Õigus
Küsimus: Kas õppepuhkust on võimalik võtta 1 päeva kaupa, et esmaspäeval koolis käia?03.09.2015
Tere
Käin õhtukoolis ja kool on iga esmaspäev algusega kell 16.00. Töö graafik aga langeb kaks korda kuus esmaspäeva peale. Kas õppepuhkust on võimalik võtta 1 päeva kaupa?
Ette tänades
Käin õhtukoolis ja kool on iga esmaspäev algusega kell 16.00. Töö graafik aga langeb kaks korda kuus esmaspäeva peale. Kas õppepuhkust on võimalik võtta 1 päeva kaupa?
Ette tänades
Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 67 lg 1 kohaselt on töötajal õigus saada õppepuhkust täiskasvanute koolituse seaduses ettenähtud tingimustel ja korras.
Uus täiskasvanute koolituse seadus, milline jõustus 1.juulist 2015.a. (edaspidi TäKS), sätestab § 13 lõikes 1, et töötajale ja ametnikule (edaspidi koos töötaja) antakse tema taotluse ning õppeasutuse teatise alusel tasemeõppes või täienduskoolitusasutuse pidaja läbiviidavas täienduskoolituses osalemiseks õppepuhkust kuni 30 kalendripäeva kalendriaasta jooksul, millest 20 päeva eest makstakse keskmist töötasu.
Õppepuhkuse saamiseks tuleb esitada avaldus, teatada õppepuhkuse soovist ette 14 kalendripäeva, avaldusele lisada õppeasutuse teatis.
Seadus ei kohusta töötajat kasutama õppepuhkust ühe osana. Õppepuhkuse kasutamine on töötaja otsustada. Õppepuhkuse eesmärk on anda töötajale vaba aega õppimiseks ja tööalaseks enesetäiendamiseks. Töötajal on seega õppepuhkust võimalik võtta vajadusel ka ühe päeva kaupa.
TäKS § 14 lõikest 2 tulenevalt on tööandjal õigus õppepuhkus katkestada või selle andmine edasi lükata TLS § 69 lõikes 5 ettenähtud tingimustel.
TLS § 69 lõikest 5 tulenevalt on tööandjal õigus töötaja puhkus katkestada ettenägematu ja olulise töökorralduse hädavajaduse tõttu. Tegemist on erandlike olukordadega, mida ei ole võimalik muul viisil lahendada, kui töötaja tööle kutsuda ja tööajakava ümber teha. Kui puhkus katkestati või lükati edasi, on töötajal õigus kasutada kasutamata jäänud õppepuhkuse osa tasemekoolituses või täienduskoolituses osalemiseks talle sobival ajal.
Tööandjal on õigus keelduda õppepuhkuse andmisest, kui õppepuhkuse päev või järjestikused õppepuhkuse päevad langevad üksnes töötaja puhkepäevadele (TäKS § 14 lõige 1).
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
Küsimus: Kas riiklikele pühadele eelnev lühendatud tööpäev läheb kirja 8 tunnilise või 5-tunnilise tööpäevana?03.09.2015
Asutuse töösisekorra eeskiri ütleb, et riiklikele pühadele eelnevat tööpäeva lühendatakse kolme tunni võrra. Personalijuht teavitab 18. augustil kogu astust e-maili teel, et 19. augustil on tööpäev kolm tundi lühem (sama teavitamine toimub enne igat riiklikku püha). Mul on kindel kuupalk, kuid programmi jaoks tehtava töö pärast pean täitma tunnitabelit. 19. augusti kohta panen tunnitabelisse kirja 5 töötundi ja lahkun töölt 14.00 ehk kolm tundi enne tööpäeva lõppu. Septembris nõuab pearaamatupidaja augusti tunnitabeli ümbertegemist ning 19. augusti kohta 8 töötunni näitamist. Kuidas peaksin käituma mina?
Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (TLS) § 53 kohaselt tuleb tööandjal kolme tunni võrra lühendada Uusaastale, Eesti Vabariigi aastapäevale, võidupühale ja jõululaupäevale eelnevat tööpäeva. Seadusest tuleneva kohustuse tõttu on ka nende kuude nn tööajanorm kolme tunni võrra väiksem ja tööpäev täistööajaga töötajal 5 tundi.
Tööandja võib töökorralduse reeglitega lühendada tööpäeva kõikide riigipühade eelsel tööpäeval, sest töötaja kasuks seaduses sätestatust soodsamad kokkulepped on lubatud (TLS § 2).
Tööaja arvestuse pidamise kohustus (TLS § 28 lg 2 p 4) on tööandjal ja tema otsustab, kuidas ta näitab lühendatud tööpäevad tööajatabelis.
Töötasu tuleb maksta kogu selle tööpäeva ehk kõigi kaheksa tunni eest. Tööandjapoolne tööpäeva lühendamine ei vähenda töötaja kuu tööajanormi ja saadavat töötasu, tööandja hüvitab selle.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000
Küsimus: Kust leida infot E-reegel 65/00 kohta, millele peab vastama kollane vilkur?02.09.2015
Sooviks teada, mida sisaldab selline asi nagu E-reegel 65/00? Asi nimelt kollase vilkuri kasutamise kohta. Kus ka ei otsiks, on kirjas et kollane vilkur peab vastama reeglile E-reegel 65/00!
Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Küsimus: Kas saan midagi ette võtta, kui minu lisatasu sõltub liigselt ettevõtte töökorraldusest ja seadmete töökindlusest?02.09.2015
Tere. Töötan asutuses, kus lisaks põhitöötasule on erinevad boonused (eelkõige seotud masinate tööst). Kui töötasu on vähenenud selletõttu, et võetakse uusi inimesi tööle, kes masinaid ei oska käsitleda, siis sellest oleneb ka minu töötasu. Lisaks on tehtud ka uuendusi ühe masina osas, mis kahjuks (eelkõige minu kahjuks) ei tööta korrektselt ehk on pidevalt remondis. Võin ka olukorra tuua, kus grupi juhtivoperaator pandi teise masina peale ning mina pidin jälle nö niisama passima, sest boonust ei "tiksunud". Kas sellise olukorra puhul saaks midagi ette võtta?
Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie pöördumisele selgitame, et preemia/boonuse maksmine või mittemaksmine sõltub sellest, kuidas on kokku lepitud või paika pandud preemia/boonuse maksmise tingimused ja kord.
Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 5 lg 1 p 5 kohaselt peab töötaja olema teadlik oma töötasust, selle arvutamise viisist ja palgapäevast. Töölepingu kirjalikus dokumendis peavad olema kirjas kõik tasud, mida töötaja töö tegemise eest saab, sh erinevad lisa- ja tulemustasud ja ka nende maksmise tingimused ja kord. Kui pooled on töölepingus kokku leppinud, et töötaja töötasu koosneb põhitasust ja erinevatest lisa- ja/või tulemustasudest, siis töötaja on õigustatud selle kokkuleppe kohaselt tasu saama, kui töötaja poolt on täidetud nende maksmise tingimused. Nimetatud tingimused kehtestavad tegevused, toimingud, mahud, mille täitmisel makstakse töötajatele tulemustasusid.
Kui tööandja on jätnud preemia/boonuse maksmata olukorras, kus tingimused on kehtestatud ja töötaja leiab, et on preemia maksmise tingimused täitnud, on töötajal õigus saamata preemia/boonuse nõudega pöörduda esialgu kirjalikult tööandja poole ja pöörata tema tähelepanu asjaolule, et töötajal on täidetud tööandja kehtestatud tingimused preemia saamiseks.
Kui aga tööandja on ühepoolse dokumendiga kehtestanud korra töötajatele lisatasude(boonuste) maksmiseks, siis on tal vastavat korda võimalik ühepoolselt ka muuta. Samas kui töötaja on täitnud kõik selles korras ettenähtud tingimused lisatasu saamiseks, on töötajal õigus töötatud aja eest lisatasu nõuda.
Mõistlik oleks pöörduda kirjalikult või e-maili teel oma tööandja poole ja pöörata tema tähelepanu asjaolule, kas Teil on üldse võimalik mõjutada või midagi teha, et seadmed oleksid töökorras ja töötajad panustaksid võrdselt. Kui aga on kehtestatud nn grupiboonus st kolleegide koostöö, siis boonuse saamise võimalused sõltuvadki kõikide töötajate panusest.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
Küsimus: Kas jään tagant otsasõidul kindlasti süüdi isegi siis kui eesliikuval sõidukil ei olnud pidurituled töökorras?01.09.2015
Tere. Juhtus olukord, kus sai tagant otsa sõidetud mikrobussile. Ise liiklesin mootorrattal. Mikrobussi ees olev auto hakkas teed andma ülekäiguraja ääres olnud jalakäijale ja võttis hoo maha. Mikrobuss hilines reageerimisega ja tegi järsu pidurduse. Pidurduse hetkel tal piduri tuled ei töötanud (seda kinnitavad ka tunnistajad) ja mina jõudsin küll enamuse oma hoost maha pidurdada kuid väikse hooga talle siiski sisse lendasin. Olen kindel, et tehniliselt korras (eessõitja) sõiduki puhul oleksin saanud seisma ja avarii oleks olnud olemata. Mikrobussi juhil puudus ka juhtimisõigus. Ülevaatusel olevat sõidukil olnud ka märge, et tulede süsteemis mingi viga sõidukil on (selle info sain ühelt tunnistajalt kes politsei bussis ütlusi andis ja seda infot vilksamisi nägi; ülevaatus sõidukil vist oli olemas). Minu küsimus oleks järgmine: "Kas ma jään 100% tagant otsasõidus süüdi, kuigi eesliikuv sõiduk ei vastanud tehnonõuetele ja liikles (teadlikult?) ohtlike vigadega ning nende vigade puudumisel poleks avariid toimunud?
Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Juhti saab karistada liiklusõnnetuse eest, kui ta on süüliselt rikkunud liiklusnõudeid ning liiklusnõuete rikkumise ja saabunud tagajärje vahel esineb põhjuslik seos. Tagant otsasõidus seisneva liiklusõnnetuse puhul saab rääkida eelkõige ohutu pikivahe hoidmise kohustuse (LS § 46 lg 1) võimalikust eiramisest ja ohutu sõidukiiruse ja/või takistuse vältimise kohustuse (LS § 50 lg 3) võimalikust rikkumisest.
Pikivahe valik peab olema selline, et juht suudaks vältida tagant otsasõitu ees ootamatult pidurdanud või peatunud sõidukile. Asulasisesel teel peab pikivahe ajaline kestus olema vähemalt 2 sekundit. Asulavälisel teel 3 sekundit. Kui asjaolude pinnalt on tuvastatav, et pikivahe valik oli põhimõtteliselt õige ning juhi tegevuses ei ilmnenud ka LS § 50 lg 3 nõuete rikkumisi, on võimalik väita, et liiklusõnnetuse põhjuseks saab pidada ka eessõitva juhi tegevust või tegevusetust, mis seisneb mittekorras valgustusseadtmetega sõiduki juhtimises.
Eesti õiguspraktikas omaks võetud põhimõtte kohaselt võib iga liikleja, kes täidab liiklusnõudeid eeldada, et ka kõik teised liiklejad neid täidavad. Seega võib taga liikuv sõidukijuht eeldada, et ees sõitva sõiduki pidurdamisest annavad märku sõiduki pidurituled. Kuigi eesmise sõiduki pidurdumine (aeglustumine) on mingil hetkel tajutav ka piduritulede abita, võivad kaotatud sekundid olla juba küllaldased, et taga sõitval juhil puudub võimalus otsasõitu objektiivselt vältida.
Selliseid järeldusi saab teha eelkõige matemaatiliste arvutuste pinnalt arvestades kehtivate füüsikareeglitega ning süüteomenetluses kasutatakse selleks üldjuhul vastava valdkonna eksperdi abi. Arvestada tuleb siiski sellega, et kui eksperdi arvamus ei ole menetlusaluse isiku jaoks soodne, kannab ekspertiisi tegemise kulud menetlusalune isik.
Tsiviilvaidluses kahju tekitamise ja vastutuse küsimuses (kindlustusvaidlus, tsiviilkohtumenetlus), peab kumbki pool ise hea seisma nende asjaolude tõendamise eest, millel nende väited põhinevad.
Küsimus: Kas eesti käibemaksukohustuslasest ettevõte peab soome eraisikule osutatud teenuse arvele käibemaksu lisama?01.09.2015
Tere,
Eestis tegutsev ettevõte (käibemaksukohustuslane) osutab reklaamteenust (reklaambännerite trükkimine) Soomes asuvale eraisikul st Eesti ettevõte trükib reklaambännerid ning edastab need kulleriga Soome.
Kuidas koostada arve? Kas arvele lisandub käibemaks? Millised kohustused kaasnevad Eesti ettevõttele, millised Soome eraisikust arve saajale?
Lugupidamisega
Eestis tegutsev ettevõte (käibemaksukohustuslane) osutab reklaamteenust (reklaambännerite trükkimine) Soomes asuvale eraisikul st Eesti ettevõte trükib reklaambännerid ning edastab need kulleriga Soome.
Kuidas koostada arve? Kas arvele lisandub käibemaks? Millised kohustused kaasnevad Eesti ettevõttele, millised Soome eraisikust arve saajale?
Lugupidamisega
Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Küsimus: Mida on võimalik töötajal teha, kui tööandja ei esita töövaidluses töötabeleid ja töötasu väljamakselehti?31.08.2015
Tere! Mida on võimalik töötajal teha, kui tööandja ei esita töötabeleid ja töötasu väljamakselehti. Käib töövaidlus ja olen teinud taotluse need välja nõuda. Tööinspektsioon nõudiski, kuid töökoht ei esitanud. Otsus tehti aga tööandja kasuks - põhjenduseks see, et ei ole täpseid andmeid tööaja ja saadud palga kohta. Kas seadustest tulenevalt tohib tööandja keelduda esitada neid pabereid? Kas TVK põhjendusega peab leppima. Peab ju raamatupidamine 7 a. säilitama andmeid ja nõudmisel esitama.
Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et töövaidluspool, kes ei nõustu töövaidluskomisjoni otsusega, võib pöörduda sama töövaidluse läbivaatamiseks maakohtusse ühe kuu jooksul arvates otsuse kättesaamise päevale järgnevast päevast. Kohtusse esitatakse hagiavaldus, mitte kaebus otsuse peale. Kui töövaidluskomisjon jätab avalduse rahuldamata või rahuldab selle osaliselt, on võimalik anda hagiavaldus kohtusse asja lahendamiseks rahuldamata osa kohta. Hagiavalduses võib esitada samad nõuded, mis esitati töövaidluskomisjonile.
Kui tööandja nõutud dokumente ei esita, tuleb töötajal oma nõudeid tõendada muude tõenditega (nt pangakonto väljavõte, Maksu- ja Tolliameti tõend makstud töötasu ja maksude kohta, tunnistajate ütlused, tööleping jne).
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
Küsimus: Mitu aastat järjest võib teha ühe aastast tähtajalist töölepingut?31.08.2015
Töötan õmblejana ning mul oli 2 aastat järjest ühe-aastane tööleping, siis otsustati, et tööd vähe ja mind enam ei vajatud, kuid 13 päeva hiljem kutsuti tagasi ning tehti uus 1-aastane tähtajaline leping. Varsti hakkab ka see kolmas aasta läbi saama. Küsimus siis selline, et mitu aastat järjest võib teha ühe aastast tähtajalist töölepingut ning kuidas peaksin käituma juhul, kui lepingut enam ei pikendata?
Tänud vastuse eest juba ette
Tänud vastuse eest juba ette
Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 10 sätestab tähtajalise töölepingu järjestikuse sõlmimise ja pikendamise piirangu, mille kohaselt rohkem kui kaks korda järjestikku sõlmitud või rohkem kui ühe korra viie aasta jooksul pikendatud tähtajaline leping muutub algusest peale tähtajatuks. Seda siiski juhul, kui tähtajaline leping sõlmitakse või pikendatakse samalaadse töö tegemiseks, mida töötaja eelmise lepingu järgi tegi.
Selleks et tähtajaline tööleping muutuks uue lepingu sõlmimisel tähtajatuks, peavad kaks lepingut olema järjestikused. Töölepingu sõlmimine loetakse järjestikuseks, kui ühe töölepingu lõppemise ja järgmise töölepingu sõlmimise vaheline aeg ei ületa kahte kuud. Kui vana töölepingu lõppemise ja uue sõlmimise vaheline aeg on üle kahe kuu, siis ei loeta lepinguid järjestikuseks ning sõlmitud tööleping ei muutu tähtajatuks.
Järjestikuse sõlmimise ja pikendamise piirangut ei kohaldata teise töötaja asendamiseks sõlmitud tähtajalistele lepingutele (TLS § 9 lõige 2).
Kui töötaja leiab, et tema töösuhe on tähtajatu iseloomuga ning ei oleks pidanud lõppema tähtaja möödumisel, on tal õigus töölepingu lõppemine vaidlustada töövaidlusorganis pärast töösuhte lõppemist.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
Küsimus: Kas tööandja peab võimaldama magistriõpet ka töö ajal?31.08.2015
Tere!
Alustan septembris magistriõpet, tunniplaani järgi on mõned loengud päevasel ajal, siis kui peaks kontoris tööd tegema. Kas on mingi seaduslik alus, et võin töölt varem lahkuda, et kooli minna? Tahaksin koolis võimalikult palju kohal käia, kuid kardan, et tööandja ei nõustu minu eemal olemisega.
Ette tänases,
Alustan septembris magistriõpet, tunniplaani järgi on mõned loengud päevasel ajal, siis kui peaks kontoris tööd tegema. Kas on mingi seaduslik alus, et võin töölt varem lahkuda, et kooli minna? Tahaksin koolis võimalikult palju kohal käia, kuid kardan, et tööandja ei nõustu minu eemal olemisega.
Ette tänases,
Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 67 kohaselt on töötajal õigus saada õppepuhkust täiskasvanute koolituse seaduses (edaspidi TäKS) ettenähtud tingimustel ja korras.
TäKS § 13 lg 1 sätestab, et töötajale ja ametnikule (edaspidi koos töötaja) antakse tema taotluse ning õppeasutuse teatise alusel tasemeõppes või täienduskoolitusasutuse pidaja läbiviidavas täienduskoolituses osalemiseks õppepuhkust kuni 30 kalendripäeva kalendriaasta jooksul. Lõikes 3 on välja toodud õppepuhkuse tasustamine. Nimelt tasemeõppes ja tööalase enesetäiendamise eesmärgil täienduskoolituses osalemiseks antud õppepuhkuse ajal makstakse töötajale keskmist kalendripäevapõhist õppepuhkusetasu 20 kalendripäeva eest TLS § 29 lõike 8 alusel kehtestatud korras. Ülejäänud 10 päeva on tasustamata puhkus.
Lisaks on tasemeõppe lõpetamiseks (lõputöö kaitsmiseks, lõpueksami sooritamiseks) töötajal õigus saada täiendavat õppepuhkust 15 kalendripäeva, mille eest makstakse TLS § 29 lõike 5 kohaselt kehtestatud töötasu alammäära alusel arvutatud õppepuhkusetasu (TäKS § 13 lg 4).
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
Küsimus: Kas korteriühistul on õigus omanikuta korter maha müüa?27.08.2015
Majas on korter, mis sisuliselt ei kuulu kellelegi. Omanik suri mitu aastat tagasi ja pojad ei ole pärandit vastu võtnud. Korteris elab surnud naise elukaaslane, laste isa. Korteril on võlg. Kas korteriühistul on õigus omanikuta korter maha müüa? Ühistu soovib majal katuse ära vahetada, aga kuna korterielanik probleemne, siis ei ole kindlust, et ta maksab remondifondi ja kommunaale õigeaegselt. Kuidas peaks toimima? Olen aru saanud, et pojad ei soovi pärandust vastu võtta, kuna neil on võlad kaelas. Kas nüüd kui möödas on mitu aastat ja nad pole pärandit vastu võtnud ega keeldunud sellest ametlikult, on neil sellele korterile üldse mingit õigust?
Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ