Kahjurite tõrje

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas rottidest lahti saada ilma mürgita, sest ka koer võib mürgitatud saada?05.01.2012

Tere!
Soovitate kasutada mürki, aga meil püüab koer rotte ja murrab nad maha - seega võib ju ka tema mürki saada ja ka lõksu läheb ta uudistama...
Äkki on mingi hea variant veel rottidest vabanemiseks?
Aiäh!

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Rottide püüdmiseks võib kasutada spetsiaalset puuri, sellega on võimalik närilisi elusalt kätte saada, müüvad jaekauplused.
Kui koer ainult murrab rotte (ei söö), siis tal ei ole kuidagi võimalik mürgistust saada.
Samuti võib mürke paigaldada spetsiaalsesse mürksöödakasti, et koduloomad neile ligi ei pääseks.
 

Küsimus: Ilmselt tõin reisilt mingid putukad kaasa, kuidas neist lahti saada?02.01.2012

Tulin kuu aega tagasi Hurghadast ja kahtlustan, et sain sealt midagi kaasa.
Kuigi saputasin ja soputasin väga oma asju, istus järgmisel päeval mul peegli kõrval ümmargune tume putukas. Lõin ta maha ja uurisin veel luubiga. Nüüd oli tema kest lapiline, läbipaistev ja tal oli palju väikseid jalgu. Täna leidsin köögist samasuguse, kui tule põlema panin. Jube.
Uurisin veel luubiga - samasugune.
Elavana oli ümmargune ja kiire jooksuga.
Mul on suur mure, mis putukad need võivad olla ja kuidas neist lahti saada, äkki saate aidata?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks sellise kirjelduse järgi ei saa putukat määrata ja konkreetset nõu Teile anda.
Võimalusel tooge mõned putukad meie kontorisse, asume Tallinnas Türi tn. 3.
 

Küsimus: Kuidas küll mügridest lahti saada?19.12.2011

Mügrid on jõudnud ploomini ja kirsini. See nähtub väikeste mullakuhilate reast. Elupaik ilmselt suures komposti hunnikus. Eelmisel talvel olid nad pärale jõudnud ja ka peale lume minekut olid aktiivsed. Siis sai igasuguseid mürke ja tõrjevahendeid (ka elekter) kasutatud ja peale mõnenädalast võitlust oli sügiseni väliselt rahu majas. Ilmingud tekkisid kuu-poolteist tagasi. Kuidas mügridest küll lahti saaks?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Mügride urgudesse võib panna valmiskujul mürksöötasid (näiteks Brodi kuubikud või padjakesed), mille puhul tuleb silmas pidada, et need taluksid pinnase niiskust. Mürksöötade kasutamisel tuleb väljapandut pidevalt kontrollida ning selle vähenemisel uut lisada. Kindlasti peab kasutama kindaid, et kahjur ei tunneks inimese lõhna.
Juhul, kui maja ja aed asuvad soo või veekogu ääres, oleks mõistlik enda krunt ümbritseda kraaviga - kraavi põhja võib katta võrgu ja kividega, see aitaks kaasa sellele, et mügrid otseselt teie krundile ei tuleks.
Võib kasutada ka Phostoxini tablette ehk tellides meilt teenust. Kuid kindlasti tuleb sel juhul arvestada sellega, et mainitud toote toimeaeg on lühike, kuna mügride käiguteed on pinnapealsed ja toimeaine kadu tunduvalt kiirem, kui mutitõrje puhul.
Tõrje näeb välja nii, et tehnik avab käigud, sinna paigaldatakse Phostoxini tabletid. Augud suletakse ja kemikaal reageerib mulla, niiskuse ja soojuse toel olenevalt temperatuurist 3-7 päeva (mügride tõrje puhul miinimum päevade arv).
Tablettide reageerimise ajal kahjurid surevad (ainult need kes sellel ajal on nendes käikudes).
Nimetatud vahendit saab kasutada ainult siis, kui ööpäevane õhutemperatuur on vähemalt pluss 5 kraadi.
Antud tõrjet ei saa teostada maja ja veekogu vahetus läheduses ja tugeva vihma korral.
Phostoxini reageerimise ajal peab tõrjealuselt alalt eemal hoidma väikelapsi ja koduloomi.
 

Küsimus: Mis putukale võib selline triibuline kest kuuluda?22.11.2011

Leidsin köögi sahtlist sellise putukakesta: http://nagi.ee/photos/enny/sets/334387/.
Kas oskaksite öelda kellega võib tegu olla? Täna nägin selle kesta omanikku ka, see oli koma kujuline pruun ja samasugune triibuline, nagu selle kest. Taga olid tal sabamoodi harjased.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Tegemist võib olla soomuklasega (Thermobia domestica)
Välimus: umbes 12 mm pikad, koma kujulised, 3-e pika harjasega keha lõpuosas, pikkade tundlatega, värvus pruunikashall.
 

Küsimus: Kuidas veinikärbestest lahti saada?01.11.2011

Olen hädas veinikärbestega. Toas pole nagu ühtegi õuna ega midagi niisugust, mis neid ligi tõmbab. Kui prügikasti liigutan, tuleb ka sealt neid välja kuigi nende pärast viin prügikasti välja iga päev. Millest nad tekivad või tulevad õuest tuppa ja kuidas neist lahti saada?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Äädika- ja puuviljakärbseid (drosophila) esineb praegusel aastaajal rohkesti. Kuna välistemperatuur on väljas veel nii kõrge, siis võime nende mune ja vastseid tuua tuppa ka riiete, jalanõudega ja pole üldsegi tähtis, et toas pole muid puuvilju. Kuna nad on väga kiire arengutsükliga, siis piisab paarist päevast, et munadest ja vastsetest areneksid valmikud ehk täiskasvanud kärbsed.

Miks nad on prügikasti kõrval, kuigi te tühjendate seda iga päev. Põhjuseid võib olla mitmeid. Äkki on seal lähedal kanalisatsiooni torustik, mis ei ole hermeetiliselt suletud või on kohti, mis lekivad. Kui on nii, siis piisab parandamisest ja pinna puhastamisest. Kolmandaks põhjuseks võib olla mingi lõhn, mis neid sinna meelitab. Ka siis aitaks pesu desvahendiga või kloori sisaldava vahendiga, mis on ka bakteriotsiidse toimega. Soovitavalt kraanikausialune torudesüsteem lahti võtta ja ära puhastada.
Kui te hoiate äkki kartuleid või porgandeid seal lähedal, siis võiks aidata nende väljaviimine.
 

Küsimus: Kuidas vabaneda seina sees närivatest hiirtest?01.11.2011

Teatavasti on hiirtel vajadus mingil eluperioodil hammaste kulutamiseks aktiivselt kõike ettejuhtuvat närida. Vägagi häiriv ragin seinas kordub aastast-aastasse kevadsuvisel perioodil paari kuu jooksul. Paraku ei saa neid ka lõksudega püüda, sest sel ajal nad tuppa ei kipu.
Kuna hiirte ligipääsu kõrvaldamine ehituslikul teel eeldaks kapitaalset remonti ja ka siis ei saaks tulemustes kindel olla, siis olen püüdnud neist vabaneda kõikvõimalikke muid meetodeid kasutades. Olen puurinud seina auke, kust pihustanud puitkonstruktsioonide vahele kahjureid peletavaid erinevaid looduslikke aromaatseid aineid nagu piparmünti, küüslauku, lavendliõli jms. Samadesse aukudesse olen toppinud ka ohtralt rotimürki ja kirbupulbrit. Samuti olen proovinud hiiri peletada seina külge kruvitud elektrilise vibraatoriga, mis oleks pidanud ära hirmutama kõik elusolendid, kuid paraku ei avaldanud hiirtele kõige vähematki mõju.
Kas oskate nõu anda, kuidas neist tüütutest närilistest vabaneda.
Ette tänades

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Et närilised majja sisse ei tungiks, tuleb ventilatsiooniavad katta võrguga, aknad-uksed tihendada, vundamendi ja soklikorruse seisund kontrollida ning likvideerida kõik augud, praod ja lõhed.
Lisaks on majaseinte ääres olev lopsakas taimestik, kastivirnad ja kila-kola närilistele ideaalseks varjupaigaks, seega tuleks maja ümbrus korras hoida.
Suhteliselt kogukas rott vajab läbiminekuks vaid kahe sentimeetri suurust ava, hiirele piisab 6-7 millimeetrisest praost.
Konkreetset nõu seina sees elavate hiirte eemale peletamiseks kahjuks anda ei oska, kuid aastaringselt võiks maja ümber ja selle lähiümbruses väljas olla mürksöödad.
Mürksööda abiga vähendate kindlasti maja ümber tegutsevate näriliste arvukust.
 

Küsimus: Kuidas sügisel tuppa trügivaid kärbseid eemal hoida?24.10.2011

Tere!
Olen hädas kärbestega! Nimelt nüüd sügisel poevad massiliselt majja sisse, eriti päikseliste ilmadega. Oleks siis mõned, aga lausa kolooniatena. Siis sumisevad ja surevad, ei jõua neid enam taluda. Kas on mingi nipp, mis neid eemale hoiaks?
Lugupidamisega, K

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks ühtegi nippi Teile soovitada ei oska, kindlasti aitab vähendada kärbeste arvukust elektrooniline kärbsepüünis.
Pakume erinevaid püüniseid, täpsema info mudelite ja hindade kohta saate tel. 650 1860 või saatke päring aadressil info@rentokileesti.ee
 

Küsimus: Lae nurkadesse on tekkinud vastsed, mida teha?19.10.2011

Tere!

Ühel hommikul, umbes kuu aega tagasi, märkasin köögi laes (eriti nurkades) putuka vastseid ja olin hämmingus, neid oli seal palju. Siiani olen kasutanud tõrjevahendeid roomavatele nt. Cobra ja Raid, kuid pole probleemist lahti saanud.
Mis võiks ometi aidata sest nüüd juba igal hommikul on nad jälle platsis - tundub suletud ring!
Mida teha?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kõigepealt peab välja selgitama milliste putukate vastsetega tegemist on.
Kuna probleem on köögis, siis võib oletada, et Teil on kahjustatud kuivained.
Kõik teraviljatooted, kuivatatud puuviljad, pähklite pakendid jne. tuleb ükshaaval üle vaadata, kahjustatud tooted koheselt ära visata.
Peale põhjalikku koristust tuleks kõik kapid, riiulid, põrandaliistud töödelda kahjuritõrjevahendiga.
Seega, esiteks tuleb leida probleemi allikas, teiseks suurpuhastus ja alles kolmandaks tehakse tõrje.
Kindlasti ei soovita Teil kasutada vastsete tõrjeks nimetatud aerosoole, kuna nad hävitavad ainult roomavaid ja lendavaid putukaid ja ei toimi vastsete puhul.
Soovi korral saate lisainformatsiooni tel. 650 1860.
 

Küsimus: Tundmatud putukad, väikesed on mustad aga suured on pruunid ja kiired04.10.2011

Tere
Mul selline küsimus, et elan hästi vanas kortermajas ja nüüd tekkisid hästi imelikud putukad, kes ronivad igale poole. Väiksemad on mustad ja siis kui suureks kasvavad on pruuni värvi ja hästi kiired. Valges nad muidugi ei liigu, ainult pimedas. Mul on täitsa suur mure kohe kuidas neist lahti saada ja millega on tegu?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks antud kirjelduse järgi ei saa putukat tuvastada ega konkreetset nõu Teile anda. Vaadates meie kodulehte http://www.rentokileesti.ee/kahjuriteatmike-koduleht/putukad-ja-amblikud/putukad-pragudes/kodusoomuka-lehekulg/index.html võite ise proovida neid määratleda, siis ka konkreetsemad soovitused või tooge mõned isendid meie kontorisse, asume Türi tn. 3, Tallinn.
Täpsema info saamiseks helistage 6501860
 

Küsimus: Puit ja kahjurid28.09.2011

Tere
Selline mure. Mul tehti maal uus katus ja sellest jäi üle saematerjali, mida kasutati roovina. Tõin selle koju ja ehitasin korterisse riiulid, mis värvisin üle. Alles hiljem märkasin laudade sees pisikesi auke, mis eeldatavasti puidukahurite töö. Kas need on ohtlikud ka korteris, mis põhiliselt küprokplaatidest? Kas peaksin nüüd riiulid hävitama või hävinevad välja lennanud kahjurid ise, kuna keskkond ei ole neile sobilik?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kui ma saan õigesti aru, siis on puidu sisse tekkinud värsked lennuavad (augud) ja olete märganud välja lennanud mardikaid.
Sellisel juhul tuleks riiul üle töödelda puidukahjurite tõrjevahendiga Woodworm, ei ole mõtet seda hävitada.
Nimetatud vahend annab pikaajalise kaitse puidule.
Täpsemat infot toote kohta küsige telefonil 650 1860.