Kindlustus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas kahjujuhtumi puhul juriidilisele isikule pakkumist tehes peab auto hinna arvestama käibemaksuga või ilma?26.01.2015

Kindlustusekspert võtab keskmise hinna määramisel aluseks 7 analoogilise sõiduki müügikuulutust portaalist auto24. Kõik portaalis olevad müügikuulutused on 0% käibemaksuga.
Minu küsimus: Kas kahjujuhtumi puhul juriidilisele isikule pakkumist tehes on õigus saadud keskmisest hinnast maha arvestada käibemaks (20%) kui algandmetes on hinnad 0% käibemaksuga?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui sõiduk on hävinud, siis on hüvitis tavaliselt võrdne rahasummaga, mille eest kannatanul on võimalik samaväärne sõiduk soetada. Kui kahjustatud isikul on võimalik asja asendamise või taastamise kuludelt tasumisele kuuluv käibemaks osaliselt või täielikult riigilt tagasi saada, siis sellega arvestatakse hüvitise arvutamisel.

Sõiduki hävimise läbi tekkinud kahju hüvitise arvutamisel arvestatakse ilma käibemaksuta sõiduki hinda üksnes siis, kui on saada sõidukeid, mille hinnale on lisatud käibemaks.

Kui kahju hüvitatakse sõidukikindlustuse lepingu alusel, võib olla sõidukikindlustuse lepingus teistsugune kokkulepe.
 

Küsimus: Miks on kindlustusvõtjale kasulik rekonstrueeritud elamule taotleda kasutusluba ja elektripaigaldise nõuetekohasuse tunnistust?20.01.2015

Kas ja miks on kindlustusvõtjale kasulik 2000.a. rekonstrueeritud elamule taotleda kasutusluba ja elektripaigaldise nõuetekohasuse tunnistust?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kasutada tohib vaid sellist ehitist, millel on kasutusluba. Elektripaigaldise nõuetekohasuse tunnistus on kasutusoa saamise eelduseks. Mõlemad dokumendid lisavad kindlust, et ehitis on kasutamiseks ohutu. Seega ei ole kasutusluba ja elektripaigaldise nõuetekohasuse tunnistus pelgalt kasulikud, need on kohustuslikud ja mitte vaid kindlustusvõtjale vaid igale ehitise omanikule.

Kodukindlustuse hea tava (http://eksl.ee/images/files/Hea_tava_kodukindlustus(14).pdf) kohaselt ei hüvita kindlustusandja ebakvaliteetsest projekteerimisest või ehitamisest tekkinud kahju. Samuti ei hüvitata kahju, mille põhjuseks on sobimatud ehitusvõtted või ebakvaliteetsed ehitusmaterjalid. Ka on tava kohaselt kindlustusvõtja kohustuseks järgida üldisi tuleohutusnõudeid. Küsimuses toodud luba ja tunnistus võivad aidata kindlustusvõtjat vaidluse korral.
 

Küsimus: Kes tasub auto omanikule kahjud kui liiklusõnnetuse põhjustab hobune? 19.01.2015

Tere
Sooviks teada, kes tasub auto omanikule kahjud kui liiklusõnnetuse põhjustab hobune? Hobune pääses oma koplist jooksu ja põhjustas hiljem linna peal liiklusõnnetuse.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Hobuse põhjustatud liiklusõnnetuse läbi tekkinud kahju hüvitamise kohustus on hobuse omanikul.

Kui auto oli kindlustatud, st oli sõlmitud sõidukindlustuse leping, siis hüvitab kahju sõidukikindlustuse kindlustusandja.
 

Küsimus: Kas mul on õigus mingile kompensatsioonile, kuna sain taksoga sõites avariis kannatada?15.01.2015

Tere,
Kirjutan Teile, et nõu küsida ühe avarii suhtes, mis minuga juhtus natuke aega tagasi. Ma ise ei ela Eestis, aga käin siin oma ema külastamas ja tulin ka nüüd enne jõule Eestisse pühasid veetma.
Järgmine päev kui saabusin, tahtsime emaga linna sööma minna, tellisime koju takso, mis tegi tee peal avarii. Meie takso põrkas kokku teise autoga Järvevana teel. Ma lõin oma pea kuhugi vastu ara ja sain piisavalt põrutada, et kaotada korraks teadvuse. Silma alla sain suure verevalumi, mis paranes nädal aega. Olin mitu paeva šokis ja tugevates peavaludes. Kuna kohale kutsuti ka politsei ja kiirabi, siis asi on fikseeritud. Koha pealt viidi mind traumapunkti. Siiski olin nii šokis, et auto numbrit ei mäleta täpselt. Kirjutasin taksofirmasse emaili, kahjuks nad ei vastanud mulle, mis kindlustusfirma sellel taksol on.
Minu küsimus oleks, kuna ma olin puhkusel sel ajal, mis sai küll suhteliselt teistsugune kui plaanitud, siis ma otseselt töölt eemal ei viibinud. Kuid siiski, kas on mul õigus mingisugusele kompensatsioonile? Kas pean pöörduma politsei poole, et juhi andmeid selgitada? Äkki annaksite mingit nõu, mida ma edasi peaks tegema?
Teid ette tanades

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui Teile tekkis kahju liiklusõnnetuses, siis hüvitab selle kahju põhjustaja kindlustusandja. Liikluskindlustuse lepingu alusel hüvitatav kahju on kirjeldatud siin http://lkf.ee/images/files/Liiklus_hyvitatavkahju_veebitekst4.pdf

Kui juhtum on Politseis registreeritud, siis saate Politseilt küsida kahju põhjustanud sõiduki andmed ja selle põhjal saate teade kindlustusandja. Samuti võite päringuga pöörduda liikluskindlustuse fondi poole saamaks teada, kas mõni kindlustusandja vastavat juhtumit käsitleb. Päringus peaks olema teie isikukood, juhtumi aeg vmt tunnus, et vasteid otsida.
 

Küsimus: Kas KÜ peab kindlustusseltsile hüvitama korteris toimunud veekahju kulud?15.01.2015

Kaks aastat tagasi tekkis korteris veekahju seoses kanalisatsioonitoru purunemisega. Kindlustus tegi korteris remondi. Nüüd saabus KÜ-le 6000-eurone nõue tehtud remondi hüvitamiseks, maksetähtaeg on 10 päeva. KÜ on kindlustamata. Kuna tegemist on väga väikese ühistuga, siis sisuliselt maksab kannatanu ikkagi suure osa veekahjust nüüd ise kinni. Kas 2 aastat hiljem on kindlustusseltsil õigus sellist nõuet esitada? Millised võimalused on KÜ-l nõude vaidlustamiseks (kas või summa osaliseks vaidlustamiseks)? Kui näiteks vaidlustada kasutatud materjalide maksumus vmt kas sellega võib korteriomanikule kaasneda midagi kindlustusandja poolt?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui kindlustusandja on kodukindlustuse lepingu alusel kahju hüvitanud ja kahju tekkimise eest vastutab korteriühistu, siis peab korteriühistu kindlustusandja nõudel kahju hüvitama. Kui juhtunust on möödas kaks aastat, siis nõue ei ole aegunud.

Rääkige kindlustusandjaga läbi. Veenduge, et ühistu vastutab tekkinud kahju eest. Veenduge, et kindlustusandja on hüvitanud mõistlikud ja põhjendatud kulutused korteri taastamiseks. Kahju tekitaja vastutus ei ole suurem, kui tekkinud kahju.
 

Küsimus: Kas tõesti kindlustus ei nõua tanklas minu autot kahjustanud jalgratturilt kahjutasu välja?15.01.2015

Toimus tankla territooriumil liiklusõnnetus, kus jalgrattur sõitis otsa suruõhukompressori järjekorras seisnud autole. Jalgrattur tunnistas oma süüd ja täitsime liiklusõnnetuse blanketid. Viisin blanketi enda (sõiduauto omanik) kindlustusandjale, kuid nendelt tuli vastus, et nemad ei saa midagi teha vaid pean ise kahju hüvitise jalgratturilt välja nõudma. Kas see vastab tõele või peaks siiski minu kindlustusandja hüvitama minule tekkinud kahju ja selle ise välja nõudma kahju tekitanud jalgratturilt?
Jalgrattur ise viga ei saanud ja jalgrattal kahjustusi ei olnud.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui jalgrattaga kahjustatakse autot, siis peab kindlustusandja auto omanikule kahju hüvitama üksnes siis, kui autol oli vabatahtlik sõidukikindlustus. Sõidukikindlustuse puhul on kindlustatud auto.

Kui autol oli vaid liikluskindlustus, siis ei ole liikluskindlustuse kindlustusandjal sellisel juhul kahju hüvitamise kohustust. Liikluskindlustusega on kindlustatud auto juhi vastutus kolmandale isikule tekitatud kahju eest.
 

Küsimus: Kas mul on õigus saada naabrilt või naabri kindlustuselt mingit infot minu korteri uputamise hüvitise suuruse kohta?08.01.2015

Ülemine naaber uputas minu köögi, kuid tal on vastutuskindlustus, mis mu remondi katab. Naabri kindlustusfirma kannab raha tema kontole ning tema seejärel minule. Kas ma saan naabri kindlustusfirmalt kahjuhüvituse summa kohta mingi teatis või on mul õigus nõuda naabrilt või naabri kindlustusandjalt arvet selle kohta, kui suur kahjuhüvitis minu korterile määrati?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui ülemine naaber on Teie korterit uputanud, siis saate ülemiselt naabrilt nõuda Teile tekkinud kahju hüvitamist. See, kas ja mis summas saab ülemine naaber raha Teile tekitatud kahju hüvitamiseks oma vastutuskindlustuse kindlustusandjalt, ei puutu otseselt Teisse.

Teil ei ole õigust nõuda naabrilt ega tema kindlustusandjalt teavet vastutuskindlustuse lepingu alusel väljamakstud hüvitise kohta.
 

Küsimus: Kas ilma sõidukita autojuhil tõuseb riskikoefitsient ja liikluskindlustuse makse?07.01.2015

Tere
Autojuht ilma sõidukita juba rohkem kui pool aasta. Kas see mõjutab riskikoefitsienti? Liikluskindlustuse makse võib suureneda sellest, et inimene ei kasuta autot ja ei tee kindlustust pool aastat sest tal ei ole autot.
Tänan!

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Iga kindlustusandja määrab ise kindlustusmakse arvutamise reeglid. Ühtseid reegleid ei ole. Samuti ei ole ühtseid reegleid riskikoefitsiendi arvutamiseks. Seega ei ole Teie küsimusele võimalik anda ühte vastust. Asjaolu, et isikule ei kuulu poole aasta jooksul ühtegi sõidukit võib, aga ei pruugi mõjutada tema järgmisi kindlustusmakseid.

Liikluskindlustuse kindlustusmakset on kõige mugavam arvutada LKF-i kalkulaatori abil, vt siit https://hermes.lkf.ee/

Täpsemalt asjaoludest, millest sõltub liikluskindlustuse makse, vt siit http://www.lkf.ee/images/files/Liiklus_kindlustusmakse_veebitekst4.pdf.
 

Küsimus: Kes peab pöörduma kindlustuseltsi, kui tegin remondifirma asendusautoga väikse avarii?05.12.2014

Sai laenatud auto ühelt ettevõttelt (ilma lepinguta), kuna nad ei saanud minu autot valmis õigeks ajaks. Tegin sellega kerge avarii ning mina olin põhjustajaks. Täna tahtsid nad autot tagasi ja sain oma auto vastu. Kes peab nüüd pöörduma kindlustusseltsi, kas ettevõte või mina? (Ning kui mina, siis, kas selle autoga koos? Ja mis peaks sel juhul veel kaasa võtma?).

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlasti teavitage kindlustusandjat kindlustusjuhtumist. Mõistlik on kindlustusandjale helistada ja küsida juhiseid edasiseks käitumiseks.

Liikluskindlustuse seaduse §37 lõike 1 kohaselt peab kahju põhjustaja teavitama kindlustusandjat kindlustusjuhtumist viivitamata.
 

Küsimus: Kas kindlustusselts saab maksta kahjuhüvitist vähem kui praegune turuväärtus on?01.12.2014

Tere,
Kas on see võimalik, et kindlustusselts maksab kahju hüvitist vähem, kui auto turuväärtus täna on? Kindlustusselts tellis riikliku eksperdi, kelle arvates auto väärtus enne õnnetust oli väiksem kui auto turuväärtus liikluskahju läbivaatamise ajal. Kas kindlustusselts saab maksta kahjuhüvitist vähem, kui auto turuväärtus läbivaatamise momendil.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Tavaliselt maksab kindlustusandja sõiduki hävimisel hüvitise, mis vastab uue samaväärse sõiduki soetamise kulule hüvitise maksmise ajal.

Samas võib olla ka teistsuguseid lahendeid. Täpne vastus sõltub näiteks, mis põhjusel on sõiduki väärtus kasvanud; kui palju kulus aega eksperdi hinnangust hüvitamiseni; kas protsess viibis kahjustatud isikust tulenevate asjaolude tõttu; mis on kindlustuslepingus kokku lepitud.