Kahjurite tõrje

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas lahti saada kuivainetega kaasa tulnud liblikatest?18.02.2015

Soovin lahti saada kuivainetega kaasa tulnud liblikatest. Mis ainega neid tõrjutakse? Olen kõik kuivained välja visanud, kapid puhastanud õunaäädikaga. Aga ikka ilmuvad kuskilt välja.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Peale põhjalikku koristust tuleks kõik kapid, riiulid, lae ääred töödelda kahjuritõrjevahendiga, mis sobib koide tõrjeks.
Kuna tõrjevahendid ei mõju kõikidele arenguvormidele siis peaks kogu protseduuri kordama umbes 3-4 nädalase vahega.
Meie asutus kasutab ainult profi tooteid, kahjuks jaemüügis olevate vahendite kohta mul info puudub.
 

Küsimus: Kas on vahendit, millega töödelda puidust seinu ja lagesid, et sinna ei tekiks ämblikuvõrke?11.12.2014

Mul on laed ja seinad pandud puidust, kuid nende puhastamisega näen väga palju vaeva, sest pidevalt on need ämblikuvõrkudega kaetud. Kas on eestis kusagil müügil mingit vahendit millega neid seinu ja lagesid töödelda, et neid võrke sinna ei tekiks.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Spetsiaalset vahendit ei ole, pidev koristamine ja puhtuse hoidmine on kõige tõhusam.
Räägitakse veel, et ämblikele ei meeldi äädikas, piparmünt ja tsitruseliste lõhn. Võite neid vahendeid aegajalt kasutada nendes kohtades, kus ämblikel meeldib pesitseda.
Nende tõrjeks sobivad pikajalise toimega putukamürgid.
 

Küsimus: Kas vaaraosipelgad ka käivad mööda kindlat rada, kuidas seda rada leida?02.12.2014

Kuidas ma leian üles vaaraosipelgate raja? Näinud olen neid köögis ja vannitoas, aga et nad mööda kindlalt rada käivad, pole tähele pannud?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kui paigaldate söödamajad "Biopren" kööki ja vannituppa seinte peale nendesse kohtadesse, kus olete sipelgaid märganud, siis näete kohe, et tekib sipelgate käigurada.
Samuti saate leida nende raja, kui panete ruumi väikese tüki värsket maksa.
 

Küsimus: Kuidas vaaraosipelgad pesumasina detailide vahelt kätte saada?16.10.2014

Tere,
Kolisin mõni aeg tagasi üürikorterisse, kus avastasin peatselt väiksed sipelgad. Üritasin nende liikumisradadest aru saada ja hankisin sipelgamaja, mingi aeg oligi vaikus, aga siis ilmusid nad taas. Ja ilmusid välja vannitoas, pesumasina detailide vahelt. Nüüd leian ma neid vannitoast ja pesumasina pealt ja seest pidevalt. Kuidas neile ligi pääseda, mis mürki kasutada, maja ju mikroskoopilisse vahesse pesumasina osade sisse paigutada ei saa?
Vähesel määral on sipelgaid ka köögis ja mõni üksik ka toas.

Mitu maja peaksin ostma või on olemas ka mingi pihustatav mürk, mis aitaks? Ees on ootamas kolimine, kas seda pesumasinat on üldse võimalik "puhtaks" saada nii, et uude elukohta sipelgaid kaasa ei viiks.

Palju sipelgate tõrje-majad, mürgid või tõrjuja kojukutse maksma võib minna? Sooviksin võimalikult täpset vastust, kuna olen mittetöötav puudega inimene ja iga sent on oluline.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Vaaraosipelgate tõrjeks soovitame söödamaju “Biopren pharaoants” 2,5g/tk, mida peab paigaldama ainult sipelgate käiguteedele, Teie peaksite need panema pesumasina lähedale ja kööki.

Pakutud söödamaja toimeaine mõjub otse emasipelga ehk "kuninganna" sigimisvõimele. Söödamaja on läbipaistvast materjalist, mis võimaldab kohe näha sööda lõppemist.
See kaudse tõrje meetod kestab suhteliselt kaua (umbes 3 kuud), sest ei ole teada varjatult pesitsevate sipelgate arv.
Orienteeruvalt kolme kuu vältel peab söödamaju jälgima, kui on tühjenenud, siis kindlasti koheselt uued panna.
Vajaminevat söödamajade arvu ei saa Teile kahjuks öelda, see sõltub konkreetselt pesade suurusest ja arvust, mis asuvad vahetult korteri lähiümbruses.

Kindlasti ei soovita Teil kasutada aerosoole, sest need vahendid hävitavad ainult töösipelgaid, kuid emasipelgas jääb ellu.
Vaaraosipelgate söödamaja hind koos käibemaksuga 7.- EUR/tk.
 

Küsimus: Mis võivad olla need imepisikesed tilga kujulised alla mm putukad ja kas need on parasiidid?03.10.2014

Tere!
Avastasime oma üürikorteris imepisikesed imelikud putukad (alla millimeetri). Keha on neil tilgakujuline, pea tundub olevat ümar, värvuselt natuke nagu läbipaistvad/kreemikad valged. Liiguvad suht kiirelt. Esimest korda avastasime oma vastsündinud lapse voodist madratsi alt voodivõrelt. Tekkis neid sinna lõpuks päris palju. Arvasime, et kuna ostsime poest madratsi mingi kõrrelise täidisega tulid nad sealt voodi sisse. Madratsi viskasime minema, voodi läks karmi talvega rõdule seisma. Kuid isegi krõbedad miinuskraadid ei teinud neile midagi, endiselt võib neid seal voodivõrede vahel siblimas näha. Nüüd olen avastanud mõned samasugused putukad raamatute vahelt, pappkarpide pealt. Enda voodist pole ühtegi veel leidnud.

Kas tegu võib olla mõne kahjutu koduloomaga või oleme mingi suure portsu otsa sattunud?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks ainult kirjelduse järgi ei oska nõu anda. Kindlasti tuleks putukad eelnevalt määrata. Soovi korral võiksite mõned isendid tuua meie kontorisse.

Tegemist võib olla kõdutäilistega - Psocoptera
Eestis võib esineda 30-45 liiki.
Elavad pehkinud puidus, lindude pesades ja niisketes siseruumides.
Toituvad hallitusest, taimede ja putukate jäänustest.
Võivad kahjustada niisketes tingimustes raamatuid, putukate ja taimede kogusid.
Võivad olla ka ehitustes asetleidva veejooksu avastajateks.
Kõdutäiliste esinemise kohad võib töödelda insektitsiidide lahustega.
Kindlasti peab leidma ja likvideerima putukate tekkepõhjuse- kõrge õhuniiskus, hallituse olemasolu.

Nagu eelnevalt mainitud ei pruugi tegemist olla kõdutäilistega, esmalt tuleks putukas määrata.
 

Küsimus: Kuidas tõrjuda lasteaias jahuleedik/jahukoid, kõiki toiduaineid ei saa ju ära visata?23.09.2014

Meil lasteaias on viimasel ajal pidevalt mingid koi-laadsed liblikad lae ja seina vahelises praos. Üldjuhul nad ei lenda, kui, siis juhul, kui neid segada. Pole ju reaalne visata ära terve lao sisu. Kas on mingit aerosooli või muud, millega neid tõrjuda? Kunagi aastaid tagasi oli mul kodus nii. Siis viskasin ära kõik, alles jätsin vaid suhkru. Äädikaga pesin kapi riiulid ja panin kastanimunad riiulitele - rohkem pole neid elukaid näinud. Aga mida teha nii suures ettevõttes?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kindlasti peate kogu lao sisu üle kontrollima (ka kinnised pakendid) ja ainult kahjustatud tooted ära viskama. Vastasel juhul jäävad koid edasi arenema.

Peale kontrolli tuleb kõik kapid, riiulid, sahtlid, lae ääred, põrandaliistud töödelda tõrjevahendiga. Sama protseduuri korrata umbes nelja nädala pärast.

Jaemüügis olevate toodete kohta mul kahjuks info puudub, sobivat toodet aitab kindlasti leida teenindaja või leiate tooteinfo etiketilt.

Soovikorral saate tõrje tellida ka meie asutusest.
 

Küsimus: Kas keegi tegeleb ka mügride püüdmisega ja kes võiks mind ka välja koolitada?15.09.2014

Tere
Meil on mügri aias. Olen kasutanud erinevait lõkse ja ka karbiiti. Kasu ei midagi. Ilmselt jääb puudu oskustest. Mügri ohustab juba elupuude hekki. Kas Teil on teada keegi kogenud mügripüüdja, keda soovitada ja kelle nõuannete tulemusena saaks ka mügri tõrjutud. Oleks huvitatud väljaõppe võimalusest kohapeal.

Lugupidamisega

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Rentokil OÜ kontorist aadressil Türi tn. 3 on võimalik osta mutilõksu, selle abil saate püüda ka mügrisid. Lõksu kasutamise kohta saate infot ja soovitusi samuti meie juurest.
Ekstra väljaõpet ja koolitust kahjuks ei korraldata.
 

Küsimus: Mida teha kui äädikakärbsed on akna taga ja akent lahti teha ei saa?08.09.2014

Viimased 2-3 nädalat on 5. korruse korteri akna taga kubisenud äädikakärbestest. Eriti akende põsed ja katusealune metalläär, lisaks kihiseb ka rõdu. Maja fassaad on renoveeritud eelmisel aastal. Oleme proovinud lasta lendavate putukate tõrjevahendit, see tappis putukad küll ära, aga tunni-paari möödudes on uued putukad tagasi. Aknaid lahti teha ei saa, klaasid on täiesti mustatäpilised neist.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Meie praktikas on olnud analoogseid juhtumeid, tegemist võib olla ehitusliku veaga, üldjuhul on probleem olnud seotud uute fassaadide või akende vahetusega.
Ilmselt on sattunud vihmavesi fassaadi vahele ja soojade ilmadega hakkavad kõdukärblased seal arenema.
Kindlasti tuleks Teil pöörduda ehitaja poole, et ta vaataks renoveeritud fassaadi üle ja vajadusel teostaks parandustöid.
Aerosoolide asemel tuleks Teil kasutada pikaajalise toimega kontaktmürke või kutsuda meie tehnik tõrjet teostama.
 

Küsimus: Mis putukad need on, jalad on keha keskosa küljes ja pikem tagaosa, umbes 1 mm pikkused?22.08.2014

Avastasin lapse voodist umbes millimeetri pikkused valged putukad, hiljem nägin, et neid on ka teiste tubade seintel. Aga teistes voodites neid näinud ei ole. Sarnanevad veidike täidega (jalad on keha keskosa küljes ja pikem tagaosa), aga kuna nad on nii väikesed, siis täpsemalt kirjeldada on raske. Kas need võivad olla niiskusega seotud (korter seisis vahepeal tühjana) või võivad olla mingid parasiidid? Kuidas neist lahti saada?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks kirjelduse järgi ei ole võimalik putukat määrata, võimalusel palun tooge mõned meie kontorisse, asume Türi tn. 3 Tallinn. Kontor on avatud E-R 9:00-16:00.
 

Küsimus: Kuidas piirata sipelgate levikut kasvuhoones ja peenardel?30.06.2014

Palun soovitage, kuidas tegeleda mustade sipelgatega. Neid on rohkem kui varasematel aastatel. Elavad ja siginevad eriti intensiivselt taimede juurte ümbruses, taim ei saa kasvada. Sipelgapulber ei likvideeri neid ei kasvumajast ega väljast peenardelt. Ka muru sees on sipelgakuhikuid hulgaliselt. Söödatoosi alla tekitati ka pesa. Kui liigutasin uude kohta, tekitati pesa koheselt ka uude kohta.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Ilmselt on tegemist mullamurelastega, nende pesad asuvad varjatud kohtades, nad võivad olla territooriumil rohumätaste, plaatide, kivide, vundamendi all, peenardes, kasvuhoones jne.

Kindlasti tuleks arvestada sellega, et sipelgapulbri toime kestab esimese vihmani või kastmiseni. Kohe peale seda tuleb pulbrit uuesti panna.

Samuti võib kasutada nende eemalepeletamiseks tubakatolmu, cayenne'i pipart ja kaneeli.