Kahjurite tõrje

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas suhtute pistikupessa pistetavasse kahjuripeletajasse, kas see ka lutikaid peletab?24.09.2012

Tere.
Sooviks teada, kas topshopis uus kahjuri peletaja, mis tuleb elektripistikusse pista, hirmutab ka lutikad ära või on see mingi nali ja tahavad ainult raha teenida. Mulle öeldi, et inimesed ostavad meeletult ja keegi tagasi saatnud pole. Kuidas teie suhtute ja kas on ka kasu?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Teadus ei ole kinnitanud nende efektiivsust kahjurite vastu.
 

Küsimus: Mis võiksid olla need valged putukad puitmajas?19.09.2012

Tere.
Olen näinud maas jooksmas ringi putukaid ja soovin teada, kas need kujutavad ohtu puitmajale või millegile muule.
Kirjeldan neid, kuna pildistada on neid raske suuruse tõttu.
Keha ja jalad on valged ning kaetud justkui paksu tolmukihiga, jalgu on kuus, esimene paar väiksemad teised kaks kehaga võrreldes veidi suuremad, valge tolmukiht on jalgadel jaotunud ebaühtlaselt - kehale lähemal vähem otstes rohkem, suurus on neil umbes 2-3 mm, liikumine veidi krabi moodi, mitte sujuv. Enamasti liiguvad ringi päeval ja mujal pole märganud kui vaid põrandal. Ise elan palkmajas ja seega tekib küsimus kas on tegu puidukahjuriga.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kirjelduse järgi ei ole tegemist puidukahjuriga. Kõige levinumad putukatest puidukahjurid on meil toonesepad. Toonesepad on tumepruuni, musta või punakat värvi väikesed (pikkus 4–8 mm) silindrilise kehaga mardikad.
Siklased (majasikk) on võrdlemisi suured, pikkus umbes 20 mm.
Kärsaklased on väikesed (pikkus 3–6 mm) mustad või pruunid õrnalt läikivad mardikad.
 

Küsimus: Kuidas tõrjuda või hävitada palgi sees pesitsevaid hobusipelgaid?05.09.2012

Tere,
meil on seinapalgis sipelgapesa (suured sipelgad), täpne ulatus teadmata, liikumist näeb palgipraost mõnekümne sentimeetri ulatuses. Kuidas tõrjuda/mürgitada? Pihustatav vahend tõenäoliselt igale poole ei ulatu.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Nende tõrjeks peaksite kasutama sipelgate hävitamiseks mõeldud pulbrit. Vahendit tuleb raputada sipelgate käiguradadele ja pindadele, kus putukad liiguvad.
 

Küsimus: Kuidas lahti saada köögis leiduvatest imepisikestest valgetest putukatest, (ilmselt on need jahulestad)?31.08.2012

Olen hädas putukatega, kelle avastasin köögikapist - nõudelt, purkidelt, karpidelt, pakenditelt jm köögikapis olevatelt esemetelt. Tegemist on imepisikeste (u 0,5 mm) valgete putukatega (internetist leitu põhjal võivad olla jahulestad, aga päris kindel pole). Tekkepõhjuseks on ilmselt köögikombain, mille seest neid hulgaliselt leidsin, sest sinna sisse oli sattunud jahu ja tainast. Ilmselt oli soodne ka see, et köögikappides oli niiske. Võtsin köögikombaini lahti ja puhastasin selle põhjalikult, ka äädikaga tegin üle. Samuti viskasin kapist ära kõik lahtised kuivained, pesin purgid ja nõud, kus neid putukaid peal leidsin, tegin äädikaga puhastuse köögikappides. Siiski leidub neid putukaid endiselt köögis olevatel esemetel, ka köögikombaini peal üksikuid. Palun andke nõu, kuidas neist lahti saada. Kas see eeldab kõigi nõude jm asjade desinfitseerimist köögis, sest kui mõne eseme või toiduaine peal jäävad alles, siis võivad ju ikka edasi levida? Kas nad võivad levida ka köögist kaugemale või eelistavad nad toiduainete lähedust?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Jahulesta võib leida jahus, teraviljatoodetes, kuivatatud puuviljas aga ka teistes toiduainetes, kahjustatud tooted omandavad halva maitse, neile meeldib elada niisketes tingimustes.
Üldjuhul jahulest elab toiduainetes.
Kõik saastunud tooted peab ära viskama, peale seda tegema korraliku suurpuhastuse.
Peate pesema (desinfitseerima) kapid, sahtlid, nõud, ühesõnaga kõik pinnad ja inventari, mis on köögis.
Samuti peab tegelema niiskustaseme alandamisega, see eeldab korralikku ventilatsiooni ja kütmist.
Lõpuks pritsida jahulestade pesitsuskohad insektitsiidide lahusega.
 

Küsimus: Kuidas saada lahti kuivainete (jahu, riis, manna jne) sees olevatest putukatest?27.08.2012

Olen avastanud kuivainete sees putukaid. Olen proovinud kuivainete kappi pesta äädikaveega aga sellest pole pikemaks ajaks kasu. Sooviksin teada kuidas nad tekivad ja kuidas neist lahti saada, et nad enam tagasi ei tuleks.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Ilmselt olete need putukad kaasa saanud kauplusest ostetud kuivainetega või on mõni pakend pikemaks ajaks kappi seisma jäänud. Kõik teraviljatooted, kuivatatud puuviljad, pähklite pakendid jne. tuleb ükshaaval üle vaadata, kahjustatud tooted koheselt ära visata.
Peale põhjalikku koristust tuleks kõik kapid, riiulid, põrandaliistud töödelda kahjuritõrjevahendiga.
Seega, esiteks tuleb leida probleemi allikas, teiseks suurpuhastus ja alles kolmandaks tehakse tõrje.
 

Küsimus: Kuidas saaksin põranda all kimalaste pesakonna kahjutuks teha?22.08.2012

Avastasin, et põranda alla keset tuba ahju vundamendi lähedale on tekkinud kimalaste pesa. Sisse tulevad vundamendi mingist praost kuskil 4-5m kaugemalt põrandaalust mööda. Liik on kahe kollase triibuga, tagaots valge. Soovitati BIOLIT-i just herilastele. Puurisin väikese augu põrandasse ning terve ballooni pihustasin sumiseva koha juures. Ei aita. Kas sulgeda pragu, kust sisse liiguvad jne?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Lennuava sulgege siis, kui olete kindel, et see pesa on hävinud. Tõrjet võite teha mõlemalt poolt, nii seal, kus sisse lähevad, kui ka august, mille puurisite. Kui olete kindel, et liikumist pole, siis pange vundamendi juurest auk kinni ja soovitavalt kontrollige ka ülejäänud vundamendiosa - hiljemalt kevadel, et järgmisel aastal teid ei tabaks uus pesakond.
 

Küsimus: Mis need väiksed sipelga sarnased putukad võiksid olla ja kuidas nendest lahti saada?22.08.2012

Tere, avastasin köögist hiljuti lõikelaua pealt pisikesed putukad. Lähemal uurimisel leidsin neid natuke ka eemalt. Esimene reaktsioon oli, et need tekivad lõikelauast, kuna lõikelaud oli bambusest. Viskasin lõikelaua minema, kuid siis tekkisid jälle. Täna avastasin, et neid on kõige rohkem kappides - aga just nõude omades. Toidu ligidusse nad ei kipu. Vähemalt ei ole kordagi näinud neid seal (olen teinud ka pikemaid jälgimisi). Nad on imepisikesed ja hästi õrnad. Luubiga vaadates kehalt meenutavad juskui sipelgaid, aga nende värvus on alates valgest kuni natuke tumedama pruunini.
Ehk, kuidas neist lahti saada ja mis putukatega on tegu? Täna on plaanis ka kanalisatsiooni mürki valada, et äkki on sealt pärit ning teha korralik tõrje tavalise putukatõrjega.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Tegemist võib olla vaaraosipelgatega. Nende tõrjeks kasutatakse “Biopren" söödamaju. Pakutud söödamaja toimeaine mõjub otse emassipelga ehk "kuninganna" sigimisvõimele.
Soovi korral saate informatsiooni tel 650 1860.
 

Küsimus: Avastasin köögis sitikaid, mis tulevad välja ainult pimedas, jooksevad teatud kohtades, on umbes 4-5 mm pikad, mida teha?16.08.2012

Tere,
avastasin köögis sitikaid, mis tulevad välja ainult pimedas, jooksevad teatud kohtades, on umbes 4-5 mm pikad. Prussakamajad ei aita. Kes need on ja kuidas nendega võidelda? Tänan.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks sel viisil ei ole võimalik putukat määrata ja seega ei saa soovitusi anda.
Tegemist võib olla näiteks Ptinus fur (Harilik teesklane), täiskasvanu 2-4,3 mm pikk, punakaspruun.
Häirimisel teeskleb surnut. Aktiivne pimedates, niisketes kohtades. Sageli seostatakse teda linnupesadega.
Toidukahjur, kes pesitseb ka suhteliselt külmades siseruumides, nagu näiteks ladudes, kus toitub seemnetest, taimeosadest jne.
Esineb ka soklikorruste alla kogunenud jäätmetes, samuti näriliste väljaheidetes.
Võimalusel tooge putukad meie kontorisse, asume Türi tn. 3 Tallinn.
 

Küsimus: Kuidas tõrjuda dermanyssus gallinae oma korteris?06.08.2012

Tervist.
Ütelge palun, kuidas tõrjuda dermanyssus gallinae oma korteris? Kas on müügil midagi selle jaoks? Nad hammustavad inimisi ka.
Tänan

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Dermanyssus gallinae on otseselt seotud linnupesadega. Kindlasti peab üle vaatama katuse, eemaldama kõik linnupesad. Kontrollige ventilatsioon, vajadusel puhastada ja sulgeda avad (õues) võrguga. Sellega peaks tegelema KÜ.

Peale seda töödelda (pritsida) Dermanyssus gallinae pesitsuskohad.
Kui ostate jaemüügist tõrjevahendit, siis peate vaatama, et see sobiks lestade tõrjeks, samuti on võimalik kutsuda tõrjet teostama meie desinfektor.
 

Küsimus: Mida teha, kui ventilatsioonirestist tulevad massiliselt tuppa mustad putukad?03.08.2012

Tervist.
Meil korteris on väga palju väikseid musti putukaid, need on rohkem ümargused ja suurus on kuni 1 mm. Nad on väga kiired, ei lenda. Korteris liiguvad igal pool, kui ma märkasin, siis tulevad hulgi ventilatsiooni restist. Päeva jooksul tuleb umbes 50 uut putukat. Ütelge palun mis sellega teha? Tänan.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Väga raske on nõu anda, kui ei ole täpselt teada millise putuka või ämblikulaadsega on tegemist.
Tegemist võib olla linnulestaga Dermanyssus gallinae.
Välimus: 0,6 - 0,7 mm pikkune.
Harjumused: toitub linnuverest, eelistab sooje niiskeid tingimusi. Tavaliselt elutseb linnupesades.
Dermanyssus gallinae on otseselt seotud linnupesadega. Kindlasti peab üle vaatama katuse, likvideerima kõik linnupesad.
Samuti üle vaadata ventilatsioon, vajadusel see puhastada ja sulgeda avad (õues) võrguga.
Täpsemat infot saan anda peale putukate määramist.