Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas edasi liikuda, kui kortermaja renoveerimisele on pooled korteriomanikud vastu?18.03.2015

55-korteriline korteriühistu soovib alustada maja renoveerimist. Kuna enamus omanikest on vanemaealised, on vastuseis tugev, isegi üldkoosolekule ei tulda kohale arutelust rääkimata. Ühistu juhatus tellis soojusauditi ja on valmis renoveerimisplaaniga edasi minema. Reaalselt on nõus pooled korteriomanikud. Kas sellises olukorras on üldse mõtet edasi tegutseda, projekti tellida vms? Mida teha, et boikoteerijate vastuseis ja 43 aastase elamu seisund ei taanduks arvamisele, et matke mind koos majaga?
Aitäh!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui üle poole korteriomanikest on renoveerimisega nõus, siis on küll realistlik eesmärk saavutada. Teid toetab korteriomandiseaduse paragrahv 16 primm lõige 1, mille kohaselt võib korteriomanike üldkoosoleku otsusega, mille poolt on antud üle poole kõigist häältest nende korteriomanike poolt, kellele kuulub üle poole kaasomandi osadest, otsustada korterelamu ajakohastamiseks sh energiatõhususe suurendamiseks vajalike muudatuste tegemise.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas ringteelt maha pöörav auto peab andma teed ülekäigukohal sõiduteed ületavale jalakäiale?18.03.2015

Liiklusseaduse paragrahv 2 punkt 99 ütleb - ülekäigukoht on sõidutee, jalgrattatee või trammitee ületamiseks jalakäijale ettenähtud, arusaadavalt rajatud ja asjakohaselt tähistatud teeosa, kus jalakäijal ei ole sõidukijuhi suhtes eesõigust, välja arvatud juhul, kui jalakäija ületab ülekäigukohal sõiduteed, millele sõidukijuht pöörab.
Küsimus: kas ringteelt maha pöörav auto peab andma teed ülekäigukohal sõiduteed ületavale jalakäiale? Ülekäigukoht asub 15-20 meetrit ringteest.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LS § 17 lg 5 p 2 sätestab: Juht peab andma teed jalakäijale, jalgratturile, tasakaaluliikuri juhile ning mopeedi- ja pisimopeedijuhile, kes ületab sõiduteed, millele juht pöörab, kui teeandmise kohustsu eiole liikluskorraldusvahenditega reguleeritud teisiti. Sätte sõnastusest tuleneb, et teeandmise kohustus kehtib juhile ajal, mil ta on pöördel. Seega on tee andmise kohustuse olemasolu määramiseks tarvis tuvastada, kas juhi tegevus on objektiivselt käsitletav pöördena või mitte. Kui ülekäigukoht asub sedavõrd kaugel, et sõiduk selleni jõudes on eelnevalt oma pöörde juba lõpetanud, siis ei ole jalakäijal ülekäigukohal sõidutee ületamisel eesõigust.
 

Küsimus: Kas ma peaks arstiabi otsima Eestist või Soomest, kui olen 10 aastat Soomes töötanud ja ka seal maksud maksnud?18.03.2015

Tervist!
Olen juba 10 aastat Soomes töötanud ja sinna ka kõik maksud maksnud. Varem pole arstiabi vaja läinud, nüüd on aga südamega probleemid. Kas Eestis plaaniliselt arsti juurde minemine ja siin ravi saamine (ravimid, vajadusel operatsioon) tuleb ise kinni maksta või hüvitab Soome haigekassa selle kuidagi?
Või peaksin pigem soome arstidelt abi otsima?
Kuhu peaksin sellise küsimusega pöörduma?

Oleksin väga tänulik vastuse eest!

Vastus: Gerda-Johanna Pello, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Oluline tingimus ravikindlustuse puhul on, et isik oleks Eesti alaline elanik. Te olete 10 aastat elanud Soomes ja teie maksud makstakse Soome riigile. Seega olete te Soomes kindlustatud isikuks.
Haigekassa võtab kindlustatud isikult üle tasu maksmise kohustuse nende tervishoiuteenuste eest, mis on kantud haigekassa tervishoiuteenuste loetellu ja on osutatud meditsiinilistel näidustustel. See käib küll Eesti haigekassa toimimise kohta, kuid kehtib ka Soomes.
Kindlustatud isikul on õigus saada Euroopa Liidus ravikindlustushüvitist. Haigekassa hüvitab sellisel juhul kindlustatule kulud vastavalt selle riigi hinnakirjale, milles isik on kindlustatud. Te võite tulla küll ka Eestisse ravile, aga sellisel juhul vaadatakse, kas Soomes vastavat ravi ei saa ning siia ravile tulekul hüvitatakse küll kulud vastavalt Soome hinnakirjale, aga kuna Eestis teenused odavamad, siis ei hüvitata rohkem, kui te tegelikult tasusite.
Seega praegu on teil mõistlik ja õigus pöörduda arsti juurde Soomes.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole, kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil info@lmp.ee.
 

Küsimus: Kas ema tohib takistada mul minna gümnaasiumisse ja ühikasse elama, kui seni elasin isa juures ning tema on nõus?18.03.2015

Ma lõpetan sel aastal põhikooli ja tahan minna kodust eemale gümnaasiumisse, millega kaasneks ka üksinda elamine, vanemad on mul lahutatud ja elan koos isaga. Isa on nõus sellega, et ma elaksin ühikas, kuid ema ei ole ning lubab pidevalt lastekaitsega rääkima minna, kas tal on selleks õigus? Kuigi ma elan koos isaga ja isa on nõus.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

PKS § 118 lg 1 alusel teostavad vanemad lapse suhtes ühist hooldusõigust. Seetõttu otsustavad mõlemad vanemad ühiselt lapsega seonduvaid küsimusi, sh ka kooli valikuga seonduvaid küsimusi. Ühise hooldusõiguse olemasolu ei muuda see, et Te elate vaid isaga. Kui vanemad ei jõua ühist hooldusõigust teostades olulises asjas kokkuleppele, võib kohus vanema taotlusel anda selles asjas otsustusõiguse ühele vanemale.

Praeguses olukorras peaksid Teie vanemad saavutama kokkuleppe. Kui see pole võimalik, siis on Teie isal selles küsimuses võimalus pöörduda kohtu poole otsustusõiguse taotlemiseks. Kohus hindab asja lapse huvidest lähtuvalt ning teeb vastavalt otsuse ainuotsustusõiguse andmise kohta. Kohus ei tee otsust asja sisu suhtes.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kuidas koostada kohtule avaldus ainuhooldusõiguse taotlemiseks?18.03.2015

Tere.
Soovin teada mis täpsemalt peaks avalduses kirjas olema? Sooviks esitada kohtule avalduse täieliku hooldusõiguse nõudmise suhtes.
Aitäh

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kohtule esitatav avaldus peab sisaldama menetlusosaliste andmeid, asjaolude kirjeldust ja Teie selgesõnalist nõuet, seejuures õiguslikku põhjendust. Avaldusele tuleb lisada lapse sünnitunnistus ja võibolla muid tõendeid, olenevalt avalduse sisust.

Avalduselt tuleb tasuda riigilõivu 10 eurot.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas minimaalse elatisraha arvelt saab üks pool teha iseseisvalt tasaarveldust?18.03.2015

Kui teine pool kannab vähem raha kui ettenähtud elatis (195 eurot lapse kohta) ja põhjendab seda muude kulutustega lapsele nt. sünnipäevakulu, riided, toit teise poole juures ning teeb selle arvelt tasaarvelduse?
Samas tehtud kulutuste osas ei konsulteerita eelnevalt teise poolega, vaid see kajastub tasaarvelduse osas järgmine kuu pangakontol. Kas see on aktsepteeritav?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse alaline elukoht on ühe vanema juures, kes katab seejuures kõik lapse ülalpidamiskulud, ei tohiks teise vanema poolt talle makstav elatisraha olla väiksem kui pool alampalka ehk siis sellest ei tohiks eelneva kokkuleppeta teha mahaarvamisi.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Milline on lahendus, kui ilmus välja tüdruk, kes olevat minu elukaaslase tütar, kuid tal on isanimeks keegi teine mees?18.03.2015

Tere!
Kirjutan Teile oma elukaaslase nimel, kellega on meil kooselu natuke rohkem kui kümme aastat. Ühiseid lapsi meil elukaaslasega pole, küll on minu eelmisest kooselust lapsed, kes meiega koos elavad ja elukaaslasel on üks ametlik poeg, kellele ta maksab ametlikult ja igakuiselt alimente (elab oma emaga koos). Küll aga juhtus meil selline lugu, et mõned kuud tagasi (u. 4-5 kuud) võttis meie perekonnaga ühendust üks 14-15 aastane tüdruk, kes esitles end minu elukaaslase tütrena. Me olime teadlikud selle tüdruku olemasolust, sest minu elukaaslane pole minu eest varajanud, et aastaid tagasi oli tal põgus suhe ühe neiuga, kes sünnitas tütre ja see olevat väidetavalt minu elukaaslase tütar. Kuna see neiu aga ei olnud korralike elukommetega, siis ei teadnud ta ise ka sajaprotsendiliselt, kes tema tütre isa on ja ilmselt sellepärast ei läinud minu elukaaslane isana kirja. Ja selle tüdruku ema pole mitte iial midagi selleks teinud, et minu elukaaslase isadust ametlikult tuvastada. Küll aga nüüd aastaid hiljem sellised lood. Samaaegselt koos tüdruku välja ilmumisega potsatas minu elukaaslase meili postkasti lühike kiri tüdruku emalt, et tema on juristiga konsulteerinud ja minu elukaaslane hakaku talle alimente igakuiselt maksma või muidu pöördub kohtu poole ja nõuab ametlikult. Ära mainis ka veel selle, et kui minu elukaaslane soovib, siis võivad ka DNA teha. Aga ilmselt on loos veel üks osapool, sest meile teada olevalt abiellus mõned aastad tagasi selle tüdruku ema ja seoses sellega on ka tüdrukul ema uue abikaasa nimi ja sellest ka järeldame, et ilmselt ta võttis tütre enda nimele vms. Seda me muidugi sajaprotsendiliselt ei tea. Nüüd aga olevat ta sellest mehest lahus, kas ka lahutatud, seda jällegi ei tea.
Ma saan aru ja mõistan, et selle tüdruku emal on õigus isadus tagant järgi tuvastada ja edaspidiseks alimente nõuda. Aga milline saab asjade käik olema, kui selle tüdrukul on isana juba keegi kirjas, kas siis see tühistatakse? Ja veel see ka, et meie ühised lapsed on minu elukaaslase ülalpeetavad, mitte küll seaduse järgi pole ta isana kirjas aga ülalpeetavad on sellegi poolest. Kuhu peaksime meie pöörduma ja millist asjade käiku meil on oodata.
Tänan vastamast!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse emal on huvi isaduse tuvastamise vastu, peab ta kõigepealt pöörduma kohtu poole isaduse vaidlustamiseks ja kui isadus on edukalt vaidlustatud, võib ta nõuda kohtu kaudu isaduse tuvastamist Teie elukaaslasest. Seejuures peab lapse ema arvestama sellega, et isaduse vaidlustamise tähtaeg on 1 aasta alates vastavatest asjaoludest teadasaamisest – ilmselt oli lapse emale tegelikult juba lapse sündides teada, et lapse isaks võib olla ka Teie elukaaslane ja sellega seoses võib olla isaduse vaidlustamise tähtaeg tema jaoks juba lõppenud.

Seoses eeltooduga ei ole Teie elukaaslasel otsest vajadust ühtegi sammu ette võtta – kui lapse emal on huvi isaduse tuvastamiseks, võtab vajalikud toimingud ette tema ja Teie elukaaslasel on võimalik võtta seisukoht juba konkreetsete nõuete esitamisel. Kui muidugi Teie elukaaslasel on endal huvi isaduse tuvastamise vastu, oleks kõige õigem teha kohtuväliselt DNA-analüüs, eeldusel, et lapse ema sellega endiselt nõus on ja tulemusest lähtuvalt otsustada edasine käitumine.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas vähendada lasteraha, kui laps on minu juures 8-12 päeva kuus?17.03.2015

Oleme lahus, kohtu poolt määratud lasteraha 1/2 miinimumpalga suuruses emale. Võtan last endale 8-12 päeva kuus. Rahaga on raske. Palusin eksabikaasalt kuidagi tasakaalustada kulud laste jaoks ning hüvitada minu kulutused. Keeldus. Kuidas saaks vähendada lasteraha?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kohtu poolt väljamõistetud elatisraha vähendamiseks tuleb kohtule esitada vastav hagiavaldus, riigilõivu sellelt hagilt tasuma ei pea. Soovitan Teil hagiavalduse koostamiseks pöörduda spetsialisti poole, kuivõrd hagi peaks olema põhjalikult argumenteeritud ja sisaldama asjakohaseid tõendeid.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas saan puhkusehüvitust 2015. aasta eest, kui lahkun töölt pärast haiguslehe lõppemist?17.03.2015

Olen haiguslehel olnud pidevalt 4 kuud, 2014 aasta lõpust kaks kuud ja 2015 aasta algusest 2 kuud. Andsin haiguslehe lõppedes lahkumisavalduse tervislikel põhjustel. Kas ma peaksin saama puhkusehüvitust 2015. aasta eest? 2014.a. on puhkus kõik käes. Puhkust saan 28+7 päeva.
Lugupidamisega

Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) paragrahvi 71 järgi tuleb kasutamata jäänud aegumata põhipuhkus töösuhte lõppedes rahas hüvitada. Töösuhte kestuse ajal ei ole puhkuse rahas või muudes hüvedes hüvitamine lubatud (TLS § 70 lõige 3).

Põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka arvatakse lisaks töötatud ajale ka ajutise töövõimetuse aeg ja puhkuse aeg. Seega ka töövõimetuslehel viibides teenib töötaja põhipuhkust.

Hüvitamisele kuuluvate puhkusepäevade arvutamiseks on järgmine valem: kalendripäevad (kalendriaasta algusest kuni töösuhte viimase päevani) jagada 365 või 366-ga (s.o kalendripäevad aastas) korrutada 35 (Teile ettenähtud põhipuhkuse kestus).

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas ilma volituseta edasi tegutsenud juhatuse liikmelt saab kahjutasu nõuda, kuna samal ajal juhtis ka oma sama ala firmat?17.03.2015

8 aastat tagasi võttis osaühing A töölepinguga tööle töötaja B. Samal aastal määrati ta osanike otsusega osaühing A juhatuse liikmeks. Juhatuse liikmeks olemise tähtaeg möödus, uut osanike otsust ei tehtud, kuid töötaja B jätkas reaalselt juhatuse liikme töökohustuste täitmist: juhtis firma tööd, sõlmis lepinguid, allkirjastas juhatuse liikmena osaühingu nimel mitmesuguseid dokumente, sh majandusaasta aruandeid jne. Paar kuud tagasi selgus, et töötaja B oli juba rohkem kui aasta tagasi asutanud firma C, mis tegutses samal alal osaühinguga A ja oli ka firma C juhatuse liige. Tasutud käibemaksust saab järeldada, et firma C on tegutsev ettevõte. Töötaja B töölepingus firmaga A oli punkt, mis keelas töötajal B osanike nõusolekuta töötada samal alal teises firmas.
Asjaolude väljatulemisel töötaja B lahkus firmast A omal soovil. Kahjuks võttis ta endaga kaasa ka suure osa firma A klientidest. Kas antud juhtumil on võimalik rakendada Äriseadustiku § 185-t? Kas osaühing A osanikel on mingi võimalus esitada töötajale B kahjunõue? Kuidas käib sellise kahjunõude esitamine ja milliseid kahjusid on võimalik sisse nõuda?

Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Täpse vastuse andmine eeldaks faktiliste asjaoludega (sh poolte vahel sõlmitud lepingutega) põhjalikku tutvumist. Üldpõhimõte on aga selline, et juhatuse liikme volitused on seotud otsusega, millega juhatuse liige ametisse määrati. Seega kui volitused on lõppenud, siis pole enam tegemist juhatuse liikmega. Samas võib poolte käitumisest nähtuda, et osanikud olid nõus juhatuse liikme volituste pikendamisega. Kokkuvõttes on ilmselt võimalik panna B vastutama ka ÄS § 158 alusel, kuid võimalik, et enne tuleks vormistada täiendav osanike otsus B volituste kohta vaidlusalusel perioodil.

Kui B täitis osa oma ülesannetest töötajana, kohalduvad talle ka konkurentsipiirangu kokkulepe (kui vastav kokkulepe sisaldub töölepingus) ja saladuse hoidmise kohustus (mis tuleneb seadusest). Kuna B tegutses ka konkureerivas ettevõttes, on suure tõenäosusega vähemalt saladuse hoidmise kohustust rikutud.

Kokkuvõttes on suur tõenäosus, et B vastu on võimalik esitada nõue tema poolt tekitatud kahju hüvitamiseks. Siiski on vajalik eelnevalt kõiki asjaolusid põhjalikumalt analüüsida.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 625 2000
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee