Kahjurite tõrje

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas lahti saada vannitoas olevatest koonu kujulistest putukatest?19.02.2014

Koristan küll vannituba, aga mingid koonu kujulised putukad siplevad ringi, kui tule põlema panen. Kuidas neist lahti saaks?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Ilmselt on see majasoomukas Lepisma saccharina. Ta elab niisketes siseruumides: kanalisatsioonis, köökides, vannitubades ja keldrites.
Pesa teeb ta plaatide alla ja torustike ümbrusse. Majasoomukas liigub ühest ruumist teise, muuhulgas toru läbiviikude kaudu ning suudab ronida ruumi läbi haisulukkude. Munad muneb majasoomukas pragudesse ja lõhedesse, tõrjumiseks võib kasutada aerosoole ja pulbrit.
 

Küsimus: Kas on võimalik, et koiliblikad on tuppa tulnud küttepuudega?10.01.2014

Kas on võimalik, et koiliblikad on tuppa tulnud küttepuudega? Toon tavaliselt mitme päeva küttevaru korraga tuppa. Mõne päevaga on tuppa siginenud kümneid koiliblikaid. Riidekapi sorteerisin hiljuti läbi ja seal ei olnud midagi kahtlast. Kas koipesa võib olla ka vanaaegse diivani sees? Kuidas seda kindlaks teha ja hävitada?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Küttepuudega on võimalik tuppa tuua erinevaid putukaid, kuid väga ebatõenäoline, et need on koid. Üks tavalisem putukas, kes võib end toas hästi tunda on harilik kiilassilm (Chrysoperla carnea).

Riidekoid võivad olla vaipades, pehmes mööblis (diivan, tugitoolid jne.), kindlasti peaksite mööbli hoolikalt üle vaatama.
Vastse tegevuse tulemuseks on ebaregulaarsed augud kangastes. Leitud kolle võimalusel kuuma triikrauaga triikida ja pritsida tõrjevahendiga.

Samuti võivad korteris lennata jahuleedikud. Sellisel juhul tuleks kõik kappides olevad toiduained (ka kinnised pakendid) üle vaadata, kahjustatud tooted ära visata, teha suurpuhastus.
Peale seda peab kõik kapid, sahtlid, lae ääred, põrandaliistud jne. üle töötlema tõrjevahendiga.
Sama protseduuri korrata umbes nelja nädala pärast.
 

Küsimus: Mul on korterisse tekkinud imelikud mustad pisikesed mardikataolised putukad, millega võib olla tegu?04.11.2013

Mul on korterisse tekkinud imelikud mustad pisikesed putukad, kuskil 1 kuni 2 mm, nagu pisikesed mardikad. Elutsevad pimedates tolmustes paikades nagu diivani taga, voodi all. Voodi alla oli mul pandud rullitud vaip ja kui ma selle välja võtsin pudenes sellest väikeseid heledaid ussikesi, nii 2 kuni 3 mm ja paar mardikat...millega võib olla tegu?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks kirjelduse järgi ei ole võimalik putukat määrata ja nõu Teile anda, võimalusel palun tooge mõned mardikad meie kontorisse, asume Türi tn. 3 Tallinn.
Lisainfo tel. 6501860
 

Küsimus: Kuidas jooksiklastest lahti saada ja miks nad üldse majja tungivad?31.07.2013

Tere!

Selline mure, et jooksiklased tungivad majja sisse. Oleme uurind ja arvatavasti on need jooksiklased (must mardikas). Toimetavad öösiti ringi. Miks nad majja tungivad ja kuidas neist lahti saada?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Jooksiklased (Carabidae) on putukate sugukond mardikaliste seltsist, Eestis on neid kirjeldatud umbes 270 liiki.
See mardikas on looduslikus keskkonnas elav liik, kes ilmselt tänu väga soodsatele ilmastikutingimustele on hakanud massiliselt paljunema ning seetõttu levinud ebatüüpilistesse kohtadesse, nagu eramu.
Tavaliselt elavad maapinnal, kivide all, samblas, kõdus. Tegutsevad peamiselt öösel. Röövtoidulistena toituvad teistest lülijalgsetest ja tigudest.
Täiesti välistatud on olmekahjurite eluviis. Ilmade jahenemisega tõenäoliselt lakkab nende sissetung.
Võib kasutada mehaanilist tõrjet (liimpüünised).
 

Küsimus: Kuidas tehakse majasiku tõrjet puitsõrestikuga majas, kus on väljas puitvooder ja sees tehtud siseviimistlus?30.07.2013

Tere, mul on puitsõrestikuga maja. Majja on tekkinud puidukahjurid - enda arvates majasikk. Olen kinni püüdnud sitika ja määranud teie lehel olevate piltidega. Pidevalt on kuulda naksutamist - puidu söömist. Olen kätte saanud ka valgeid ussikesi 2-3 cm pikad - pehmeks söödud puit akna raamidest.
Millist tõrjet on võimalik teha, kui majal on väljas puitvooder ja sees tehtud siseviimistlus?
Kas tuleb maja maha lammutada või on odavaimaid lahendusi?
ette tänades.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kõige kindlam oleks "Woodwormiga" üle töödelda kõik kahjustatud puiduosad, kui seda ei ole võimalik teha, siis on ainuke lahendus maja fumigeerimine ehk gaasitamine.
 

Küsimus: Kuidas palkmajas lahti saada puukoidest?17.07.2013

10 a vanuses palkmajas lendab juunis koitaolisi.
Riidekoid need pole. Arvatavasti on puukoid. Kas neid peab/saab tõrjuda? Äkki on aastate pärast palgid koiaukudega. Või elavad nad linavildis?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kui majas lendavad riidekoi sarnased liblikad, siis kindlasti ei ole tegemist nn puukoiga.
Puitu kahjustavad putukad on mardikalised, nende vastsed närivad puitu käike.
Tegemist võib olla linavildis tegutseva koiga, võite pritsida palkide vahele koide tõrjevahendit.
Konkreetsemalt saan nõu anda peale liigi määramist.
Soovi korral saate lisaks vaadata kahjurite kataloogi meie kodulehelt www.rentokil.ee
Lisainfo tel. 6501860
 

Küsimus: Mis mustad putukad need meie puitmaja ründavad ja kas need teevad ka kahju?27.06.2013

Viimasel ajal on hakanud meie vanemat sorti puitmaja ründama mustad putukad. Ühe õhtuga litsud ikka 30 tk ilusti laiaks. Panin kaasa pildi ka, et teada saada nende nime, kuidas jagu saada neist ja kaua nende eluiga on, et kui nädal, siis ei hakka nendega tegemist tegema.
Ronivad meelsasti seintel, ära ei ütle ka pisikesest lennuajast kuna nad on kattetiivalised siis suudavad natukeaega õhus püsida, kuid lennukool on läbimata, ei suuda üle paari sekundi lennata.
Pilti näete sellel lingil:
http://www.upload.ee/image/3405371/IMG_20130626_024236.jpg

Lugupidamisega

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks foto järgi ei saa putukat määrata. Tegemist võib olla jooksiklasega Carabidae (süsijooksik Pterostichus sp.). Enamus jooksiklasi on röövtoidulised ning väga aktiivsed, mõned toituvad taimedest. Nad tegutsevad enamasti öösel ning peidavad end päevaks maas lamavate puutükkide ja kivide alla või muudesse varjulistesse kohtadesse. Enamasti jooksiklased on tumedat värvi, sageli süsimustad. Sellisena jäävad nad tumedal maapinnal märkamatuks.
Soovi korral saab entomoloog määrata liigi, täpsem info tel. 650 1860.
 

Küsimus: Kas vannitoas avastatud karvased putukad võiksid olla keldrikakandid ja mida ette võtta nendega?17.06.2013

Tere,
avastasin hiljuti kodus just vannitoas veidrad putukad. Nad näevad välja ala 5 mm suurused tumedat värvi kujult nagu piklikud, kuid on jube karvased. Googeldades ei tule ühtegi tuttavat ette, kuid kahtlustan keldrikakandeid, aga pole kindel, kuna nad tunduvad liiga karvased. Kas ehk oskate nõua anda, kes need on ja mida ette võtta nendega?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks kirjelduse järgi ei ole võimalik putukat määrata, võimalusel palun tooge mõned meie kontorisse, asume Türi tn. 3 Tallinn. Lisainfo tel. 650 1860.
 

Küsimus: Kuidas lahti saada korteris elutsevatest pisikestest putukatest, pole suutnud neid ise tuvastada?03.06.2013

Mõni aeg tagasi ilmusid korterisse pisikesed putukad. Umbes 3-5 mm pikad, värvus pruunist tumepruunini. Sipelgad või prussakad ei paista olevat. Lisasin "elukast" ka paar lähivõtet. Loodan, et on abiks tuvastamisel.
http://www.upload.ee/image/3354993/putukas1.jpg
http://www.upload.ee/image/3354995/putukas2.jpg
Leitud on neid üle terve korteri. Hetkel ei suuda meenutada esmakohtumise hetke (ilmselt kevadel kunagi). Samuti ei ole suutnud leida nende nn "pesa". Kuigi tundub nagu oleks neid rohkem rõduuksega seina juures. Palun abi, mis putukatega on tegemist ning kuidas neist kõige lihtsamini lahti võiks saada?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks ei ole võimalik putukat pildi järgi tuvastada.
Võimalusel tooge mõned isendid meie kontorisse, entomoloog määrab liigi ja peale seda saame nõu anda.
Täpsemat infot saate teenuse kohta helistades tel. 650 1860.
 

Küsimus: Kuidas aias puudelt ja taimedelt sipelgaid tõrjuda?31.05.2013

Tere! Sel kevadel ründavad aias puid ja taimi väiksed mustad sipelgad. Olen puistanud müügil olevat sipelgapulbrit, aga see ei aita. Mida nendega teha või lasta neil rahus toimetada?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Tegemist on looduses elavate sipelgatega (mullamurelased), nende pesad asuvad varjatud kohtades, nad võivad olla territooriumil rohumätastes, plaatide, kivide, lauamaterjali all, asfaldi pragudes või maja sokli ääres, vundamendi vahel jne.
Õuesipelgate tõrjeks sobivad praktiliselt kõik pikaajalise järelmõjuga puutemürgid ja pulbrid.
Kindlasti tuleb arvestada sellega, et tõrjevahendite toime kestab õues esimese vihmani.
Kevadest kuni sügiseni peab tegema mitu korda tõrjet, erinevate tõrjevahenditega saate vaid vähendada sipelgate arvukust, kahjuks looduse vastu ei saa ja ilmselt ei olegi vaja nendest lõplikult vabaneda.