Kahjurite tõrje

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Lutikate hävitamine sügavkülmaga13.09.2011

Tere!

Kahtlus on, et mõned mu raamatud võivad olla kokku puutunud lutikatega. Lugesin internetist palju sellel teemal ja sain aru, et 14 päevaga surevad roomavad lutikad ja 30 päevaga nende munad - kas see vastab tõele? Kas ma saan nendest lutikatest lahti, kui hoian raamatuid 30 päeva tavalise külmkapi sügavkülma osas? Kui ei, siis mida te soovitate teha? Milline peab miinustemperatuur olema, et nad kuu aja jooksul kindlasti häviksid? Või hävivad nad ka lühema ajaga? Sooviksin täiesti kindlalt teada, millise aja ja temperatuuri juures on nad absoluutse kindlusega kõik surnud ja võin rahulikult oma raamatud riiulisse panna! Kas talvel rõdul pikaajaliselt raamatute hoidmisega oleks võimalik neist ka niimoodi lahti saada?
Ostan ka aegajalt antikvariaadist raamatuid ja nüüd enam neid niisama lihtsalt ilma ettevaatusabinõudeta elamisse tuua ei julge. Kas raamatukogust raamatuid võttes on ka võimalik endale koju lutikad saada?

Aitäh,
V.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Lutikatest lahtisaamine külmkapi kaasabil võib nii õnnestuda kui ka ebaõnnestuda. Pigem soovitaks külma asemel kuumtöötlust.
Kuumusega on võimalik hävitada lutikaid ja nende mune, kuid selleks peab temperatuur olema vähemalt pluss 56 kraadi ja seda minimaalselt üks tund.
 

Küsimus: Lutikad sülearvutis, lauaarvutis ning televiisoris jne13.09.2011

Tere!

Kuidas on võimalik lutikad välja saada arvutist, televiisorist (LCD), printerist, sülearvutist jne. Tehnika sisse ju vedelikku pritsida ei saa ega ka vist pulbreid. Kas teil on olemas mingit gaasikambri-tüüpi ruumid kuhu saab tehnika sisse panna ja siis neid elukaid seal gaasitada või kuidas see käib, kuidas te tavaliselt inimeste tehnikaga käitute? Lugesin inglisekeelsetelt lehekülgedelt, et tänapäeval lähevad lutikad üsna meelsasti ka printerite ja sülearvutite jne sisse.

Kas ise tehes saaks neist lahti ka näiteks rõdul talvel külma käes hoides (ma muidugi ei tea, millisele külmale tehnika vastu peab, seda pean ilsmelt mujalt uurima)- aga nii teoreetiliselt?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Tavaliselt pesitsevad voodilutikad magamistubades, päeval peituvad pragudes ja lõhedes. Lutikate levinuimad peidukohad on madratsiõmblused, voodiraami praod, voodi ümber olev mööbli tagune (eriti voodi peats) või põrandaliistud.
Kui nad on pugenud tehnika sisse, siis kahjuks gaasikambrit nende hävitamiseks meil ei ole. Gaasitamist ehk fumigeerimist ei tehta kodutehnikale, kuna see võib rikkuda toote ära.
Teie küsimuse kohta külma suhtes saaks vastata nii, et lutikas on võimeline elama kuu aega miinuskraadide juures.
 

Küsimus: Putukad palkmajas, mis valged kookonid need on?13.09.2011

Tegu on vana palkmajaga. Remondi käigus sai vanad seinaplaadid eemaldatud, all olevatel palkidel olid mõnes kohas sellised ca 5-7cm pikkused valged pehmed "kookonid".
Need pikad peened kookonid asetsesid üksteise järel reana. Need tundusid pigem tühjad, kiskusime nad maha ning panime uue seinakatte peale.
Palgis ei märganud otseselt auke või muid selliseid kahjustusi.
Nüüd aga on aegajalt kusagilt seina seest või ka lae pealt (mis on samuti palgist) kuulda krõbinat. Tundub nagu rohkem öösiti.
Kas tegu võib olla üraskiga? Kas nad tulevad ka vanasse maja (ligi 80a vana). Palk on ju ammu kuivanud ning tegu ka kooritud palgiga. Uues seina konstruktsioonis sai kasutatud ka värskemast puidust laudu, kas see võis nad kohale meelitada? Ometi need kookonid olid juba enne seal.
Ühtegi putukat pole näinud.
Millega võiks tegu olla? Ja mis nende vastu aitaks? Kas nad on majale kahjulikud?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Väga raske on nõu anda, kui ei ole teada kes seal otseselt tegutseb.
Kõige ohtlikumad puithoonete kahjustajad meie tingimustes on mardikaliste hulka kuuluvad toonesepad, keda kutsutakse ka puidukoiks. Nimetatud mardikad on väikesed, umbes 2,5-5 mm pikkused, silindrilise kehaga, tumepruuni, musta või punaka värvusega. Tooneseplastest levinum ja kõige suuremat kahju tekitav on mööbli-toonesepp. Viimasest veidi suurem liik – suur-toonesepp on samuti suur kahjur. Harvem võib leida hääletut-tooneseppa.
Majasikk (Hylotrupes bajulus)on mardikatest kõige ohtlikum, ta on võimeline rajama vastsekäigud kooreta puitu. Suurima kahjustuse ohuga on päikesele avatud katuse- ja seinakonstruktsioonid. Väga oluline on teada majasiku elutsüklit. Täiskasvanud mardikas elab kuni 12 kuud ja muneb kuni 600 muna pikkusega u 2 mm. Munadest väljuvad 2–4 nädala jooksul vastsed, kes toituvad puidus 4–12 aastat (toitumisel võib tekkida heli, mida võib öösel vaikses kohas isegi kuulda). Siis vastne nukkub ja 6–8 nädala pärast väljub nukust uus mardikas. Just vastse pikk puidus elamise aeg, tema suurus ja toitumiskiirus teevadki majasikust kõige ohtlikuma mardika, kes võib puitkonstruktsioone kahjustada.
Peaksite nüüd hoolega jälgima, ega ei ole kuskil näha mardikaid. Mardikate või puidukahjustuste avastamisel võtke kohe meiega ühendust, parim vahend nende hävitamiseks on "Woodworm".
RENTOKIL WOODWORM TREATMENT (puidukahjurite tõrjevahend) pakub täielikku kaitset puidule ja mööblile, mida on kahjustanud erinevate puidukahjurite, muu hulgas harilik puukoi / toonesepp, mööbli toonesepp, majasikk, ründed. Toote koostis võimaldab sel imbuda sügavale puidu sisse. Putukatõrjevahend säilitab oma aktiivsuse, tagades sel moel pikaajalise kaitse uute rünnete eest.
 

Küsimus: Kuidas toimub lutikate tõrje?25.08.2011

Millist tegevusplaani lutikate tõrjes pakkub Teie OÜ Rentokil. Süsteemsus, ajavahemik, kasutavad preparaadid, tõhusus? Kes määrab tõrje sagedust? Milline on garantii? Kui kaua tõrje peaks kestma, et sellest ka abi oleks?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Voodilutikas on inimese verd imev parasiit. Viimase 5-10 aasta jooksul on voodilutikate esinemise sagedus maailmas kasvanud. Selle põhjuseks peetakse inimeste rändamiste sagenemist mõnede tõhusate mürkide (DDT) fosfororgaanilised ühendid ärakeelamist. Ja osalt ka inimeste teadlikkuse vähenemist.
Et voodilutikas toitub inimese verest (ka soojavereliste loomade), siis pesitsevad nad magamiskohtade läheduses: voodite karkassi pragudes, madratsite õmbluste vahel, tapeedi äärte, piltide all ja lemmikloomade pesapaikades. Sinna lähevad nad päevaks peitu ning sealt tulevad nad öösel magava inimese verd imema.
Voodilutikad levivad erinevatele korrustele juhtme- ja ventilatsioonikanalite kaudu, mööbli, voodivarustuse abil ja ka reisides on neid võimalik transportida riietega või kotis koju tuua.
Voodilutikatest lahtisaamiseks tuleb kõigepealt kindlaks teha nende pesitsemise paigad ja võimalikud sissetungi teed. Pesitsuspaigad pritsitakse üle pikaajalise järelmõjuga putukamürgiga. Lutikatega kokkupuutunud voodiriided, ihupesu, vaibad jms pestakse kuuma veega ning triigitakse üle.
Tavaliselt soovitame teha 2 kuni 3 tõrjet umbes 7 kuni 10 päevaste vahedega.
Kahjuks putukate tõrjele ei saa garantiid anda.
Eriti raske on võitlus lutikatega kortermajades, sest seal võib see probleem olla palju laialdasem, nad ei pruugi olla ainult teie korteris.
 

Küsimus: Kuidas saada lahti prussakatest?23.08.2011

Elame ahiküttega korteris ja nüüd on sinna tekkinud prussakad. Kuigi olen kuulnud, et nad elavad pigem keskküttega korterites.
Oleme tellinud kahel korral firma, kes sellega tegeleb, kuid endiselt on nad alles.
Soovikski teada kuidas nendest vabaneda?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kõige olulisem on see, et tõrjet teeksid kõik korterid.
Kui tellite tõrje meie asutusest siis meie töötaja pritsib puutemürgi vesilahust niisugustele pindadele, kus prussakad varjuvad või liiguvad: valamute ümbrus, prügiämbrite lähedus, paneelide vahed (põrandaliistud), torude ja ventilatsioonide piirkonnad.
Kasutatav mürgilahus on väga pikaajalise mõjuga. Seepärast tuleb töödeldud pindu hoida võimalusel pikemat aega pesemata. Kõik putukad, kes sellel ajal nendele pindadele satuvad, saavad mürgistuse ja hakkavad surema 1-2 ööpäeva jooksul.
Mürk mõjub seda paremini, mida puhtamatele pindadele ta on kantud.
Enne prussakatõrjet tuleks korteris läbi viia suurpuhastus.
Tõrje ajal ei tohi ruumis olla kõrvalisi inimesi ja koduloomi. Toiduained peavad olema kaetud. Samuti peavad olema kaetud akvaariumid, sest veeloomad on eriti tundlikud mürkidele. Peale tõrjet ruumid tuulutada (1 kuni 2 tundi).
Teine võimalus on kasutada geeli, näiteks meie kontorist on võimalik osta Dohloks või Combat geeli.
Geeli kasutamisega saavad kindlasti kõik elanikud hakkama.
 

Küsimus: Majasoomukas (niiskuseputukas)16.08.2011

Lugesin siin teie vastust majasoomuklaste kohta. Minu olukord on täpselt selline nagu siin oli kirjeldatud, köetav maja, palju pragusid. Nimelt, tegemist on palkmajaga ja pragusid on tõepoolest palju, ka palkidest seintes. Kuidas oleks võimalik nende putukate levikut takistada? Kas on üldse võimalik neist lahti saada?

Lugupidamisega,
M

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Võiksite järgida kõiki eelmises vastuses antud soovitusi, kui teete regulaarselt tõrjet siis on kindlasti võimalik neist lahti saada.
Pulbrit „Nippon„ on võimalik osta meie kontorist Türi tn. 3 ja samuti oleme alti valmis teostama tõrjet.
Tõrje tellimiseks või lisainformatsiooni saamiseks helistage tel. 6501860
 

Küsimus: Lutikate tõrje, kas kuum aur hävitab lutikate mune?10.08.2011

Kas kuum aur hävitab lutikate mune? Juhul kui lasta kuuma auru põranda liistude vahele, mööbli kokkupandavate detailide vahele? Lugupidamisega, V.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kuumusega on võimalik hävitada lutikaid ja nende mune, kuid selleks tuleb korteris õhutemperatuur tõsta väga kõrgeks.
Kõikides pragudes, liistude taga, mööbli kokkupandavate detailide vahel peab temperatuur olema alates pluss 56 kraadi ja seda vähemalt üks tund.
Ainult kuuma auruga ei ole võimalik neid hävitada.
 

Küsimus: Kuidas vabaneda lutikatest?27.07.2011

Tere
Suur mure, mida teha lutikatega kodustes tingimustes? Kas üldse on võimalik neist lahti saada. Tegelikult on asi selles, et see korter on veel Soomes ja nii palju, kui mina neid juba näinud olen, siis on neid terves korteris, liistude vahed, voodid, tekid padjad, rääkimata seinte nurkadest? Õudne, asi on juba väljumas kontrolli alt. Korter on ise olnud juba üüril 1 aasta töölistele. Isegi vannitoast leitsin kaks lutikat, üks elus ja teine surnud (oli juba päris suur). Enamus voodipesud oleme välja visanud rõdule jne. Jään teie vastust ootama.

M

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kindlasti on võimalik lutikatest vabaneda.
Kui soovite ise tõrjet teha, siis tuleb magamiskohtade lähedal (kindlasti ka voodite karkassi pragudes), tapeedi äärte ja piltide all olevad pinnad töödelda insektitsiidide lahusega.
Tõrjet peab kordama vähemalt 2 kuni 3 korda, orienteeruvalt 7-10 päevaste vahedega.
Suure lutikate populatsiooni puhul on soovitav enne tõrjet ära visata madrats, kuna ei ole võimalik mürgiga läbi immutada kogu madratsit.
Soovi korral saate kutsuda Soome Rentokili esindaja tõrjet teostama, nende kontaktid leiate kodulehelt www.rentokil.fi
 

Küsimus: Kuidas vabaneda vaablastest?25.07.2011

Maja sisse igale poole on kolinud vaablased, seina vahele, katuse vahele jne.
Elu on muutunud põrguks, kuidas nendest vabaneda?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Selleks, et pakkuda Teile parim lahendus vaablastest vabanemiseks, peaksid meie spetsialistid maja üle vaatama, tuvastama pesade asukohad ja siis juba saab teha tõrjet või pesad eemaldada.
Kui pesasid näha ei ole, siis teeme selgeks kust nad seina või katuse vahele saavad, töötleme avad ja nende ümbrused.
Soovitan Teil helistada meie telefonil, et siis juba konkreetsele küsimusele saada pädev vastus.
 

Küsimus: Umbes 1,5 cm pikkused tõugud puitlae ja laeplaatide vahel!22.07.2011

Elan majas, mis on ehitatud 1957. aastal. Sel suvel hakkasime ehitama pööningule suvetuba, seni oli see kasutusel panipaigana. Maja on täis puukoid, sest põrandate talad olid üles võttes päris pulbrid. Ka mööbel, mis jäi majja eelmisest perenaisest on täis puukoi kahjustusi. Ma pole varem sellele erilist tähelepanu pööranud, sest vana mööbel on ilus ja puukoist vabaneda on ju peaaegu võimatu sellise vanusega majas ja mööblis. Nüüd umbes kolm päeva tagasi kuulsin üleval laes mingit imelikku praksuvat häält. Kuna sai just üleval tööd tehtud, jooksin pööningule. Tekkis selline tunne, et see on puidu praksumine tules. Pööningul polnud midagi ja praksuv hääl jätkus. Ronisin päris lae alla ja avastasin vahtpolüstüroolplaatide ja vana puitlae vahel kaks auku. Kuna see imelik hääl tuli just nende aukude kohalt, lasin nendesse aukudesse Raid mürki. Üsna kohe pudenes august välja tõuk, umbes cm pikkune, pruuni peaga, nagu lõõts, valkjas. See oli eile. Täna kõik jätkus... lasin uuesti Raidi aukudesse ja nüüd on mul purgis viis tõuku. Arvan, et neid on seal veel, sest sagin läks väga suureks. Uurisin internetist puidu- ja majakahjurite kohta ja arvan, et tegu on majasiku tõukudega. Palun öelge, mida teha. Maja on vana, seda puidukahjuritest puhastada pole ilmselt võimalik, kuid elada hirmuga, et öösel kukuvad voodisse mingid tõugud....??? Olen niigi halva unega, vähemalt praegu otsin voodile teise koha. Usun, et nii vanas majas, kus puidukahjustused on silmaga näha ka uksepiitades, pean leppima või mujale kolima... kahju. Tõrjet teha kogu palkmajas...seda pole võimalik ja ilmselt ei suuda ma seda ka kinni maksta. Pööningu ehitus ajas kahjurid liikvele, seni olen ju nendega koos rahulikult elanud.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kuna vastne elutseb puidu sees, siis Teil ei ole põhjust karta, et nad lihtsalt niisama tulevad sealt välja ja kukuvad voodisse.
Kindlasti peaksite tegelema puidukahjurite tõrjumisega, kuna nende rünnak võib Teie kodu konstruktsioonidele tekitada tõsist kahju.
Parim vahend nendest vabanemiseks on „Woodworm“, mis pakub täielikku kaitset puidule ja mööblile, mida on kahjustanud erinevate puidukahjurite, muuhulgas harilik puukoi/toonesepp, mööbli toonesepp, majasikk, ründed. Toote koostis võimaldab sel imbuda sügavale puidu sisse. Tõrjevahend säilitab oma aktiivsuse, tagades sel moel pikaajalise kaitse uute rünnete eest.
Soovi korral on võimalik toodet osta meie kontorist, täpsema info saamiseks helistage tel. 6501860