Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas meil õega on õigus nõuda isalt elatist ülikoolihariduse omandamise ajal?21.01.2015

Olen 22 ja õde on 20. Oleme üliõpilased ja kooli kõrvalt tööl ei käi. Kas meil on õigus nõuda isalt elatist hariduse omandamise ajal?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse kohaselt on vanematel ülalpidamiskohustus alaealise lapse ja põhi-või keskharidust omandava kuni 21-aastase lapse suhtes, kõrgharidust omandava lapse suhtes vanematel enam otseselt ülalpidamiskohustust ei ole.

Lisaks eeltoodule on ülalpidamiseks õigustatud abivajav perekonnaliige, kuid nimetatu kehtib eelkõige olukorras, mil isik ei ole võimeline oma ülalpidamise eest ise hoolitsema (nt olukorras, mil isiku tervislik olukord ei võimalda tal endale ise sissetuelkut teenida). On vaieldav, kas kõrgharidust omandav täiskasvanud laps on abivajavaks perekonnaliikmeks perekonnaseaduse mõttes.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas tuvastada isadust kui isa on ameerika kodanik ja elab seal?21.01.2015

Tere. Tänan esmalt võimaluse eest esitada oma küsimus. Kuhu ja kas üldse on mõtet pöörduda isaduse tuvastamiseks elatisraha saamiseks, kui lapse isa on ameerika kodanik? Kas üldse saab niimoodi isadust tuvastada, kui ema on lapsega eestis ja isa ameerikas? Kui saab ja isadus on tõestatud, siis kas elatisraha suuruse saab ka ise määrata või tuleb arvestada eesti elatisraha suurusega? Kas saab elatist siis nõuda ka tagasiulatavalt? Laps on hetkel 8-aastane.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Hagiavaldus isaduse tuvastamiseks tuleb esitada lapse elukoha järgi ehk siis sobivasse Eesti maakohtusse.

Asjaolu, et lapse isa elab Ameerikas, ei piira Teie õigust pöörduda isaduse vaidlustamise nõudega kohtu poole, kuid kindlasti võib selle asjaolu tõttu kohtumenetlus venida pikemaks kui juhul, mil mõlema vanema elukoht on Eestis.

Reeglina viiakse isaduse tuvastamiseks läbi DNA-analüüs, kuid kohtul on teoreetiliselt võimalik langetada otsus ka analüüsi läbiviimiseta, kui asjaolud on kohtule piisavalt selged.
Elatisraha suurus tuleb kindlaks määrata lapse vajadustest lähtuvalt, seejuures ei tohi elatisraha ühele lapsele ühes kalendrikuus olla väiksem kui pool Eesti alampalka (hetkel on alampalga suuruseks 390 eurot ja minimaalne elatisraha sellest lähtuvalt 195 eurot). Isaduse tuvastamine on tagasiulatuv kuni lapse sünnini, kuid nimetatud asjaolu ei võimalda siiski nõuda elatist tagasiulatuvalt alates lapse sünnist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas teha nii, et saaksin koondamishüvitise aga, et saaks ka kohe uuele tööle asuda?21.01.2015

Tere!
Sain koondamisteade kätte - kõik on õige - sain koondamisteate 60 kalendripäeva enne koondamise päeva ja paberil on kirjas, et mul on õigus saada koondamishüvitist. Nüüd ma leidsin endale tööd ja uus tööandja soovib, et ma tuleks tööle kohe. Kas tööandja võib töölepingut varem lõpetada nii, et ma oleksin koondatud, kas on siis sellisel juhul mul õigus koondamishüvitisele? Millised variandid võiksid veel olla?

Lugupidamisega,

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Koondamine on tööandja ühepoolne otsus ja kui tööandja Teid koondades rikub töölepingu ülesütlemise tähtaega, mis, nagu ma küsimusest aru saan, on Teie puhul 60 kalendripäeva, siis peab ta need päevad veel täiendavalt rahaliselt hüvitama. Kui tööandja on nõus Teid koondama, hüvitades seadusega ettenähtud etteteatamistähtaja rikkumise, siis olete saavutanud "kaks ühes"- koondamishüvitise koos lisahüvitisega ja uue töökoha.
Vastastikuste suhete ja nõudmiste tasakaalu soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Mida ette võtta kui tööandja ütles lihtsalt, et pole tööd?21.01.2015

Minu mees on nüüd selles firmas 4 kuud ametlikult tööl olnud. Detsembris ülemus ütles, et uue aastani tööd pole. Aastavahetus ja esimestel päevadel ülemus ühendust ei võtnud. Mees helistas ise siis ülemusele ja küsis, et mis toimub. Selle peale tuli vastus, et temal pole märtsi või aprillini tööd pakkuda, et tööd pole ja raha pole. Mis me nagu ette võtma peaks.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
TLS § 35 kohaselt peab tööandja töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale maksma keskmist töötasu ka juhul, kui töötaja ei tee tööd seetõttu, et tööandja ei ole andnud tööd, ega ole teinud töö tegemiseks vajalikku toimingut.
Teiselt poolt peaks töötaja väljendama oma valmisolekut teha tööd mitte ainult helistades vaid tõendeid luues, näiteks küsides tööd e- kirjaga või sms- i teel.
Kui tööandja ikkagi tööd ei anna ja tööseisaku eest keskmist tasu ei maksa, võib töötajal tekkida alus töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks TLS § 91 lg 2 alusel, mis paneb tööandjale peale kohustuse, lisaks lõpparvele, maksta töötajale veel kolme kuu keskmise tasu suurune hüvitis. Kuna nimetatud alusel töölepingu erakorraline ülesütlemine on sagedasti muutunud ka pahatahtlike töötajate "äriprojektiks", siis selle vaidlustamise korral hindavad töövaidluskomisjonid enne hüvitise väljamõistmist küllaltki põhjalikult, kas töötaja enda poolt on kõik vorminõuded ja protseduurid täidetud.
Teie juhtumi puhul võib töötajal küll õigus olla, aga esmalt soovitaksin välja selgitada, kas töö mitteandmisel on tegelikud põhjused ja tööandja ka tegelikult majanduslikes raskustes. Kui tööandjalt midagi võtta ei ole, siis pole seaduse alusel esitatud nõuetega reaalselt midagi peale hakata ja protsessimise asemel oleks mõistlikum eluga edasi minna, lõpetades tööleping poolte kokkuleppel või lootuses sama tööandja juures hiljem ikkagi tööd saada, vormistada tasustamata puhkus. Tasustamata puhkus ei takista teise töö tegemist, kui see õnnestub leida.
Pahatahtliku tööandja puhul tasub muidugi sõltuvalt asjaoludest, kaaluda pöördumist töövaidluskomisjoni poole.
Kindlat tööd soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandja saab otsustada, et 2. jaanuaril poodi ei ava ja selle puhkepäeva arvab meie puhkusest maha?21.01.2015

Tere!
Tööandja otsustas kauplust mitte avada 02.jaanuaril 2015.a. Väidetavalt võetakse see vaba päev meie puhkuse arvelt. Kas tööandja toimib õigesti ja ma peangi loovutama ühe puhkusepäeva? Mingit eelnevat kokkulepet pole tehtud.
Ette tänades

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Alustuseks soovitan lugeda oma töölepingut. Kui seal puudub kokkulepe puhkuse andmise kohta osade kaupa, siis puudub tööandjal selleks õigus.
Juhul, kui Teie töölepingus on siiski ette nähtud puhkuse osade kaupa andmine või kollektiivpuhkus, siis ühepäevane "kollektiivpuhkus" tundub ikkagi hea usu vastane. Tööandjal on kohustus tagada kokkulepitud töö töölepingus määratud koormusega ja kui tööandja otsustab ühel päeval töö tegemiseks valmis olevale töötajale tööd mitte anda, siis on tegemist pigem tööseisakuga TLS § 35 mõistes, mis tuleks keskmise tasuga hüvitada.
Õiglast puhkusearvestust soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Mis on lahendus, kui pean käima iga nädal raviprotseduuril, kuid nüüd muudeti töögraafikut vahel peaksin minema ka tööpäeval?21.01.2015

Minu terviseprobleem nõuab iganädalast arsti juures käimist (raviprotseduur). Varem polnud probleemi, töögraafikul oli kindel rütm ja panin oma raviajad vabadele päevadele. Nüüd aga muutis tööandja graafikut nii, et kindlat rütmi pole ja vabad päevad on kuidas juhtub. Mina aga pean oma raviajad panema paar kuud ette, mis aga nüüd tihti satuvad tööpäevadele, kuna ma ei saa oma vabu päevi ette arvestada. Tööandja ei taha mind aga polikliinikusse lasta, ütleb, et ta ei pea nii tihti vastu tulema arstil käimise jaoks.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Nii töötaja kui tööandja peavad oma kohustusi täitma vastastikku lojaalselt (TLS § 15 lg 1 ja § 28 lg 1). Vastavalt TLS § 17 lg 2 peab tööandja korralduse andmisel mõistlikult arvestama töötaja huve ja õigusi.
Kui Teie soovite arsti juures käia oma vabast ajast, mis graafikuga töötades peaks olema võimalik, siis olete minu hinnangul oma lojaalsuskohustuse täitnud ja lojaalne tööandja peaks graafiku koostamisel sellega arvestama, nii, nagu ta peab arvestama mõistlikult Teie huvide ja õigustega oma tervise suhtes. Kuna tegemist on ajutise nähtusega (raviprotseduur, mis millalgi ka lõpeb), siis oleks tööandjal kohustus Teile vastu tulla.
Juhul, kui Teie olete oma lojaalsuskohustuse täitnud (ja dokumenteerinud), aga tööandja ei suuda või ei taha töö tegemist korraldada, siis on Teil minu hinnangul õigus nõuda raviprotseduuride jaoks vaba aega TLS § 42 alusel ja nõuda selle hüvitamist keskmise tasuga TLS § 38 ettenähtud korras.
Kiiret taastumist soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas töövaidluskomisjonil on ka mingi tähtaeg, mille jooksul tuleb vaie läbi vaadata ja otsuseni jõuda?21.01.2015

Tere.
Kas töövaidluskomisjonil on ka mingi tähtaeg, mille jooksul tuleb vaie läbi vaadata ja otsuseni jõuda? Isiklikult mulle tundub, et juulis alustatud töövaidlus on liiga pikalt venima jäänud. Järgmine kokkusaamine on märtsis.
Lugupidamisega

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Raske on kõiki asjaolusid teadmata kommenteerida tõepoolest esmapilgul ebamõistlikult pikana tunduvat tähtaega Teie vaidluse läbivaatamisel.
Töövaidluskomisjon lähtub oma töös Individuaalse töövaidluse lahendamise seaduse § 16, mille kohaselt vaie tuleb läbi vaadata 1 kuu jooksul arvates avalduse saamisest. Ühe poole põhjendatud taotluse alusel võib tähtaeg olla ka pikem.
Teadmata asjaolusid, miks vaidlus venima on jäänud, ei oska kahjuks pikemalt kommenteerida.
Kiiremat menetluse kulgu soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandja poolt pakutava tööga nädal aega tutvumist tähendaks juba sellega nõustumist?21.01.2015

Tere. Olen keerulises olukorras, kuna tööl tahetakse teha muudatused tööülesannetes. TLS saan aru, et see saab toimuda vaid vastastikusel kokkuleppel. Kui ma ei kirjuta sellele alla, aga muutus toimub ikkagi, mida siis teha. Vana töökoht ei kao kuhugi. Näiteks tulen tööle ja mul ei võimaldata lihtsalt teha seda tööd, mida teen praegu? Uute tööülesannete täitmiseks pean terve tööpäeva /12h/ käima treppidest, aga oma põlvevigastuse tõttu ei saa seda teha. Kui ma alla ei kirjuta uuele lepingule, mis saab toimuda? Ja kui läheksin seda tööd näiteks nädalaks ajaks katsetama, kas see oleks sama mis vaikimisi nõustumine ja hiljem poleks mul võimalik selle tegemisest keelduda, kui see tõesti ei sobi?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vastavalt TLS § 12 saab töölepingut muuta ainult poolte kokkuleppel. Kui üks pool ei nõustu, tuleb täita lepingut endistel tingimustel. Kui tööandja muudab ühepoolselt töölepingut (töötingimusi) ja töötaja sellega nõus ei ole, siis tuleks töötajal see aegumise vältimiseks hiljemalt 4 kuu jooksul vaidlustada.
Jõukohaseid töötingimusi soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
ww.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandja võib vähendada tulemuspalka tagantjärgi?21.01.2015

Töötan ettevõttes, kus makstakse põhipalka (tunnitasu) ja ka individuaalset tulemuspalka. Tulemuspalga kriteeriumid on ettevõte ise määranud. Nüüd otsustas ettevõtte tootmisjuht minu ja ka teiste samade kriteeriumite alusel tulemuspalka saavate töötajate tasu eelmise kuu eest vähendada 15% ja muuta tagantjärgi kriteeriume. Põhjenduseks tõi ta väite, et palgafond on lõhki ja see pole teiste töötajate suhtes aus, kes saavad neile kehtestatud kriteeriumite alusel väiksemat tulemuspalka, et meie nii suurt tasu saame. Kas tootmisjuhi põhjendus ja käitumine on seaduslik?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Tööandja käitumine ei ole 'õiguspärane. Vastavalt TLS § 5 lg 1 p 5 peab töölepingu kohustuslike andmetena olema esitatud ka töötasu arvutamise viis. Saan aru, et Teie puhul on tööandja selle kohustuse täitmata jätnud. Kuna tööandja on ühepoolselt määranud tulemuspalga kriteeriumid, siis ilmselt saaks lähtuda TLS § 29 lg 2, mille kohaselt kui kokkulepet töötasu suuruse kohta ei suudeta tõendada, lähtutakse selle määramisel sarnastel asjaoludel tavaliselt makstavast tasust. Eeldusel, et olete pikka aega saanud tulemustasu ettevõtte määratud kriteeriumite järgi, ei tohiks tööandja seda meelevaldselt muuta.
Kui soovite taastada oma õigused ja tunnete, et vajate selleks kõrvalist abi, siis oleks mõistlik allpool olevatel kontaktidel leppida kokku konsultatsiooniaeg kas meie kontoris Kopli 98, Tallinn või Skype konsultatsioon.
Õiglast töötasu soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@mertiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Mis riigi seaduste järgi tuleb teha tööleping, kui tööandja on välismaal, (kaug)töökoht aga Eestis?21.01.2015

Tööandjaks oleks teise EL-i riigi ettevõte, millel pole esindust Eestis. Töötaja teeks kaugtööd asudes kodus Eestis ja teeks visiite lähiriikides. Kas tööleping tuleks teha Eesti seaduse järgi või on seaduse valik vaba?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Minu hinnangul on tegemist piiriülese lepinguga, mille puhul tuleks lähtuda Rahvusvahelisest Eraõiguse seadusest, eelkõige REÕS § 32, mille järgi kohaldatakse lepingule selle riigi õigust, milles pooled on kokku leppinud. Silmas tuleks pidada ka REÕS § 35, mis ei luba õiguse valikul viia selleni, et töötajalt võetakse kaitse, mis oleks talle tagatud selle riigi seadustega, kus ta harilikult tööd teeb või mille kaudu ta on tööle võetud.
Vastavalt REÕS § 37 peab leping vastama kas tööandja või töötaja asukohariigi seadusega sätestatud nõuetele.
Õiguskindlat lepingut ja häid töösuhteid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu