Ravimtaimed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis raviteed soovitate, kui mul on sagedased kõhuvalud ja kõht lahti?10.12.2014

Mul on sagedased valud soolikates. Kõht lahti kogu aeg. Käin hommikuti mitu korda tualetis. Mida soovitate raviteedest?Tänan

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Lahtisuse korral on abi lepakäbidest. Segage sinna saialille õisi. Ka tammekoor on hea, aga peab keetma 30 min. ja lasta seista 40 min. siis juua.
Lepakäbid kallata keeva veega üle ja lasta seista 5-10 min, võib ka 2-3 minutit keeta. 1-2 spl 300 ml vee kohta.
Lepakäbisid saab nov-aprillini ka loodusest ja meie kodulehe e-poes on müügil nii kõhu tee, kui lepakäbid ka tammekoor.
Võite kasutada ka nelki- nii teena u.10 punga tassi kohta. 2-3 päeva.
Tedremarana juurt, koirohtu- need aitavad hästi viiruste ja bakterite korral. Kuid mitte üle ühe nädala.

Kui nädalaga pole abi saanud,pöörduge arsti juurde!!!!! tegu võib olla tõsise haigusega.


Peaksite kontrollima milles asi. Võite kasutada ka toidu maitsestamiseks punet, liivateed, koriandrit, iisopit- need korrastavad seedimist ja aitavad düsbakterioosi korra.
 

Küsimus: Kust saada soopihla tee tegemiseks materjali?05.12.2014

Kust saada soopihla tee tegemiseks materjali?

Tänan vastamast

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Kui soovite ise korjata- siis kasvab soopihl soos ja ka järvede soostunud kallastel. Ka rannaheinamaadel soistes tiikides. Meie kodulehel on ka pilt ja tutvustus tema kohta. Juuri kogutakse sügisel või varakevadel. Ka hetkel saab kätte- ainult lehti pole, mille järgi ära tunda, ainult pruunid varred on veest väljas. Oleme ka jää pealt neid kogunud. Kevadel ja sügisel peab arvestama, et vesi võib üsna sügav-60-90cm olla. Kui tahate osta, siis saate meilt-lisainfo : ravimtaimed@hot.ee või 5296536.

Katrin
 

Küsimus: Kas ma tegin kasvatamisel midagi valesti või oli seeme vale, et kummeli tee on kibe ja juua ei sobi?20.11.2014

Otsustasin hakata peenral tee jaoks kummelit kasvatama. Seemnepoest ostsin seemned, mis selleks sobisid. Nüüd, kui teed teha, on tee kibe, joogiks üsna kõlbmatu. Kas mina tegin midagi valesti või on tegemist siiski vale sordiga?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Loomulik kummeli tee ongi nats mõrkja või kirbe maitsega...aga mitte kibe. Ma ei tea milliste seemnetega on tegu, joogiks kõlbab ikka teekummel(Chamomilla recutita)
Paljudele ei meeldi tema maitse, aga paljud just maitse pärast joovad! Iseloomuliku lõhnaga on nii taim ise kui tee!
 

Küsimus: Mille vastu aitab "kuldne vunts" ja kuidas selle taime raviomadusi kasutada?16.10.2014

Rahvakeeli "kuldne vunts" on kuuldavasti väga mitmete hädade puhul hea toimega. Kuidas seda kasutada?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Kasutatakse erinevate hädade korral, kõrgevererõhu alandamiseks, gastriitide, sapihädade, peavalu, nahaprobleemide korral, organismi puhastamiseks. Ka kõripõletike ja reuma korral, juustekasvu parandamiseks, imuunsüsteemi tugevdamiseks, jne.
Väljutab jääk-ja mürkaineid. Venemaal on teda rohkem uuritud.
Kasutatakes tinktuurina, võetakse taimelt, 12 kasvu ja valatakse 70%piiritusega üle, lastakse seista pimedas 2 nädalat ja kurnatakse. Tarvitatakse 3 korda päevas, 1 dessertlusikatäis. Oleneb haigusest, seedeelundite probleemide korral pool tundi enne sööki. Võib lahjendada veega.
Kasvudest tehakse ka teed, valada 2-3 lehega võsu keeva keeva veega üle, lasta seista 20-30 min kaane all ja tarvitada.
Naha probleemide korral määritakse nahale.
Mahla koos meega kasutatakse bronhiidi korral.
Kahjuks puudub mul endal kogemus, tegu on taimega millest räägitakse rahva seas, ja internetis aga ametlikku infot tema kohta eestis pole. Kuldvuntsi teaduslike uuringutega tegeleb põhjalikumalt Irkutski Meditsiini Instituudi farmaatsia teaduskonna teadur V. V. Teljatjeva.
Kasvude võtmiseks peab olema taimel 12 sõlme.
 

Küsimus: Kust leida puuvõõrikut?25.09.2014

Tere,
Mind huvitab, kust ma võiksin Eestis leida puuvõõrikut? Aitäh vastuse eest!

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Meil looduses teda ei kasva. Kui, siis vaid lõuna pool. Lätis ja Leedus aga leidub. Kuna ta kuulub ravimisarnaste taimede hulka, siis tohib seda müüa vaid apteekides. Sealt peaksitegi küsima. Vanasti müüdi ka Looduse Maailm jm vene kaupa müüvates poodides, kuid nüüd on puuvõõriku müük väljaspool apteeki keelatud. Küsida võite igaks juhuks Kagro grupist, nemad on maaletoojad, telefon 55 545 269.
Lugupidamisega,
Katrin Luke
 

Küsimus: Kas tohin koos ravimitega tarvitada kortslehe teed, kui jah, siis kuidas seda valmistada?08.09.2014

Tere!
Mul diagnoositi munasarja tsüst. Operatsiooni jõuab alati teha. Olen kuulnud, et kortslehe tee pidavat aitama. Tarvitan ravimeid Rivotril ja Remeron. Kuna naistepuna on nende ravimitega keelatud, sellest ka hirm muude ravimteedega. Kui tohin, siis kuidas teed valmistada ja kui mitu päeva?
Ette tänades

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Minu arvates võib kortslehte juua. Aga küsige arstilt üle. Tee valmistamiseks võetakse 1spl peenestatud taime 250ml vee kohta ja lastakse tõmmata kaane all 20 min. Seejärel juua. Tsüstide korral on kasutatud ka raudrohtu. Võib kasutada ka seguna. Raudrohtu kasutada 10-14 päevaste kuuridena, siis vahet pidada.

Tervist soovides,
Katrin
 

Küsimus: Kuidas valmistada varemerohu juurikast salvi liigesevalu leevenduseks?27.08.2014

Kuna suvi on läbi saamas ning loodus hääbumas, olen huvitatud kuidas valmistada varemerohu juurikast salvi liigesevalu leevenduseks. Kas kasutada searasva või viinamarjaseemneõli või hoopis midagi muud ning kas oleks hea lisada ka mesilasvaha ning kas salv võiks mõjuda hästi ka veenilaienditele? Tänan!

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Tere!
Varemerohtu võib teha nii searasva kui viinamarjaseemne õliga ning nüüd ka kookosrasva ja palmirasvaga, mida meil müüakse. Kui on vana radikuliit ja sundasendist või traumadest tingitud õla või seljavalu, võib varemerohujuurele lisada ka soopihla juurt. Mõlemaid hautada kuumas rasvas või õlis 5-8 tundi kuni varemerohu juur muutub klaasjaks. Siis kurnata ja lisada võib ka nulu ja lavendli eeterlikku õli 3-4% mahust, ehk siis liitrile õlile u 30-40 ml. Õlile lisada 10% mesilasvaha, rasvale mitte. Vaha peab olema sulatatud u 70C ja siis kohe kuumale kurnatud õlile lisada.

Varemerohu juurest saab teha ka õlileotist, mis on hea toimega nii ligestele kui traumadele. Tükelda juur ja vala viinamarjaseemneõliga üle. Lisada võib männipungi, nulu ja lavendlioksi. Lasta seista toas u. 1 päev, seejärel jahedasse külmkappi. Ise hoian külmkapis u. nädal, siis sügavkülma ja sealt võtan portsudena välja kui vaja. Kui on toores taim ja kuumutamata õli, kipub ruttu hallitama ja käärima, seepärast tulebki külmas hoida. Rääsumist ja käärimist hoiavad ära eeterlikke õlide lisamine - lavendel, nulg, kadakaõli (on eriti hea reuma korral).

Veenilaiendite korral võib varemerohujuurest tehtud salvile lisada saialille, kollast mesikat, kastaniõisi, pungi, vilju või koort, majoraani, rosmariini. Taimede ürdid lisada hiljem, lehtedele ja õitele piisab kuumas õlis 1-2 tunnist.
Rosmariini, majoraani, lavendlit võib lisada ka eeterliku õlina nii salvile kui õlileotisele.

Reuma ja radikulidi korral sobib joogiks ka angervaksa siirupist valmistatud jook.Retsept meie kodulehel www.ravimtaimeaed.ee ja FB-s. Kasulik on juua ka angervaksa teed, soopihlateed.

Hea vahend liigestele, seljale, nihestustele ja nikastustele, mis veel hiljemgi tunda annavad, on naistepuna õli, mis on valmistatud värskelt korjatud õitest ja heast õlist - näiteks viinamarja seemneõli.

Õied korjata ja õliga üle valada, lasta seista päikese käes 2 nädalat. Õisi võib juurde lisada, kui purgis ruumi tekib. 2-3 nädala pärast kurnata ja panna külmkappi. Parima õli saab juulis, kui päikest palju. Õli jääb tumevioletne. Kollasest õlist pole eriti kasu, kuigi seda müüakse.

Tervist ja tegemise rõõmu!
Katrin
 

Küsimus: Kas põdrakanepit toorelt tarvitades annab sama toime kui droog teena juues?11.07.2014

Tere,
Kas põdrakanepit toorelt tarvitades annab sama toime kui droog teena juues?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Ikka annab. Noori lehti saab kasutada salatis. Õisi ja õienuppe, mis vähiravis kasutusel (farmaatsia tööstus valmistab ravimit) saab kasutada salatites, smuutides ja vanemaid lehti ka hautistes.
Vene rahvas teeb temast ka fermenteeritud teed. Lehed rullitakse ja pannakse klaas-, roostevaba- või emailnõusse niiske rätiku alla. Siis kui hakkavad lõhnama, kuivatatakse kiiresti- ja pannakse niiskuskindlasse purki. Tee on aromaatne ja maitsev, maasikalõhnaga. Oli Venemaal 16. sajandil eksport artikkel ja seda tehti käsitsi ka Kremli ülikutele. Proovige!

Tervist soovides,
Katrin
 

Küsimus: Millised taimed ning toiduained viivad organismist liigse kaaliumi välja?16.06.2014

Tegemist hüperkaleemiaga, st. kõrge kaaliumi sisaldusega veres. Sellega kaasneb nõrkus, väsimus ja atakid. See esineb inimestel harva, pigem vajavad nad kaaliumi juurde. Meditsiin ravib hüpokaleemiat ainult diureetikumidega, mis eriti ei aita ja lisaks viib organismist välja ka teisi vajalikke aineid. Kahjuks on ka tervislik taimnetoit rikkalik kaaliumi suhtes. Kas oskate soovitada, kuidas sellisel juhul toituda ja millised taimed ning toiduained viivad organismist kaaliumi välja?
Tänades

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Kaaliumi vajadus oleneb suuresti elustiilist, füüsilisest koormusest, elustiilist, lihasmassist ja kaalust.Suht ohutud on uriinieritust soodustavad teed pärnaōied, angervaksa õied, leedriõied, kibuvitsamarjad, kortsleht, kaselehed jpm. Pärnaõieteed peetakse üheks tugevamaiks kaaliumit väljutavaks vahendiks. Nii mõnedki taimed sobivad ka salatiks ja smuutiks- näiteks kortsleht, vesihein, põldkannike, pärna noored lehed. Kibuvitsamarjadest saab teha toormoosi ja siirupit, kadakamarju kasutada toidu maitsestamiseks jne. Vältida tuleks ka toiduaineid, mis sisaldavad kaaliumi eriti kuivatatud seemned, aprikoosid, pärm, rosinad, virsikud, banaanid, datlid, seller ja petersell, piimatooted, juust, leib.
 

Küsimus: Kuidas looduslike vahenditega ravida kurgumandli põletikku (mandlitel valged "korgid")?06.06.2014

Tere, kuidas saaks ravida kurgumandli põletikku (mandlitel valged "korgid")? Millised ravimtaimed oleksid kasulikud? Kuidas tarvitada?
Ette tänades

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Hea oleks alustuseks soopihl kuurina 2-3 nädalat. Keeta tuleks 30 min. või termoses 6 tundi seista lasta. Juua 1-2 tassi päevas lonkshaaval või poole tassi kaupa. Tammekoor sobib kuristamiseks ja ka juua võib lonkshaaval tass päevas. Lisaks võib teha segu või juua eraldi salveid, iisopit. Pehmendava toimega on kassinaeris. Järelraviks võib juua saialille teed , kibuvitsa teed, süüa porgandit jm karotiine sisaldavaid vilju, hea kui õli või hapukoorega, sest rasvadega koos omastab organism karotiini paremini. Loomulikult ka astelpaju mahl ja moos, kõrvits nii moosina(koos apelsini, sidruni või ingveriga on maitsev). Ise teeme ka kibuvitsa siirupit ja moosi sügisel ja kui kurk haige siis võiks sedagi maitsestada nelgiga. Nelgil on mikroobe hävitav toime ja toimib samuti kurgupõletiku korral ravimina. Võetakse lusikaga peale sööki, aga kibuvitsa siirup sobib ka kohupiimaga, jogurtiga, pannkoogiga jne toiduks.
Ka kibuvitsa teele võib natuke nelki lisada. Krooniliste kurgupõletike korral peaksid karotiine sisaldavad toidud, teed ja mahlad olema igapäevaselt toidulaual.
Tuleks tugevdada ka immuunsüsteemi. Taimedest on abiks kõrvenõges, raurohi, kibuvits, mustasõstralehed, marjad, kaselehed, saialill, põdrakanep -nendest saab talveks teha oma elujõu tee segu, mida igapäevaselt tarvitada. Lisaks hooaja viljad ja loodusannid.
Infot saab ka meie kodulehelt www.ravimtaimeaed.ee, Karepa Ravimtaimeaia FB lehelt ja retsepte minu raamatutest.
Tervist soovides,
Katrin Luke
Karepa Ravimtaimeaia perenaine
Fütoterapeut