Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas mul on seaduslik alus nõuda, et isa oleks täiesti kaine kui last vaatama tuleb?21.04.2015

Elame lahus, lapse hooldusõigus on ühine. Lapse isal on sõltuvusprobleemid. Kas mul on seaduslik alus nõuda, et isa oleks täiesti kaine kui last vaatama tuleb? Kas ta peab minu kahtluse korral nt alkomeetrisse puhuma?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Võite lapse isalt küll nõuda, et ta ei tarbiks lapsega kohtumistel alkoholi, kuid seadusest otseselt sellist kohustust ei tulene, samuti ei ole lapse isal kohustust alkomeetri abil tõendada Teile oma kainet olekut.

Samas tuleb kõikides lapsega seotud küsimuses arvestada lapse heaoluga ja vaevalt on lapse huvides viibida alkoholi (liig)tarbinud vanemaga. Kui lapse isa peaks last vaatama tulles olema ebakaines olekus, on Teil õigus lapse huvides lapse üleandmisest või temaga kohtumise võimaldamisest keelduda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kelle kohustus on taastada pärast korteri akende vahetust aknaümbrused?21.04.2015

Kredexi abil hakatakse renoveerima maja, mille käigus vahetatakse ka aknad (radiaatorid jne.) Selgus, et aknad tulevad natuke teises mõõdus kui praegused ning töö käigus võib katki minna akna ümbruses olev kips ja seinakate (tapeet jne.). Ehitajad taastavad ainult aknapaled, ülejäänut mitte. Kelle kohus on taastada esialgne seisukord?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, üldreegel on, et see, kes korteris ehitustöö teostab, see peab ka tagajärjed kõrvaldama (vt ka korteriomandiseaduse paragrahv 11 lõige 1 punkti 3). Kuna aga antud juhul on tegu korteriühistu tellimusel teostatava tööga, kelle üldkoosoleku otsused on korterelamu majandusküsimustes korteriomanikele siduvaid, siis tuleks esmalt selgitada välja, kas korteriühistu üldkoosolek on selle küsimuse osas otsuse langetanud? Kui vastus küsimusele on jah, ning tegu on mõistliku lahendusega, siis peaks lähtuma korteriühistu otsusest. Kui aga vastus on ei, siis on Teil õigus nõuda korteriühistult esialgse olukorra taastamist.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kuidas luua korteriühistut, kui korterite kui ka pinna arvestuses enamiku omanik on selle vastu?21.04.2015

Tere
Kuidas luua korteriühistut olukorras, kus peamine korterite omanik, kellel on nii pinna kui ka korterite arvu suhtes absoluutne enamus, on selle vastu?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui korteriomanik, kellele kuulub rohkem kui pool korteriomandite kaasomandist, on korteriühistu vastu, siis ei ole korteriühistu asutamine võimalik. Siiski ei tähenda eeltoodu seda, et kortermaja majandamine peab toimuma eelviidatud korteriomaniku taktikepi all. Nimelt toimub kuni korterühistu asutamiseni korterelamu majandamisega seotud küsimustes otsuste vastuvõtmine korteriomandiseaduse paragrahv 19 lõige 1 kohaselt, mis näeb ette, et korteriomanikel on sõltumata neile kuuluvate korteriomandite arvust üks hääl.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas kohtule kaebuse esitamine õigeaegse vastulause esitamata jätmise tõttu on keeruline?21.04.2015

ARK vea tõttu peatati juhtimisõigus minu teadmata. Politsei võttis maha ja läks üldmenetlusse. Kuna varasem kokkupuude igasugu menetlustega puudub ja politsei selgitused olid veidi segased, siis sain aru, et paberil määratud päeval peab politseisse ilmuma selgitusi andma.
Tegelikult aga pidi vastulause esitama 15 päeva jooksul ning antud päeval otsusele lihtsalt järgi minema. Seega ARK-s sai küll asi kenasti korda, aga oma tähelepanematusest jäi vastulause esitamata ning kopsakas trahv mittemillegi eest on vormistatud. Kas kohtule kaebuse esitamise korral on tõenäosus trahvi tühistamiseks piisavalt suur, et ilma pädeva kaitsja abita see ise vormistada või on asi õigeaegse vastulause esitamata jätmise tõttu keeruline ning oht kohtus lihtsalt lolliks jääda?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Esitatud küsimuse pinnalt kohtumenetluse perspektiivsust hinnata siiski ei saa. Selleks, et hinnata, kas juhtumis on olemas perspektiiv kaebusega soovitud eesmärk saavutada, on vajalik analüüsida juhtumi asjaolusid ja kogutud tõendeid. Soovitan oma eesmärkide perspektiivsuse hindamiseks esmalt konsulteerida vastavas valdkonnas tegutseva juristi- või advokaadiga ning esitada viimasele ka väärteoasja toimiku koopiad või lasta need hankida kaitsjal.

Informatsioon vastulause esitamise korrast ja tähtaegadest on trükitud ka üldmenetluses täidetavale väärteoprotokollile, millest antakse koopia allkirja vastu ka menetlusalusele isikule. Seega tuleviku tarbeks on hea meelde jätta, et tasub hoolikalt tutvuda nende dokumentidega, mis politsei Teile koostab ja annab. Samas ei pruugi vastulause esitamine välistada karistuse määramist prootokollis märgitud väärteo eest.
 

Küsimus: Kas olen tõesti loll (nagu ütlesid sõbrad), et maksin ehmatusega juba pool parkimistrahvist ära?21.04.2015

Tere!
Mulle tuli inkassofirmalt teade, et olen saanud 8 kuud tagasi Statoili parklas trahvi, kuna mul ei olnud asetatud auto armatuurile parkimiskella. Ehmatusega maksin pool trahvist ära, teine pool on maksmata summas 25 eurot. Sõbrad aga ütlesid, et olen loll kui maksan. Soovingi nüüd teada mida oleks õigem teha ja kas inkassofirma võib asja edasi anda kohtutäiturile, sest siis on summa juba kordades suurem.
Tänan

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Tõenäoliselt ei ole tegemist sellise trahviga, mida saab otse pöörata sundtäitmisele kohtutäituri vahendusel. Arvan seda seetõttu, et eraparklates on tavapäraselt tegemist leppetrahvinõuetega. Leppetrahvi puhul peab leppetrahvi nõudev lepingu pool olema suuteline tõendama, kes oli parkimislepingut rikkunud isikuks e. parkimislepingu teiseks pooleks. Iseenesest ei tõenda kohustuse osaline täitmine ümberlükkamatult veel lepingu sõlmimist kohustuse täitja ja parklaomaniku vahel. Seega ei pruugi leppetrahvi osaline tasumine viia veel järelduseni, et just Teie olite parkimislepingu sõlminud ja seda rikkunud isikuks.
 

Küsimus: Kas valesti märgitu kellaaeg on alus parkimistrahvi vaidlustamiseks?21.04.2015

Tere
Elan Mustamäel ja minu kodu (kortermaja) ees on oma parkla, mille sisenemisel seisab märk, et parkimine on lubatud ainult KÜ lubaga, mis peab olema esiklaasile pandud. Mina unustasin selle loa välja panna ning sain Ühisteenustest trahvi 35 EUR. Parkimistrahvile oli märgitud kellaaeg 17.16, kuid parkimiskontrolör tegi trahvi tegelikult kell 20.59 (juhtusin ise aknast kõike nägema ning tegin ka pilti kontrolöri saabumisest). Kas valesti märgitu kellaaeg on alus trahvi vaidlustamiseks?

Ette tänades

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kui on võimalik esitada tõendeid (nö alibi), et kl 17.16 asus Teie sõiduk teises kohas ega saanud seetõttu kehtestatud parkimisnõudeid rikkuda, võib trahvi vaidlustamine olla edukas.
 

Küsimus: Kas süüdi on vastasuunas parkinud auto juht, kuna tuled pimestasid oma reas sõitja ja tagajärjeks kraavisõit?21.04.2015

Õhtul pimedas asulavälisel teel parkis vasakul teepoolel sõiduk nr 1 tuledega. Parkivale sõidukile lähenes sõiduk nr 2 oma sõidureas ning parkiva sõiduki tuled pimestasid teda ning tekitasid arusaama, et talle sõidab auto vastu tema sõidureas. Sõiduk nr 2 sõitis kraavi. Kelle süü? Kas on õige, et sõiduk nr 1 saab trahvi valesti parkimise eest ning sõiduk nr 2 avarii põhjustamise eest?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kahjuks ei ole liiklusõnnetuse põhjuste hindamine küsimuses esitatud informatsiooni pinnalt võimalik ega anna ka küsijale vastust, millest võiks abi olla. Iga liiklusõnnetus on omamoodi ning hinnang süülisusele ja vastutusele tuleb kujundada konkreetsete tehiolude pinnalt. Küsimuses esitatud kaasuse puhul tuleb tõendite pinnalt hinnata, kas kraavi sõitmine oli kraavi sõitnud juhile vältimatu ning kas parkiva sõiduki tulede põlemise ja kraavi sõitmise vahel esineb põhjuslik seos. Kaalutud arvamuse saamiseks soovitan pöörduda liiklusõnnetuse kohta kogutud tõenditega Teile sobivasse õigus- või advokaadibüroosse.
 

Küsimus: Kellele kuulub naise surma korral kinnisvara, kui mees ja naine on koos elanud 15 aastat ja kinnivara on naise nimel?21.04.2015

Kui mees ja naine on ca 15 aastat koos elanud, kuid pole abielus ja kinnivara on ainult naise nimel, siis kellele seadusejärgselt kuulub kinnisvara naise surma puhul?

Vastus: Piret Pallo, vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Naisele kuuluv kinnisvara läheb tema surma korral üle tema pärijatele.

Pärimine on võimalik seaduse järgi või testamendi alusel.

Seadusejärgsete pärijatena on esimeses järjekorras pärandaja alanejad sugulased (PärS § 13 lg 1).

Esimese järjekorra pärijate puudumisel pärivad seaduse järgi teises järjekorras pärandaja vanemad ja nende alanejad sugulased (PärS § 14 lg 1).

Teise järjekorra pärijate puudumisel pärivad seaduse järgi kolmandas järjekorras pärandaja vanavanemad ja nende alanejad sugulased (PärS § 15 lg 1).

Kui te oleksite abielus, siis abikaasa pärib PärS § 16 alusel koos pärandaja sugulastega.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Lugupidamisega

Piret Pallo
Advokaadibüroo LMP
vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas tööandja peab katseaja lõppedes töölepingu lõpetamist ka põhjendama?20.04.2015

Tere. Olen tööl hetkel veel katseajaga. Katseaeg lõpeb mõne nädala pärast. Tööandja on aga öelnud, et ei pikenda minuga töölepingut /seda olen kuulnud ka kaastöötajatelt/. Tööülesannetega saan hakkama ja mul pole olnud ka mingeid muid rikkumisi või probleeme. Probleem on lihtsalt minu "iseloomus", mis ei sobivat. Jah, ei hakka keerutama, asi on selles, et ma olen piisavalt teadlik TLS õigustest ja julgen neid ka nõuda. Näiteks pidevalt on kahe tööpäeva vaheline puhkeaeg vaid 9 või vähem tundi 11 tunni asemel, olen sellele korduvalt tähelepanu juhtinud. Muidugi olen ma nüüd paha. Küsimus aga hoopis, kas tööandja peab katseaja lõppedes lepingu lõpetamist ka põhjendama ja mida ma saan siin ise enda heaks ära teha?

Vastus: Ingrid Iter, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Katseaja eesmärgiks on anda tööandjale ja töötajale võimalus hinnata töötaja tervise, teadmiste, oskuste, võimete ja isikuomaduste vastavust tasemele, mis on nõutav töö tegemisel. Tööandja hindab katseaja kestel töötaja sobivust kokkulepitud töö tegemiseks. Töötaja saab katseajal välja selgitada oma võimed ja valmisoleku konkreetsel töökohal töötada. Katseaeg annab pooltele võimaluse jõuda selgusele, kas sõlmitud töösuhe vastab nende tahtele.

Kui tööandja leiab katseaja kestel, et töötaja teadmised, oskused, võimed või isikuomadused ei vasta tööandja ootustele, on tööandjal võimalik töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 86 lõike 1 alusel tööleping katseaja ebarahuldavate tulemuste tõttu 15-kalendripäevase etteteatamisega üles öelda.

Tööandja peab vastavalt TLS § 95 lõikele 2 põhjendama, miks töötaja ei sobi oma oskuste, isikuomaduste vms põhjusel kokkulepitud tööd tegema ehk tooma esile need asjaolud, mis näitavad, et töötaja ei saanud katseajal töö tegemisega hakkama. Samas tuleb arvestada, et hinnangu andmise õigus on tööandjal. Ja ehkki tööandja peab ülesütlemist põhjendama, ei mõjuta ülesütlemise põhjendamata jätmine ülesütlemise kehtivust (TLS § 95 lõige 3).

Kui töötaja leiab, et töölepingu ülesütlemiseks puudus tööandjal alus või ta ei nõustu ülesütlemisega, on võimalik ülesütlemine 30 kalendripäeva jooksul ülesütlemisavalduse saamisest töövaidluskomisjonis või kohtus vaidlustada.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas saan lõpetada tööleping erakorraliselt, kuna haige jalaga ei saa hakata uue töökorra järgi kolme korruse vahet käima?20.04.2015

Tere. Mure tervisega. Töötasin aastaid tööl esimesel korrusel. Aasta algusest aga muutis tööandja tööd nii, et pean käima kolme korruse vahet (muutus ei olnud hädavajalik) ja tööandja oli minu jalavigastuse probleemist ka teadlik. Nüüd olengi hetkel tänu tihedale treppidest käimisele haiguslehel. Kas mul on võimalik lõpetada tööleping erakorraliselt, kuna see töö muutus ei sobi mulle ja tööandja endiselt jätkata ei võimalda?

Vastus: Ingrid Iter, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 91 lõike 3 alusel võib töötaja töölepingu erakorraliselt üles öelda kui töötaja terviseseisund ei võimalda tal kokkulepitud tööd teha ja tööandja ei võimalda talle sobivat tööd.

Kui korralisest ülesütlemisest peab töötaja TLS § 98 lõike 1 kohaselt ette teatama vähemalt 30 kalendripäeva, siis erakorralisest ülesütlemisest ei ole töötaja kohustatud tööandjale ette teatama, kui kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades ei või mõistlikult nõuda lepingu jätkamist etteteatamistähtaja lõppemiseni. Kui pikka etteteatamistähtaega töösuhte ülesütlemisel järgida ja kas seda üldse järgida, sõltub mõjuva põhjuse kaalukusest ja selle mõjust töösuhtele.

Seega kui Teil ei ole enam võimalik tööülesandeid kokkulepitud tingimustel täita, võite töölepingu üles öelda ka erakorraliselt. Ülesütlemisavalduse tööandjale võite esitada ka haiguslehel viibimise ajal.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).