Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas tööandja peab töötaja isikliku sõiduauto kasutamise hüvitise arvestama sissetuleku arestimisel sissetuleku hulka?09.03.2016

Tere,
Töötajale hüvitatakse isikliku sõiduauto kasutamine töösõitudeks. Kas tööandja peab vastava hüvitise arvestama sissetuleku arestimisel sissetuleku hulka?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Arestida saab töötasu ja muud sellesarnast tasu (päevaraha, erisoodustus, juhatuse liikme tasu jne), aga ka dividende ja pensionit. Hüvitisi arestida ei saa.
 

Küsimus: Kas septembrist tööle minnes võin veel sel aastal laste 6 puhkusepäeva ära kasutada?09.03.2016

Tere. Mul 3 last vanuse 3, 13 ja 9 aastat (sellises vanuses siis 2016.a). Küsin kui septembrist nüüd tööle lähen, kas mul on õigus need 6 lapsepäeva veel selle aasta sees välja võtta? näiteks soovin jõuluvaheajal lastega olla? Kas üldse võin need päevad korraga kolme kuu töötatud päevade jooksul välja võtta?

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitame järgmist. Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 63 lõike 1 punktist 2 tulenevalt on lapse emal või isal õigus saada lapsepuhkust kuus tööpäeva igal kalendriaastal, kui tal on vähemalt kolm alla 14-aastast last või vähemalt üks alla kolmeaastane laps. Lapsepuhkuse kasutamisel tuleb arvestada, et puhkust antakse töötaja tööpäevades.
Töötaja tööpäevaks on iga päev, millal töötaja tööülesandeid täidab, sõltumata selle pikkusest. Lapsepuhkust ei saa seega võtta töötaja puhkepäeval. Lapsepuhkus tasustatakse Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäära alusel (TLS § 29 lõige 5).

TLS § 63 lõike 5 alusel saab lapsepuhkust kasutada kalendriaasta jooksul. Nimetatud kuue tööpäevast lapsepuhkust võib töötaja kasutada ühes osas või ositi. Seega, septembris töölepinguga tööle asudes tekib Teil õigus kasutada TLS § 63 lõike 1 punktist 2 tulenevat kuue tööpäevast lapsepuhkust. Tulenevalt TLS § 69 lõikest 3 peaksite nimetatud lapsepuhkuse kasutamisest teatama tööandjale 14 kalendripäeva ette kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis, näiteks e-kirjaga.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Mida teha, kui korteri omanik on surnud ja seal elavad inimesed on päris palju ühistule võlgu?08.03.2016

Tere!
Meil on majas olukord, kus ühe korteri omanik on juba aastaid surnud. Korteris elab surnud omaniku kunagine elukaaslane koos oma hooldajaga ning nad on korteriühistule päris palju võlgu juba. Maksavad küll võimaluste piires, kuid võlg aina koguneb. Kinnisturegistri järgi on omanikuks jätkuvalt surnud inimene. Väidetavalt on tal õde, kes kunagi käis korteri jm dokumentidel järel, kuid kelle isikut meil tuvastada ei ole õnnestunud.
Millised võimalused ja õigused on KÜ-l võla sisse nõudmiseks, korteri müümiseks vms? Kui omanikuks on surnud inimene, siis kas on kuidagi ühistul võimalik korter enda omandisse saada?

Ette tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, olukorras, kus surnud isikul puuduvad pärijad või pärijad viivitavad pärandi vastuvõtmisega, tuleks korteriühistul pöörduda kohtusse, ning paluda rakendada pärandi hoiumeetmeid, määrates pärandile hooldaja. Peale hooldaja määramist tuleks koostöös hooldajaga leida olukorrast väljapääs, millest üheks võib olla näiteks korteri võõrandamine.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kui kaua võib lapse perekonnanime muutmise kogu protsess aega võtta?08.03.2016

Tere.
Sooviksin teada sellist asja, et kui minu laps sündis, siis elasin koos endise elukaaslasega ja ta oli nõus võtma lapse enda nimele, kuigi ei ole lapse bioloogiline isa. Nüüdseks enam me koos ei ela ja pole ka mingit kokkupuudet ei minul ega lapsel juba kolm aastat. Sooviksin lapsele enda perekonnanime ja sünnitunnistuselt sooviksin ka eemaldada selle mehe nime kuna ei ole lapse isa. Uurisin kohalikust maavalitsusest, et kuidas see kõik käib ja sain ka vastuse, et tuleb esitada avaldused jne ja siis kohus otsustab, aga kui me esitasime tahtlikult ja teadlikult valeandmed, siis nemad otsuse tagajärgi ei tea ennustada, et kuidas kohus otsustab. Sooviksingi teada, et millised need tagajärjed olla võivad ja kui pikaks see kogu asi minna võib või otsuse tegemine neil aega võib võtta? Kuna lapsel ei ole hetkel ei minu perekonnanimi ega ka selle mehe oma kuna ta vahetas ka oma nime täielikult ära vahepeal.
Tuli küll pikk ja segane tekst, aga ehk saan vastuse oma küsimustele.
Lugupidamisega

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Isaduse võib kohtus vaidlustada ühe aasta jooksul arvates päevast, millal isadust vaidlustama õigustatud isikule on vaidlustamise aluseks olevad asjaolud teatavaks saanud. Kui nii Teile kui ka Teie tolleaegsele elukaaslasele oli lapse sündimise hetkel teada, et elukaaslane ei ole lapse bioloogiline isa, lõppes isaduse vaidlustamise tähtaeg teie mõlema jaoks lapse 1-aastaseks saamisel.

Kui kohtule on eeltoodud asjaolud teada, ei saa kohus rahuldada ei Teie ega ka Teie endise elukaaslase hagi isaduse vaidlustamiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mis kuust võin eksabikaasalt tütrele elatist nõuda, kui tema juures kasvav poeg lõpetab kevadel keskkooli?08.03.2016

Tere,
Kasvatan 8a tütart ja 1,2 a keskmise puudega tütart, epilepsia diagnoositi. Ise olen töövõimetu 60 protsenti, oli liiklusavarii. Täiskasvanud poeg elab isa juures 19 a ja lõpetab keskkooli kevadel. Kaks esimest last on eksabikaasaga ja noorem 1 a uue elukaaslasega. Praegu lapsed nii öelda pooleks ja elatist eks abikaasa ei maksa. Kui poeg kevadel lõpetab keskkooli, kas mul on õigus küsida alimente ja kui on õigus, siis mis kuust alates. Kooli lõpuaktus on enne jaanipäeva. Minul saab emapalk läbi suvel ja jääb pension ja lapserahad. Kuigi ei tea, kas sügisest pensioni enam saan. Elame üürikorteris, maja jäi eksmehele. Praegune elukaaslane maksab oma eelmisest abielust kahele pojale alimente ja tema korter jäi ka eksabikaasale. Tööle ma minna nii väikse kõrvalt ei saa ja veel haigus ka lapsel. Tekib küsimus millest elada.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui mõlema vanema juures kasvab üks laps, ei tähenda see automaatselt seda, et kummalgi vanemal elatise maksmise kohustust ei ole. Kui näiteks Teie juures kasvava lapse ülalpidamiskulud on suuremad kui endise abikaasa juures kasvava lapse kulud, on endisel abikaasal kohustus tütrele elatist maksta. Kui mõlemad vanemad teevad enda juures elavate laste ülalpidamiseks võrdväärselt kulutusi, ei teki tõepoolest kummalgi vanemal elatise maksmise kohustust.

Kui vanem laps lõpetab keskkooli ja sellega lõppeb tema ülalpidamise kohustus, on endisel abikaasal igal juhul kohustus maksta Teie juures elava tütre ülalpidamiskulude katmiseks elatist. Elatise maksmise kohustus tütre suhtes tal tekib siis, kui lõppeb endise abikaasa juures elava lapse ülalpidamise kohustus ehk teisisõnu siis, kui endine abikaasa ei ole enam kohustatud tegema kulutusi poja ülalpidamisele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas peaks kohtumääruse alusel elatist maksev isa emalt suve eest elatisraha taotlema, sest laps on suvel isa juures?08.03.2016

Isa maksab kohtumääruse kohaselt emale igakuiselt lapse eest elatisraha. Laps elab tavapäraselt suvel (koolivaheajal) 3 kuud isaga, seega on ta vahetult isa ülalpeetav. Kuna laps ei ole sellel ajal ema ülalpeetav ning emal ei ole ka vastavaid kulusid, siis kas ja milline võimalus on isal nõuda lapse emalt elatisraha lapse ülalpidamiseks?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

PKS § 96 ja § 97 p 1 järgi on vanemal kohustus ülal pidada oma alaealist last, ülalpidamiskohustus on mõlemal vanemal. Elatist maksab lapsele üldjuhul see vanem, kes ei ela temaga koos või kes ei osale lapse kasvatamises (PKS § 100 lg 2). Praegu saab öelda, et isa osaleb lapse kasvatamises ning 3 kuud aastast elab laps isa juures. Kui laps on suvevaheajal isa juures, siis on sel hetkel ka tema alaline elukoht seal. Seega on lapse emal tõesti kohustus maksta elatist lapse isa juures viibimise perioodil.

Kui kohus on elatise juba välja mõistnud, tuleks elatise vähendamiseks pöörduda kohtu poole. Ilma seda tegemata jääb endisel kujul kohtuotsusega väljamõistetud elatise suurus kehtima.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
 

Küsimus: Kuhu pöörduda kohtumääruse alusel makstava elatise suurendamiseks kehtiva miinimumini?07.03.2016

Tere,
kui mu eksmehele on kohtu kaudu määratud maksta igakuiselt lapsele elatist 160 € ning ma sooviks, et ta maksaks praeguse elatismiinimumi (215€), siis kas pean uuesti tegema avalduse või kuhu pöörduma peaksin?
Lisaks, kui mees ei maksa ning on pöördutud kohtutäituri poole, endiselt mitte midagi ei muutu, palka saab mustalt ning väidetavalt ei tööta. Millised on minu võimalused, et ta lapsele siiski elatist maksaks?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui soovite elatisraha suurendamist kehtiva miinimummäärani, tuleb elatise suurendamise nõudega uuesti kohtu poole pöörduda. Hagiavalduselt riigilõivu tasuma ei pea.

Lisaks täitemenetluse algatamisele on Teil võimalik lapse isa suhtes algatada ka kriminaalmenetlus elatise maksmisest kõrvalehoidmise tõttu. Võibolla see distsiplineerib lapse isa ja ta siiski asub lapse ülalpidamiskohustust täitma.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas kohtutäituri peale saab esitada kaebuse, kuna elatisraha ta välja ei nõua ja minu kirjadele ka ei vasta?07.03.2016

Tere
Elatisvõla summa on antud kohtutäiturile, kuid aastaid ei ole midagi laekunud. Kuidas saada teada, milliseid võimalusi on kohtutäitur kasutanud, et raha saada? Kas üldse on? Kahjuks on jäänud oma kohtutäituri büroost väga halb mulje. Kirjadele ei vastata ning kuidagi kontakti saada ei ole võimalik.
Kui pikk on seadusest tulenev kirjale vastamise kohustus. Olen saatnud kirjad alates 2015.a sügisest saamaks teada, mida on ette võetud, et elatist saada. Kirjade vahe on olnud 30 päeva ootamaks, et ehk tuleb selle aja peale ka vastus. Kahjuks ei ole kunagi vastuskirja tulnud.
Kuidas edasi käituda? Kas saab ka kohtutäituri peale esitada kaebuse? Kuidas, kust avaldus leida jne. Kuidas saab vahetada kohtutäiturit?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Te ei ole rahul kohtutäituri tegevusega, on Teil õigus esitada kaebus kohtutäituri otsuse või tegevuse peale täitedokumendi täitmisel või täitetoimingu tegemisest keeldumisel. Kaebus esitatakse kirjalikult ja vabas vormis, kuid sellest peab nähtuma:

a) kes kaebuse esitab;
b) millises täiteasjas (menetluse number, võlgniku või sissenõudja andmed);
c) millise toimingu peale kaebus esitatakse;
d) mida kohtutäiturile seoses täitetoimingu läbiviimisega (või sellest keeldumisega) ette heidetakse;
e) mida kaebusega taotletakse.

Kaebus tuleb esitada kümne päeva jooksul alates päevast, kui kaebuse esitaja sai teada või pidi teada saama otsuse või toimingu tegemisest, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. Kohtutäitur vaatab kaebuse läbi menetlusosaliste osavõtul 15 päeva jooksul, teeb läbivaatamisest arvates 10 päeva jooksul motiveeritud otsuse ja toimetab selle menetlusosalistele kätte. Juhul, kui menetlusosaline ei ole rahul kaebuse osas kohtutäituri poolt tehtud otsusega, on tal õigus esitada otsuse kättetoimetamisest arvates kümne päeva jooksul kaebus maakohtule, kelle tööpiirkonnas kohtutäituri büroo asub.

Kui ei ole just tegemist kohtutäituri erapoolikusega, siis kohtutäituri vahetamise võimalust seadus ette ei näe. Kui eksisteerib tõepoolest väga mõjuv põhjus kohtutäituri vahetamiseks, siis saab seda teha täiteasja menetleva kohtutäituri nõusolekul.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas lõpetada tööleping töötajaga, kes on tööl viibides pidevas kanepiuimas?07.03.2016

Tere. Kuidas lõpetada tööleping töötajaga, kes on tööl viibides pidevas kanepiuimas?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Tööandjal on töölepinguseaduse (TLS) § 88 lg 1 p 4 alusel õigus öelda töötajaga tööleping üles, kui töötaja on korduvalt viibinud tööl joobeseisundis ja tööandja on töötajat hoiatanud, et taolise käitumise jätkumine ei ole lubatud ning võib kaasa tuua töölepingu ülesütlemise. Joobeseisundi all on seaduses mõeldud igasugust joovet, sh ka narkootilistest ainetest põhjustatud joovet. Vaidluste vältimiseks peaks tööandja andma töötajale mõistliku tähtaja rikkumise lõpetamiseks. Kui töötaja jätkab rikkumist vaatamata hoiatusele, on tööandjal õigus leping erakorraliselt üles öelda.

Praktikas on olnud palju probleeme ebakorrektse joobe tuvastamisega. Seetõttu peaks tööandja edaspidiste vaidluste vältimiseks töötaja joobe fikseerima. Kui töötaja ei ole nõus joobe tuvastamisega (keeldub analüüside andmisest), on tööandjal võimalus võtta teistelt töötajatelt ütlusi, et töötaja oli joobes. Selleks kirjeldatakse joobes töötaja väliseid tunnuseid. Teiseks joobe tuvastamise võimaluseks on politsei kaasamine.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
 

Küsimus: Kas võõra juhiloa esitamine politseiametnikule on kuritegu või väärtegu?04.03.2016

Kas võõra juhiloa esitamine politseiametnikule on kuritegu või väärtegu?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Juhiloa kasutamise all on mõistetud seni juhiloa esitamist kas juhtimisõiguse olemasolu tõendamiseks või isiku tuvastamiseks. Kohtupraktikas on seni oldud seisukohal, et võõra isiku juhiloa esitamine juhtimisõiguseta isiku poolt on kantud eesmärgist vabaneda vastutusest juhtimisõiguseta sõidu eest, sh kohustusest kanda võimalikku karistust. Seni on võõra juhiloa esitamist käsitletud KarS § 349 kohase kuriteona.