Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas abiellumise järel pean vastutama ka abikaasa vanade võlgade eest?26.01.2015

Tere!
Sooviks infot selle kohta, et mis mind ootab abielludes ees. Nimelt probleem selles, et minu elukaaslasel on võlad varasemast ajast ja kohtutäitur on arestinud tema pangakonto. Kui me nüüd abiellume, kas kohtutäituril on õigus arestida ka minu konto või nõuda võlgade kustutamist minu käest?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Abikaasade ühiste kohustuste hulka kuuluvad vaid need kohustused, mis on võetud perekonna huvides. Tulevase abikaasa võlgade eest, mis on tekkinud enne abiellumist ja on seotud vaid tema isiklike huvidega, vastutab abikaasa üksinda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui palju pean maksma kahele lapsele elatisraha, kui ise saan miinimumpalka?26.01.2015

Tere. Elatisraha suurus on pool miinimumpalka. Aga kui mina saan miinimumi, sealt lähevad maksud maha, sellest maksan 195 ühele lapsele, teisele lapsele ei jää ju pool miinimumi. Kuidas on niimoodi siis seadus tehtud meie riigis. Saaks aru kui miinimum netopalgast pool oleks õiglasem.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Seadus näeb tõepoolest ette, et elatisraha ühele lapsele ei tohi olla väiksem kui pool miinimumpalka ehk 2015. aastal vähem kui 195 eurot lapse kohta ühes kalendrikuus. Kohtud on korduvalt väljandanud seisukohta, et vanem on kohustatud leidma nii enda kui ka oma laste ülalpidamiseks vajalikud vahendid, kuid iseenesest on vastavate asjaolude esinemisel põhjendatud alandada elatist ka alla kehtiva miinimummäära. Vanem peaks kasutama oma rahalisi vahendeid kõigi oma laste puhul ühetaoliselt.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas ühistu saab nõuda, et igas korteris tagataks vähemalt 17 kraadine temperatuur?24.01.2015

Meie 24 korteriga elamu on elektriküttel, senini on iga korteri elanik ise reguleerinud oma korteri soojust enda ostetud radiaatoritega vastavalt harjumustele ja vajadustele. Nüüd korteriühistu üldkoosolek võttis vastu otsuse ühistu liikmete käitumisreeglitest: "Kütteperioodil tuleks tagada kütteperioodil korteri sisetemperatuur vähemalt 17 kraadi" (kirjaviis muutmata). Samuti otsustati "Õhksoojuspumpade ja muude tehniliste seadmete paigaldamine kaasomandile otsustatakse üksnes kaasomanike kokkuleppel". Kas need nõudmised on õigustatud ja kohustuslikud korteriomanikele?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu üldkoosoleku otsuste õiguslikuks baasiks on korteriomandiseaduse paragrahv 11 lõige 1 punkt 1 ja paragrahv 16 lõige 1.
Eelnimetatud paragrahvidest esimese kohaselt peab korteriomanik hoidma korteriomandi reaalosa korras ning seda ja kaasomandi eset kasutades hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud. Korteri reaalosa alakütmine või kütmata jätmine on antud sättega vastuolus seetõttu, et see toob naaberkorteritele omanikele kaasa suurema küttekulu, vähendab elukvaliteeti ning kahjustab kõige halvemal juhul ka kaaomandi eset.
Teine minu poolt viidatud paragrahv ütleb aga seda, et ehitusliku või muu kaasomandi eseme korrashoiuks vajalikust muudatusest suurema ümberkorralduse tegemiseks on vaja korteriomanike kokkulepet.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas veeettevõte saab ähvardada vee sulgemisega, et me korteriühistu moodustaks?23.01.2015

Meie 12-korterilises majas puudub ühistu. Elame vallas ja töölkäijaid inimesi vähe majas. Kas veevärgil on õigus nõuda ühistu moodustamist või esindaja valimist ähvardades vee sulgemisega? Kui majas pole selliste oskustega inimest, kes sellega tegeleks, siis kas on õigus nõuda meil valla poolt esindajat või jäämegi ilma veeta (vee võlgnikke pole). Kas vald kohustub siin miskit tegema? Siiani oleme maksnud kõik korterid eraldi oma vee tarbimise eest.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandiseaduse paragrahv 15 lõige 1 tulenevalt tegutsevad korteriomanikud kaasomandi eseme valitsemisel ühiselt. Viimatinimetatud kaasomandi eseme valitsemise alla liigitub muuhulgas ka korteriomandite sihipäraseks kasutamiseks vajalike teenuslepingute sõlmimine.
Lepingute sõlmimise eelduseks on omakorda korteriomanike otsus esindaja valimise või korteriühistu asutamise kohta, millisest nõudest saab kõrvale kalduda vaid juhul, kui teenuse osutaja ise sellega (iga korteriomanikuga eraldi lepingu sõlmimisega) nõustub.
Sõltumata eeltoodust leian siiski, et korteriomanike vee kinnikeeramisega ähvardamine ei ole mõistlik, kuna tsiviilkohtumenetluse seadustik näeb olukorra lahendusena ette valitseja määramise kohtu poolt, selle saavutamiseks peab veeettevõtja esitama kohtule vastava avalduse.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas tööandjal on õigus ühepoolselt muuta töölepingut ja vähendada koormust?23.01.2015

Tere!
Kas tööandjal on õigus ühepoolselt muuta töölepingut ja vähendada koormust ning minupoolse mittenõustumise korral öelda leping üles. Töötasu on riigi poolt kehtestatud alammäär.

Vastus: Ingrid Iter, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 12 kohaselt saab töölepingut muuta vaid poolte kokkuleppel. Kui Te töölepingu muutmisega nõus ei ole, peab tööandja võimaldama Teile tööd eelnevalt kokkulepitud mahus. Kui tööandja seda ei tee, on Teil õigus nõuda keskmist töötasu ka selle aja eest kui olite töö tegemiseks valmis, kuid tööandja tööd ei andnud (TLS § 35).

Tööandja võib töölepingu üles öelda vaid erakorraliselt ehk mõjuva põhjuse olemasolul. Mõjuv põhjus peab kindlasti olema seotud majanduslike asjaoludega või töötajaga - tema isiku või käitumisega. Ainuüksi asjaolu, et Te ei soovi töölepingut muuta, ei ole selliseks mõjuvaks põhjuseks, mis annaks aluse töölepingu erakorralisele ülesütlemisele. Küll aga on tööandjal õigus olukorras, kus tal töömahu vähenemise tõttu ei ole võimalik tööd kokkulepitud mahus tagada, töötaja koondada. Sellisel juhul peab tööandja võimaluse korral pakkuma Teile teist tööd. Kui see ei ole võimalik, siis teavitama Teid töölepingu ülesütlemisest sõltuvalt töösuhte kestusest 15 - 90 kalendripäeva (TLS § 97 lõige 2) ette ning maksma hüvitist ühe kuu keskmise töötasu ulatuses (TLS § 100 lõige 1).

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Mil moel saaks tõestada, et mõned tervisehädad on tekkinud tööst ja kas koondamise korral on sellel mõtet?23.01.2015

Olen saanud aimu, et mind ootab ees koondamine. Täpset aega pole veel teada antud. Olen asutuses olnud 13 aastat, vahepeal küll 3 aastat ära. Seoses raske füüsilise tööga on tekkinud mõningased terviseprobleemid, saan 40% töövõimetust. Mil moel saaks tõestada, et mõned tervise hädad on tekkinud antud tööst ja kas koondamise korral on sellel mõtet? Olen ka sageli olnud haiguslehel aga mitte kunagi nelja kuud kalendri aasta jooksul. Kas töövõimetus on koondamisel minu jaoks plussiks või miinuseks?

Vastus: Ingrid Iter, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Kui Te arvate, et Teie terviseprobleemid tulenevad tööst, peaksite pöörduma perearsti poole. Perearst suunab Teid vajadusel edasi töötervishoiuarsti vastuvõtule. Viimasel on õigus diagnoosida kutsehaigestumist või tööst põhjustatud haigestumist.

Kas töövõimetus on koondamise korral plussiks või miinuseks, on raske öelda. Kehtiva töölepingu seaduse § 89 lõike 5 kohaselt on koondamise korral tööle jäämise eelisõigus töötajate esindajal ja töötajal, kes kasvatab alla kolmeaastast last. Kuni 30.06.2009 kehtinud Eesti Vabariigi töölepingu seaduse alusel olid koondamise korral eelisseisundis ka töötajad, kes olid selle tööandja süül saanud kutsehaiguse või töövigastuse. Kehtiva seaduse alusel isikutel, kel on diagnoositud kutsehaigus või tööst põhjustatud haigestumine, eelisõigust tööle jäämisel ei ole.

Koondamise korral on tööandjal õigus pärast eelisõigusega isikute väljaselgitamist vabalt valida, kellega töötajatest ta töölepingu üles ütleb. Tööandja võib tööle jätta töötajad, kes teevad paremini tööd ja keda ta vajalikuks peab. Lisaks võib tööandja lähtuda töötajate valikul ka muudest asjaoludest, sh suhtlemisoskusest ja isikuomadustest. Samas peab tööandja arvestama võrdse kohtlemise põhimõtet ehk ei tohi töötajaid eelistada lähtuvalt nende soost, vanusest, rahvusest või muudest asjaoludest, mis tööga seotud ei ole.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Mis kuupäeval võin uuesti juhtida, kui juhtimisõigus võeti kaheks kuuks ära 6. detsembril, kas 6. või 7. veebruaril?23.01.2015

Tere!
Kui mul võeti juhtimisõigus kohtuotsusega ära kaheks kuuks kuuendal detsembril, siis kas see taastub 6 ndal või 7 ndal veebruaril? Et siis kas ma võin kuuendal autot juhtida?
tänades

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Juhtimisõiguse keelu tähtaja arvutamisel tuleb esiteks eristada juhtimisõiguse keeldu sätestava otsuse tegemise ja sama otsuse jõustumise aega. Juhtimisõiguse keelu tähtaja arvutamisel omab tähtsust keeldu sätestava otsuse jõustumise aeg.

KrMS § 171 lg 4 kohaselt lõpeb kuudes arvutatava tähtaja korral tähtaeg viimase kuu vastaval kuupäeval. Kui keeld jõustus 6.kuupäeval, siis ta ka möödub 6. kuupäeval, arvestades tähtajana määratud kuude arvu. Ehk siis, kui keelu pikkus oli 2 kuud ning otsus jõustus 6.detsember, möödub keeld 6.veebruaril (alates 00.00) e. 6.veebruar võib sõidukit juhtida.

Toon lihtsa näite: kui juhtimisõigus on ära võetud kuuks ajaks ja keeld jõustus 01.01., siis on loogiline, et 1 kuu täitub 31.01 ja alates 01.02. võib juba sõita, sest vastasel korral oleks keelu pikkuseks mitte 1 kuu, vaid 1 kuu ja 1 päev.
 

Küsimus: Kas mootorsõiduk on seaduse mõttes mootorsõiduk kui ta ei liigu hetkel mootori jõul (inimesed lükkavad)?23.01.2015

Tere,
Esitan põhimõttelise küsimuse. Vastavalt liiklusseaduse § 2 p 40 on mootorsõiduk mootori jõul liikuv sõiduk. Ent kui näiteks mootori käivitamise eesmärgil lükkavad sõidukit inimesed (sellel hetkel liigub sõiduk ju üksnes inimjõul); seega kas hetkel, kui sõiduk ei liigu mootori jõul (mootor ei käivitu, ei ole töökorras jmt) vaid näiteks inimjõul, on võimalik seda lugeda mootorsõidukiks?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Päris ühest vastust on raske anda, kuna kehtiva seaduse pinnalt selget kohtupraktikat ei ole ja teoreetilistes vaidlustes on kujunenud välja erinevad seisukohad. Samas näiteks LS § 22 lg 5 nimetab mootorratast käekõrval lükkavat isikut jalakäijaks. Küsimus jääb, kas ka autot lükkav isik on jalakäija või on seaduseandja soovinud jalakäijana käsitelda üksnes kergemaid sõidukeid käekõrval lükkavat isikut. Lõpliku selguse selles küsimuses peab andma kohus, kui mõni analoogiline vaidlus peaks kunagi niikaugele jõudma.
 

Küsimus: Kas on üldse võimalik, et korteriühistu omab reaalselt ühte korterit või kes on siis juriidiliselt selle korteri omanik?23.01.2015

Kolhoosiaegne 12 korteriga maja Eesti külas. Kolhoosi lõppedes 11 korterit leidsid erastamise ja ostmise teel omanikud. Üks pere lihtsalt jäi ühte korterisse elama. Majaelanikud ütlevad, et tegu on ühistu korteriga ning see pere on üürnik, aga mingit üürilepingut ei eksisteeri ja ei maksta ka üüri, ainult kommunaalkulusid. Kas on üldse võimalik, et ühistu omab reaalselt ühte korterit või kes on siis juriidiliselt selle korteri omanik?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu võib ka ise korteriomandit omada. Selles, kas Teie kortermaja valitsev korteriühistu ka tegelikult korteri omanik, saate veenduda kinnistusregistri andmetega tutvudes. Kinnistusregistrit peab maakohus, mille tööpiirkonna alla Teie korteriomand kuulub, ning selle andmed on avalikud.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas osaühing võib omale tööriiete pesuks osta pesumasina?23.01.2015

Kas osaühing võib arvele osta pesumasinat. OÜ tegeleb põllumajandusega, vajalik tööriiete pesuks. Kust on võimalik saada täpsemat infot üldse OÜ-le võimalike ostude kohta. Näiteks kontoritarbed, printer jm.
Tänan

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Osaühing, nagu kõik muudki juriidilised ja füüsilised isikud, võib osta absoluutselt kõiki kaupu ja teenuseid ilma mingite piiranguteta. Mitmesuguseid piiranguid ja eritingimusi võidakse kehtestada müüjatele. Äriühingu puhul on ainus küsimus: kas kauba/teenuse soetamise eesmärk on oma ettevõtluses kasutamine või edasimüümine. Kui soetamine toimub muul eesmärgil või asja kasutatakse nii ettevõtluses kui eratarbeks (nagu see võib olla ka pesumasina puhul), siis tekivad mõnesugused maksukohustused.