Kahjurite tõrje

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas saada lahti vesirottidest?07.02.2011

Vesirotid hävitavad aedvilja. Õunapuude juurealused on käike täis ja viljapuud hakkavad kuivama. Vanal talumajal on põrandaalused mulda täis aetud ja hakkavad juba jälle mädanema. Mida teha?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Vesirottidega võitlemine on üsna raske ja kulukas.
Rahvatarkuse järgi kasutati vesirottide tõrjeks rassitaime.
Rentokil OÜ teostab vesiroti ja mutitõrjet Phostoxiniga.
Tõrje näeb välja nii, et tehnik avab käigud, sinna paigaldatakse Phostoxini tabletid. Augud suletakse ja kemikaal reageerib mulla, niiskuse ja soojuse toel olenevalt temperatuurist 3-10 päeva.
Tablettide reageerimise ajal kahjurid surevad.
Nimetatud vahendit saab kasutada ainult siis, kui ööpäevane õhutemperatuur on vähemalt +5 kraadi.
Antud tõrjet ei saa teostada maja ja veekogu vahetus läheduses.
Juhul kui maja ja aed asuvad soo või veekogu ääres oleks mõistlik enda krunt ümbritseda kraaviga - kraavi põhja võib katta võrgu ja kividega, see aitaks kaasa sellele, et vesirotid otseselt teie krundile ei tuleks.
Kui olete tõrjest huvitatud siis võiksite meiega ühendust võtta kevadel.
 

Küsimus: Kuidas niiskuseputukatest (majasoomuklastest) lahti saada?27.01.2011

Kas ja kuidas saab lahti nn niiskuseputukast? Ta on hõbedakarva hall tilgakujuline hästi vilgas ja tegutseb pimedas või siis mingi katte nt. vaiba all. Kas on mingit "rohtu" nende vastu?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Ilmselt on tegemist (Lepisma saccharina) majasoomuklasega.
Majasoomukas on pärit troopikast, kus ta elab niisketes ja rohkeid varjevõimalusi pakkuvates elupaikades. Eestis võib teda leida üksnes köetavate hoonete alumistel korrustel, aga ka ülemiste korruste vannitubades, käimlates ja kraanikausside läheduses – seal, kus on tema jaoks piisavalt soojust ja niiskust. Ta vajab elukeskkonda, kus suhteline õhuniiskus on 72–95% ja temperatuur 22–32 ºC (sobivaim 27 ºC). Sellistes oludes muneb emane soomukas elu jooksul kuni sada muna, korraga üks kuni kolm. Ta teeb seda kogu elu kestel ja aasta ringi. Täiskasvanud elavad 1-3 aastat.
Olenevalt temperatuurist kooruvad munadest vastsed 3–6 nädala jooksul. Ka järglaste kasvukiirus oleneb temperatuurist. Ideaalsetes oludes saab munast koorunud vastsest täiskasvanud soomukas 43 päevaga.
Majasoomukas sööb soomukaliigi valmikud ja vastsed söövad igasugust orgaanikat, proteiini- ja valgurikast toitu: paberit, fotosid, karusnahka, orgaanilist mustust, aga ka näiteks suhkrut.
Et soomukaid vältida, tuleb hoida puhtust: koristada laudadelt ja põrandalt kõik toidujäänused. Ka prügipanged peavad olema kindlalt suletud. Toas tuleb täita kõik praod, kus nad saavad varjuda. Kasulik on sageli puhastada tolmuimejaga põranda servi. Ruumides tuleb mööbel paigutada nii, et mööbli ja seina vahele, toanurkadesse või veel kusagile mujale ei tekiks niiskeid piirkondi. Kondenseeruva veega kattuvad toruosad tuleks korralikult isoleerida ja katta, et sealt ei leviks niiskust.
Nende hävitamiseks võiks kasutada mürki pulbrilisel kujul või pritsida kontaktmürgiga eeldatavad majasoomuka elupaigad.
„Nippon“ pulbrit on võimalik osta meie kontorist Türi tn. 3, Tallinn või tellida meilt tõrje.
Täpsema info saamiseks võite helistada tel.6501860