Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas mina auto omanikuna ka vastautan kuidagi, kui minu auto kasutaja on joobes roolis?04.03.2016

Tekkis huvi ühe küsimuse kohta, mis mind vaevama hakkas. Nimelt olles ise auto omanik, kuid ei oma juhtimisõigust ega kasuta autot, vaid see on nö perekonna käsutuses ning ei soovi seda ka kellegi teise nimele kirjutada, sest pole välistatud, et ma ka ise kunagi load teen. Küsimus tekkis aga sellega, et kui mina annan auto kasutada inimesele, kellel on juhtimisõigus ja pole tarvitanud keelatuid aineid ning hiljem selgub, et juht on minu teadmata olnud autoroolis joobes ning politsei on ta kinni pidanud. Milline on selles olukorras minu vastutus auto omanikuna? Peaks vist ka lisama, et ta ei ole auto kasutajana registreeritud, sest auto ostu ajal polnud selleks vajadust.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Autoomaniku automaatne vastutus seondub täna peamiselt hoiatustrahvidega ning viivistasu otsustega, millede täitmise eest vastutab üldjuhul sõiduki omanik. Mootorsõiduki omaniku poolt joobes isiku juhtima lubamine või sellisele isikule juhtimise üleandmine on karistatav väärteokorras tingimusel, et omanik oli juhi seisundist teadlik või oleks pidanud sellest asjaolusid arvestades teadlik olema. Kui omaniku teadmine juhi seisundist on objektiivselt välistatud, siis ei vastuta omanik juhtimise üleandmise või keelatud seisundis viibiva isiku juhtima lubamise eest. Küll võib juhi seisund tuua kaasa olukorra, kus nõiteks liiklusõnnetuse korral võib sõiduki kindlustusandja keelduda sõiduki omanikule kahju hüvitamisest.
 

Küsimus: Kas 2011. a saadud lubadeta sõidu eest saadud trahv on aegunud?04.03.2016

Sain rahatrahvi 2011. aastal juhilubadeta sõidu eest, mis peaks minema väärteo alla. Siiani pole ma suutnud seda trahvi tasuda. Kohtutäitur on lahendi teinud 06.12.2011 ja arve on arestitud siiani.
KarS § 82 lg 4 ütleb aga, et: Täitmisele pööratud rahatrahvi sissenõue aegub, kui rahatrahvi ei ole sisse nõutud nelja aasta jooksul väärteoasjas tehtud otsuse jõustumisest.
Kas ma saan valesti aru või peaks mu trahv olema aegunud ja pangaarve aresti alt vabastatud kui ma täituri tasud ja täitemenetluse tasud ära maksan?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Olete rahatrahvi täitmise aegumise küsimusest õigesti aru saanud - täitmisele pööratud rahatrahvi sissenõue aegub, kui rahatrahvi ei ole sisse nõutud nelja aasta jooksul arvates väärteoasjas tehtud otsuse jõustumisest. Kui rahatrahvi määramise otsus on jõustunud enne 2011.a lõppu, siis on selle rahatrahvi sissenõue tänaseks aegunud. Andmed sellise karistuse kohta tuleb karistusregistrist kustutada ning arestitud varad aresti alt vabastada.
 

Küsimus: Mis päeva seisuga arvestatakse töötaja tööstaaži, kas teatamise päeva või töölepingu lõppemise päevaga?04.03.2016

Tere!
Kas tööstaaži vajaliku etteteatamisaja jaoks töölepingu ülesütlemisel tööandja poolt majanduslikel põhjustel arvestatakse teatamise hetke või töölepingu lõppemise hetkega? Töötajal on staaži teatamise hetkel nt. 4.a ja 11,5 kuud. Kas töölepingu saab lõpetada 30 või 60-päevase etteteatamisega?

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitame järgmist. Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 97 lõige 2 sätestab järgmist: erakorralisest ülesütlemisest peab tööandja töötajale ette teatama, kui töötaja töösuhe tööandja juures on kestnud:
1) alla ühe tööaasta – vähemalt 15 kalendripäeva;
2) üks kuni viis tööaastat – vähemalt 30 kalendripäeva;
3) viis kuni kümme tööaastat – vähemalt 60 kalendripäeva;
4) kümme ja enam tööaastat – vähemalt 90 kalendripäeva.
Ehk siis, töölepingu erakorralisest ülesütlemisest (ka koondamise puhul) etteteatamise aja määrab see, kui kaua on töötaja töösuhe kestnud tööandja juures töötajale töölepingu ülesütlemisavalduse üleandmise päevaks.

Teie küsimuses toodud näite puhul peaksite töötajale seega koondamisest ette teatama vähemalt 30 kalendripäeva, nii nagu seda sätestab TLS § 97 lõige 2 punkt 2.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas võin oma kulu ja kirjadega teha korteri tubadesse ventilatsiooniavad välisseina?04.03.2016

Tere,
teostan oma korteris kapitaalremonti. Korteris on kaks tuba ning köök. Plaanis oli ka igasse tuppa ning kööki teha ventilatsiooniavad välisseina. Kortermajal on tehtud juba varasemalt fassaaditööd kuid ventilatsiooniavasid, nii nagu kõikides uutes projektides, meie majale ei tehtud. Enne avade tegemist küsisin luba korteriühistult. KÜ aga keeldus nõusolekut andmast, tuues põhjenduseks, et avade tegemine ei kuulu KÜ kompententsi ning et neil pole vahendeid nii suure projekti jaoks (viidates sellele, et avad tuleks teha kõikidesse korteritesse). Minu küsimus oleks, et kui olemasolev ventilatsioonišaht ei ole piisavalt võimekas (st hetkel tekib niiskus akendele ja hallitus seintele), kas ühistu saab keelduda, et ma need avad enda korterisse teen (seda loomulikult oma kulude ja nendeks töödeks vajamineva ehitusfirmaga)? Ei taha asjata kulutada raha remondile, kui uued seinad, tapeedid jm saab niiskuskahjustuse.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui korterisisese ventilatsiooni halvenemise põhjustas fassaadi täiendav soojustamine (seda tuleb tõendada), siis on Teil õigus nõuda korteriühistult tema poolt tekitatud probleemi lahendamist (tavapärase lahendusena välisseina ventilatsiooniavade rajamist) .
Juhul, kui korteriühistu oma kohustust ei täida, siis lubab korteriomandiseaduse § 15 lg 2 teostada korterisisese ventilatsiooni parandamiseks vajalikud tööd korteriomanikul endal. Valitseva kohtupraktika kohaselt saab korteriomanik selleks tehtud kulutused sisse nõuda korteriühistu käest.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas sellekt, et ehitada köögist tuba, piisab ehitisteatisest või on vaja ehitusluba?04.03.2016

Tere
soovin ehitada köögi elutuppa ja köögist teha siis lisatoa. Olen kuulnud, et selleks tuleb kõikidelt korteriomanikelt küsida nõusolekut. Aga kas selline tegevus vajab kooskõlastamist Linnaplaneerimise ametiga? Kui jah, siis kas piisab ehitusteatise esitamisest või tuleb taotleda ehitusluba? Kas KÜ peab samuti mingit nõusolekut andma?
Ette tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, ehitusseadustiku lisa 1 "Tabel ehitusteatise, ehitusprojekti ja ehitusloa kohustuslikkuse kohta", järgi tuleb korteri ümberehitamiseks esitada kohalikule omavalitsusele ehitusteatis ja ehitusprojekt. Seda, kellega tuleb ehitusteatise esitamine ja koostatud ehitusprojekt kooskõlastada, otsustab kohalik omavalitsus. Eeltoodud kohaliku omavalitsuse otsus ei mõjuta korteriomandiseaduses sätestatud korteriomanikevahelisi suhteid reguleerivate õigusnormide toimet, sh kohustust kooskõlastada ehitustööd, mis väljuvad kaasomandi eseme tavapärasest korrashoiu piiridest, kaaskorteriomanikega.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kes peab enne müüki tasuma korteri vee ja elektri võlad, kui need lepingud on sõlminud inimene kes seal elas, mitte omanik?03.03.2016

tere,
Tahaksin müüa korteri, mis on minu nimel. Vahepeal elas seal sees inimene ja tekkitas võlad elektri ja vee eest. Lepingud ta sõlmis oma nimele. Kes peab tasuma need võlad? Minu allkirja lepingutel pole.
Lugupidamisega

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandiseaduse § 13 lg 4 kohaselt vastutab korteri võõrandamisel selle omandaja võõrandaja sissenõutavaks muutunud kaasomandi eseme korrashoiu ja valitsemise kulutuste eest käendajana.
Eeltoodud sõnastusest saab ühest küljest välja lugeda, et kolmandate isikute poolt võetud kohustuste eest korteriomandi võõrandaja ja omandaja ei vastuta. Kuna aga küsimus puudutab vee- ja elektrienergia teenust, milliseid lepinguid sõlmivad korteriomanikud reeglina ühiselt kas valitseja või korteriühistu vahendusel, siis on oluline täpsustada, et kui kolmas isik sõlmis lepingu valitseja või korteriühistuga, siis vastutab korteril lasuva vee ja elektri võlgnevuse eest (seaduse alusel) ka korteriomanik.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriomanikul peab olema ühistuliikmete nõusolek, kui võtab korteris vastu kliente?03.03.2016

Meil on 12 korteriga ühistu. Ühes korteris võtab omanik vastu kliente, keegi ei tea, kas teeb seda ametlikult või mitte. Tegeleb kosmeetikaga. Trepikoda ei pese, kas peab ta luba küsima ka ühistu liikmetelt, et ta korteris kliente vastu võtab?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, valitsev seisukoht on tänasel päeval selline, et korterit tohib kasutada vastavalt selle sihtotstarvele. Juhul, kui kaaskorteriomanikke, korteris toimuv tegevus häirib, siis saavad nad sellise tegevuse keelata.
Riigikohtu lahendiga nr 3-2-1-3-15, millele ma vastuse andmisel tuginen, saate tutvuda aadressil http://www.nc.ee/?id=11&tekst=222578445

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas inimene, kellel on maksehäired ja ka kohtutäitur oma nõudega, võib luua osaühingu?02.03.2016

Tere. Kas inimene, kellel on maksehäired ja ka kohtutäitur oma nõudega, võib luua osaühingu? Tasun oma asju korrektselt, aga tahaks iseenda peremees olla.

Ette tänades

Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Osaühingu asutamine on lubatud, kuid peate arvestama võimalusega, et kohtutäitur võib arestida Teile kuuluvad OÜ osad. Seega võib olla mõistlik registreerida OÜ kellegi teise nimele või kasutada ettevõtluseks muud juriidlist vormi - näiteks mittetulundusühingut, millel on samuti lubatud ettevõtlusega tegeleda.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 625 2000
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas aktsiaseltsi üldkoosoleku otsus on pädev kui protokollile ei kirjuta alla koosoleku juhataja?02.03.2016

Tere!
Kas aktsiaseltsi üldkoosoleku otsus (millega otsustati väga suure tehingu teostamine) on pädev kui protokollile ei kirjuta alla koosoleku juhataja. Põhjuseks koosoleku juhataja isikut puudutavad koosolekul esitatud ja protokollitud küsimused, mis on seotud 2,5 aastat tagasi temale võõrandamiseks antud äriühingu vara (väärtus üle 3000 euro) olemasolu ja võõrandamise käigu kohta. Ta nõuab nimetatud teema protokollist eemaldamist, mida protokollija ei nõustu tegema. Protokoll oli kättesaadav aktsionäridele vastavalt seaduses toodud tähtajal kuigi ilma koosoleku juhataja allkirjata. Oma eriarvamust ta ka siiani (1.5 kuud hiljem) ei ole lisanud. Koosolekul vastuvõetud otsuse alusel juba tegutsetakse. Samuti ei ole koosoleku juhataja (nõukogu esimees) siiani vastanud koosolekul esitatud järelpärimisele selle suure tehingu (millega reaalselt seatakse ohtu äriühingu edasine tegutsemine) teostamiseks esitatud analüüside olemasolu kohta (nõue protokollitud). Nõukogu esimees selgitas üldkooslekul aktsionäridele võimalust vara (üle 2/3 aksiakapitalist) müüa ja saadud raha jagada dividendideks.
Kuidas kutsuda tagasi nõukogu kui nõukogu 2-l liikmel on üle 50 % aktsiaid ja seega üldkoosolekul ka hääli.
Lugupidamisega

Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Aktsiaseltsi üldkoosoleku otsus on kehtiv, ka juhul kui koosoleku juhataja jättis protokolli allkirjastamata ja ei ole nõus seda tegema.

ÄS § 301.1 kohaselt on aktsionäride üldkooosoleku otsus tühine, kui:
1) otsus rikub aktsiaseltsi võlausaldajate kaitseks või muu avaliku huvi tõttu kehtestatud seaduse sätet;
2) otsus ei vasta headele kommetele;
3) otsuse teinud üldkoosoleku protokoll ei ole seaduses ettenähtud juhul notariaalselt tõestatud;
4) otsuse teinud üldkoosoleku kokkukutsumisel rikuti oluliselt kokkukutsumise korda.

Sama pragrahvi teise lõike kohaselt on otsus tühine ka seaduses sätestatud muul juhul.

Kuigi ÄS § 304 lg 2 sätestab, et üldkoosoleku protokollile kirjutavad alla protokollija ja koosoleku juhataja, siis ei näe seadus ette, et antud rikkumine tooks kaasa otsuse tühisuse. Nt võiks otsuse tühisuse kaasa tuua kui üldkoosoleku protokoll peab olema notariaalne ning seda nõuet ei järgita või kui protokoll on üldse jäetud koostamata. Koosoleku protokoll üksnes kajastab otsuste vastuvõtmist, mitte ei ole ise otsuseks. Lisaks koostatakse protokoll pärast koosoleku toimumist ning kui näiteks koosoleku juhataja enne allkirjastamist sureb, ei muutu sellega tühiseks kõik üldkoosolekul vastuvõetud otsused.

Kui otsus on kehtiv, oleks võimalik nõuda otsuse kehtetuks tunnistamist vastavalt ÄS §-le 302. Otsuse kehtetuks tunnistamist võib nõuda vaid see otsuse tegemisel osalenud isik, kes otsuse tegemise käigus lasknud oma vastuväite protokollida. Otsuse vaidlustamine on võimalik kolme kuu jooksul alates otsuse tegemisest. Juhul kui üldkoosoleku otsust ei ole vaidlustatud kolme kuu jooksul otsuse vastuvõtmisest, ei ole üldkoosoleku otsus enam vaidlustatav.

Vastuseks Teie küsimusele seoses nõukogu tagasikutsumisega. Reeglina saab nõukogu liikme tagasi kutsuda üldkoosolek, ent nõukogu liikme tagasikutumine on võimalik ka kohtu kaudu. Äriseadustiku § 319 lg 5 kohaselt on aktsionäridel, kelle aktsiatega on esindatud vähemalt 1/10 aktsiakapitalist, kuid kellel puudub nõukogu liikme tagasikutsumise otsuse vastuvõtmiseks nõutav häälteenamus (s.o reeglina 2/3) või kellel puudub üldse võimalus konkreetse nõukogu liikme tagasikutsumisel hääletada põhjusel, et nõukogu liiget ei määra põhikirja kohaselt üldkoosolek, on õigus mõjuval põhjusel nõuda nõukogu liikme tagasikutsumist kohtu kaudu. Seega peab aktsionär esitama kohtule hagiavalduse ning hagejaks saab olla aktsionär või aktsionärid, kelle aktsiatega on esindatud vähemalt 1/10 aktsiakapitalist ning kostjaks aktsiaselts. Nõude peamine ja kõige olulisem eeldus on mõjuva põhjuse olemasolu. Eelkõige võib mõjuvaks põhjuseks olla nõukogu liikme kohustuste oluline rikkumine.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 625 2000
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas seda saab lugeda kohtus mõjuvaks põhjuseks elatise vähendamisel kui eksnaine saaks tööle minna aga ei lähe?02.03.2016

Küsimus siis selline, et kas see oleks piisav põhjus elatise vähendamisel, kui eelmine naine käib hetkel küll koolis kuid lõpetab see aasta, laps käib lasteaias, rohkem lapsi pole ja ise saaks tööle minna, olenemata sellest, et tema soovib edasi õppida ja nõuab ikkagi täissummat ehk 215 eurot elatist. Kuigi uue pere laps kannatab selle all, kuna mees ei teeni nii palju, et endale jääks raha ja ka uuele lapsele. Mehe palga peaks ju jagama 3-ks ja peaks asi olema võrdne?
Ja isegi kui naine koliks teise linna ja kohe lasteaia kohta pole ja ei saaks tööle minna, siis oleks ikkagi ebaõiglane, et eelmine laps saab rohkem raha kui uue pere laps.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kohus reeglina elatist alla kehtiva miinimummäära ei vähenda, selleks peavad esinema väga kaalukad põhjused. Üheks selliseks võib PkS § 102 lõike 2 kohaselt olla olukord, kus vanemal on teine laps, kes miinimummääras elatise väljamõistmisel osutuks varaliselt vähem kindlustatuks kui elatist saav laps.

Asjaolu, et lapse ema ei tööta, ei anna iseenesest alust elatise vähendamiseks alla miinimummäära, kuid nagu eelpool märgitud, võib elatise vähendamiseks anda aluse see, kui elatise maksmiseks kohustatud vanemal on veel ülalpeetavaid lapsi ning vanema rahalised vahendid on seejuures piiratud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand