Kahjurite tõrje

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas ja kas oleks võimalik vabaneda raamatutäidest?03.08.2012

Tere!
Avastasime kodust väga pisikesed putukad ja natuke uurides tundub, et tegu on raamatutäidega. Ruumides on aasta tagasi tehtud remont ja elamine puhas. Oleme mürgitanud, kuid ilmuvad ikka ja jälle kuskilt uued. Kuidas ja kas neist oleks võimalik vabaneda, sest see on muutunud väga häirivaks. Nad ei hammusta ent teadmine, et siblivad asjades ringi, segab väga.
Aitäh!

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Raamatutäi on 1-2mm pikkune, värvus helepruunist tumepruunini. Nad pesitsevad kõrge niiskustasemega kohtades, toituvad hallitusest, paljunevad kiiresti ja massiliselt.
Kui Teie elamises on niiskust ja hallitust, siis kindlasti tuleks sellele tähelepanu pöörata.
Kui niiskuskolle on likvideeritud, siis tuleks raamatutäide pesitsuskohad töödelda insektitsiidiga (putukamürgiga).
On olnud ka juhuseid, kui vaaraosipelgat on peetud raamatutäiks.
Vaaraosipelgas on 1,5-2mm pikkune, värvuselt kollakaspruun. Toitub kõrge valgusisaldusega toitudest.
Nende tõrjeks kasutatakse Biopen söödamaju, kindlasti ei soovita Teil kasutada aerosoole, sest need vahendid hävitavad ainult töölissipelgaid, kuid emasipelgas jääb ellu.
 

Küsimus: Kuidas maja vundamendi ääres pesitsevatest sipelgatest lahti saada?02.08.2012

Tere,

Mure juba üsna väsitav. Nimelt paar aastat tagasi maja ehitades sai maja vundamendi äärde pandud maha kile ja selle peale liiv, liiva on ka veidi kile all. Nüüd õudusega avastasime, et kile alune on saanud mustade sipelgate koduks. Hakkasime kilet ja liiva eemalda, otsustasime selle asendada killustikuga. Kilet kergitades avastame aga järjest sipelgapesasid, nii suuremaid kui väikesemaid, maarajal kui sügavustes... Kuidas me neist ometi lahti saame? Sipelga mürki (erinevaid, ka neid mida lahustatakse veega) on osta saanud hulgim, siiski mõne aja pärast üritavad nad vanasse kohta taas oma kodu rajada.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kui nüüd eemaldate kogu vundamendi ulatuses liiva ja kile, siis peate järjepidevalt sipelgate (mullamurelane - Lasius niger) pesadesse ja käiguteedele raputama pulbrilist mürki.
Kindlasti tuleks seda teha korduvalt, sest igal mürgil on oma teatud toimeaeg ning vihm nõrgendab toimet veelgi.
Samuti peaksite juba kevadel hakkama jälgima sipelgate elutegevust, avastades nad maja vundamendi juures, peate koheselt hakkama kasutama tõrjevahendeid.
 

Küsimus: Kui palk on õlitatud, kas siis see ka kuidagi toonesepa elutegevust segab?24.07.2012

Tere!
Üle 100 aasta vana palkmaja. Katus vahetatud. Neli aastat tagasi võetud maha nõuka ajal pealelöödud välisvooder ja 2 aastat tagasi palgid õlitatud tõrvaõliga. Seest soojustatud roomattidega, roog pole veel krohviga kaetud, aga on plaan enamuses krohvida. Umbes aasta tagasi täheldasime esimest korda tiksuvat heli seintes. Sel suvel - tiksumine pole nii vali, aga on nagu "kidin", selline ühtlane vaikne ja pidev (nagu kostaks sisse väljas sajav vihmapladin). Hääle järgi võiks oletada, et on tooneseppadega tegemist. Lennuavasid või mingit suurt liikumist pole jälgida osanud. Kuna vana maja, siis on neid auke ja puru ikka natuke siin seal.
Küsimus: kui sein on väljast töödeldud õliga, kas see ka kaitseb tooneseppade eest? Kui ei, kas juba töödeldud seinale ka midagi saab kanda, mis seina üldmuljet väga ei riku?
Seestpoolt ma enam seintele ligi ei pääse kuna soojustus (roomatid) on juba paigas. Kas annab/saab midagi teha ja kas peaks näiteks sisemise krohvimisega kiirustama?
Kas olen õigesti aru saanud, et kui nüüd need tegelased peale nukkumist mardikateks arenevad ja pinnad on korralikult kaitstud, siis võib nakkusest ka lahti saada, sest uutele asukatele on pinnad vastuvõtmatud?

Kõike head soovides

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Õli ja krohv ei kaitse tooneseppade eest. Juba õliga töödeldud seinale saate peale kanda „Woodwormi“, vahend ei riku üldmuljet.
Teie kirjast selgub, et seestpoolt ei ole võimalik puidukahjurite tõrjeks mõeldud vahendit enam kasutada, kõige tõhusam oleks töödelda Woodwormiga maja seest ja väljast.
Nimetatud tõrjevahendit tuleks kanda arvestusega 1 liiter 4 ruutmeetri kohta.
RENTOKIL WOODWORM TREATMENT (puidukahjurite tõrjevahend) pakub täielikku kaitset puidule ja mööblile, mida on kahjustanud erinevate puidukahjurite, muu hulgas harilik puukoi/toonesepp, mööbli toonesepp, majasikk, ründed. Toote koostis võimaldab sel imbuda sügavale puidu sisse. Putukatõrjevahend säilitab oma aktiivsuse, tagades sel moel pikaajalise kaitse uute rünnete eest.
Soovi korral saate toote kohta täpsemat informatsiooni tel. 650 1860.
 

Küsimus: Kuidas kimalastest lahti saada?24.07.2012

Tere. Sel aastal kuulsin magamistoa seinast mingit suminat, hakkasin uurima ja avastasin, et rõdu ja katuse vahelise prao vahelt lendavad sisse ja välja tumedad mesilase moodi putukad, aga suuremad. Nemad sumisevadki seina sees, nüüd on hakanud ka tuppa ilmuma kuskilt. Üks tuttav ütles, et kimalased. Olen neile nüüd sinna prakku lasknud Cobra mürki lendavate putukate vastu, sumin on küll vaiksemaks jäänud, aga aina rohkem neid tekib tuppa. Uimased küll, aga siiski kardame neid, sest mu abikaasa on allergiline igasugu mesilastele ja herilastele. Makroflexiga ka ei julge sega pragu kinni lasta, sest äkki on kogu pesakond siis tubades. Kuigi toas ühtegi nähtavat pragu ei paista. On äkki mingi kangem vahend nendest lahtisaamiseks? Suur mure ka muttidega, kuna elame täidetud pinnasele ehitatud majas, siis igas muti ülesaetud mullahunnikus on ka kive ja need lõhuvad niidukit, üldse on kole, kui on rohelisel siledal murul mustad mullalaigud. Kas nende vastu on midagi tõeliselt effektiivset olemas? Poest ei ole julgenud neid peletajaid osta, sest nad ei ole just paari eurosed ja kui ei toimi, siis oleks kahju mahavisatud rahast. Tänan.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kindlasti ei tohi praegu seda ava sulgeda, peaksite tõrjet kordama 1 kuni 2 korda. Jaemüügist on võimalik osta aerosooli Biolit TURBO, see on herilaste ja vapsikute tõrjeks.
Soovi korral saate kohale kutsuda meie spetsialisti.
Alates sellest aastast kasutame suitsugeneraatorit, mis tapab mutte ja vesirotte bensiini-diisli seguga tekitatud suitsu abil. Samuti on võimalik meilt osta spetsiaalset mutilõksu.
Täpsemat informatsiooni tõrjete ja hindade kohta saate tel. 650 1860.
 

Küsimus: Kuidas saada lahti sipelgatest maasikapeenras?28.06.2012

Tere, mure järgmine. Tegin uue maasikamaa, istutasin maasikad maasikakilesse. Kile alla on aga asunud elama sipelgad, kes teevad taime juurele pesa, mistõttu taimed lihtsalt kuivavad ära. Ma ei kasuta mingeid väetisi ega taimekaitsevahendeid. Mida ma peaksin tegema, et sipelgatest lahti saada?

Ette tänades

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Ilmselt on mullamurelased maasikate juurde elama asunud. Nende tõrjeks sobib sipelgate hävitamiseks mõeldud pulber. Eemaldage kile ja raputage väike kogus pulbrit sipelgapessa.
 

Küsimus: Kas need liblikad on puidukahjurid?20.06.2012

Minu küsimus majas elavate või õigemini maja seintes elavate liblikate kohta. Maja on palkmaja, kaetud laudisega. Igal hommikul on meeletult palju koridoris mingeid liblikaid. Kardan, et need on mingid piudusöödikud.
Ette tänades,

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Teie poolt saadetud fotod on üsna halva kvaliteediga, nende põhjal kahjuks ei saa liblikat tuvastada.
Kindlasti ei ole tegemist puidukahjuriga, kõik puitu kahjustavad putukad on mardikalised, nende vastsed uuristavad ja söövad puitu.
 

Küsimus: Kas kuumaga saab korteris lutikaid hävitada?11.06.2012

Tere,
Oleme teinud tõrjet juba neli korda kuid pole õnnestunud veel lutikatest lahti saada. Elan korterelamus ja lutikad on ainult kolmes korteris, teistel pole, lasime ühe korra teha tõrje ka tervele majale igaks juhuks, kuid mina pole ikka lahti saanud ja nüüd viimases hädas mõtlesin rentida suure kuumapuhuri ja kuumutada ühe toa kaupa 60 kraadini ja hoida seda kuumust tund aega. Ja nii ma tahakski teada, kas sellest on kasu ja kas see hävitab lutikad ära.
ette tänades teid

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kuumusega on võimalik hävitada lutikaid ja nende mune, kuid selleks tuleb korteris õhutemperatuur tõsta väga kõrgeks.
Kõikides pragudes, liistude taga, mööbli kokkupandavate detailide vahel peab temperatuur olema alates pluss 56 kraadi ja seda vähemalt üks tund.
Kuumapuhuriga on korteris väga raske saavutada sellist püsivat temperatuuri.
 

Küsimus: Mis putukad need ovaalse kujuga esmapilgul tühjad kestad võiksin olla?11.06.2012

Avastasin hiljuti oma kodus köögi põrandal mingid ovaalse kujuga imetillukesed pruunid putukad. Algul peale vaadates tundusid need olevat tühjad kestad, kuid kui ma need põrandalt kokku pühkisin ja wc-sse viskasin, siis hakkasid nad äkitselt elama. Palun aidake mul teada saada, mis putukad need on ja kuidas neid tõrjuda.

Lugupidamisega, mures tüdruk

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Palun tooge mõned putukat meie kontorisse, asume Türi tn. 3 Tallinn (E-R 9:00-16:00).
Peale putukate määramist saame Teile nõu anda.
 

Küsimus: Kuidas suvel toakärbestest lahti saada?04.06.2012

Tere, olen tõsiselt hädas kärbestega. Elan maal, ilma loomadeta, kõik on puhas ja korras, puitmajas. Ja suve teisel poolel ilmuvad kärbsed. Toas on puitseinad, neid tappes on seinad mustad ja ise kärbsed mustavad ka seinu. Laes on pisikesed täpid, mis tähendab, et pean mõne aasta tagant lagesid värvima. Olen riputanud lakke kärbselinte, kuid neid peaks vahetama iga päev. No mis see siis maksma läheb, kui kogu aeg neid vahetada.
Sääskede jaoks on mul vahend olemas, see on pistikus õlipudel, mis eritab mingit lõhna ja nad surevad.
Kuid kärbestele pole midagi normaalset ma leidnud. Ilmselt on need vintskemad vennad. Majja ilmuvad nad lagede vahelt või ma ei teagi kust. Palun aidake, kas teil on teada mõni soovitus?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Esialgu mõned soovitused.
Ärge meelitage kärbseid ligi toiduainete ja kärbsevastsete arenguks soodsate paikadega:
Katke toit alati kinni - kärbsed levitavad haigusi, maandudes toidule.
Koristage koheselt mahakukkunud toit ja vedelikud.
Koristage toidujäätmed köögiseadmete alt.
Jälgige, et kõik prügikastid oleksid tihedalt kaanega suletud.
Hoidke komposti kaetult.
Koristage lemmikloomade järelt - väljaheide ei ole üksnes kärbeste suurepärane kasvukoht, kärbes võib sellel maanduda enne laskumist Teie toidule.
Vältige kärbeste ja sääskede arenemist seisvas vees:
Jälgige, et äravoolutorud oleksid puhtad.
Jälgige, et veerennid ega äravoolukanalid ei oleks ummistunud.
Katke veeanumad kaanega.
Ärge jätke vett seisma (nt kastekannu).
Takistage sääskede ja kärbeste pääsemist ruumidesse:
Pärast pimeduse saabumist hoidke aknaid ja uksi suletuna või varjake valgust kardinatega.
Paigaldage akendele kärbsevõrgud, eelkõige köögi ja prügikastide ümbruses.

Kärbsetõrjeks siseruumides sobivad spetsiaalsed kärbsepüünised.
Kahjuritõrje toodete hulka kuuluvad elektrilised kärbsepüünised, kärbselambid, valguspüünised on mitmesuguse kuju ja suurusega ja sobivad erinevatesse keskkondadesse, kust on vaja kärbseid peletada (hävitada). Valgus meelitab putukaid ligi, misjärel nad saavad elektrilöögi ja kukuvad püünise kogumiskaussi või jäävad liimplaadi külge, olenevat püünise mudelist.
Samuti leiate jaemüügist seadme, mis pannakse vooluvõrku, seadme lülitamisel aurustub toimeaine, mis hävitab ja peletab kärbseid, samuti ka sääski ning teisi väikeputukaid.
Kärbsepüüniste kohta küsige lisainfot tel 650 1860.
 

Küsimus: Kuidas teha kindlaks ja lahti saada riidetäidest ja/või juuksetäidest?20.02.2012

No ei oska mitte kuhugi pöörduda selle murega, ehk saan teilt natuke abi. Nimelt tekkis mul paar päeva tagasi kahtlus, et olen ühistranspordist või üht eakat inimest külastades endale täid selga või pähe saanud. Nahasügelust ja kestendust on mul esinenud varemgi pidevalt, kuid see on juba meditsiiniline teema - naha kuivus ja allergiad jne. Seekord aga ma lihtsalt kratsisin end ja raputasin sõrme külge jäävat nahapuru lauale, igaks juhuks vajutasin sõrmeküünega selle peale. Kostus kaks prõksu. Kuna peatäid on mul lapsena olnud, siis hirmutas see mind väga.
Viskasin paaril viimasel päeval seljas olnud riided ära, voodilinad jms kohe pesumasinasse 45 kraadi juurde pessu ja tsentrifuugi, kogu elamine Kobra nimelise mürgiga üle. Pead kammides peale kõõma ja surnud nahatükkide muud ei leidnud.
Kas Kobra on piisav vahend täide tõrjeks, kui oletada, et tegemist on riidetäidega? Ja kuidas üldse selgeks teha, kas on riide või peatäidega tegemist või on nad üks ja sama elukas? Peatäisid ja tingusid saab hävitada vastava shampooni või kreemiga, aga kuidas hävitada riidetäisid, kui mul pole võimalust pesu triikida peale pesemist? Ja kas on olemas mingit spetsiaalset dušigeeli ka nende ja nende tingude hävitamiseks? Ehk aitab sama vahend, mis peatäidegi puhul, kui end sellega pesta või määrida?
Rohkem pole selliseid ebameeldivaid "plõksuvaid asju" leidnud, kuigi otsin järjepidevalt (mis muidugi minu nahaprobleemide ja kestendusega pole sugugi mitte lihtne tegevus). Ei julge arsti juurde minna sellise asjaga ja meditsiiniportaalides on küsimuste vastuvõtt hetkel nahaprobleemide valdkonnas peatatud...

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Riidetäi on peatäist suurem, elutseb pesu ja pealisriiete õmbluste vahele. Toitub verest. Riidetäi hammustused põhjustavad tugevat sügelemist. Nahanähud riidetäi puhul esinevad kohtadel, kus on tihe kontakt riietega. Raviks on keha hoolikas pesemine seebiga, riiete vahetus ja desinfitseerimine. Pesu peaks pesema võimalikult kõrge temperatuuriga, samuti soovitan osta või laenata triikrauda, kuna riideid (kõik õmbluste vahed) on soovitav üle triikida.