ei ole peetud vajalikuks kehtestada ka karistusest loobumise regulatsiooni.
 

Küsimus: Kuidas ja mis hinnaga võtta arvele 1996. aastal soetatud hoone, mis ei ole ettevõtte bilansis arvel?03.04.2014

Tere,
ettevõtte bilansis puudub hoone, mis kuulub ettevõttele. Hoone oli soetatud 1996 aastal, kuid kahjuks ühtegi dokumenti selle kohta pole. Kuidas ja mis hinnaga on võimalik nimetatud hoone nüüd arvele võtta ettevõtte põhivarana?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Bilanss ei tohi olla eksitav, see peab kajastama majanduslikku seisu õigesti ja õiglaselt. Hoone tuleb võtta arvele. Kuna hoone soetusmaksumus pole teada, siis tuleb see arvele võtta õiglases väärtuses arvelevõtmise päeval. Omakapitalis kajastatkse see summa kirjel „Ümberhindluse reserv“ muu koondkasumi hulgas. Asjakohane informatsioon avalikustatakse aastaaruande lisas (arvelevõtmise kuupäev, kes määras väärtuse, väärtuse leidmiseks kasutatud eeldused ja meetodid).
 

Küsimus: Kas tööandjal on alust töötaja vallandada, kuna töötajal on isiklikus elus rahalised probleemid?03.04.2014

Töötaja isiklik majanduslik (rahaline) olukord on hetkel väga raske. Seoses sellega on saadetud kohtutäituri poolt ettevõttesse 2 akti töötasust kinnipidamiseks. Tööandja andis töötajale ultimaatumi - kui võlgnevused kiiremas korras likvideeritud ei ole, siis tööandja lõpetab töötajaga ühepoolselt töösuhte. Tema enda sõnade järgi - et vältida võimalikke tahtlikke käitumisviise töötaja poolt, mis võiksid ettevõtet kahjustada (vargused jms.). Töötaja olevat kaotanud oma usalduse ja ettevõte ei võta seoses sellega omale riske.
Töötaja on käesolevaks hetkeks ettevõttes töötanud 5 aastat. Selle aja jooksul on teda premeeritud tubli töö eest ning ta on silma paistnud märkimisväärsete tulemustega. Pole olnud kordagi probleeme puudujääkide või muude mahhinatsioonidega.
Hetkel on töötaja kirjutanud olukorra kohta seletuskirja. Seda pole tal siiski võimalik kirja panna, mis hetkeks tema majanduslik olukord paraneb. Töötaja tegutseb aktiivselt oma olukorra parandamise nimel. See pole sugugi võimatu - paraku kõik võtab aega. Kui töötaja kaotab oma töökoha, siis olukord halveneb veelgi. Kas ettevõte saab töötaja vallandada eelpool kirjeldatule tuginedes?

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (TLS) § 83 järgi on tööandjal ja töötajal õigus tööleping üles öelda üksnes TLS-s sätestatud alustel. TLS § 88 lg 1 p 5 kirjeldab ühe võimaliku põhjusena olukorda, kus töötaja on pannud toime varguse, pettuse või muu teo, millega põhjustas tööandja usalduse kaotuse enda vastu.

Tööandja poolt on seega töölepingu ülesütlemine töötaja poolsete rikkumiste puudumisel, kuid „võimalike tahtlike käitumisviiside vältimiseks“ ebaseaduslik. Taoline põhjendus ei saa olla mõjuvaks põhjuseks, mille tõttu ei saa mõlemapoolseid huve järgides eeldada töösuhte jätkamist, kuivõrd puudub seaduslik alus, töölepingulises suhtes aset leidnud fakt, millele tugineda. (Veel) toimumata rikkumisi ei saa eeldada. Võlaõiguslikes, sealhulgas töölepingulistes suhetes kehtib mõistlikkuse, heas usus käitumise ja teise poole huvidega arvestamise printsiip (võlaõigusseaduse §§ 6 ja 7).

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.
 

Küsimus: Kas 15 aastat tagasi tehtud tööleping on veel kehtiv, kui selle ajaga pole ühtegi lepingu lisa tehtud?03.04.2014

Tere! Kas 15 aastat tagasi tehtud tööleping on veel kehtiv, kus pole lisasid tehtud? Nüüd tahetakse uusi lepinguid teha, kus kõik oleksid pakkemasina operaatorid. Kas ma peaksin nõustuma sellise lepinguga, kui ma tegelikult ei tööta pakkemasinal?

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu kokkulepped kehtivad seni, kuni neid pole poolte kokkuleppel muudetud, need pole seadusandluse muudatuste tõttu tühistunud või muutunud või leping lõppenud. Kokkuleppeid muudavad ka tegevuse või tegevusetusega väljendatud nõustumised.

Kui töölepingu kirjalikku dokumenti muudatuse kohta pole, kuid töötaja on näiteks asunud täitma teisi tööülesandeid või ei protesteeri töötasu muudatuse järel, võib see väljendada tema nõustumist ja seega ka poolte kokkulepet muudatuseks kirjaliku dokumendita. Tööandjale jääb siiski kohustus teavitada ühepoolselt töötajat töölepingu andmete muudatusest kirjalikult ühe kuu jooksul (töölepingu seaduse § 5 lg 4).

Kokkulepete muutumisel sama tööandja juures ei sõlmita uut töölepingut, vaid muudetakse olemasolevat. Uues sõnastuses lepingu täies ulatuses muutmisel ehk ajakohastamisel ja/või seadusega kooskõlla viimisel toimub samuti kokkuleppimine muudatustes, mitte taas tööle asumine uue lepinguga.

Kokkulepped ja nende muudatused peavad vastama tegelikkusele ja poolte tahtele. Töötajal on õigus mitte nõustuda muudatusega, mis ei vasta tegelikkusele ega tema tahtele.

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.
 

Küsimus: Kust alustada, et võiksin pensionärina 2-3 päeval nädalas müüa oma küpsetatud pirukaid?03.04.2014

Tere! Olen pensionär ja meeleldi küpsetaksin mõned korrad nädalas pirukaid ja müüksin neid.
Millest alustada?
Tänud ja ilusat päeva!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Esmalt tuleks jõuda selgusele, kuidas pirukate müük hakkab toimuma. Kuna kauplemiseks on vaja vastavat registreeringut ja müügikoht peab vastama teatud tingimustele, siis võiks ehk alustada koostööd mõne olemasoleva kaupmehega, kellele toodang ära müüa või valmistadagi pirukaid tema tellimusel (ja materjalist). Kui te ei ole end registreerinud füüsilisest isikust ettevõtjana, siis klaarib tema ka maksustamise.