Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas toimida, kui ühise tegutsemise lepinguga kortermajas üks korteriomanik keeldub maksmast remondikulusid?06.09.2016

Tere
Elame 8-korterilises korterelamus, mille kõik korterid on erastatud. Tegutseme ühise tegutsemise lepingu alusel. Ühe korteri omanik, kes ei ela kohapeal, on küll tutvunud lepinguga, kuid alla sellele ei kirjutanud. Ta pole ka täitnud lepinguga kaasnevaid kohustusi (maja ümbruse korrastamine, muru niitmine jne). Nüüd osutus hädavajalikuks maja katuse vahetamine. Kuidas toimida, kui antud korteri omanik keeldub maksmast? Tema osa kinnimaksmisest keelduvad teiste korterite omanikud. Kas ja kuidas antud korteri omanikku saab kohustada maksma?

Tänan vastamast

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, ikka saab. Kui korteriomanikud ei ole korteriühistut asutanud, siis reguleerivad nendevahelisi suhteid korteriomandiseaduse paragrahvid 8 kuni 23.
Antud küsimuse kontekstis omavad eelviidatud sätetest tähtsust paragrahv 15 lõige 5, mis annab loetelu küsimustest, mille puhul saavad korteriomanikud otsuseid langetada häälteenamusega, ning paragrahvid 17-19, mis sätestavad korteriomanike üldkoosoleku kokkukutsumise ja otsuste vastuvõtmise korra.
Juhul, kui korteriomanike üldkoosoleku otsus on vastu võetud kooskõlas eelpool viidatud õigusnormidega, siis on otsus täitmiseks kohustuslik kõikidele korteriomanikele, sh nendele, kes koosolekul ei osalenud või, kes hääletasid otsuse vastu.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kui ettevõtte aastaaruanne on esitamata ja 6 kuud teatest saab mööda, kas siis on veel mõtet aruanne esitada, et jätkata?06.09.2016

Tere!
Kui ettevõtte aastaaruanne on esitamata ja 6 kuud teatest saab mööda, kas siis on veel mõtet aruanne esitada, et ettevõttega edasi toimetada või on asi lukus ja sundlõpetamine kindel?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Aruande esitamata jätmine võib (kuid ei pea) kaasa tuua registrist kustutamise kas sundlõpetamisega või ilma selleta.

Kui äriiühing ei ole kuue kuu jooksul alates seaduses sätestatud tähtaja möödumisest (st aasta jooksul pärast aruandeaasta lõppu) majandusaasta aruannet esitanud, siis saadab registripidaja talle hoiatusmääruse.

Kui hoiatusmäärusel märgitud tähtaja jooksul ikka pole majandusaasta aruannet esitatud, võib registripidaja avaldada Ametlikes Teadaannetes teate majandusaasta aruande esitamata jätmise kohta ja kutsuda äriühingu võlausaldajaid teatama oma nõuetest äriühingu vastu ja taotlema likvideerimismenetluse korraldamist.

Kui äriühing ei ole kuue kuu jooksul (alates selle teate avaldamisest) esitanud registripidajale majandusaasta aruannet ega mõjuvat põhjust, mis takistab tal aruannet esitamast, ning äriühingu võlausaldajad või osanikud ise ei ole taotlenud äriühingu likvideerimist, võib registripidaja äriühingu äriregistrist kustutada.

Seega on oluline esitada aruanne kuue kuu jooksul Ametlikes Teadaannetes teate ilmumise päevast. Pärast seda võib asi keeruliseks minna.
 

Küsimus: Kas koondamine oli õigustatud töö vähenemise tõttu, kui paar kuud hiljem võeti uued inimesed samale tööle?05.09.2016

Tere! Kas koondamine oli õigustatud töö vähenemise tõttu, kui paar kuud hiljem võeti uued inimesed samale tööle? Koondati terve vahetus.

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere

Antud juhul hinnangut anda ei saa. Kui tööandjal on majanduslikult kehv olukord ning töötajatele pole kokkulepitud tingimustel tööd anda, võib kõne alla tulla koondamine. See, et paar kuud hiljem olukord paraneb ja tööd on jälle anda, on võimalik.

Kui töötajal on kahtlust, et koondamine on olnud ebaseaduslik, on tal võimalus 30 kalendripäeva jooksul ülesütlemisavalduse saamisest ülesütlemine vaidlustada. Kui tähtaeg on läbi, siis enam vaidlustamise võimalust ei ole.
 

Küsimus: Kui palju on töötajal õigust kaasa rääkida osalise tööajaga töötamisel tööajakava koostamisel?05.09.2016

Tere,
asun oktoobrist tööle osalise koormusega (20 tundi nädalas). Lepingus on sätestatud, et täpne tööaeg lepitakse kokku koostöös otsese juhiga ning tööaja arvestuses rakendatakse summeeritud tööaja arvestust perioodiga 3 kuud. Olin tingimustega nõus, sest mulle tundus see sobiv ja paindlik.
Viimasest vestlusest juhiga sain aga aru, et "koostöö juhiga" tähendab tema jaoks pigem seda, et tema paneb graafiku paika ja minu asi on seda aktsepteerida, erilist kaasarääkimise õigust minult ei oodata.
Küsimus: kas ja kui palju on töötajal antud küsimuses õigust kaasa rääkida ning kuidas toimida/millisest seadusaktist lähtuda, kui pooled ei jõua rahuldavale kokkuleppele tööajakava koostamisel?
Selgituseks veel, et osalise tööaja kasuks otsustasin tervislikel põhjustel (püsiv töövõimetus 70%), kuigi otsest arsti ettekirjutust selleks mul ei ole.

Tänud ette!

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere

Tulenevalt töölepingu seaduse §-st 5 lg 1 p 7 peab sisalduma töölepingu kirjalikus dokumendis tööaeg. Vastavalt TLS § 43 lg 1 eeldatakse, et töötaja töötab 40 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul (täistööaeg), kui tööandja ja töötaja ei ole kokku leppinud lühemas tööajas (osaline tööaeg). See tähendab, et kui töötate osalise tööajaga 20 tundi nädalas, on tööandjal kohustus tagada Teile kokkulepitud ulatuses tööd. Kui töötate rohkem, on tegemist ületunnitööga.

Tööajakava koostamisel tuleb tööandjal mõistlikult arvestada töötaja vajadusega töö- ja eraelu korraldamiseks. See, milliseks tööajakava kujuneb, oleneb aga eelkõige ettevõtte vajadustest. Tööajakava koostamisel peab tööandja arvestama kokkulepitud tööajaga. Kui tööaega summeeritakse, võib tööaeg kuude lõikes varieeruda.

Kui Teil on tervisega probleeme ning näiteks täiskoormusega töötamine on vastunäidustatud, tasuks arstilt selle kohta tõend võtta. Sellisel juhul on tööandjal kohustus tagada Teile terviseseisundile vastav töö ja tööaeg.
 

Küsimus: Kas katusekorteri ehitamiseks peab olema ka teise ühistusse kuuluva maja korteriomanike nõusolek?04.09.2016

Ühistu on moodustatud kahe maja peale. Ühes neist majadest on 6 korterit ja koos pööningul väljaehitamata olevaga 7 korteriomandit. Pööningule viib puittrepp. Linnavalitsuselt on olemas ehituslik luba paigaldada katuseaknaid. Hetkel on kõne all väljaehitamata, kuid korteriomandina vormistatud pööningu ostmine, et asuda teostama sinna korteri ehitust. Kas on üldse juriidiliselt võimalik katusekorterit eraldiseisvana ehitada, sest olen kuulnud, et alumise korteri juurdeehitusena see on lubatud, kui eraldiseisvana on see pea võimatu? Tean, et ehituseks peab olema 100% korteriomanike luba. Kas see tähendab mõlema ühistus oleva maja omanikke, või piisab sellest majast kuhu korter ehitada plaanitakse? Ja mida peaks veel tegema, teadma, jälgima?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandi kaasomandi eseme arvelt pööningu väljaehitamise lubamine väljub korteriühistu pädevusest.
Korteriomandiseaduse paragrahv kaheksa primm kohaselt tuleb eeltoodud tegevus kooskõlastada nende korteriomanikega, kelle kaasomandi eseme hulka pööning kuulub. Ehitusseadustiku lisa 1 kohaselt eeldab pööningu väljaehitamine ka kohaliku omavalitsuse kooskõlastust.
See, millistel tingimustel on eelviidatud isikud nõus oma kooskõlastuse pööningu väljaehitamiseks andma, sõltub juba igast juhtumist eraldi.

Tervitades,
Andry Krass
 

Küsimus: Kuidas peaks kohtule esitama hagiavalduse, et ei peaks iga aasta uut esitama, kui miinimum palk tõuseb?08.08.2016

Kuidas peaks kohtule esitama hagiavalduse, et ei peaks iga aasta uut esitama, kui miinimum palk tõuseb?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatishagiga on võimalik taotleda elatise väljamõistmist muutuva suurusena, sidudes selle alampalgaga. Selleks tuleb hagiavalduse resolutsioonis taotleda elatise väljamõistmist Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäärast poole ulatuses. Kui kohus mõistab elatise välja sellises sõnastuses, tuleb elatise maksjal muuta elatise suurust vastavalt alampalga suurusele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mis aja pärast võib uuesti hagi esitada, kui enne oli kindel elatise summa ja nüüd aasta möödudes soovitakse siduda miinimumiga?08.08.2016

Tere.
Soovin küsida, et millised on võimalused kui isale on kiirmenetlusega määratud eelneval aastal kindel rahasumma juba (195 EUR) ja ema nüüd sellel aastal (keset aastat) esitab hagi kohtule summa suurendamiseks ja sidumiseks miinimumiga ja nõuab ka veel tagasiulatuvalt.
Isa on nõus summa suurendamisega ja sidumisega miinimum palga külge aga ei ole nõus tagasiulatuva osaga kuna ta lähtus eelmisest kohtuotsusest, mis oli kindel summa. (ma tean, et seadus näeb ette, et miinimum elatis on pool miinimumpalgast, aga mis on sellisel juhul kui on määratud kindel summa).
Küsimus ongi siis, et millised võimalused tollel isal on, seoses tagasiulatuva osaga? Kas kohus määraks selle vahe kinnimaksmise? Lisan ka, et isa on kohusetundlikult maksnud iga kuu, ja maksab ka iga eelneva kuu eest ette (nii nagu see osa seadusest ette näeb).

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise muutmist ei ole võimalik taotleda tagasiulatuvalt – kui isa maksab kohtulahendi alusel elatist, võib kohus elatist suurendada (antud juhul viia kehtiva miinimumsummani) alates elatishagi esitamisest, mitte varem. Seega ei ole põhjendatud lapse ema nõue mõista elatis välja tagasiulatuvalt kehtivast elatismiinimumist vähemmakstud osa eest, põhjendatud on vaid nõue elatise suurendamiseks kehtiva elatismiinimumini alates elatishagi esitamisest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui keeruline on täisühingu ümberkujundamine usaldusühinguks?06.08.2016

Täisühingust soovib lahkuda üks osanik. Teine osanik on sellega nõus ning lahkuva osaniku kohale ühingusse astuvad 3 usaldusosanikku. Kui keeruline on usaldusühinguks ümberkujundamine ja millega alustada?

Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Kui täisühingusse astub usaldusosanik, siis muutub täisühing usaldusühinguks ilma keerulise ümberkujundamismenetluseta. Kui usaldusühingusse ei jää ühtegi usaldusosanikku, aga alles on vähemalt kaks täisosanikku, muutub usaldusühing täisühinguks.

Ümberkujundamise kannab äriregistrisse registripidaja omal initsiatiivil või ühingu avalduse alusel. Äriregistris täisühingu usaldusühinguks ja usaldusühingu täisühinguks ümberkujundamine on ilma lõivuta.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 625 2000
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kui anda lapse hooldusõigus isale, siis kas ema peab jätkuvalt alimente tasuma, kuigi isa ei soovi mingit rahalist toetust?03.08.2016

Tere!
Kui sundolukorras oleks vaja anda lapse hooldusõigus täielikult isale, sest see on tema soov, siis kas ema peab jätkuvalt alimente tasuma, kuigi isa ei soovi enam mingit rahalist toetust?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Vanemal on igal juhul kohustus ülal pidada oma alaealist last, siinkohal ei mängi hooldusõiguse kuuluvus rolli. Kui laps elab alaliselt isa juures, tuleb lapse emal anda lapsele ülalpidamist, olenevalt olukorrast ja vanemate kokkuleppest kas vahetult või elatist makstes.

Kui lapse isa ei soovi lapse emalt rahalist toetust ja ema lapse ülalpidamises ei osale, tuleb arvestada sellega, et isal on õigus igal hetkel ümber mõelda, sealjuures nõuda elatist tagasiulatuvalt kuni 1 aasta eest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida saaksin ära teha, et lastega aega veeta ja millised õigused minul on?03.08.2016

Tere,
Sain isaks varajases eas (polnud veel täisealine), naine oli minust mõned aastad vanem, alguses ütles, et laps on teise mehe oma. Lõpuks siiski leebus ja kolisime taas kokku. Mõned aastad elasime koos kui naine uuesti titaootele jäi. Sündis veel üks laps. Saatuse tahtel siiski kokku me ei jäänud ja kolisime lahku, alguses lasi lastega koos olla ja maksin ka nn elatusraha (Kaasa arvatud mõningad maksud, mis kooselu ajal olid tema nimele jäänud). Tuli aga välja, et raha sinna ei jõudnudki kuhu oleks pidanud, lõpetasin maksmise (viisin mõnda aega veel lastele vajalike söögiaineid jms). Siis hakkas leidma ka vabandusi, et mitte lastega kokku saada.
Nüüd on olukord jõudnud selleni, et lapsi ma ei näe, kuigi meelsasti saaksin kokku ja võtaksin ka enda juurde. Kuna eks elab uue mehega koos, siis tänasel päeval juba lapsed nimetavad uut meest isaks, mis minule kui tegelikule isale väga haiget teeb.
Mainin veel ära, et kuna lapse sain alaealisena, siis laps on vallaslapsena kirjas, samas ka teine laps vallaslapsena kirjas. Mida saaksin ära teha, et lastega aega veeta ja millised õigused minul on? Kuidas soovitate edasi minna? Tahaksin väga lastele oma nime anda, kuid tema sellest keeldub ja ei taha kuulatagi, et nn isana kirja lähen.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Te ei ole kantud isana laste sünnitunnistusele, ei ole Teil seaduslikke võimalusi nõudmaks lastega kohtumist. Laste suhtes omandate vanemlikud õigused ja kohustused siis, kui Teid kantakse nende sünnitunnistustele.

Kui laste ema ei ole nõus, et Teid kantakse läbi isaduse omaksvõtu laste sünnitunnistustele, tuleb Teil pöörduda isaduse tuvastamise hagiga kohtu poole. Kui kohus Teie isaduse tuvastab, kantakse Teid isana laste sünnitunnistustele ja Teil on seaduslik alus nõuda lastega kohtumist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand