Korteriomandiõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas korraldada korterelamu parkla rajamist ja kasutamist, kui kõik ei soovi rahaliselt osaleda?20.03.2013

Korruselamus on 170 korterit. Tegutseb korteriühistu. Parkla rajamise projekti järgi on võimalus välja ehitada 81 parkimiskohta. Kes või mismoodi saab parkla rajamist rahastada, kui kõik korteriomanikud ei soovi ja ei ole huvitatud parkla väljaehitamisest? Kui need 81 kohta ehitavad välja 81 korteriomanikku, kas nemad saavad siis individuaalsed parkimiskohad? Parkla rajatakse kaasomandile.
Tänan vastuse eest!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui korterelamus tegutseb korteriühistu, ning kavandatavad parkimiskohad asuvad korteriomanike kaasomandis oleva kinnisasja peal, siis olen seisukohal, et küsimus on võimalik otsustada ning rahastada korteriühistu üldkoosoleku kaudu.
Tuginen oma seisukohas korteriomandiseaduse paragrahv 15 lg 6 p-le 6, mille kohaselt loetakse korteriomanike huvidele vastavaks valitsemiseks (korteriühistuseadus kasutab mõistet "majandamine") korteriomanikule mõistlike tavakommunikatsioonide rajamiseks ja säilitamiseks vajalike abinõude talumist. Viimatinimetatud juhul on korteriomanikud õigustatud otsuseid vastu võtma lihthäälteenamusega.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
 

Küsimus: Milline oleks korrektne tegutsemisviis, kui korteriühistu soovib tellida haldusteenust haldusfirmalt? 20.03.2013

Milline oleks korrektne tegutsemisviis, kui korteriühistu soovib tellida haldusteenust haldusfirmalt? Kas piisab ühistu üldkoosolekul vastuvõetud otsusest või peab juhatus sõlmima ettevõttega lepingu?
Palun kas saaksite etappide kaupa lahti kirjutada õige tegutsemis korra.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korrektne tegutsemisviis on järgmine:
1.samm: korteriühistu üldkoosolek kinnitab majanduskava, milles on muuhulgas ette nähtud ka kulud haldusteenusele
2.samm: korteriühistu juhatus valib välja sobiva haldusfirma ning sõlmib temaga korteriühistu nimel lepingu. Haldusteenuse maksmus ei tohi ületada üldkoosolekul kinnitatud majanduskavas toodud suurust, samas väiksem võib see olla.
Kuna korteriühistu üldkoosoleku otsused on juhatuse jaoks siduvad, siis võib haldusfirma valikuga seotud küsimused otsustada ka üldkoosolekul.
Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
 

Küsimus: Kas ühistu saab mind piirata kasutamast enda korteriomandi juurde kuuluvat kaasomandi osa ehk parklat?15.03.2013

Ostsin korterelamusse korteri. Saan aru, et korterile lisaks ostsin ka sinna juurde kuuluva mõttelise osa elamu üldkasutatavatest pindadest ja sh mõttelise osa elamu krundist? Krundile mul aga ligipääs puudub, kuna sinna pääsemiseks nõuab ühistu mult hoovivärava puldi ostmist ja autoparkimise eest tasumist. Mõistan, et hooviväravate puldi eest kohustub (st on mõistlik) iga autokasutaja tasuma, kuna väravate paigaldamine ja pult maksab ju raha, kuid kas ühistu (üldkoosolek) saab keelata mind kasutada enda korteriomandi juurde kuuluvat kaasomandi osa (krunti) ja seada selle kasutamisele rahalised piirangud?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, elamu mõtteliste osade käsutamise õigus on üksnes korteriomanikel ühiselt, ning korteriühistul puudub õigus sellesse sekkuda isegi siis, kui mõni tema organitest (üldkoosolek, juhatus, revisjonikomisjon) nii peaks otsustama. Tulenevalt eeltoodust ei saa korteriühistu ka korteriomanikul keelata endale kuuluvat mõttelist osa sihtotstarbeliselt kasutada.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
 

Küsimus: Mis alustel toimub valitsemine, kui haldusfirma valitseb reaalselt, kuid on olemas ka korteriühistu?15.03.2013

Kas haldusfirmal on sellises situatsioonis õigus KÜS'i ja KÜ põhikirja sätteid eirata ja kehtestada kulude kandmise proportsioon näiteks majandusaastakava kinnitamisega?

Olen üsna kursis raamistikku kuuluvate seadustega (KOS v2 ja v3 eelnõu, KÜS, MTÜS, AÕS, TsÜS) ja ka mitme asjassepuutuva riigikohtu lahendiga (3-2-1-146-10 [p11-12] , 3-2-1-116-11 [p19,23], 3-2-1-52-12 [p12], 3-2-1-28-11 [p16]).

- Alates maja valmimisest on valitsemine olnud haldusfirma kätes -- vee, elektri ja kindlustuslepingud on sõlminud haldusfirma oma nimel ja omanikud on tasunud haldusfirma kaudu ka makseid.
- Mõned aastad peale ehitust on moodustatud korteriühistu, kuid valitsemist see üle võtnud pole.
- Vahepeal on vormistatud korterihoonestusõigused ümber korteriomanditeks.
- Mõned aastad tagasi leidis haldusfirma, et kahte valitsemisvormi konkureerivalt eksisteerida ei saa, kutsus kokku KÜ üldkoosoleku ja tegi ettepaneku KÜ likvideerida. Üldkoosolek otsustas ühistu lõpetada ja likvideerimise järgselt nimetada haldusfirma nende pakkumise alusel valitsejaks. Seega välistati lepingu sõlmimine KÜ ja haldusfirma vahel. Likvideerijateks valiti KÜ juhatuse liikmed, aga tegelikku kavatsust ühistu likvideerida kellegi polnud.
- Viimasel kuul on näiteks toimunud KÜ üldkoosolek, kus otsustati aastaaruande kinnitamine ja juhatuse liikme vahetamine. Samas korraldab haldusfirma koosolekut, mille päevakorra punktiks on majandusaastakava vastuvõtmine.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui kortermajas on asutatud korteriühistu, siis peab kaasomandi eseme valitsemine lähtuma korteriühistuseadusest ja korteriühistu põhikirjast lähtudes. Vastav kohustus on sätestatud korteriomandiseaduse paragrahv 8 lg 1 teises lauses: "Kui korteriomanikud otsustavad asutada korteriühistu korteriühistuseaduse nõuete kohaselt, siis valitsevad nad kaasomandi eset korteriühistu õigusvõime tekkimisest alates korteriühistuseaduse järgi." - ehk siis korteriühistu eksisteerimise ajal korteriomanikel alternatiivi ei ole, ning asjaolu, et faktiline arveldamine toimub jätkuvalt korteriühistu eellasest valitseja kaudu, ei oma korteriomanike ja korteriühistu vahelistes suhetes õiguslikku tähendust.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kuidas saada haldusfirmast kätte minu korteriomandit puudutav dokumentatsioon?13.03.2013

Tere!
Ostsin eelmise aasta kevadel kohtutäiturilt korteri. Terve eelmise aasta maksin alati õigeaegselt ära kõik haldusfirma poolt esitatud arved. Selle aasta esimesel arvel oli lisaks jooksvatele kuludele toodud välja eelmise korteriomaniku poolt varasematel aastatel kogunenud kommunaalteenuste võlg koos viivise ja inkassoteenusega. Tean, et mul on seaduse järgi kohustus tasuda võlg, mis tuli koos korteriga ostmisel kaasa. Kuna summa hulka oli arvatud ka eelmise omaniku suhtes osutatud inkassoteenus, küsisin arve esitanud haldusfirmast e-kirja teel väljavõtet, kus oleks eraldi välja toodud võla kogunemine, samuti viivise ja inkassoteenuse osa. Haldusfirma ei ole korduvatele kirjalikele ja telefoni teel pöördumistele adekvaatselt reageerinud, ainult nõuab summa tasumist ilma igasuguste selgitusteta. Kas neil on õiguslik alus mitte esitada mulle e-kirja (või digigoci) teel dokumente, mis puudutavad minu korteriomandit? Kuidas sundida neid mulle andmeid esitama? Kas saan viidata konkreetsele seadusepunktile, mis kohustaks neid minu poolt küsitud andmeid esitama? Elamus on KÜ, kuid uue elanikuna ei tea ma kahjuks, kes on selle esimees. Trepikojas oleval teadetahvlil tema kontakte ei ole. Muidu oleks ehk lootust KÜ esimehe käest vastavaid andmeid saada, juhul muidugi, kui temalgi neid on. Mida soovitate järgmiseks teha?
Tänan vastuse eest!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomanikule esitatava nõude aluseks saab olla kas korteriühistu otsus või kulutuse kandmist tõendav dokument. Kui korteriühistu seda ei esita, siis puudub vajadus korteriühistu poolt nõutavat summat tasuda.
Oluline on ka märkida, et ka korteriühistu nõuetele kehtib aegumistähtaeg, mis on 3 aastat alates kalendriaasta lõppemisest, mil kohustusele vastav nõue muutus sissenõutavaks. Seega on nõude alusega tutvumine oluline ka nõude aegumise seisukohalt kuna muudmoodi ei saa kontrollida, millal nõue sissenõutavaks muutus.
Olukorras, kus kortermajas tegutseb korteriühistu, tuleb kortermaja valitsemisel lähtuda korteriühistuseadusest ja korteriühistu põhikirjast. Juhul, kui põhikiri Teie viidatud haldusfirmast midagi ei räägi, siis puudub haldusfirmal ka õigus Teile mistahes kortermaja valitsemisega seotud nõudeid esitada ning ta peaks need suunama korteriühistule.

Soovitus on mitte tasuda nõuet enne, kui Teie poolt nõutud dokumendid on esitatud.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistule peab kohtuotsusega välja mõistetud kohtukulud tasuma uus või eelmine korteriomanik?12.03.2013

KÜ esitas võlgnikust korteriomaniku vastu hagi kohtusse. Vastavalt 2010.a. jõustunud kohtuotsusele on võlgnikul kohustus tasuda KÜ-le põhivõlg, viivised ja kohtukulud.
Kuna võlgnik kohtuotsust täitma ei asunud, esitas KÜ nõude täitmiseks täitmisavalduse kohtutäiturile. Lisaks KÜ-le algatas sama kohtutäituri juures laenumaksete võlgnevuse tõttu korteriomaniku vastu täitemenetlust ka pank (korteriomandile on seatud panga kasuks hüpoteek). Kohtutäitur müüb korteriomandit enampakkumise korras, kogu müügist saadav summa läheb panga nõude rahuldamiseks, uuel omanikul on aga KÜ-le võlgnevuse tasumise kohustus.
Kuid siinkohal väidab kohtutäitur, tsiteerin: "...kohtuotsusega tunnustatud nõue ei lähe üle uuele omanikule korteriühistuseaduse § 5`1 alusel ehk vähemalt Teie poolt teatatud summas sisalduvad kohtukulud ei saa üle minna uuele omanikule."
Kas on tõesti nii, et uus omanik on kohustatud KÜ-le maksma ainult põhivõla ja viivised, aga kohtukulud peab maksma endine omanik?
Samas on osa põhivõlast ja viivised ju ka kohtuotsusega tunnustatud nõuded, kas siis võib uus omanik ka nende maksmisest keelduda? Milline seadus (peale Korteriühistuseaduse) seda olukorda täpsemalt reguleerib?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandiseaduse § 7 lg 3 järgi on korteriomandi omandaja korteriomandi võõrandamisel või pärimisel kohustatud korteriühistule tasuma korteriomandi võõrandaja või pärandaja tasumata jäänud majandamiskulude ja muude maksete eest. Eelnimetatud sätte kohta on Riigikohus lahendis 3-2-1-48-11 märkinud, et KÜS § 7 lg 3 loob korteriomandi võõrandaja ja omandaja solidaarse kohustuse, st viidatud sätte alusel võib KÜ nõuda korteriomandi võõrandamise korral võõrandaja tasumata jäänud maksete tasumist nii võõrandajalt kui ka omandajalt. Sätte eesmärgiks on lihtsustada korteriühistu nõude maksmapanekut olukorras, kus korteriomandi omanik on vahetunud.
Seda, milline seadusesäte eeltoodud sätte mõtet muudab või isegi tühistab, sooviks ka ise teada.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteri lae veekahju võin välja nõuda korteriühistult?08.03.2013

Tere!
Avastasin, et korteris (täpsemalt esiku lagi) on saanud mingis koguses vett läbi lae paneeli, mis on jätnud tänaseks ebameeldiva kollaka laigu lakke. Kutsusin ühistu esimehe vaatama olukorda, tema väitis, et pööningul on kõik korras (elan viimasel korrusel), et tegemist on arvatavasti kanalisatsioonipüstaku torust tekkinud kontentsveega, mis on kuidagi voolanud paneelide vahele ja jätnud oma jälje korteri laes. Küsimus on nüüd selles, kes olukorra eest peaks vastutama, kindlustusfirmalt pole mõtet kahju sisse nõuda, kuna omavastutus on suurem kui kahju kõrvaldamine iseenesest maksaks. Kuna tegemist on paari aasta taguse remondiga korteris, siis kas mul on õigus nõuda antud kahju likvideerimine sisse KÜ-lt.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu kannab vastutust oma tegevuse eest juhul kui selgub, et ta oli kahju tekkimises süüdi st kahju tekkis korteriühistu tegevuse või tegevusetuse tulemusena. Antud juhtumi puhul tundub, et kahju põhjuseks oli pigem hoone ehitus- või projekteerimisviga, mille eest korteriühistu vastutust ei kanna.
Lisaks eeltoodule teeb korteriomaniku poolt korteriühistu vastu nõude esitamise küsitavaks asjaolu, et korteriomaniku näol on tegu korteriühistu liikmega, kes peaks korteriühistu liikmena ka ise hea seisma selle eest, et kõnealuseid kahjusid ei juhtuks.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
 

Küsimus: Kas korteriühistul saab võtta katuse renoveerimiseks laenu, kui korteriomanikel on isegi juba laene võetud?08.03.2013

Viie korteriga korteriühistu võttis katuse renoveerimiseks pangalaenu, kaks korterit maksid oma summa koheselt ja kolmele korterile jäi viieks aastaks pangalaen. Kas korteriühistu võib võtta teist pangalaenu lisaks maja soojustamiseks. Kortermajas on ka pangalaenuga korterid. Sellisel juhul jääb korteriomanikul maksta kolm pangalaenu. Kuidas käituda?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu poolt võetavate pangalaenude arvu ei ole võimalik piirata. Korteriomanik saab laenu võtmist takistada vaid juhul, kui (a) laenu ei kasutata kaasomandi eseme korrashoidmiseks, (b) kui tööd, mille finantseerimiseks laenu võetakse, on ebamõistlikult kallid või (c) kui renoveerimistööde teostamine ei ole kaasomandi eseme seisukorda arvestades vajalik.

Luguspidamisega,
Andry Krass, M.A.L.
 

Küsimus: Kas alustanud korteriühistul on kohustus elamuhoolduselt üle võtta kõik võlad?08.03.2013

Käesoleva aasta algusest alustanud korteriühistu ei saa seni maja hallanud elamuhoolduselt (EH) kätte kasutamata finantsvahendeid, tuues põhjenduseks, et see on võimalik üle anda koos elanike võlgadega. Mingeid läbirääkimisi EH võlgnike teemal arendada ei soovi. Põhimõtteliselt ei ole ühistul mõnede võlgnike vastu midagi. Nad on oma võlast teadlikud ja kindlasti varsti maksavad, kuid on teada, et osade võlgadega on seotud vaidlus (erimeelsus remondirahade arvutamisel aastal 2009), mida ühistu kuidagi lahendada ei saa. Seega küsimised: Kas EH on õigus külmutada kõik finants vahendid? Kas korteriühistul on kohustus üle võtta kõik võlad, sõltumata nende iseloomust?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandiseaduse kohaselt ei tegutse kortermaja valitseja iseenda vaid korteriomanike nimel ning seetõttu on tal õigus nõuda, et tema õigusjärglane, kelleks võib olla ka korteriühistu, võtab üle kõigi korteriomanike kohustused. Eeltoodu kehtib muidugi eeldusel, et eelmine valitseja suudab tõendada seda, et korteriomanike kohustused põhinevad korteriomanike otsustel või siis seadusest tuleneval kohustusel.
Korteriomanike kohustuste üleminekul puhul ei tohi ka unustada seda, et nii valitseja kui korteriühistu on oma volitused saanud korteriomanike ühisuse käest, ning seega on nende näol tegu ühe mündi kahe erineva poolega, kus piiritlus enne ja pärast ei ole kohane - valitseja ja korteriühistu on lihtsalt korteriomanike käsualused.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
 

Küsimus: Kas küttesüsteemi tasakaalustaval firmal on õigus eemaldada omavoliselt pandud radiaatori ribisid?06.03.2013

Tere. Meil on 60 korteriga elamu, kus on ühesüsteemne küttesüsteem. Majahaldaja ainuisikuliselt ja suusõnaliselt lubas radiaatoritele ribisid korterites juurde lisada, kes kaebasid külma. Nüüd tahame küttesüsteemi tasakaalustada, aga need, kes ribisid juurde lisasid, ei ole sellega nõus, et neil ribisid vähendatakse. Tänades.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, õigus on korteriomanike poolel, kes paluvad viia ribide arv vastavusse projekti ehk esialgse olukorraga. Ribide vähendamisega seotud kulutused on kohustatud sealjuures kandma korteriomanikud, kes küttesüsteemi ebaseaduslikult (ilma kokkuleppeta) muutsid.
Esialgse olukorra taastamise nõude võib esitada nii korteriomanik üksinda, kui valitseja/korteriühistu.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ