Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas autol võib katusel olla takso plafoon kui seal pole kirjas takso ja ma ei osuta teenust?09.09.2016

Tere
Kas autol võib katusel olla takso plafoon kui seal pole kirjas takso ja ma ei osuta teenust?
Aitäh.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Nõuded taksol nõutavale plafoonile on kehtestatud majandus- ja taristuministri 25.09.2015.a määrusega nr 118, mille § 1 kohaselt peab taksol kasutatav plafoon olema sõiduki katusel risti sõidusuunaga, sisevalgustusega ja selle esiküljel peab olema trükitähtedega kirjutatud ainult sõna „TAKSO” minimaalse tähemärgi kõrgusega neli sentimeetrit. Seega, kui plafoonil ei ole kirja "TAKSO", siis ei ole põhjust plafooni pidada ühistranspordiseaduse § 64 lg-te 3 ja 4 kohaseks taksotunnuseks. Taksotunnuseid ei või ÜTS § 64 lg 5 kohaselt paigaldada sõidukile, mille kohta ei ole välja antud sõidukikaarti.

Samas tuleb silmas pidada, et mootorsõidukile tohib paigaldada vaid selliseid valgustus. ja valgussignalisatsiooniseadmeid, mis on lubatud õigusaktidega (majandus- ja kommunikatsiooniministri 13.06.2011.a määrus nr 42., lisa 1 kood 201). Sõiduki katusele paigaldatavad valgussignalisatsiooniseadmed on käsitletavad kood 224 kohaste valgusreklaamseadmena ning nende paigaldamisel tuleb järgida samuti kehtestatud nõudeid.
 

Küsimus: Kas asfaldile märgitud maja/korteri nr on piisav märgistus, et seal loata parkija auto teisaldada?09.09.2016

Meil on isiklikud parkimiskohad, mis notariaalse lepinguga kuuluvad korterite juurde, märgistatud suurelt valge värviga maja + krt. Kui ei austata omandiõigust ja võõras pargib seal, kas on õigus tellida teisaldamine?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sõiduki teisaldamise õiguslikud alused tulenevad liiklusseaduse §st 92. Sõiduki teisaldamise võib tellida, kui sõiduk on pargitud:
1) nii, et see on ohtlik teistele liiklejatele või häirib oluliselt liiklust;
2) nii, et see kahjustab teed või haljasala;
3) selleks keelatud kohas nii, et see segab tee, haljasala, hoonete või rajatiste hooldustöid;
4) puudega inimese sõiduki parkimiskohale liikumispuudega või pimedat inimest teenindava sõiduki parkimiskaardita;
5) kõnniteel, ohutussaarel või eraldusribal, välja arvatud liikluskorraldusvahendiga tähistatud parkimiskohtades;
6) õue ja teega külgneva ala sissesõidul, samuti garaaži kasutamist takistav sõiduk garaaži sissesõidul;
7) teisaldamist tähistava liiklusmärgiga märgistatud alale õigusvastaselt;
8) ühissõidukirajale.

Eraparkimiskohtade puhul tuleb kõne alla eelkõige punkt 7, st olukord, kus liikluskorraldusvahenditega on kehtestatud parkimine vaid parkimiskoha omanikule ning keelu eirajaid on liiklusmärgiga hoiatatud sõiduki teisaldamise võimalikkusest.
 

Küsimus: Kuidas vormistada varalahususe korral kinnisvara ostmine, et abikaasal ei oleks kinnisvarale õigust?08.09.2016

Tere!
Abielu varaliseks suhteks on varalahusus. Enne abielu sain kinkelepinguga kinnisvara, mille soovin nüüd abielu kestel ära müüa ja uue kinnisvara osta. Abikaasa annab juurde osalise puuduoleva rahasumma, praegu suulisel kokkuleppel, et seda raha kunagi tagasi ei küsi ja samuti kinnisvarast oma osa ei soovi.
Kuidas on juriidiliselt, kas uus ostetav kinnisvara on selle oma, kelle nimele see ostetakse ja teisel poolel pole sellele mingeid õigusi? Ka hiljem kui läheb laste vahel pärimiseks?
Kuidas lahendada olukord, kui abikaasa panustab omaltpoolt rahasummaga, et ta hiljem sellele nõudmisi ei hakka esitama (soovib samuti sisse kolida või raha tagasi nõuda? Kas peaks kirjalikult vormistama ja kuidagi noriaalselt kinnitama?
Ja teise variandina. Kinkelepinguga saadud kinnisvara ei ole meie praeguseks elukohaks.
Ja kui jätta välja, et abikaasa rahasummat juurde ei anna ja ostan uue kinnisvara, siis varalahususe korral pole tal sellele mingeid õigusi?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Varalahususe korral käsitatakse abikaasasid varalistes suhetes isikutena, kes ei ole teineteisega abielus. Seega varalahususe korral kuulub ostetav kinnisvara sellele abikaasale, kelle omandisse kinnisvara läheb.

Ühe abikaasa surma korral on teine abikaasa koos lastega seadusjärgne pärija, kuid testamendiga on võimalik pärijateks määrata vaid lapsed. Kui surnud abikaasal on oma surma hetkel üleelanud abikaasa suhtes ülalpidamiskohustus, on üleelanud abikaasal vaatamata testamendile õigus sundosale, seda kuidagi välistada ei saa.

Kui abikaasa soovib Teile kinnisvara ostuks raha kinkida, peaksite võimalike komplikatsioonide vältimiseks selle ka kinketehinguna vormistama.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas töötajale tööajakava teatavaks tegemise tingimused peavad olema fikseeritud töölepingus?08.09.2016

Tere,
alustan oktoobrist tööd osalise koormusega (20 tundi nädalas), tööaja arvestuses rakendatakse summeeritud tööaja arvestust. Tean, et vastavalt TLS § 6 lg 6, peab tööandja teatama töötajale tööajakava teatavaks tegemise tingimused.
Küsimus: kas see peab olema fikseeritud töölepingus? Minu lepingus on kirjas ainult "...täpne tööaeg lepitakse kokku koostöös otsese juhiga..."
Seega puudub tööajakava koostamise/esitamise tähtaeg, samuti info kui pikaks ajaks tööandja võib ajakava koostada (üks kuu või kogu arvestusperiood). Millised on minu, kui töötaja, õigused sellise lepingu puhul? Ja kas see on üldse seadusele vastav?

Tänud ette!

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Töölepingu seaduse § 6 lõige 6 kohaselt peab töölepingu kirjalik dokument sisaldama tööajakava teatavaks tegemise tingimusi. Seega peab töölepingust selguma, millal esitatakse tööajakava järgmise perioodi kohta ja kui pikk on periood, mille kohta tööajakava esitatakse.

Tööleping moodustub mõlema poole kokkuleppel. See tähendab seda, et kui töötaja ei nõustu mõne tingimusega või mõni tingimus jääb arusaamatuks, siis tasub sellel teemal enne tööle asumist/töölepingule allakirjutamist veel läbirääkimisi pidada.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00 -16.30).
 

Küsimus: Mis proportsioonis võin tulumaksu arvestamisel korteri müügitulust maha arvata ostuhinna?08.09.2016

Tere
Müüsin 1/2 (oma osa) teisele kaasomanikule ja saadud tulust pean tasuma tulumaksu. Kas müügihinnast saab ostuhinnana maha arvata kogu korteri ostuhind või ainult pool st minu osa? Korter sai ostetud kroonide eest umbes 12 aastat tagasi.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kinnisvara müügitulust saab maha arvata summa, mille müüja korteriosa soetamisel tegelikult maksis. Pole oluline, kuidas omand on kaasomanike vahel jaotatud.
 

Küsimus: Kas vanemalt saadud elatis tähendab, et tulevikus peab tasuma vanema võlad ja hooldekodu arveid?07.09.2016

Kui esitan kohtule elatise välja mõistmiseks hagiavalduse, kas tulevikus on kohustus minu lapsel tasuda kõik võlad ja hooldekodu arved jms eest?
Loodan, et saite aru mis ma silmas pean. Kas on mul mõtet nõuda elatist üldse? Tasub see kõik ära? (seda ma ka päris ei taha, et laps tulevikus vireleks kuna isal sellised võlad ja tema neid tasuma peab).
Lugupidamisega

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanem täidab lapse ees korrektselt ülalpidamiskohustust, on ka lapsel tulevikus vanema abivajaduse korral tema suhtes ülalpidamiskohustus. Abivajadus tähendab seda, et isik ei suuda enam ise oma ülalpidamise eest hoolitseda – näitena võib tuua olukorra, kus isik ei suuda enam ise enda eest hoolitseda ja ta tuleb paigutada hooldekodusse, kuid isiku sissetulek ei kata hooldekodutasu. Nüüd juhul, kui vanem on oma lapse suhtes ülalpidamiskohustust täitnud, tuleks täisealisel lapsel anda oma vanemale ülalpidamist, osalise hooldekodutasu maksmise näol.

Ülalpidamiskohustus ei tähenda seda, et lapsel tuleks tasuda vanema võlad – vanema võlgade tasumise kohustus tekib lapsel vanema surma korral ja seda vaid siis, kui laps on vanema pärijaks ja ta võtab pärandi vastu.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui palju peab nüüd isa lapsele raha andma, kui laps elab nädala sees ühiselamus, ma maksan ikka elatis nagu ette nähtud?07.09.2016

Tere,
pean maksma lapsele elatist igakuselt miinimumi (215 eurot). Laps elas enne isa juures. Peale põhikooli lõpetamist otsustas laps vahetada kooli. Nüüd hakkab laps elama ühiselamus. Laps on 16-aastane.
Mina olen kohustatud maksma lapsele elatist edasi aga isa ei taha lapsele anda raha rohkem kui nädalas 20 eurot. Laps peab selle raha eest ostma toitu, riideid, kooliks vajalikud vahendid ja hügieenitarbed. Nädalavahetustel on laps kodus isa juures.
Riiklik lastetoetus (50 eurot) läheb ka isa pangakontole. Küsimus selline, kui palju peaks isa lapsele raha andma elamiseks ja kas ma peaksin pöörduma kohtusse, kuna mõlemad vanemad on kohustatud toetama last võrdselt!

Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere,

Vanematel on lapse suhtes üldjuhul võrdne ülalpidamiskohustus, mis tähendab seda, et isa peaks panustama lapse ülalpidamisse sama palju kui Teie. Antud juhul peaks seega isa panus olema samuti elatise miinimummäära ulatuses, kuid see ei tähenda otseselt seda, et isa peaks lapsele iga kuu kõnealuse summa üle andma. Isal on õigus täita ülalpidamiskohustust ka vahetult, näiteks lapsele vajalikke esemeid soetades või lapse ülalpidamisega seotud arveid tasudes.

Kui lapse isa igakuine panus seisnebki vaid iganädalase 20 euro suuruse taskuraha andmises, peaksite juhtima lapse isa tähelepanu eeltoodule, äkki motiveerib see teda last rohkem toetama. Kui mitte, näen ainukese võimalisena seda, et laps nõuab isalt elatist kohtu kaudu.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas võin töölt lahkuda lühema etteteatamisajata, sest on väga palju ületunde, mida ei ole tasustatud ega korvatud vaba ajaga?07.09.2016

Tere. Töötan ühes firmas juhatajana. Kuna juhataja tööülesandeid on vähe, siis teen juhataja tööülesandeid oma tavatöö kõrvalt. Kuna minu palk on kindel tunnitasu pluss protsent tulemuse eest, siis oleneb minu palk väga sellest palju tuleb protsent ja muidu on sellega kõik korras olnud. Nüüd aga on meil tööpuudus ja pean ka tegema teistlaadi tööd, millega protsenti ei kaasne ja sellest ka minu palk väiksem. Sellega lubati tegeleda. Lubati, et tegu on ajutise asjaga ja varsti saan oma tööülessannete juurde naasta, olin nõus. Nüüd juba kolmas kuu käib ja iga kuuga aina rohkem teen kõrvalist tööd millega ei kaasne lisatasu ja lisaks ka rohkelt ületunde tuleb juurde töötajate nappuse tõttu. Samuti väideti mulle, et saan tehtud töö eest vaba aega aga mida pole, on vaba aeg. Mulle raamatupidaja väitis, et kuna töö ongi selline siis vahel saad vabu päevi lisaks ja siis juhatajad ei saa ületunni eest raha vaid vabu päevi. Tahtsin teada, et kui ületundide hulk läheb juba ülemõistuse ja 4 kuu arvestus juba ulmeline, siis millised on mu õigused kui tahan saada raha ja siis lahkuda. Kas mul on õigus lahkuda töölt varem ja väiksema etteteatamisega kui ületunde teen juba liialt ja vaba aega ei anta? Hetkeseisuga septembris töötunde 250+ületunde 3kuu lõikes üle 120. Lepingus kirjas, et ületunnid makstakse vastavalt seadusele, kui vaba aega pole võimalik. Lootus püsis ikka, et asi paraneb ja tullakse vastu aga antakse ainult lubadusi, et tegeletakse asjaga aga siiani tulemuseta. Rohkem ei jaksa ja otsin kiiret ja valutut väljapääsu sellest firmast samas ilma liigse vingerdamiseta, et mitte rikkuda tööandjaga suhteid kuna ehk on soov kunagi teistel oludel samas firmas endist tööd, mis enne oli, jätkata. Ja kas ületunnitasu võidakse maksta 4 kuu lõikes, sest hetkel on mulle makstud normtundide järgi iga kuu aga iga kuu ületunde tulnud korralikult, mis aina lükkuvad järgmisesse ja järgmisesse kuusse.

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 28 lõige 2 punkt 1 kohaselt on tööandja kohustus kindlustada töötaja kokkulepitud tööga. Tööandja ja töötaja võivad kokku leppida töölepingu tingimuste, nt tööülesannete muutmises. Tööandja ei saa tööülesandeid ühepoolselt muuta, s.t selleks peab olema töötaja nõusolek (TLS § 12). Töötaja võib oma nõusoleku anda nii suuliselt, kirjalikult kui ka vaikivalt oma käitumisega asudes uusi ülesandeid täitma. Samuti võivad pooled kokku leppida uues töötasus.

Kui töötaja ei ole nõus tööandja poolt pakutava uue töötasu või tööülesannetega tuleks sellest tööandjale teada anda, soovituslikult kirjalikult.

Ületunnitöö puhul tuleb esmalt kindlaks teha arvestusperioodi pikkus. Kui töötaja töötab summeeritud tööaja alusel, siis on võimalik rakendada kuni 4 kuu pikkust arvestusperioodi. Kui töötaja tööaeg 5 päeva nädalas 8 tundi päevas, siis ei ole võimalik üle ühekuulist arvestusperioodi rakendada.

Kui töötaja arvestusperioodi pikkus on 4 kuud, siis ületunnid selguvad neljanda kuu lõpuks. TLS § 44 lõige 6 kohaselt tuleb kokkuleppe puudumisel ületunnitöö hüvitada tasustatud vaba ajaga. Seega esmalt tuleb lisaks tavalisele töötasule tehtud ületunnitöö tasustada kokkulepitud tunnipalga alusel või keskmise tunnitasu alusel, kui töötaja töötasu on kokkulepitud kuutasu määras. Seejärel tuleb anda töötajale tasustatud vaba aega võrdeliselt tehtud ületunnitööga võimalikult ruttu pärast perioodi lõppu, millal ületunnid tekkisid.

TLS § 44 lõige 7 kohaselt võivad poole kokku leppida, et ületunnitöö tasustatakse 1,5-kordse töötasuga.

Lisan, et ületunnitöö saab olla üksnes kokkuleppeline, s.t töötajal ei ole kohustust ületunnitöö tegemisega nõustuda (TLS § 44 lõige 1).

Saamata jäänud töötasu on töötajal õigus nõuda 3 aastat tagant järele läbi töövaidluskomisjoni.

Töötaja saab igal ajal esitada ülesütlemisavalduse omal soovil TLS § 85 lõige 1 alusel teatades sellest 30 kalendripäeva ette. Töötajal on võimalus esitada ka erakorraline ülesütlemisavaldus tööandja rikkumiste tõttu TLS § 91 lõige 2 alusel. Erakorraline ülesütlemine eeldab, et töötaja on pööranud tööandja tähelepanu rikkumistele ja palunud nende lõpetamist. Kui peale mitmekordseid pöördumisi ei ole tööandja oma rikkumisi lõpetanud, võib kõne alla tulla erakorraline ülesütlemine. Erakorralise ülesütlemise puhul võib jätta etteteatamistähtaja järgimata kui mõlemapoolseid huve järgides ei või mõistlikult eeldada töösuhte jätkamist, s.t tegemist peab olema raske rikkumisega.

Lisaks on võimalus töösuhe lõpetada igal ajal poolte kokkuleppel TLS § 79 alusel.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00 -16.30).
 

Küsimus: Kas kolhoosiosakute eest erastatud korteri müügist saadud tulust peab maksma tulumaksu?07.09.2016

Tere!
Müüsin kolhoosiosakute eest 1994. aastal erastatud korteri. See oli ka minu tegelik elukoht rahvastikuregistri järgi. Kas pean saadud rahast maksma ka tulumaksu? Kuu varem müüsin kaasomandis olevast korterist 1/2 osa (minu osa) teisele kaasomanikule. Korter oli soetatud pangalaenuga, mida võrdselt tasusime. Samuti osalesin igakuiselt haldus- ja kommunaalkuludes, sest kasutasin elamiseks ka seda pinda. Sissekirjutust sinna aga ei omanud. Kas selle osa müügist pean maksma tulumaksu? Mõlemad tehingud said teostatud umbes ühe kuu jooksul.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Sissekirjutus ei ole määrav eluaseme määratlemisel. Inimesel võib olla ka mitu eluaset. Kahe aasta jooksul saab maksuvabalt müüa ainult ühe eluaseme. Seega tuleb valida, kummalt müügilt tulumaks tasuda. Kolhoosiosakute eest erastatud korteri soetamismaksumus on null ja tulumaks tuleb tasuda kogu müügitulu pealt. Kaasomandisse ostetud korteri ostuhinna saab müügitulust maha arvata.
 

Küsimus: Kas tööandjal on õigus, kui lubab mul koolitusel käia ainult oma vabadel päevadel?07.09.2016

Tere. Mul selline veidi keeruline olukord. Soov minna veidi õppima (õpe kestab 5 kuud ja ei ole seotud minu senise tööga). Sain teada nüüd, et olen üks väljavalitu, kes saab õppima minna. Tööandja teatas mulle aga täna, et saan õppida oma vaba aja arvelt ainult. Kuna õpe on 2 päeva nädalas (T, K), siis need ongi minu puhkepäevad, ülejäänud 5 nädalapäeva olen tööl. Ise olen mõelnud, et õppimise jaoks saab mingit lisa vaba aega, kas olen siis valesti aru saanud? Tõend õppimise kohta olemas, (tegemist EAS´i koolitusega). Lihtsalt hakkasin mõtlema, et kui õpe tuleb puhkepäevade arvelt, siis ei jää 5 kuu jooksul reaalselt ainsatki puhkepäeva, ei pea vastu ehk lihtsalt. Kas tööandjal on õigus?

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Kui õppepuhkus ei ole märgitud puhkuste graafikusse, siis teatab töötaja puhkusele jäämisest kirjalikult 14 kalendripäeva ette (töölepingu seadus (edaspidi TLS) § 69 lõige 3 ja täiskasvanute koolituse seadus (edaspidi TÄKS) § 13 lõige 6).

Õppepuhkust kasutatakse kalendripäevades ning töötaja võib ise otsustada, millistel päevadel ta õppepuhkust kasutab. Oluline on järgida kirjaliku avalduse nõuet ja etteteatamistähtaega.

Tööandja võib õppepuhkuse andmisest keelduda järgmistel juhtudel:
1) Töötaja ei teata õppepuhkusele jäämisest seaduses ettenähtud korras.
2) Töötaja õpingud on peatunud akadeemilise puhkuse tõttu. Tööandjal on õigus nõuda õppeasutuse teatist tasemeõppes osalemise kohta. Õppeasutuse teatises tehakse märge akadeemilisel puhkusel viibimise kohta.
3) Töötaja soovib õppepuhkuse päeva või järjestikuseid õppepuhkuse päevi kasutada üksnes töötaja puhkepäevadel (TÄKS § 14 lõige 1). Näiteks kui töötaja tööpäevad on E-R, kuid õppepuhkust soovib kasutada L-P, siis võib tööandja keelduda. Kui töötaja soovib õppepuhkust kasutada R-P, siis tööandja keelduda ei saa.

Töötaja nn normtunnid vähenevad puhkusel (sh õppepuhkusel) ja töövõimetuslehel oldud aja võrra, s.t et töötaja ei pea neid tunde n.ö järgi tegema. Kui töötaja töötab täiskoormusega, siis nt septembrikuus on tema normtundide arv 176. Kui õppepuhkuse päevad langevad töötaja tööpäevadele, siis selle aja võrra peab töötaja vähem töötunde tegema.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00 -16.30).