Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis saab asendaja töölepingust kui lapsehoolduspuhkusel olev töötaja otsustab töölt lahkuda?26.05.2016

Töötaja on lapsehoolduspuhkusel. Tema asemele on võetud asendaja "kuni töötaja tööle naasemiseni". Mis saab asendaja töölepingust, kui lapsehoolduspuhkusel olev töötaja annab lahkumisavalduse ja ei soovigi enam tööle naasta? Kas asendaja tööleping lõpeb samal ajal, mil lapsehoolduspuhkusel oleva töötaja tööleping või muutub asendaja tööleping tähtajatuks?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Kui lapsehoolduspuhkusel olev töötaja ütleb töölepingu üles, siis sellest asendajaga sõlmitud tööleping automaatselt tähtajatuks ei muutu. Lapsehoolduspuhkusel oleva töötaja asendajaga sõlmitud tööleping lõpeb teoreetiliselt koos lapsehoolduspuhkusel oleva töötaja lepinguga. Pooltel on aga siiski võimalik kokku leppida töösuhte jätkamises ning sõlmida tähtajatu tööleping.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Mis kuust alates võin küsida mehelt elatisraha tütre jaoks, kui mehe juures elanud poeg lõpetab juunis kooli?26.05.2016

Tere, kasvatan 8a tütart, poeg 19 a ja elab isaga. Poeg lõpetab 21 juuni keskkooli ja läheb austraaliasse sügisel (2a plaan). Millal on õigus küsida elatist tütrele, kas juuli kuust? Poeg suvel pidi töötama, et reisi raha kokku saada. Kasvatan ka veel 1,4 a tütart, tema isa elukaaslane. Emapalka saan juulis viimase, tööle kahjuks veel ei saa tütrel keskmine puue epilepsia ja endal 60 protsenti töövõimetus. Elukaaslane maksab endisest abielust kahele pojale alimente. Elamised jäid ka eksidele, ise peame üürikorteris elama. Siit küsimus veel, kas saan küsida suuremaid alimente eksabikaasalt kui miinimum, kuna sissetulek ju kohe kaob, ja mis kuus tekib õigus.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui mõlema vanema juures kasvab üks laps, ei tähenda see automaatselt, et kummalgi vanemal ei tule elatist maksma. Kui ikkagi ühe lapse ülalpidamiskulud on teise lapse omast suuremad, tuleb väiksemate ülalpidamiskuludega last kasvataval vanemal teisele elatist maksta. Samuti siis, kui ühe vanema sissetulek on teise vanema sissetulekust märkimisväärselt väiksem.

Kui Teie ja lapse isa sissetulekud on üldjoontes võrdsed ja ka laste kulutused on võrdväärsed, oleks Teil põhjendatud küsida tütre ülalpidamiseks elatist alates sellest, kui poeg lõpetab keskkooli ja tema suhtes sellega vanematel ülalpidamiskohustus lõppeb. Kui Teie sissetulek selleks hetkeks märkimisväärselt väheneb, on Teil iseenesest õigus nõuda lapse lapse isalt elatist rohkem kui poole ulatuses lapse ülalpidamiskuludest ehk paluda tal kanda suurem osa lapse igakuistest kuludest. Kui suur see summa täpselt on, sõltub juba lapse vajadustest ja vanemate sissetuleku suurusest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui kaua võib aega võtta kaasomandi võõrandamine?25.05.2016

KÜ tahab võõrandada kaasomandis olevat mõttelist osa ühele KÜ liikmele. Üks KÜ liige ei ole tehinguga nõus ja KÜ peab kohtus tema JAH sõna nõudma, peale mida saab notari juures tehingu kinnitada. Tehingu väärtuseks on ~7 000 eurot, mille kulutab KÜ maja heakorra parendamiseks.
Kui palju võib selline protsess aega võtta ning millised on kulud?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, riigilõivu tuleb nõusoleku saamiseks esitatava hagiavalduse eest maksta 300 eurot. Õigusabiteenuse kulude osas ei saa ma kahjuks konkreetset summat nimetada kuna teenuse hind sõltub selle osutaja hinnakirjast. Siiski tuleks eeldada, et kulu ületab mitmekordselt riigilõivu summat.
Ka kohtumenetluse pikkus sõltub eelkõige selle osaliste- ning vaidluse all olevate asjaolude keerukusest. See võib läbi olla ühe aastaga, kuid asja vaatavad läbi kõik kohtuastmed, siis võib kohtumenetluse aeg olla kordades pikem.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas uuesti lapseootele jäädes enam emapalka ei saa, kui lapsehoolduspuhkusel olles lõppes tähtajaline tööleping?25.05.2016

Töötasin tähtajalise töölepinguga ja läksin lapsehoolduspuhkusele. Tööleping lõppes puhkusel olles. Millised õigused mul on, kui sooviks teist last? Emapalka ja dekreet siis ilmselt ei ole?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Sünnitushüvitist saab ainult töötajana ravikindlustatud naine sünnituslehe alusel. Haigekassa arvutab sünnitushüvitise kindlustatu eelmise aasta sotsiaalmaksuga maksustatavalt tulult.

Vanemahüvitisele on õigus last kasvataval vanemal, kes on Eesti alaline elanik. Enne lapse 70 päeva vanuseks saamist on õigus hüvitisele last kasvataval emal. Mittetöötaval emal tekib õigus vanemahüvitisele alates lapse sünnist ning vanemahüvitist makstakse lapse 18 kuu vanuseks saamiseni. Pärast lapse 70 päeva vanuseks saamist on õigus hüvitisele sellel vanemal, kes on lapsehoolduspuhkusel.

Kui mittetöötav ema sünnitusele eelneval aastal sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu ei saanud, siis on hüvitise määr 2016 aastal 390 eurot kuus. Kui ema sünnitusele eelneval aastal töötas, kuid tema keskmine sissetulek jäi alla palga alammäära, siis makstakse vanemahüvitist 430 eurot kuus.
 

Küsimus: Kas tööandja võib paigaldada kaamerad ja helisalvestavad seadmed ilma töötajaid informeerimata?25.05.2016

Tere, Töökohta paigaldati kaamerad, ilma, et meile töötajatele sellest üldse midagi teatati. Mõni nädal hiljem paigaldati kaamerad, mis salvestavad ka heli.
Kas see on lubatud ilma meiega läbi rääkimata? Omanik pole isegi seda tutvustanud meile.
Tänud

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere

Vastavalt Andmekaitse Inspektsiooni poolt antud selgitustele on tööandjal õigus valvekaamerad paigaldada isikute ja vara kaitseks. Sellest tuleb töötajaid kindlasti teavitada. Isikute ja vara kaitseks võib kaamerad paigaldada nii kliente kui töötajaid silmas pidades. Isikuandmete kaitse seadus ei kohusta tööandjat sellisel eesmärgil paigaldatud kaamera kasutamiseks saama töötajalt nõusolekut.

Seega on tööandjal kohustus kindlasti töötajaid kaamerate eesmärgist teavitada. Kui tööandja suudab põhjendada, et kaamerad on paigaldatud isikute ja vara kaitseks ja filmimisest on inimesi teavitatud ning nende õigusi ei ole ülemääraselt kahjustatud, ei ole tegemist seaduse rikkumisega.

Kui töötaja kahtlustab, et tema suhtes toimub ülemäärane jälgimine ja tema privaatsust riivatakse, saab ta esitada kaebuse Andmekaitse Inspektsioonile. Täpsem infot, mida sellises olukorras teha, saate Andmekaitse Inspektsiooni e-posti aadressilt info@aki.ee või numbrilt 627 4144 (tööpäeviti kell 10-12 ja 14-16).
 

Küsimus: Mida teha, kui sekspartner saab lapse ja käib eeldatavale isale peale ja ähvardab?25.05.2016

Tere. Kirjutan oma elukaaslase pärast. Kuna on tekkinud selline probleem, et mehel oli sekspartner, kes väitis, et kasutab beebipille. Ning seetõttu ka mees ei kasutanud kondoomi. Naisterahvas ütles, et on rase. Väidetavalt on meesterahva laps ning ilma mehe nõusolekuta jättis lapse alles. Mees ei ole last algusest peale soovinud. Ütles koheselt, et tema last ei soovi. Mingit suhet neil ei olnud. Olid vaid sekspartnerid. Nüüd naine ähvardab, helistab pidevalt. Kasutas kellegi meesterahva abi väitmaks, et on advokaat, kes ka telefonitsi mehega rääkis. Saime ka nime teada kuid sellist advokaati ei ole olemas. Kuna mees on igasugused meedia kontaktid ja telefoninumbrid blokeerinud, siis naisterahvas võtab ühendust erinevatelt telefoninumbritelt. Ja võõrastelt meediakontodelt. Sundides vabatahtlikult DNA testi tegema, muidu mees riskib enda heaoluga. Märgin ära, et isadust tõestatud ei ole. Mees ei soovi naisterahvaga mingisugust kontakti, ega tunnista last enda omaks. Miks peakski kui naine võis kellega iganes veel seksuaalsuhtes olla. Aga kuidas siis käituda selle naisterahvaga, kes ähvardab? Igapäevaselt häirib meie elu ilmselgelt. Mida sellises olukorras ette võtta? Loomulikult ei taha mees vabatahtlikult DNA testi tegema minna, miks peakski? Naisterahvas on aja DNA testiks kinni pannud ja ähvardas, et kui kohale ei ilmu, siis ise teab millega mees riskib. Nii võib iga naine teha lapsi ja minna võõra mehe uksetaha ja väita, et see sinu oma, hakka maksma. Nagu selle naisterahva puhulgi, tule tee DNA-test sina maksad, sest sina seda tahad. Meesterahvas aga ei taha mitte mingisugust kontakti selle naisterahva ega lapsega.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse väidetav isa ei ole nõus vabatahtlikult isaduse tuvastamiseks/välistamiseks DNA-analüüsi tegema, on lapse emal õigus nõuda analüüsi läbiviimist kohtu kaudu. Kui leiab tuvastamist, et mees on lapse bioloogiline isa, kantakse mees lapse sünnitunnistusele ja tal tekivad lapse suhtes nii õigused kui ka kohustused.

Seega tuleb arvestada, et kui pooled ei jõua omavahel DNA-analüüsi sooritamises kokkuleppele, võib lapse ema nõuda seda kohtu kaudu ja lapse väidetaval isal ei ole sellisel juhul alust keeldumiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas vormistada omavaheline elatisraha kokkulepe, kui isa ei suuda maksta summat, mis kohus ette nägi?24.05.2016

Tere,
Elame lapse isast juba 6 a lahus, last ta toetanud kuidagi pole. Aasta tagasi sai teada, kus me elame ja tuli oma sõpradega meile laamendama, asi läks ka politseisse. Aga ei midagi talle sealt ei tehtud. Otsustasin siis talt nõuda välja elatisraha läbi kohtu. Selgus, et ta ei käi kuskil ametlikult tööl. Läks mingi aeg mööda kui tuli kohtumäärus. Sealt ka ei saa, kuna minu nõutud summa oli miinimum. Selle peale ma kontakteerusin lapse isaga ja ütlesin, et midagi ta peab ikka maksma, et nii ei saa. Sellepeale oli ta nõus pool miinimumist mulle maksma kohtuväliselt. Teavitasin ta kohust sellest. Paluti sõlmida omavaheline kokkuleppe leping. Ehk oskaksite teie mind aidata, mis moodi ma seda kokkulepet peaksin vormistama? Lapse isa soovis seda digitaalselt allkirjastada. Mul endal on kõik selleks vajalik olemas. Aga ei oska seda kuidagi koostada.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui kohus on mõistnud elatisraha välja kehtivas miinimummääras, on Teil igal juhul õigus lapse isalt seda summat ka nõuda. Kui lapse isa ei ole nõus vabatahtlikult sellises summas elatist maksma, on Teil võimalik algatada tema suhtes täitemenetlus.

Kui olete nõus sellega, et lapse isa tasub elatist poole väljamõistetud summa ulatuses, ei ole Teil otseselt vajadust sõlmida sellekohast lepoingut. Omavahelise lepingu sõlmimine ei tühista kohtuotsust. Kui soovite kindlasti vastava lepingu sõlmida, piisab lihtkirjalikust kokkuleppest, mille mõlemad allkirjastate.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas on juriidiliselt korrektne esitada kohtule avaldus, et taotleda vanaemale ajutist lapselapse hooldusõigust?24.05.2016

Tere!
Olen vanaema, kes on kasvatanud juba kaks aastat lapselast. Laps käib minu juurest kooli ja on minu ülalpidamisel. Poisi ema ja isa on lahutatud tema esimesest eluaastast. Isa pole kasvatuses osalenud ja on elanud Soomes uue perega. Ema käis tol ajal, kui poiss minu juurde tuli, laeval tööl. Kuna nüüd kolisin, siis pole mul võimalik lapselast sisse kirjutada ja nõuatakse ametlikku ajutist hooldusõigust lapsele. Ema ja isa on sellega nõus ja laps ise samuti.
Mida peaksin tegema ja mis dokumente pean kohtule esitama? Kaua see aega võiks võtta, kuna müüsin maja ja oleme siiani nii öelda uute omanike majja sisse kirjutatud.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanemad annavad lapse pikemaks ajaks kasuperekonna hooldada, võib kohus lapse hoolduse asjades vanemate või last hooldava isiku taotlusel anda otsustusõiguse üle last hooldavale isikule. Õiguste üleandmiseks last hooldava isiku (kasuvanem) taotlusel on vaja vanemate nõusolekut. Üleantud õiguste ulatuses on kasuvanemal erieestkostja õigused ja kohustused.

Seega tuleb Teil või lapse vanematel pöörduda vastava avaldusega kohtu poole. Avaldus tuleb esitada lapse elukohajärgsele maakohtule ja avalduselt tuleb tasuda riigilõivu 10 eurot. Kohtumenetluse pikkus oleneb paljudest asjaoludest ja seda ette prognoosida on praktiliselt võimatu. Kindlasti tuleb arvestada vähemalt 3 kuuga alates avalduse esitamisest kuni kohtulahendi tegemiseni.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mul on lapsehoolduspuhkuselt naastes õigus tagasi nõuda asendaja kohta, mille tõttu sain ka suuremat tasu?24.05.2016

Tere, tööandja on ettevõttesiseselt ära määranud, et osakonnajuhtidel on asendajad. Enne LHP jäämist olin tavatöötaja, kuid paralleelselt ka osakonnajuhi asendaja 7 aastat, kuid reaalne sellekohane paber puudub. Esialgne tööleping on tehtud tavatöötajale (liinitööline). Kas mul on tööle naastes õigust tagasi nõuda asendaja kohta ning sellele eelnenud töötasu (mis oli suurem, kui teistel tavatöötajatel)?

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere

Kõik muudatused ja täiendused, mis töösuhte jooksul kokkulepetes tehakse, tuleb kirjalikult fikseerida. Seda just seetõttu, et vältida vaidlusi.

Antud juhul kui osakonnajuhataja asendamine oli üks teie tööülesannetest ning sellele vastas ka suurem töötasu, oleks tulnud kokkulepe kirjalikult vormistada. Kui seda tehtud pole, siis tuleb arvestada poolte tegevust/tegevusetust ning tahet. See tähendab, et kui tööandja on andnud pikka aega täiendavaid ülesandeid suurema töötasu eest ja töötaja on andnud nõusoleku neil tingimustel töötada, võib lugeda, et vastav kokkulepe on sõlmitud ning täiendavad ülesanded ning suurem tasu on töölepingu osa.

Lapsehoolduspuhkuse katkestamise või lõppemise järel on töötajal õigus samale tööle ja töötasule, milles oldi tööandjaga kokku lepitud enne puhkusele jäämist. Seega töötajal on õigus nõuda tööd kokkulepitud tingimustel.

Kui antud olukorra pinnalt peaks tekkima arusaamatusi, lahendab vaidluse töövaidlusorgan.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas tööandja saab 5 kuud hiljem tagasi küsida ekslikult rohkem makstud töötasu?24.05.2016

Tere!
Olen eelnevates töökohtades pidevalt oma palka, haigusrahasid, puhkuserahasid ise arvutanud, kui on tekkinud mingi lahkheli, siis olen uurinud selle kohta vajalikest allikatest (tööandja poolt). Olen kõikidele küsimustele saanud ka vastused. On olnud ka olukordi, kus nii mulle kui ka töökaaslastele on rahasid valesti arvestatud.
Nüüd olen aga töötanud pea aasta firmas, kus kõik on peaaegu korras olnud. Pole pool aastat arvutusi teinud - polnud aega. Nüüd tuli aga välja, et viis kuud tagasi oli raamatupidaja teinud mingi vea ning saatnud liiga palju raha. Tööandja nõuab rahasid tagasi. Mis muidugi arusaadav aga siiski tekkis ka küsimus, et kas see on ikka õige?
Kas tööandja saab piiramatu aja tagant rahasid tagasi nõuda, olenemata, et viga oli raamatupidaja poolt?
Millise aja tagant oleks juriidiliselt korrektne rahasid tagasi nõuda? Antud hetkel möödas viis kuud. Või aeg ei ole oluline?
Mis aja jooksul peaksid need rahad tööandja arvele kandma?

Ette tänades

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere

Töölepingu seaduse § 39 sätestab töötasu tagastamise nõude ja selle aegumistähtaja. Töötasu tagastamise nõue tuleb eelkõige kõne alla, kui tööandja on töötajale kandnud ekslikult üle töötasust suurema summa raha või tööandja on teinud töötajale ettemakse.

Tööandjal on õigus töötasust tulenevaid nõudeid esitada 12 kuu jooksul arvates ajast, mil töötaja on saanud töötasu või töötasu ettemakse. Kui töötaja enammakstud töötasu vabatahtlikult ei tagasta, on tööandjal võimalik vastava nõudega pöörduda töövaidlusorgani (s.o kohtu või töövaidluskomisjoni) poole.

Seega on tööandjal õigus nõuda ekslikult makstud summa tagastamist 12 kuu jooksul. Tasumise tingimustes oleks mõistlik tööandjaga kokkuleppele jõuda (tähtaeg, tasumine osadena vms). Kui töötaja ei ole nõus tööandjale vabatahtlikult töötasu tagastama, siis on tööandjal võimalus see välja nõuda läbi töövaidlusorgani.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).