Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas pean ikka leppetrahvi ära maksma, kui parkimiskohal asfaldile märgistatud invamärk oli lume ja jääga kaetud?20.01.2015

Tasulises eraparklas liiklusmärk noolega 4 invakohta. Parkisin viiendaks ja olin kindel, et pargin korrektselt. Hiljem selgus, et need neli autot olid pargitud kolmele invakohale ja seetõttu olin ka mina ekslikult sattunud invaalale parkima. Minu parkimiskohal asfaldile märgistatud invamärk oli lume ja jääga kaetud, nägin ainult piirjooni, mille vahele auto parkisin. Tulemus: kojamehe vahel Citypargi 35.- leppetrahvi kviitung, parkimine invaalal. Lahkumisel pildistasin olukorra, kuid siis oli neljast autost järele jäänud vaid üks. Vaiet pole vist mõtet esitada, aga mida teha kui enne kuue kuu möödumist tuleb kohtust kiirmenetluse makseettepanek?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liikluskorraldusvahend peab olema juhile nähtav ja arusaadav. Kas ka antud juhul oli kehtestatud liikluskorraldus juhile nähtav ja arusaadav, ei ole faktiliste lähteandmete puudumise tõttu võimalust hinnata.

Seoses leppetrahvi sissenõudega tuleb aga märkida, et leppetrahvi nõudev pool peab olema suuteline tõendama, kes on parkimislepingu sõlminud isikuks e. lepingu teiseks pooleks. Ilma lepingu teist poolt e. kohustatud isikut teadmata ei ole võimalik leppetrahvi sissenõudmiseks tulemuslike sammude tegemine sh. maksekäsu kiirmenetluse alustamine. Sõiduki omanik ei ole automaatselt lepingut sõlminud pooleks.
 

Küsimus: Kas ma võin juhtida ja töötada traktoriga pärast uut aastat, kui oman BE, CE juhiluba?20.01.2015

Kas ma võin juhtida ja töötada traktoriga pärast uut aastat. Oman BE,CE juhiluba.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Muutus T-kategooria juhtimisõiguse osas tuleneb liiklusseaduse üleminekusätetest e. LS § 264 lg-st 12, mille kohaselt võis kuni 2015. aasta 1. jaanuarini T-kategooria mootorsõidukit ja masinrongi juhtida ka isik, kellel on C- või D-kategooria mootorsõiduki või C1- või D1-alamkategooria mootorsõiduki juhtimisõigus. Edaspidi võib T-kategooria mootorsõidukit ja masinrongi juhtida isik, kes omandab lisaks olemasolevale C, D, C1 või D1 kategooriale E alamkategooria või T-kategooria juhtimisõiguse. Viimase omandamiseks tuleb vastavalt LS § 108 lg-le 8 sooritada T-kategooria mootorsõiduki sõidueksam.

Eelnimetatud muutus puudutab siiski sellise T-kategooria mootorsõiduki juhtimist, mille täismass ületab 18 000 tonni. Kergemate T-kategooria mootorsõidukite juhtimiseks ei ole E-alamkategooria või T-kategooria juhtimisõiguse omandamine vajalik ning nende juhtimisel tuleb juhinduda LS § 94 lg-tes 10 ja 11 sätestatust.

Kui isik omab CE kategooria autorongi juhtimise õigust, siis ei ole eraldi T-kategooria mootorsõiduki juhtimise õiguse omandamine vajalik, kuivõrd LS § 94 lg 12 kohaselt võib T-kategooria mootorsõidukit ja masinrongi juhtida ka isik, kellel on CE- või DE-kategooria autorongi või C1E- või D1E-alamkategooria autorongi juhtimisõigus.
 

Küsimus: Kas lapselapsel on kohustus tasuda vanavanema hooldekodu arvete puudujäävat osa?19.01.2015

Vanaisa läks hooldekodusse 7 a. tagasi, kohalik omavalitsus sõlmis lepingu hooldekodu arvete tasumiseks, kuna vanaisa tütar oli surnud. Kas nüüd on kohalikul omavalitsusel õigus muuta lepingut ja minult, tütretütrelt, nõuda hooldekodu arvete tasumist? Minu peres kasvab 2 alaealist last.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Abivajava perekonnaliikme ülalpidamiseks on kohustatud nii esimese kui ka teise astme alanejad sugulased ehk siis nii isiku lapsed kui ka lapselapsed. Kui abivajava isiku laps on surnud, on abivajaval isikul õigus nõuda ülalpidamist lapselapselt.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas saaks 13-aastane laps minna ametlikult vanaema juurde elama ja kohalikku kooli?19.01.2015

Lapse (13-aastane) soov on asuda elama vanavanema juurde ja käia selles omavalitsuses ka koolis. Lapse ema elab teises Eestimaa piirkonnas.
Kas saab sissekirjutust ja kuidas ning milline juriidiline vorm annaks kaashooldusõiguse?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse hooldusõiguslikud vanemad ja lapse vanaema jõuavad lapse vanaema juurde elama asumise osas kokkuleppele, ei näe ma probleemi lapse elukorralduse muutmises Teie poolt kirjeldatud viisil.

Lapse elukohaandmete muutmiseks on vajalik mõlema hooldusõigusliku vanema nõusolek – kui vanemad oma nõusoleku annavad, on võimalik lapse elukoha registreerimine vanaema elukohta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas käituda korteriühistu maksevõlgnikega, kes ei suuda maksta remondifondi raha?19.01.2015

Tere.
Meie kortermajas on mõnel korteril tekkinud remondifondi kogumise rahadega maksmisega võlgnevus.
Üks näide võlgnikust:
Isik on enda sõnul võimeline maksma ainult kulunõuded (halduskulu, vesi/kanalisatsioon, üldelektri). Ütles, et maksab nii palju kui suudab.
Töötasuks saab suure tõenäosusega miinimumpalka, elab üksi 2-toalises korteris, kütab elektriga korterit, kuigi ka ahiküte on olemas. Lisatud olgu, et korter on kaasomandis sugulasega, kes elab teises linnas.?
Küsimus:
Kuidas sellise võlgnikuga käituda?
1) Kas vähendada remondifondi sissemakse summat - kõigil korteritel ja seega ka loobuda tulevikus maja renoveerimisest
2) Küsida tööandjalt suuremat, elamisväärset palka, millega tööandja ilmselt nõus pole
3) Paluda linna sotsiaalosakonnalt toetust, mida tõenäoliselt ei rahuldata
Aga võib-olla on maksmine vabatahtlik ja kohustus üldsegi puudub? Kas on veel mingeid reaalselt positiivseid tulemusi andvaid lahendusi?
Tänan

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kortermaja valitsemisega seotud (mõistlikud) otsused ja korteriomaniku isiklik elu tuleks hoida teineteisest lahusolevana.
Kui korteriomanik teiste korteriomanike ja/või korteriühistu ees oma kohustusi ei täida, siis tuleks rakendada tavapäraseid õiguskaitsevahendeid kuni kohtuni välja. See on küll tülikas, samuti aja ja rahakulukas, kuid siiski ainus kindel tee probleemi lahenemise suunas.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Mida pean ette võtma, et ma ei peaks tulevikus oma isa eest hoolitsema, sest tema ei ole minust hoolinud?19.01.2015

Tere
Minu perekond lagunes kunagi umbes 15 aastat tagasi. Ema ja isa lahutus oli ebameeldiv ja piinarikas. Lapsepõlvest ei ole jäänud eriti midagi positiivset meelde oma isast, kes ainult kodus leiba luusse lasi ja võlgasid korjas. Samuti on tema tegevuste ja tegematuste tõttu jäädud ilma kolmest kodust. Ka peale vanemate lahkuminekut on minu teada tal (minu isal) pidevalt rahalisi probleeme ja veidi ka kasiino sõltuvust. Kolib ühest üürikorterist teise jäädes pidevalt nende eest võlgu.
Suhtlemine leiab nn kohustuslikus korras aset aastas kaks (max 3) korda ehk sünnipäevadel õnne soovimise näol ja hea õnne korral ka jõulude ajal (see aasta seda ei juhtunud). Muus osas olen aru saanud, et teda eriti ei huvita kuidas minul läheb või millega tegelen.
Olles nüüd peaaegu 30-aastane, tunnen muret, et mis saab, kui temast saab väeti pensionär. Kas mina pean hakkama huvituma, kuidas temal läheb või kuidas ta oma eluga hakkama saab? Tagama talle mingisuguse toimetuleku toetuse või eluaseme, kus elada? Saan ma kuidagi loobuda nendest kohustustest loobudes ametlikult oma seaduslikust vanemast?
Ma ei tunne endal mingisugust moraalset kohustust tunda huvi inimese vastu, kes minu vastu ei tunne mingisugust huvi.
Samuti millistel tingimustel ma saan loobuda oma isalt saadud perekonnanimest?

Suured tänud juba ette vastamast.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui isa on kunagi rikkunud Teie suhtes ülalpidamiskohustust, võib see asjaolu piirata Teie ülalpidamiskohustust isa suhtes või isegi vabastada isa ülalpidamise kohustusest. Kui isa peaks hakkama kunagi Teilt ülalpidamist nõudma, kuid Teie ei pea seda isa käitumise tõttu põhjendatuks, tuleks Teil juba praegu koguda tõendeid selle kohta, et isa on Teie ülalpidamiskohustust kunagi rikkunud – selleks peaksite välja uurima, kas ema on isalt kohtu kaudu elatist nõudnud; kui jah, kas isa kohtuotsust ka täitis; samuti võiks küsida tunnistusi isikutelt, kes omavad infot selle kohta, et isa ei ole Teid ülal pidanud.

Täiskasvanud isikuna on Teil õigus muuta oma perekonnanime, vanemate nõusolek selleks vajalik ei ole. Siiski märgin ära, et perekonnanime muutmine ei muuda põlvnemist, st ka peale perekonnanime muutmist jääb isa Teie sünnitunnistusele isana märgituks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Milliseid makse pean riigile maksma, kui mulle kingitakse auto19.01.2015

Tere,
mulle kingitakse praegu Austrias registreeritud 1993.a. sõiduauto. Kinkijaks on väimees, kes sõidab kevadel autoga Eestisse ja jätab selle mulle. Milliseid makse ma pean siin Eestis riigile maksma lisaks ARK-is arvelevõtmise tasudele.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Mingeid maksukohustusi ei teki.
 

Küsimus: Kas katlamaja renoveerimises peavad osalema ka keskküttega mitteliitunud korterid?17.01.2015

Meil on majas lokaalne katlamaja, mida hakkame renoveerima. Kuidas jaotada aga pangalaenu ehk suurenevat remondifondi seaduspäraselt? Nimelt meil on 14 korterit, millest hetkel on keskküttega ühendatud 12. Üks korteritest ühendas end omavoliliselt lahti aastal 2002 (ühistut siis ei olnud, ühistu tekkis alles 2010) ja üks on kütteta veelgi varasemast perioodist.
Kuidas tuleb neil korteritel seadusest lähtudes remondifondi arvestada peale katlamaja renoveerimist (üleminek õliküttelt pelletiküttele)? Ning lisaks, kuidas peaks KÜ käituma, kui need kaks korterit ikkagi avaldavad soovi keskküttega taas liituda, kuid ei saa seda enam teha tehnilistel põhjustel kuna olemasolev küttesüsteem on nii vana ja selle vahetamine nõuaks juba üüratuid kulutusi, mida teistel korteritel vaja ei ole. Tõenäoliselt on tegu olukorraga, kus tervet süsteemi ei hakata renoveerima, vahetatakse vaid katel ja keskkütte taha saavad jääda need, kes sel hetkel on. Kas sel juhul on õigust nõuda maksmist ka nendel, kel tegelikult keskkütet pole? Kas tuleb ikkagi lähtuda korteriomandiseaduse paragrahv 13 lg 1 kohaselt ja jagada kulusid KÕIKIDE korterite vahel lähtudes kaasomandi (korteri üldpinna) eseme suurusest. Küsimus siinkohal veelkord teistpidi- ehk et kas renoveerimiskulud on majandamis ehk küttekulud, et neid selle paragrahvi järgi jaotada?
Küttekulusid maksvad need ühendamata korterid 10% ehkki see on lihtsalt jäänud ühisuse ajast ilma mingi ametliku otsuseta. Kuna see on juba niikaua muutumatuna püsinud siis eeldame, et ei saa ka seda nii lihtsalt vaidlustada.
Lugupidamisega

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kuna katlamaja on korteriomanike kaasomandis, siis kannavad korteriomanikud selle renoveerimisega seotud kulusid vastavalt oma mõttelise osa suurusele. Eeltoodud põhimõte on kohtupraktikas korduvalt kinnitust leidnud, selle vääramiseks peavad korteriomanike ühisuse normide alusel tegutsevated korteriomanikud sõlmima kokkuleppe.
Sama printsiip kehtib ka korteriühistu puhul - korteriühistu poolt võetud kohustused jagunevad kõikide korteriühistu liikmete vahel vastavalt korteri üldpinnale või kui korteriühistu põhikirjas on sätestatud teisiti, siis vastavalt põhikirjale. Antud juhul peaksitegi vaatama, kas Teie korteriühistu põhikirjas on sätestatud katlamaja renoveerimiskulude jagamise kohta erikord.
Mis puutub küttesüsteemiga taasliitumisse, siis korteriühistu (ja ka korteriomanike enamus) seda takistada ei tohi, küll aga saab korteriühistu nõuda sellega seotud põhjendatud kulutuste hüvitamist.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas ettevõtte tegutsemiskoht võib asuda elamumaal või peab maa ümber registreerima äri- või tootmismaaks?16.01.2015

Tere!
Kas ettevõtte tegutsemiskoht võib asuda elamumaal või peab maa ümber registreerima äri- või tootmismaaks? Soovin oma garaažis, mis asub elamumaal, hakata teenust pakkuma ja ei ole leidnud ühest vastust oma küsimusele.

Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Ehitusseaduse § 32 lg 3 kohaselt võib valminud ehitist või selle osa kasutada vaid ettenähtud kasutamise otstarbele. Kuna Teie puhul asub garaaž elamumaal, tuleb lähtuda elamumaale kehtestatud sihtotstarbest. Katastriüksuse sihtotstarvete liikide ja nende määramise korra § 6 lg 1 kohaselt on elamumaa alaliseks või perioodiliseks elamiseks ettenähtud ehitiste maa ja garaažide maa. Ehk siis praeguse sihtotstarbe järgi saab kinnistut ning sellel paiknevaid ehitisi ja hooneid kasutada vaid alaliseks või perioodiliseks elamiseks. Ilmselt pole praegune garaaži kasutamise otstarve samuti kooskõlas Teie poolt planeeritava ettevõtluse jaoks kasutamise otstarbega.

Nii ehitise kasutamise otstarbe muutmiseks teie poolt osutatava teenuse otstarbele vastavaks kui ka katastriüksuse sihtotstarbe muutmiseks ärimaaks on Teil võimalus pöörduda kohaliku omavalitsuse poole, kelle pädevuses antud muudatuste tegemised on.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 625 2000
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas tunnitasu alammäära tõusmisel on vaja vormistada töölepingu lisa?16.01.2015

Kuna jaanuarist tõusis tunnitasu alammäär, siis soovin täpsustada, kas tööandja peab selle vormistama lepingu lisana või piisab suulisest kokkuleppest?

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Järelevalve teostamise käigus nõuab Tööinspektsioon tööandjalt töötajale garantii andmist ehk töötaja teavitamist töölepingu kirjalikus dokumendis, et ta ei saa Vabariigi Valitsuse kehtestatud alammäärast 2,34 eurot tunnis ja täistööajaga töötamise korral 390 eurot kuus madalamat töötasu. Töötasu alammäär peab seejuures olema numbriliselt väljendatud.

Olukorras, kus töötajale makstakse töötasu alammäära, peab töötaja olema teadlik sellest, kui suur on töötasu alammäär.

Tulenevalt töölepingu seaduse § 5 lg 4 esitatakse tööandja poolt töötajale töölepingu andmete muudatused kirjalikult ühe kuu jooksul muudatuste tegemisest. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 78 lg 1 kohaselt peab kirjaliku vormi korral olema tehingudokument tehingu teinud isikute poolt omakäeliselt allkirjastatud. Kirjaliku vormiga loetakse võrdseks tehingu elektrooniline vorm, mis peab olema tehtud püsivat taasesitamist võimaldaval viisil, sisaldama tehingu teinud isikute nimesid ja olema tehingu teinud isikute poolt digitaalselt allkirjastatud.

Seega juhul kui töötaja töötasu on töölepingus fikseeritud varem kehtinud alammääras, peab tööandja töötajat uuest alammäärast kirjalikult teavitama (nt tehes lepingu lisa). Kuna sätte eesmärk on eelkõige töötaja teavitamine, siis täidab eesmärki ka töötaja teavitamine kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (nt e-kiri). Kindlasti pole aga seadusega kooskõlas töötaja suuline teavitamine. Järelevalve käigus peab olema tööandja suuteline tõendama, et on töötasu alammäära muudatusest töötajat teavitanud.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).